ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره|بررسی تخصصی

ازدواج دختر باکره

وب سایت حقوقی یاروکیل به بررسی تخصصی ازدواج دختر باکره پرداخته است

ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره
ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره

ما میتوانیم شرایط ازدواج دختر باکره را با استناد به قانون ۱۰۴۳ قانون مدنی توضیح دهیم این قانون در سال ۱۳۷۰ دسخوش اصلاحاتی شده است

شاید برای شما سوالی پیش آید که ایا اجازه پدر و جد پدری برای دختری نیاز است که ازدواج نکرده است یا دختری که باکره است؟
اختلاف در آنجاست که ممکن است بر اثر بیماری و یا رابطه نامشروع ویا استفاده از شی و غیره بکارت از بین رفته باشد با این حال آیا دختری که باکره نیست ولی ازدواج هم نیز نکرده است برای ازدواج شرط نیاز به اجازه پدر و جد پدری را دارد؟

قبل اصلاح در این قانون(۱۰۴۳) یکسری اختلافات در دادگاه ها به وجود می‌آمد و آن هم این بود( دختری که هنوز شوهر نکرده)
و در آخر به سبب رای وحدت رویه در سال ۱۳۶۳ که در هیت عمومی دیوان عالی کشور تصویب شد باکره بودن دختر پذیرفته شد پس در پی ان اگر به هر دلیل بکارت زائل شده باشد اجازه یا اذان پدر از بین می رود.
لذا لازم به ذکر است بدانیم تعدادی از فقها نظر متفاوتی به اجازه پدر برای ازدواج دختر باکره و بالای ۱۸ سال دارند و آن هم این است پدر تسلطی برای ازدواج دختر باکره بالای ۱۸ سال ندارد وعده هم نیز نظر مخالفی دارند زین حال قانونی که دیوان عالی کشور تعیین کرده است ملاک قرار داده می شود. کاربر گرامی شما میتوانید مقاله ازاله بکارت را برای اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

لازم است بدانیم این اجازه فقط و فقط مربوط پدر و جد پدری نیز است در صورتی که آنها در قید حیات نباشند اجازه هیچکدام از اعضای خانواده مانند مادر و برادر و غیره ملاک نخواهد بود.

ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره
ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره

ما میتوانیم با استناد بر این قانون (۱۰۴۳) به سوال زیر پاسخ دهیم اگر دختری باکره ازدواج کند و طلاق بگیرد ولی هنوز باکره بماند برای ازدواج دوم ملاک اجازه پدر اوست؟

همانطور که در سطرهای پیش به آن اشاره کرده بودیم ملاک برای اجازه دختر فقط و فقط بکارت اوست و در اینجا همچنان دختر باکره است زین حال حتماً به اجازه پدر نیاز دارد.
اگر زمانی پدر و یا جد پدری مخالف ازدواج دختر با شخصی باشند ولی دختر نیز به دلایل مختلف خواهان آن ازدواج باشد دادگاه با بررسی مخالفت پدر دلیل مخالفت آنرا جویا می شود و اگر بدون منطق و بی دلیل بود به تشخیص دادگاه اجازه او ساقط می شود و به دختر اجازه به ازدواج با همان شخص صادر می شود

سوالی برای ما پیش آمده است آیا قانون جدید ازدواج بدون رضایت پدر چیست و یا اذان پدر برای ازدواج دختر بالای ۳۰ سال چگونه خواهد بود؟ همه اینها شایعه و باطل است قانونی برای ازدواج دختر بدون رضایت پدر وجود ندارد و دختر در هر سنی که باشد حتماً محتاج به رضایت پدر برای تشکیل خانواده است.

بر استناد قانون ۱۰۴۱ مدنی ازدواج دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال کامل و پسر قبل از رسیدن سن ۱۵ ساله کامل وابسته است به اذان والدین ولی تنها به شرط رعایت مصلحت تشخیص دادگاه های معتبر صالح.

ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره
ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره

فلسفه اجازه پدر

مرتضی مطهری بر این معتقد بود زنها دارای قوه ی عاطفه و احساسات بالایی نیز هستند و در وجود آنها محبت و مهربانی حرف اول را نیز خواهد داشت ولی در مردان شهوت حرف اول را می زند مردان با ابراز محبت زنان جذب آنها شده و امکان دارد به ازدواج که بسیار مقدس است به صورت عقلانی فکر و یا نگاه نکنند از آن طرف دختران در مقایسه با مردان کمتر در اجتماع حضور داشتند زین حال اطلاعات کمتری نسبت به مردان دارند به این دلایل است که اعتقاد برخی کسب اجازه از پدر و یا مشورت از آن برای ازدواج دختر باکره بسیار مهم است.در این باره در مقاله رضایت پدر در ازدواج بیشتر مطالعه نمایید

ولی به چه کسی گفته می شود؟

میدانیم که ولی قهری طفل پدر و جد پدر طفل نیز است هر کدام از پدر یا جد پدری توانایی این را که برای فرزندان خود تصمیم بگیرند را دارند و حتی زمانی که در قید حیات نیز نباشند می‌توانند وصی برای اداره امورات فرزند و مراقبت از او تعیین کنند
به این دلیل است که هیچ‌یک از پدر پدربزرگ توانایی این را ندارند که با وجود حیات دیگری برای برای نگهداری از طفل خود جانشینی برگزیده کنند ما باید بدانیم که برای مادر و جد مادری یا اشخاص مرتبط هیچ توانایی در تصمیم امورات مختلف طفل ماننده نکاح نیز ندارند

ازدواج موقت دختر باکره چگونه است؟

همانطور که گفته شد یکی از شرایط مهم ازدواج دختر باکره به صورت موقت و یا چه به صورت دائم اجازه ولی اوست که ولی او شامل پدر و جد پدری او میشود علاوه بر این دو شرط مهم دیگر نیز وجود دارد که عبارتند از مشخص شدن مدت زمان عقد موقت و همچنین مهریه برای دختران باکره یا دوشیزه.
ازدواج انواع مختلفی دارد ازدواج موقت یکی از آنهاست.
ازدواج موقت یا صیغه موقت برای مدت زمان مشخص شده بین زن و مرد رابطه زوجیت و محرومیت را می سازد به این صورت است که پس از گذشت زمان عقد موقت رابطه زوجیت به پایان می رسد . زین حال ازدواج موقت دختر باکره برای اینکه به شکل صحیحی انجام شود نیاز به شرایط خاصی دارد که همان طور بارها تکرار شده بود رضایت پدر و جد پدری مهمترین عامل است.

حکم ازدواج دختر باکره در عقد موقت یا صیغه دقیقاً شبیه به عقد دائم نیز است یعنی که برای عقد موقت هم دختر نیازمند اجازه ولی قهری خود یعنی همان پدر و جد پدری می باشد لازم به ذکر است چه بسا که در ازدواج موقت چون صیغه ازدواج فقط برای مدت زمان محدودی معین شده آن استحکام ازدواج دائم را نخواهد داشت و اینجاست که رضایت ولی قهری بسیار اهمیت پیدا می‌کند و همچنین به دلیل اینکه بسیاری حقوق مالی مانند نفقه زن امکان دارد به زن تعلق نگیرد ریسک والا تری خواهد داشت.
ازدواج موقت ریسک بسیار بالاتری نسبت به ازدواج دائم برای دختران باکره میتواند داشته باشد که این موضوع اهمیت رضایت والدین را دوباره نشان می دهد.

ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره
ازدواج دختر باکره|شرایط ازدواج دختر باکره

ازدواج موقت دختره باکره بدون اجازه پدر و جد پدری

ممکن است این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که ازدواج موقت دختر باکره بدون اجازه پدر و جد پدری یا همان ولی قهری چه حکمی خواهد داشت در صورتی که ازدواج خلاف رضایت پدر و جد پدری باشد چه آثار های شرعی و قانونی به دنبال خود دارد؟ این سوال مورد توجه کسانی که قصد انجام عقد موقت شفاهی را دارند قرار می گیرد.
از طرف دیگر پاسخ به این سوال حائز اهمیت است که اگر دوشیزه ما پدر یا جد پدری نداشته باشد ‏ از چه شخصی برای ازدواج موقتش باید اجازه بگیرد؟

اگر بخواهیم به صورت جامع بگوییم احکام مربوط ازدواج موقت در قانون مدنی کاملاً در راستای شرع اسلام و مذهب شیعه تدوین و تصویب شده است به همین دلیل اگر بخواهیم احکام ازدواج موقت دختر باکره را بدون رضایت ولی قهری توضیح دهیم ناچاریم از فتوا های فقهای شیعه نیز بهره بگیریم که این نظرات تا حدودی با هم تفاوت دارند.
برخی از فقها فتوا بر باطل بودن صیغه موقت بدون رضایت پدر پدر و جد پدری را دارند پس اگر صیغه خوانده شده بدون اجازه ولی قهری باشد کاملا باطل بوده رابطه ایجاد شده بین زن و مرد غیر شرعی بوده که با موازین دین سازگاری نیز ندارد.
عده‌ای دیگر از فقها در این حد تاکید به باطل بودن ازدواج موقت دختر باکره نکردند و صرفا گفته اند که این کار درستی نمی باشد
با این حال تعداد زیادی از فقها معتقدند ازدواج موقت دختر باکره بدون اجازه ولی قهری کاملاً یک موضوع شرعی است باید در صورت انجام چنین امری از مراجع تقلید مربوطه پرسیده شود.

با این حال اگر دختر باکره یا همان دوشیزه پدر یا جد پدری را دارا نباشد نیاز به اجازه از فرد دیگری مانند مادر برادر و غیره نخواهد داشت و میتواند اقدام به انجام عقد موقت کند

زین حال برای ازدواج موقت دختر باکره به غیر از رضایت ولی قهری دو شرط دیگر حیاتی است :
تعیین مهریه _ تعیین مدت عقد موقت

تعیین مهریه :

مهریه در هنگام عقد قرارداد ازدواج موقت باید بین زن و مرد معلوم باشد و طرفین با توافق یکدیگر باید مهریه را مشخص کرده باشند لذا اگر مهریه بین طرفین مشخص نشده باشد ازدواج باطل خواهد بود و اگر ارتباطی بین دختر باکره و مرد ایجاد شده باشد کاملاً خلاف شرع بوده و با موازین اسلام سازگاری ندارد.

تعیین مدت عقد موقت :

در هنگام ازدواج موقت باید مدت زمان عقد موقت به صورت کاملاً دقیق واضح مشخص شده باشد و در حین عقد باید برای مرد و زن معلوم باشد که مدت عقد چه زمانی شروع می شود و چه زمانی به پایان میرسد در غیر این صورت این ازدواج صحیح نخواهد بود

 

شرط مهم عقد

اول آنکه به عربی کاملا صحیح خوانده شود و چنانچه زن و مرد نتوانند صیغه را به عربی صحیح بخوانند با هر لفظی صیغه که صحیح می باشد بخوانند ولی باید لفظی را به کار ببرند که معنی زوجیت و قبلت داشته باشد و آن را درک کنند. که این مهمترین عامل از شروط عقد است که لازم بود به آن اشاره شود . در این صورت نیاز به وکیل نیست .
پس ما میتوانیم شرط ازدواج دختر باکره متناسب با رضایت ولی قهری که همان پدر یا جد پدری است قرار دهیم که مهمترین عامل در ازدواج دختر باکره چه به صورت موقت و چه به صورت دائم است