سکه تقلبی|مجازات سکه تقلبی|بررسی تخصصی

سکه تقلبی چیست

وب سایت حقوقی یاروکیل به تعریف سکه تقلبی چیست پرداخته است

ویدیو مقاله سکه تقلبی چیست

بحث سکه تقلبی که متاسفانه در دنیای امروزی خیلی به گوش میخورد همیشه برای قانون گذار قابل توجه بوده است و قانون همیشه سعی داشته افرادی را که به ساختن سکه های تقلبی مشغولند بگیرد و رفتار جدی شامل حال آنان کند تا بتواند این جرم را  به صورت حداقل در دنیا کند.

ابتدا  نگاهی به فرهنگ لغتمان می اندازیم  تا با مفاهیم سکه آشنایی پیدا کنیم سکه در فرهنگ لغت قطعه های فلزی واصولا  دایره ای شکل که دارای ارزش و بها است و نام کشور یا پادشاه مخصوصی بر آن حک شده است یا اصطلاحا ضرب گردیده است. در فرهنگ لغت سکه به عنوان پول فلزی و همین طور  رونق هم یاد شده است.

سکه تقلبی
سکه تقلبی

به این خصوصیات میباشد:سکه تقلبی از منظر قانون

ابتدا باید بیان گردد  که قانون گذار  ما سکه طلا و سکه نقره و همچنین  سکه‌های به جز طلا و نقره را جداسازی کرده است مثلاً  ماده پانصد و هجده  قانون مجازات اسلامی را مختص به جرم در خصوص سکه طلا و نقره گذاشته است در ماده پانصد و نوزده  اشاره به تراشیدن و مخدوش کردن یا بریدن سکه ها دارد  و گفته است

که افرادی که این عمل را انجام دهند مجازات می گردند و بر اساس قانون با آن ها رفتار میکند. که این مجازات حبس از یک سال تا سه سال دارد در ماده پانصد و بیست  قانون مجازات اسلامی  هم در خصوص وارد نمودن مسکوکات خارجی یا داخلی که غیر از طلا و نقره است می باشد که چنان چه باعث خرید و فروش گردد باز هم حبس یک سال تا سه سال را به دنبال دارد.

سکه طلا که به سکه بهار آزادی معروف است و همه با آن آشنا هستیم  همان طور که از اسمش  مشخص است به وسیله طلا حاصل می شود بانک مرکزی ایران این سکه ها را به عنوان سکه تمام بها /  سکه نیم بها / و  و همچنین ربع سکه به صرافی ها و دیگر بانک ها می دهد تا  توسط آنها به دست مردم برسد و استفاده گردد.

در مورد نقره هم باید گفت نقره یک فلز دارای ارزش معرفی می شود البته نقره بعد از طلا با ارزش شمرده می شود و در مرحله دوم فلزات با ارزش قرار دارد اما همیشه از نظر یک جنس دارای ارزش در نزد همه یاد شده است.

با نظر بر مواد قانونی که در فوق گفته شد اگر افراد دست به ساختن سکه تقلبی زنند  و آن سکه ها را رواج دهند یعنی مورد پخش برای سایر  قرار دهند و دیگر این که  موجب خراب شدن آن گردند و به شکل های دیگر در آورند  و یا این که آن ها را  وارد کشور کنند جرم محقق شده است و همان طور  که مستحضر هستید و هر کسی میداند متقابلا  هر جرمی مشمول مجازات می‌شود.

سکه تقلبی
سکه تقلبی

منظور از رواج نمودن یا ترویج نمودن این است که فرد با این که کاملاً آگاه است  و خبر دارد که سکه تقلبی است باز هم از آن دست نمی کشد  و همواره آن را به جریان می‌اندازد  و دیگر منظور از وارد کردن آن است که یا از طریق زمینی هوایی و یا دریایی صورت گیرد فرقی ندارد که عمل قانونی باشد یا غیر قانونی چون به موجب وارد کردن دیگر  جرم لحاظ می شود حتی با این وجود که در داخل کشور از آن استفاده نشود و کاری با آن انجام نگردد.

از نقد مواد فوق برداشت می شود که قصد تقلب در این خصوص  واجب می باشد و دارای اهمیت است یعنی اگر فردی برای تزیینات و دکوراسیون از آن ها  بهره ببرد یعنی فاقد قصد تقلب است و چنان چه با کار او ضرری سبب دولت یا شخص نشود به عنوان مجرم معرفی نمی شود و مجازاتی سبب به حال وی نمی گردد.

لازم به ذکر است که در جرم قلب سکه وارد نمودن ضرر و زیان به گیرنده و  یا همان  خریدار مشروط بر به وجود آمدن جرم نیست به این خاطر که این جرم در دسته جرم های علیه آسایش عمومی شمرده می شود نه این که علیه اموال باشد منظور این است که قانون گذار به این دلیل آن را  جرم تلقی می‌کند که پای امنیت جامعه در میان است و این دلیل  مهم  و اصلی این قضیه است  نه  این که وارد نمودن ضرر و زیان به اموال مردم باشد.

شرط  به وجود آمدن جرم ساخت سکه قلب متشابه بودن آن می باشد منظور از این جمله این است که اگر به سکه اصلی شباهتی نداشته باشد و سکه جدید دیگری بسازد مشمول این جرم  قرار نمیگیرد.

سکه تقلبی
سکه تقلبی

 قلب سکه چیست؟

منظور از قلب سکه همین است که فرد دست به ساختن سکه بزند  ولی  بانک مرکزی و اجازه آن وجود نداشته باشد و دخالتی نداشته باشد.  قلب سکه هنگامی است که سکه ساخته شده کاملاً شبیه به سکه اصلی باشد به قول معروف مو با اصل آن نزند. یعنی با هم شباهت ظاهری داشته باشند و به گونه ای باشد که هرکسی که آن را  مشاهده می کند با سکه اصلی اشتباه بگیرد  در نتیجه می توان گفت چنان چه سکه ای  در نگاه اول شبیه به سکه اصلی باشد و اصلاً فرقی مشاهده نشود یعنی ظاهرا با اصل آن کاملا نزدیک است می توانیم اعلام کنیم که جرم قلب سکه رخ داده است.

مروری بر چند مثال مهم:

  مثال اول:

علی تعدادی سکه تقلبی به رضا داده است و در عوض آن ماشین گرفته است در این حالت به جز این که رواج  و ترویج دادن سکه را انجام داده است  جرم کلاه برداری را هم مرتکب شده است.

مثال دوم:

محسن تعدادی سکه میبیند که خودش آگاه و مطلع است که سکه ها اصل نمی باشند و تقلبی هستند  اما باز هم آن ها را  می پذیرد و تحویل می گیرد در این حالت  اثری در جرم  ندارد و در این حالت هم مرتکب جرم ترویج سکه شناخته می شود ولی در این حالت کاری که می شود انجام داد این است که گیرنده سکه های  تقلبی را که می شناسد  معرفی کند تا به خاطر معاونت و مباشرت  دست گیر کنند و مورد مجازات قرار دهند تا جلوی این گونه انسان ها و به هم خوردن  نظام اقتصادی هر چه سریع تر  گرفته شود.

سکه تقلبی
سکه تقلبی

 تعدد مادی مجازات جرم ترویج سکه:

ترویج که ریشه  واژه رواج دادن را  همراه با خود دارد همان طور  که در قبل هم گفتیم  به وقتی اشاره دارد که شخص با  این که کاملاً آگاه است که سکه تقلبی است همچنان آن را به جریان  می‌اندازد و به اشخاص دیگر می سپارد.

که موضوع برای شما مخاطبین روان تر گردد حال برای تعدد مادی مجازات این جرم مثالی را بیان می کنیم

علی تعدادهشتصد هزار تا  سکه تقلبی میسازد و با روش های  مختلفی آن ها را  رواج  می‌دهد در این حالت علی مشمول دو مجازات  می‌گردد یکی از این جرایم جرم ساخت سکه یا همان قلب سکه است و جرم دیگر ترویج و رواج دادن آن است که به این حالت در قانون  تعدد مادی لحاظ می شود.

سکه تقلبی
سکه تقلبی

 مخدوش نمودن سکه به قصد تقلب

مخدوش کردن در فرهنگ لغت ما خدشه دار کردن و خراشیدن و همن طور  دست کاری کردن یاد شده است.

سکه ای  که قصد داریم مخدوش کنیم  حتماً باید از جنس طلا و یا نقره باشد مخدوش کردن با طرق گوناگونی امکان پذیر است و انجام میشود  مثلاً سکه را با کمک وسایل برقی به شکل دیگری کنیم یا مثلاً روی آن را  اسید بریزیم و یا کار دیگری که مرتکبین این جرم بسیار انجام می دهند با  کمک از سوهان فلز آن را در می آورند  و سکه و فلز تفکیک شده را می فروشند که این کار بیشتر  مواقع برای سکه طلا و یا نقره صورت می گیرد قانون گذار  هم ماده ای  را مختص طلا و نقره لحاظ کرده است باید اشاره شود که فرقی نمی کند  سکه داخلی باشد یا خارجی و در ماده ای دیگر دیگر مسکوکات  بیان شده‌اند.

طلا سازی در شیراز تعدادی سکه طلا را به یک  دست بند طلا تبدیل می کند در این حالت طلا ساز هیچ جرمی انجام نداده است  به این خاطر که قصد تقلبی نداشته است و تنها آن را  تبدیل به یک کالای دیگر کرده است اما چنان چه آن را  به سکه های دیگر تبدیل کند و به خریدار هم اعلام کند که این سکه اصلی نیست و خریدار با آگاهی و اطلاع داشتن  آن سکه را بخرد  باز هم به جرم قلب سکه و فروش سکه تقلبی گرفتار می شود و حتی اگر  شخص خریدار فاقد آگاهی تقلبی بودن آن باشد بازهم فروشنده مرتکب جرم شناخته می شود.

سکه تقلبی
سکه تقلبی

 مجازات سکه تقلبی

مجازات سکه تقلبی هم مثل خیلی از جرایم دیگر با وجود شرایطی مشمول تخفیف و سقوط می گردند این شرایط از قرار ذیل میباشند:

مثلاً بر اساس ماده پانصد و بیست و یک  قانون مجازات اسلامی هرموقع افرادی  جرایم یاد شده در مواد پانصد و هجده تا پانصد و بیست  قانون مجازات اسلامی را پیش از این که کشف قضیه انجام شود به مامورین تعقیب اعلام کنند یا در فرایند تعقیب با اقرار خود باعث آسان تر شدن تعقیب شوند یعنی به صورت کلی مامورین دولت را با عوامل تاثیر گذاری کمک کنند در این خصوص بنا بر پیشنهاد رئیس حوزه قضاییه مربوطه و همچنین  با توافق  و تشخیص دادگاه  در خصوص مجازات آن ها تخفیفاتی داده می شوند و یا در مواردی کلا از حبس ساقط می گردند و اگر قبل از دست گیری عمل توبه را انجام دهند

که دیگر کلاً از همه مجازات های معین شده ساقط می شوند  پس با نگاه به این ماده فهمیدیم   که قانون گذار در شرایطی که مجرم به مقامات قضایی کمک کند تخفیفات ارائه می دهد که این کمک ها چه قبل و چه بعدو چه  در در طی عملیات باشد سبب تخفیف می باشد و همین طور اگر مجرم پیش از این که توسط مامورین مربوطه گرفته شود توبه کند و قادر باشد که توبه خود را ثابت کند دیگر هیچ مجازاتی گریبان گیر او نمی باشد و دادگاه در این حالت موظف است که توبه را بپذیرند و نمی تواند آن توبه را مورد پذیرش قرار ندهد

 ضبط اموال مجرم سکه تقلبی:

بعد از انجام شدن مجازات های مشمول این اشخاص  تمام اموال  و دارایی‌ هایی آنان که از این راه حاصل شده  توسط دولت گرفته می شود و  ضبط می‌گردند و به اسم تعزیر به نفع خود  تحصیل می‌کنند در این جا  تنها اموالی  منظور می باشد که از راه سکه های  تقلبی حاصل شده اند نه اموال دیگران

مثلاً با فروش سکه مالی حاصل شده و با آن ماشین خریده  در این صورت به غیر از  مجازات های  قانونی اموال آن خانه و باقی مانده اموال غیر قانونی به دست دولت ضبط می گردد.

در ماده قانونی که از ورود سکه سخن گفته است باید گفت که لازم نیست حتماً سکه از مرز رد شود  تا جرم شناخته شود به این خاطر که از هر روشی که حاصل شده و به کشور ورود پیدا کرده جرم تلقی می شود و اصلاً هیچ فرقی ندارد که از راه دریایی یا هوایی و یا زمینی باشد.

بر اساس ماده سه  قانون مجازات اسلامی  آمده است که قوانین جزایی ایران در خصوص تمامی اشخاصی که در قلمرو حاکمیت زمینی/  دریایی/  و یا هوایی جمهوری اسلامی  ایران دست به جرم زنند اعمال می گردد غیر از این مورد که بر اساس قانونی ترتیب دیگری انجام گردد.

تقلب کردن در آثار فرهنگی:

در ماده پانصد و شصت و شش  قانون مجازات اسلامی آمده است که هر فردی که نمونه ای تقلبی از آثار فرهنگی یا تاریخی چه ایرانی باشد و چه خارجی باشد  بسازد یا این که آن را  به قصد عرض  قاچاق یا برای فروش حمل یا نگهداری کند و یا با کاملاً مطلع بودن از غیر اصل بودن آن خریداری کند مجازات حبس  به دنبال دارد این  حبس بین نود و یک روز تا شش ماه و همین طور  جریمه نقدی برابر با نصف ارزش اثر اصلی که توسط کارشناس مربوطه از سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری حساب می گردد محکوم می شود.

منظور ازنمونه تقلبی اشیایی است که در زمان معاصرساخته شده اند  و از نظر خطوط و شکل و جنس و دیگر موارد کاملا شباهت  با اصل آن دارد یا بدون این که نمونه اصلی باشد و مطابقت داده شود  و یا نشانه ای از سمت میراث فرهنگی بر روی آن مبنی بر اصل بودن وجود داشته باشد.

اگر شی تقلبی فاقد نمونه اصل خود باشد ارزش و قیمت آن به وسیله کارشناس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مشخص میشود.

اشیای مکشوفه که منظور همان اشیای نو یافته و تازه پیدا شده است توسط سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری مورد ضبط قرار میگیرد لازم به بیان است حکم این ماده در خصوص اشیایی که قبل از لازم الاجرا شدن این قانون ضبط شده هست هم میباشد.

با در نظر گرفتن این ماده برداشت می کنیم که ساختن سکه های طلا و یا سکه های نقره ای که مورد هیچ معامله ای قرار نمیگیرند یعنی ترویج پیدا نمی کنند با وجود این که باعث به وجود آمدن جرم قلب سکه نیست اما چنان چه شرایط دیگری دارا باشد باعث به وجود آمدن جرم ساختن نمونه تقلبی اثر تاریخی و یا فرهنگی میگردد.