طلاق از طرف زن|شرایط طلاق از سوی زن|مهریه و طلاق زن|

طلاق از طرف زن چیست

طلاق از طرف زن
طلاق از طرف زن

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی طلاق از طرف زن چیست؟ و شرایط طلاق از طرف زن پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه طلاق از طرف زن

برای این که زن بتواند از مرد طلاق بگیرد ضمن آن که باید تشریفات خاص طلاق را مثل ثبت نام در سامانه طلاق و رفتن به جلسات مشاوره پیش از طلاق و ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی را انجام دهد باید اسباب و دلایلی مانند غیبت شوهر به مدت چهار سال است و انجام شروط ۱۲ گانه طلاق به وسیله مرد یا حق طلاق را در اختیار داشته باشد.

چون این موارد و روش های اتخاذ طلاق از طرف زن می باشد. رابطه ی زناشویی با عقد ازدواج شروع می‌شود و با جاری شدن صیغه طلاق خاتمه می‌یابد. زن یا شوهر یا هر یک از آن ها وقتی که دیگر تمایل ندارند در کنار دیگری زندگی کنند، تصمیم به طلاق می گیرند. علت‌هایی که سبب طلاق و فارغ شدن آن ها از هم می شود بسیار متفاوت است.

با توجه به شیوه زندگی و فرهنگ اشخاص مختلف جامعه علت های زیادی برای تقاضای طلاق وجود دارد. در قانون مدنی ایران چنین تعیین شده است که هرگاه مرد تمایل داشته باشد این امکان را خواهد داشت که زن را بدون انجام تشریفات خاص طلاق و بدون ارائه دلیل طلاق دهد .

شیوه های طلاق از طرف زن

هرگاه زن از زندگی مشترک با مرد بیزار شود، این امکان را خواهد داشت که از دادگاه خانواده تقاضای طلاق نماید. اما زن به منظور اتخاذ طلاق محتاج به ارائه دلیل می باشد و این امکان را ندارد که مثل مرد هر زمان که تصمیم بگیرد بتواند طلاق بگیرد و به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی رجوع کند و درخواست طلاق دهد.

روش اول: استناد به عسر و حرج .

روش دوم استناد به شروط ۱۲ گانه طلاق به منظور جدایی و فراغت زن و شوهر.

روش سوم استناد به شروط ضمن عقد ازدواج است که زن برای مرد قرار داده و مرد آن را عملی نکرده است. روش چهارم استناد به غیبت طولانی مرد دلیلی برای درخواست طلاق از طرف زن خواهد بود .

روش پنجم پرداخت نکردن نفقه و ناتوانی مرد از پرداخت نفقه دلیلی برای طلاق زن تلقی می شود .

تقاضای طلاق به استناد عسر و حرج

وقتی زن دادخواست طلاق خود را در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می‌کند حتماً باید علت طلاق خود از شوهرش را بیان کند و نیز باید توانایی اثبات دلایل ارائه شده را در ارائه دادخواست طلاق دارا باشد و تا زمانی که علتی برای فارغ شدن از شوهر را به اثبات نرساند به نتیجه مطلوب یعنی طلاق دست نخواهد یافت. از جمله راه هایی که زن بر اساس اثبات آن در دادگاه قادر است از شوهر خود جدا شود عسر و حرج زن در زندگی می باشد. عسر به معنای سختی زیاد در زندگی است که ادامه زندگی را برای زن غیر ممکن می کند. و حرج ادامه زندگی برای زن را با سختی و مشکل همراه می سازد.

موارد اثبات عسر و حرج

در موارد زیر عسر و حرج ثابت خواهد شد:

– یکی آن که زندگی خانوادگی از طرف شوهر به مدت ۶ ماه پشت سر هم یا ۹ ماه متناوب در طی یک سال بدون دلیل قانونی و منطقی ترک شود.

طلاق از طرف زن
طلاق از طرف زن

– مرد به یکی از انواع مواد مخدر اعتیاد داشته باشد یا گرفتار مشروبات الکلی باشد که به بنیان خانواده صدمه بزند و امکان الزام به ترک مواد مخدر میسر نباشد و خودش نیز از استعمال آن خودداری نکند. در شرایطی که مرد به تعهدات خویش وفادار نباشد یا بعد از ترک هم دوباره به مصرف مواد روی آورد.

– محکومیت قطعی مرد به زندان ۵ سال یا بیشتر .

– ضرب و شتم و یا هر شکل رفتارهای زشت و زننده متداوم مرد در زندگی که از نظر عرفی قابل تحمل از طرف زن نباشد .

– ابتلای مرد به بیماری‌های سخت روانی و جسمی یا هر بیماری صعب العلاجی که زندگی زناشویی را دچار اختلال نماید.

 درخواست طلاق زن به استناد شروط ۱۲ گانه

زمانی که زن قصد داردا از شوهر خود طلاق بگیرد باید از راه و روشی به این منظور مبادرت کند که دادخواست و مورد قبول دادگاه قرار بگیرد. از نخستین روش هایی که زنان به منظور استفاده از حق طلاق بهره می برند استناد کردن به شروطی می باشد که مرد در هنگام انعقاد عقد ازدواج در قباله آن را امضا نموده است.

اما امروز مرد به آن تعهد وفادار نبوده است. بر اساس شرایطی که در قباله ازدواج درج شده است، در شرایطی که مرد در رابطه با شروطی که اخیراً به آن اشاره می‌شود به زن وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر داده است، او قادر است با رجوع به دادگاه و رای از دادگاه خود را طلاق دهد . از جمله این شروط:

– پرهیز و امتناع شوهر از پرداخت نفقه و بقیه حقوق ضروری و مالی زن به مدت شش ماه می باشد.

– سوء رفتار و سوء معاشرت مرد به اندازه ای که زندگی را برای زن محال بسازد.

–  ابتلای مرد به بیماری صعب العلاج به طوری که زن قادر به ادامه زندگی نباشد.

– جنون مرد در حالتی که از نظر شرعی امکان فسخ ازدواج نباشد.

عدم عنایت به امر دادگاه در مورد اشتغال نداشتن به شغلی که بر اساس نظر دادگاه با مصالح خانوادگی و آبروی زن در تضاد است .

– محکومیت شوهر به رای قطعی مجازات ۵ سال زندان یا بیشتر یا جزای نقدی که به دلیل ناتوانی پرداخت سبب پنج سال بازداشت شود .

– ابتلای مرد به هر شکل مواد مضر اعتیادآور که از نظر دادگاه به زندگی زناشویی لطمه بزند. مثل اعتیادی که سبب بیکاری مردم فروش وسایل خانه سلامتی جسمی روحیه زن و فرزندان شود.

– مرد بدون علت زندگی خانوادگی را رها کند و یا این که به مدت ۶ ماه پشت سرهم بدون علت منطقی از لحاظ دادگاه غایب شود.

– محکومیت قطعی مرد به دلیل ارتکاب جرمی که با شان خانوادگی زن در تضاد باشد.

– با سپری شدن پنج سال از عقد نکاح زن  از شوهر خود به علت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر دارای فرزند نشود.

– غیبت طولانی مرد یعنی این که مرد غائب مفقود الاثر شود و در مدت ۶ ماه بعد از رجوع زن به دادگاه حاضر نشود .

– مرد همسر دیگری را بدون توافق زن برگزیند یا از نظر دادگاه نسبت به زنان خود رعایت انصاف را نکند .

شیوه طلاق  زن به استناد ترک زندگی مشترک از طرف شوهر

چنان چه مرد زندگی مشترک را  به مدت ۶ ماه پشت سرهم یا ۹ ماه متناوب در یک سال بدون علت منطقی ‌ترک کند زن قادر است به این دلیل به مطلقه نمودن خود اقدام نماید که در  ماده ۳۳ قانون مدنی مدت غیبت شوهر برای طلاق تعیین شده است. چنان چه مردی در یک سال غیبت به اندازه شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب نداشته باشد و این غیبت کوتاهتر باشد.

طلاق از طرف زن
طلاق از طرف زن

بر فرض مثال در سال دو ماه غیبت کند و بعد برگردد. دوباره ۳ ماه غیبت کند و در مجموع غیبت‌های او 15  ماه تخمین زده شود به این مفهوم نیست که زن قادر نیست به استناد غیبت شوهر طلاق بگیرد. خیر. اگر قادر باشد سختی و مشقت و عسر و حرج خود را به اثبات برساند دادگاه را او را مطلقه می کند. غیبت شوهر هم از مصادیق عسر و حرج تلقی می شود و هم از مصادیق شروط ۱۲ گانه طلاق زن. در نتیجه  به استناد هر دو  زن قادر است خود را مطلقه کند و نیز در ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی هم به صراحت بیان شده که اگر شخصی ۴ سال تمام غائب مفقود الاثر باشد او قادر است درخواست طلاق دهد.

نکته‌ای که در این جا باید در نظر داشت این است که بر اساس ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی به منظور طلاق زن بر اساس غیبت مرد ابتدا باید زن در یکی از جراید محلی روزنامه های کثیرالانتشار تهران ۳ دفعه پشت سر هم هر بار به  فاصله ی یک ماه آگهی منتشر کند تا اشخاصی که از غائب اطلاعات دارند به دادگاه دعوت شوند و راجع به او اطلاع رسانی کنند.

اگر یک سال از تاریخ اولین آگهی که سپری شد و غایب مفقود الاثر حاضر نگردد، حکم موت فرضی از دادگاه صادر خواهد شد. در ضمن باید گفت عده طلاق زنی که بر اساس غیبت شوهر طلاق گرفته است از زمان صدور حکم طلاق غیابی محاسبه می شود. با توجه به ماده ۱۳۵۶ قانون مدنی از تاریخ طلاق عده وفات محسوب می‌شود.

درخواست طلاق زن به استناد عدم پرداخت نفقه به وسیله مرد

بر اساس ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه زن  شامل همه مایحتاج معمول و متعارف در شان و جایگاه اجتماعی زن مثل خانه خوراک پوشاک و وسایل منزل و مخارج درمان و خدمتکار در شرایطی که زنان عادت داشته باشد می شود و یا بر اساس مریضی نیازمند خادم باشد.

طلاق از طرف زن
طلاق از طرف زن

چنان چه مرد نفقه زن را نپردازد زن به این استناد قادر است از دادگاه درخواست طلاق کند. اگر مرد بر اساس ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی از پرداخت نفقه سرباز زند و امکان اجبار او به پرداخت نفقه زن هم نباشد ،  قادر است به قاضی رجوع کرده و حاکم شوهر را مجبور به طلاق می نماید. و نیز در شرایطی که مرد از پرداخت نفقه ناتوان باشد، می‌تواند از مصادیق عسر و حرج زن باشد و در شروط ۱۲ گانه طلاق هم ذکر شده که اگر مرد نفقه زندگی را طی شش ماه پرداخت نکند زن قادر است از دادگاه درخواست طلاق کند.