تعدیل مهریه چیست|شرایط تعدیل مهریه|نکات تعدیل مهریه|

تعدیل مهریه چیست

تعدیل مهریه
تعدیل مهریه

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی تعدیل مهریه چیست؟ و شرایط تعدیل مهریه پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

تعریف تعدیل مهریه

تقاضای تعدیل مهریه هم از طرف مرد و هم از طرف زن امکان دارد اقامه شود.  وقتی که مرد اقساط راجع به مهریه زن را می‌پردازد هم زن قادر است از دادگاه با در نظر گرفتن نرخ تورم تقاضای افزایش میزان اقساط را نماید هم مرد قادر است از دادگاه تقاضا کند که میزان اقساط را نسبت به قبل کم نماید. با توجه به این که از نظر قانون مدنی و بر اساس ماده ۱۰۸۲ زن بعد از عقد ازدواج به عنوان مالک مهریه معرفی می گردد. او قادر است هر شکل دخل و  تصرفی در مهریه بنماید.

او حتی می تواند هر زمان بعد از عقد ازدواج مهریه خود را از شوهر خود که به شکل قانونی با او به عقد ازدواج در آمده است تقاضا کند. اما با در نظر گرفتن عرف رایج زنان اصولا در هنگام طلاق این حق را از شوهر تقاضا می کنند. به منظور درخواست مهریه از مرد از هنگام بعد از عقد نکاح شرایط قانونی برای زن پیش‌بینی شده است. امکان دارد در هنگام دریافت مهریه از مرد، او تقاضای اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه به منظور قسط بندی کردن آن ارائه نماید. درخواست تقسیط مهریه با درخواست اعسار و درخواست تعدیل مهریه از دسته موضوعاتی می باشد که زن و شوهر در هنگام درخواست دریافت مهریه با آن روبرو هستند.

قبلا برای مهریه طرح تعدیل منظور نشده بود. فرقی هم نمی کرد که برای مهریه چه بر اساس نرخ روز مورد حساب قرار بگیرد چه به منظور پرداخت اقساط آن تعدیل انجام شود. اما امروزه با در نظر گرفتن این که مهریه با توجه به نرخ بازار مشخص می‌شود به منظور تعیین آن طرح تعدیل پیش‌بینی شده است. که برای عده‌ای از افراد بسیار خوب و برای عده‌ای دیگر خوشحال کننده نمی باشد.

شاید جالب باشد که بدانید مهریه پس از فوت زن نیز جاری میباشد و باید پرداخت شود اگر نیاز به اطلاعات در این مورد را دارید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید

در این مقاله به دنبال تعریف تعدیل مهریه این سوال را نیز پاسخگو خواهیم بود که تقاضای تعدیل اقساط مهریه چه مفهومی را در بر دارد و شرایط ضروری برای تعدیل مهریه چیست ؟

مفهوم تعدیل مهریه

تعدیل در لغت به مفهوم عدالت و انصاف را جاری کردن است. تعدیل در مهریه هم به مفهوم ایاد انصاف و عدالت در پرداخت مهریه می باشد. این شکل از تعدیل قابل بررسی از دو جنبه می باشد که در زیر شرح داده می شود.

تعدیل مهریه و جوانب بررسی آن

– بحث تعدیل در مبلغ کل مهریه که بر اساس تبصره یک ماده ۱۰۸۲ مهریه بر اساس نرخ روز و مقتضی با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان پرداخت نسبت به سال انعقاد عقد نکاح که به وسیله بانک مرکزی جمهوری اسلامی مشخص می‌شود، محاسبه شده و تعدیل می‌گردد. قانونگذار این شکل از تعدیل را در ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به منظور برقراری عدل و انصاف و احراز حق زن اضافه نموده است.

– دومین موضوع قابل بررسی در تعدیل مهریه وقتی می باشد که دادخواست اعسار از تادیه مهریه، از سوی مرد قبول شده باشد. در این حالت مرد موظف است  مبلغی به عنوان پیش پرداخت و مبالغی را به شکل ماهیانه به زن بپردازد تا همه ی مهریه پرداخت شود. در این حالت تقاضای تعدیل مهریه هم از سوی مرد امکان‌ دارد از سوی دادگاه صدور حکم درخواست تقسیط مهریه شود هم از سوی زن امکان دارد تقاضا گردد.

شیوه دادخواست تعدیل اقساط مهریه

قبلا اشاره کردیم که به منظور برقراری اقساط با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی ایران و تورم موجود و با توجه به این که همه روزه قیمت ها دچار اختلاف شدید هستند، وقتی تقاضای اعسار مورد قبول می شود و مهریه مورد تقسیط قرار می‌گیرد که مرد تعهد در اقساط مشخص شده راجع به مهریه را به وسیله دادگاه در زمان مشخص به زن بپردازد و الا زن قادر است به خاطر اقساط به تعویق افتاده درخواست صدور حکم جلب مرد را از دادگاه بنماید .در بیشتر اوقات تادیه اقساط مهریه  امکان دارد چند سال طول بکشد که در این حالت هم زن و هم مرد ممکن است  گرفتار تغییراتی در زندگی خود شوند.

تعدیل مهریه
تعدیل مهریه

در تعدیل مهریه باید اشاره کرد که تغییر در آینده زن و شوهر اثر مستقیم بر حکم دارد. با توجه به این که امکان دارد وضعیت مالی یک فرد در آینده تغییر یابد، در دادگاه قسط بندی مهریه منوط به شرایط آینده زوج پیش‌بینی شده است.

بنابراین شاید معسر که امروز معسر است با توجه به شرایطی که در آینده به وجود می آید از اعسار بیرون رود. به همین سبب است که گفته می‌شود شرایط آینده اثر مستقیم بر رای صادر شده از دادگاه را دارد. تغییر شرایط مرد در آینده این امکان را به وجود می‌آورد که دادخواست تعدیل مهریه از طرف زن به دادگاه تقدیم شود.

جوانب دادخواست تعدیل مهریه

به شکل کلی دادخواست تعدیل مهریه  دو جنبه مثبت و منفی را به دنبال خواهد داشت.

 جنبه مثبت

بر اساس جنبه مثبت دادخواست تعدیل اقساط مهریه، زوج بعد از رای اعسار، مالک ارث خواهد شد و یا حقوق ماهیانه او افزایش می یابد. پس از آن قادر است با در نظر گرفتن تغییراتی که در وضعیت مالی مرد حاصل می شود با هدف تغییر در شیوه پرداخت مهریه به دادگاه رجوع کرده و دادخواست تعدیل در اقساط مهریه را تقدیم دادگاه نماید.

دادگاه با توجه به بررسی و ملاحظه شرایط، رای جدیدی راجع به تعدیل مهریه صادر می کند. این رای اثرات مثبتی برای زن به دنبال دارد.  نکته یقابل توجه آن که رجوع زن به دادگاه صادر کننده حکم اعسار فقط زمانی که وضعیت مالی مرد دچار دگرگونی شود با صدور رای و نظر جدید دادگاه توام می شود.

جنبه منفی

جنبه ی منفی دادخواست تعدیل اقساط مهریه عبارت است از آن که در برخی اوقات مرد به سبب بیکاری و بیماری و یا وضعیتی از این قبیل توانایی انجام کار را ندارد و قادر نیست اقساط مشخص شده مهریه را در زمان مشخص به زن بپردازد. در این حالت مرد قادر است با مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست تعدیل اقساط مهریه درخواست تعدیل در مهریه را ارائه کند که این شرایط به عنوان جنبه منفی تعدیل مهریه یاد می شود.

 شرایط تعدیل مهریه

وقتی که تقاضای اعسار مرد در دادگاه مورد قبول قرار می‌گیرد و قرار بر این است که مهریه به شکل اقساطی به زن پرداخت گردد، قانونگذار به منظور برقراری عدل و انصاف برای زوجین این حق را منظور نمود که اگر تغییری در اوضاع مالی و اقتصادی یکی از زن و شوهر ایجاد شود با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه آن ها قادر شوند، تقاضای تعدیل در اقساط مهریه را از دادگاه بخواهند. شرایطی که با وجود آن ها این امکان وجود دارد که درخواست تعدیل اقساط مهریه را تقاضا کرد، در زیر شرح داده شده است:

1- تقاضای اعسار مرد از دادگاه صادر کننده حکم محکومیت مرد به پرداخت مهریه قبول شده باشد  و مرد مطلع شده باشد تا بدهی خود را به شکل اقساط ماهیانه و با تقسیط مهریه زن پرداخت کند.

2- امکان دارد دادگاهی که مرد با حکم قطعی محکوم به، پرداخت مهریه نموده است دادخواست اعسار مرد را به این شکل قبول کند که مرد در مدت زمان معینی همه مهریه زن را پرداخت کند که در این حالت مرد مکلف است تا بدهی خود را در مدت زمان معین به زن پرداخت نماید.

وقتی اعسار مرد در یکی از این دو حالت قبول شده یعنی شرایط برای ارائه دادخواست تعدیل اقساط مهریه در صورت تغییر در وضعیت مالی و اقتصادی زن و شوهر برقرار است.

مدارک ضروری به منظور طرح دعوای تعدیل تقسیط مهریه

برای  اقامه دعوای مهریه مدارک زیر باید ارائه شود.

– کپی تصویر دادنامه

-کپی تصدیق استشهادیه محلی

-کارت ملی به همراه احراز هویت و کارت عابر بانک به منظور پرداخت هزینه دادرسی

اگر مدارک فوق وجود نداشته باشد، می توان از استماع شهادت شهود و مطلعین و تحقیقات محلی و جلب نظر کارشناس و درخواست استعلام و شماره پرونده استنادی و سایر دلایل و مستندات بهره گرفت .

تعدیل مهریه
تعدیل مهریه

اشکال تعدیل مهریه

مهریه به دو شکل متبلور می شود:

– مرد موظف می گردد تا بدهی خود را به شکل اقساطی به زن پرداخت کند.

– مرد مکلف است تا بدهی خود را در مدت زمان معینی به زن پرداخت نماید.

ادعای تعدیل تقسیط مهریه به وسیله مرد هنگامی که مرد به علت هایی نظیر وضعیت بد اقتصادی کشور، اخراج از کار، مریضی، تورم و غیره توان پرداخت اقساط مهریه در زمان معین را نداشته باشد، در این حالت قادر است اقدام به تقدیم دادخواست تعدیل تقسیط مهریه کند.

 دعوای تعدیل تقسیط مهریه از طرف مرد

دعوای تعدیل تقسیط مهریه از طرف مرد از زمانی میسر است که رای مقتضی برای تقسیط مهریه صادر شده و قطعی شده باشد و چند ماه از پرداخت آن بگذرد. یعنی اقساط حداقل ۳ تا ۴ ماه را پرداخت کرده باشد و با در نظر گرفتن تورم ایجاد شده یا رویدادهایی که به وجود آمده درآمد زوج به شکلی باشد که نتواند اقساط را بر اساس اندازه مقرر پرداخت کند. در این حالت مرد قادر است اقدام به تقدیم دادخواست تعدیل تقسیط مهریه را نماید.

دعوای تعدیل تقسیط مهریه

تعدیل مهریه
تعدیل مهریه

او هم قادر است دادخواست تعدیل در تقسیط مهریه را به دادگاه تقدیم کند. درحالی که قادر باشد توانایی مالی زوج را به اثبات برساند. در این مورد زن بعد از آگاهی از تغییر در وضعیت زندگی و درآمد مرد قادر است این دادخواست را به دادگاه صادرکننده حکم اعسار، ارائه کند .