دریافت مهریه بیش از 110 سکه|شرایط مطالبه مهریه بیش از 110 سکه|نکات مهم

دریافت مهریه بیش از 110 سکه چیست

دریافت مهریه بیش از 110 سکه
دریافت مهریه بیش از 110 سکه

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی دریافت مهریه بیش از 110 سکه چیست؟ و شرایط دریافت مهریه بیش از 110 سکه پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه

در قانون خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ مهریه به منظور بهره مندی از مزایای اعمال قانون ۱۱۰ سکه اعلام شد که در حروف ابجد بر اساس نام حضرت علی علیه السلام انتخاب شده است. این قانون به این مفهوم نیست که تعیین مهریه بیش از این اندازه امکان پذیر نیست.

بلکه مهریه های بیشتری از این عدد هم در روند درخواست اجراییه دارای اختلافاتی با مهریه های پایین تر خواهند شد. این قانون به سبب مشکلات و  عواقب منفی که در دریافت و اخذ مهریه های زیاد ایجاد کرده بود، مثل حبس افراد بی شمار به سبب عدم توانایی در پرداخت مهریه به اجرا درآمده است.

مطالبه مهریه بیش از 110 سکه

در هم پیچیدگی و آشفتگی در وضع قوانین در سال‌های اخیر و قوانین مهریه  که شفاف سازی نشده است و همین موضوعات سبب سردرگمی و بلاتکلیفی اکثر مردم می باشد. با توجه به این موضوع و با عنایت به این که اکثر زنان در کشور ایران استقلال مالی و اقتصادی در اختیار ندارند بعید نیست که وضع مهریه در ازدواج را تضمین اقتصادی برای زنان دانست. از طرفی وضع مهریه ها عموما  با معیار سکه طلا مشخص می‌شود.  هم زن  اگاه است که مرد قدرت پرداخت مهریه را ندارد  و هم مرد قدرت پرداخت آن را نخواهد داشت و در شرایط مالی قرار ندارد که در در ازمدت توان تهیه و پرداخت این مقدار مهریه را داشته باشد.

سقف مطالبه مهریه

بر اساس ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده چنین مقرر شده است که اگر مقدار مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه باشد جهت پرداخت آن باید توانایی مالی زوج در نظر گرفته شود. با توجه به این قانون مقدار مهریه معمول ۱۱۰ سکه بهار آزادی می باشد که مرد باید آن را بپردازد و دریافت آن شامل قوانین ماده ۲ قانون اجرای محکومیت های مالی می باشد.

در شرایطی که مهریه این سقف را رعایت نکند، دادگاه توانایی مالی مرد را به منظور پرداخت مهریه مورد ملاحظه قرار می‌دهد و تصمیم گیری می کند که فرد شامل ضمانت اجرای حبس می شود یا نه. با این وجود کلیه اشخاصی که توانایی مالی پرداخت ۱۱۰ سکه را دارا نباشد مشمول حذف خواهند شد.

فروض سقف مطالبه مهریه

در این جا می توان چند فرض را در نظر گرفت.

دریافت مهریه بیش از 110 سکه
دریافت مهریه بیش از 110 سکه

فرض اول مهریه کمتر از ۱۱۰ سکه: در این حالت باید کل مهریه از طرف مرد به زن پرداخت شود و الا با توجه به قانون برای ضمانت اجرایی در نظر گرفته می‌شود و این ضمانت اجرا بر اساس ماده ۲ قانون محکومیت های مالی قابل اجرا خواهد بود.

فرض دوم مهریه دقیقا مساوی با ۱۱۰ سکه می باشد: درست مانند فرض اول باید کل مهریه از طرف مرد به زن پرداخت شود. در غیر این صورت مساوی با قانون با او رفتار می شود که بر اساس ماده ۲ قانون محکومیت های مالی کسانی که جهت پرداخت ۱۱۰ سکه انجام وظیفه نکنند به حبس محکوم خواهند شد.

فرض سوم مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد: در این حالت اول باید ۱۱۰ سکه مطابق قانون پرداخت شود و در حالتی که مرد از پرداخت این حجم از سکه پرهیز نماید، بر اساس ماده ی ۲ قانون محکومیت های مالی زندان می شود. بعد از آن دا گاه توانایی مالی مرد را مورد ملاحظه قرار می‌دهد و با توجه به توانایی مالی و تمکن او تصمیم لازم را اتخاذ می نماید.

با توجه به ماده ۲۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی هرکس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه آن را پرداخت نکند، دادگاه او را الزام  به پرداخت نموده و اگر مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به اندازه محکومیت از مال ضبط شده برداشت می نماید. در غیر این صورت با توجه به درخواست زن، مردی که از پرداخت امتناع می کند در شرایطی که معسر نباشد تا هنگام پرداخت زندان خواهد شد. با توجه به ماده ۲۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی درخواست طلبکار در بازداشت نمودن بدهکار تا هنگام پرداخت و دریافت مهریه و بری الذمه شدن او به رسمیت شناخته شده است .

تقسیط مهریه

آن چه امروزه معمول است این که در دادگاه های  خانواده در بیشتر موارد، زنان و مردان رای دادگاه بدوی راجع به اعسار و تقسیط مهریه را قبول نمی کنند و با اعتراض نسبت به رای مذکور تلاش خود را برای کسب نتیجه مطلوب و رای دلخواه می نماید.

دریافت مهریه بیش از 110 سکه
دریافت مهریه بیش از 110 سکه

این موضوع کاملا واضح است چون در بیشتر موارد مردان نسبت به هر شکل تقسیطی اعتراض می‌کنند و تمایل دارند تا آن جا که ممکن است اقساط کمتری را پرداخت کنند. از طرفی زنان همچنین عموماً مسیر دشواری را برای اخذ مهریه پشت سر گذارده و می‌خواهند حاصل این حجم از تلاش آن ها پیش قسطی عادلانه باشد و اقساط ماهانه بیشتری را دریافت نمایند. اما چنان چه مردی همان رای دادگاه اولیه را قبول کند و در هنگام صدور حکم در زندان یا در مرخصی باشد با پرداخت مهریه و نیم عشر و هزینه دادرسی از زندان آزاد خواهد شد و نیازی نیست تا حکم قطعی شود.

ضمانت اجرای عدم پرداخت اقساط مهریه

با توجه به این که مهریه یک بدهی می باشد که با رای دادگاه به جای پرداخت یک دفعه به صورت اقساطی اخذ می‌شود. این موضوع اثری در رای آن نخواهد داشت. بسیاری از مردان بر این باورند که بعد از پرداخت چند قسط از مهریه قادرند از زیر بار آن شانه خالی کنند. اما باید دقت داشت که در صورت پرداخت نکردن این دین مهریه از شکل اقساط به شکل حال تبدیل می شود و با منتفی شدن وضعیت اقساطی مهریه، مرد مجبور می شود تا کل آن را به شکل نقدی پرداخت کند و امکان افزایش آن برقرار نیست.

از جمله تصورات دیگری که برای مردان وجود دارد این است که گمان می‌کنند اگر چند قسط از مهریه را در اجرای احکام دادگاه پرداخت کنند و بعد از آن این امکان برای آن ها وجود دارد که با هدف آزار و اذیت زن اقساط دیگر را در دادگاه های شهرهای دیگر واریز نمایند. یا مثلاً قادرند با پرداخت سکه های تقلبی به جای واقعی از این مسئولیت شانه خالی نموده و آن را دور بزنند یا دو قسط بدهند یک قسط ندهند.

در مقابل این موضوع ها باید گفت مهریه فقط در شعبه ای از اجرای احکام قابلیت پرداخت را خواهد داشت که در آن شعبه پرونده در حال رسیدگی باشد و اصولاً هیچ حکمی از دادگاه خانواده در دیگر نقاط کشور اقساط مهریه را از مرد نمی پذیرد. جز آن که پرونده‌ای در آن شهر ایجاد شده باشد. این موضوع فقط در شرایطی اتفاق می‌افتد که محل زندگی و کار مرد به شهری دیگر انتقال یابد و در صورتی که قادر باشد این موضوع را به دادگاه ثابت کند .

 مهریه عندالمطالبه و بیش از ۱۱۰ سکه

چنان چه مهریه عندالمطالبه بوده و بیش از ۱۱۰ سکه باشد و مرد قادر به پرداخت آن نباشد، مرد تا هنگام پرداخت ۱۱۰ سکه یا جلب موافقت زن در حبس می ماند. این شکل از حبس را ، زندان ناشی از محکومیت مالی تلقی می کنند و بر خلاف حبس ناشی از مجرمیت فقط تا هنگام پرداخت بدهی قابل اجرا خواهد بود.

 مهریه عندالاستطاعه و مهریه بیش از ۱۱۰ سکه

چنان چه مهریه به شکل عندالاستطاعه باشد و میزان آن بیشتر از ۱۱۰ سکه تعیین شده باشد و مرد قادر به پرداخت آن نباشد مرد زندانی نخواهد شد. دادگاه این امکان  را فراهم می کند تا در صورت عدم امکان پرداخت مهریه اموال و منقولات شوهر را مورد توقیف قرار دهد و در اختیار زن گذاشته و بعد از پرداخت مهریه قادر باشد دارایی مرد را به او برگرداند. در مورد  مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه به این شکل عمل می شود که تا ۱۱۰ سکه عندالامطالبه و بقیه آن عندالاستطاعه ، باشد تا از حق قانونی تا سقف ۱۱۰ سکه بهره‌مند شود و فشاری در این زمینه به شوهر برای پرداخت وارد نشود.

افزایش نرخ سکه و اثر آن در پرداخت مهریه

دریافت مهریه بیش از 110 سکه
دریافت مهریه بیش از 110 سکه

در بیش تر خانواده‌ها سکه به عنوان ملاک تعیین مهریه پیش‌بینی می‌شود. اما خانواده ها در هنگام تعیین مهریه به بی‌نظمی‌های تورم بازار اقتصادی توجهی ندارند و این سبب می شود که چنان چه قیمت سکه افزوده شد میزان مهریه خیلی بیشتر از آن چیزی که در ابتدا تعیین شده است شود. انتخاب  غیر منطقی مبلغ را به وجود می آورد که مشکلات زیادی برای زن و شوهر به دنبال داشته باشد.

افزایش پرونده های راجع به عدم تمکن مالی مرد  به منظور پرداخت مهریه و تعداد بالای محکومین زندانی نمایانگر رشد گزینش غیر منطقی و احساسی می باشد و متاسفانه امروزه کسب مهریه تبدیل به یک اهرم فشار برای خانواده شده است تا عدم اطمینان نسبت به شوهر را رفع نماید و ازدواج انجام شود.

در صورتی که مهریه نمی‌تواند باعث ایجاد اطمینان و اعتماد در بین زن و شوهر شود. چون امروز در دادگاه ها شاهد آن هستیم که پرونده‌های زیادی جاری است که سال های بسیاری در جریان قرار گرفتند و دریافت مهریه از طرف زن صورت نپذیرفته و مرد هم با شیوه های مختلف با هدف دور زدن پرداخت مهریه از زیر بار آن شانه خالی کرده است. در بسیاری از موارد هم مردان دچار کلاهبرداری می‌شوند و زنان بعد از یک بازی احساسی و ازدواج با مهریه های سنگین به محض ازدواج مهریه خود را مطالبه می‌کنند که سبب بروز مشکلات بسیاری خواهند شد. ازدواجی که از آغاز با پایه بی اعتمادی انجام شود بهتر آن است که صورت نگیرد.