قرارداد پیمانکاری|شرایط قرارداد پیمانکاری|نکات مهم قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری چیست

قرارداد پیمانکاری
قرارداد پیمانکاری

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی قرارداد پیمانکاری چیست؟ و شرایط قرارداد پیمانکاری پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

قرارداد پیمانکاری به این خاطر که تابع شرایط عمومی پیمان و همین طور شرایط گفته شده در قوانین آمره کشور است ماهیتی دوگانه به همراه دارد و به همین لحاظ تبدیل به نوعی خاص از قراردادها گردیده است.

تعریف قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری به این صورت است که یک کارفرما به منظور اجرای پروژه های خودش با نظر به گسترده بودن پروژه ها و قسمت های گوناگون که اجرای یک پروژه را مشمول می گردد احتیاج به پیمانکاران با تخصص‌های متفاوت دارد همانند پیمانکاری اجرای اسکلت ساختمان یا پیمانکاری اجرای زیرسازی و دیگر موارد برای انجام دادن این حالت از خدمات به دنبال پیمانکاران گوناگون رفته و در ادامه اقدام به تنظیم نمودن قراردادهای پیمانکاری می کند

تا اینجای کار  امکان دارد تفاوت چندانی بین این قرارداد با دیگر قراردادها در حیطه‌های مختلف بین اشخاص عادی جامعه  که منعقد می گردد وجود نداشته باشد اما فرقی که بین این قراردادها و دیگر قرارداد های عمومی حاصل است در این خصوص می باشد که قرارداد پیمانکاری به غیر از این که از قوانین عام کشوری پیروی می ‌کند مثل قانون مدنی باید شرایط عمومی پیمان را به عنوان مقررات حاکم بر قراردادهای پیمانکاری شامل شود لازم به ذکر است رعایت کردن شرایط عمومی پیمان در قراردادهای پیمانکاری که یک سوی آن نهاد دولتی است ضروری می باشد.

در قرارداد پیمانکاری کارفرما انجام عملی با شرایط مشخص شده و در برابر وجه تعیین شده ای در مدت زمان مشخص شده ای را به یک فرد حقیقی یا حقوقی که پیمانکار است می سپارند.

تعریف پیمانکار

پیمانکار به فردی گفته می‌شود که در زمان عقد قرارداد انجام هر گونه عمل و یا فروش را با شرایط گفته شده در قرارداد بر سر مزدی یا بها و به مدت مشخص شده تعهد می کند.

قرارداد پیمانکاری دولتی

قرارداد پیمانکاری دولتی مربوط به قراردادهایی است که یک طرف آن دولت است و باید گفته شود که دولت در قراردادهای پیمانکاری به عنوان کارفرما می باشد و به هیچ عنوان نهاد دولتی را نمی توانیم در گروه پیمانکار بدانیم چندی قبل در خصوص لزوم رعایت شرایط عمومی پیمان در قراردادها صحبت کردیم این الزام رعایت شرایط عمومی پیمان در قرارداد پیمانکاری انحصاراً مرتبط به قرارداد پیمانکاری دولتی می باشد و در قراردادهای پیمانکاری خصوصی طرفین قرارداد این اعزام را به همراه ندارند که یعنی حتما از شرایط عمومی پیمان پیروی نمایند

لذا فرق اصلی و اساسی قراردادهای پیمانی دولتی و قراردادهای پیمانکاری خصوصی در لزوم رعایت شرایط عمومی پیمان و مصوبه ها و آیین نامه هایی می باشد که از جهت سازمان برنامه و بودجه یا در حال حاضر ستاد راهبردی و سیاستگذاری ریاست جمهوری مصوب و ابلاغ می‌شود.

قرارداد پیمانکاری
قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری خصوصی یا غیر دولتی

قرارداد پیمانکاری همان گونه که قبلا هم گفتیم یا از نوع دولتی است یا خصوصی قرارداد پیمانکاری خصوصی به این معنا است که طرفین قرارداد دولتی نباشند در این صورت دیگر احتیاج نیست در قرارداد پیمانکاری که انعقاد می گردد از شرایط عمومی پیمان پیروی شود و مصوبات و آیین نامه های صادر شده هستند دولت هم برای این گروه از قراردادهای پیمانکاری ضرورت ندارد لذا در قراردادهای پیمانکاری غیر دولتی و خصوصی قانون مدنی و دیگر قوانین مرتبط حاکم می باشند و بر اساس قواعد عمومی قراردادها در محاکم رسیدگی می‌گردد.

اجزای قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری معمولاً دارای سه قسمت اصلی است که عبارتند از

موافقتنامه

شرایط عمومی

شرایط خصوصی

باید بیان گردد که این سه قسمت در قرارداد پیمانکاری نتیجتا تشکیل دهنده یک مجموعه واحد را می‌رساند که اتفاقاً غیر قابل جداسازی می باشد

موافقتنامه

موافقت نامه در قرارداد پیمانکاری به طور واقع با زبان ساده و گویا خلاصه‌ای از آنچه که در قرارداد است می باشد که در آن توافقات اصلی و مشخصات طرفین ذکر شده است.

شرایط عمومی

شرایط عمومی در قرارداد پیمانکاری بر اساس شرایط عمومی پیمان پیش می رود و در قراردادهای پیمانکاری خصوصی بر اساس توافقات طرفین تنظیم آن انجام می شود.

شرایط خصوصی

شرایط خصوصی به موضوعاتی گفته می شود که در شرایط عمومی پیمان ذکر نشده است و طرفین به خاطر کامل شدن قرارداد در این مورد به توافقاتی می‌رسند و این توافقات به اسم شرایط خصوصی پیمان می باشند.

اما با توجه به استناد شرایط عمومی پیمان چنانچه در قرارداد پیمانکاری این سه قسمت متناقض باشند ارجحیت با موافقت نامه  و در مرحله دوم با شرایط خصوصی و در آخر با شرایط عمومی می باشد.

بهتر است بدانید که این ترتیبی که گفته شد امکان دارد در قرارداد پیمانکاری خصوصی مورد رعایت قرار نگیرد و طرفین توافقی متفاوت از آنچه گفته شد ارائه دهند که البته این قضیه هیچ مشکلی از نظر حقوقی ندارد.

نمونه قراردادهای پیمانکاری

قرارداد های پیمانکاری با نظر به نوع کار بسیار گوناگون می باشد و مطمئنا نمی توانیم به شکل حصری تعداد قراردادها را بگوییم اما برای نمونه از رایج‌ترین قراردادهای پیمانکاری  رادر ادامه نام برده ایم

قرارداد پیمانکاری ساخت کمپروسور های نفتی

قرارداد پیمانکاری نصب مخزن

قرارداد پیمانکاری برق

قرارداد پیمانکاری شهرداری و ارگان های دولتی

قرارداد پیمانکاری خط انتقال گاز

قرارداد پیمانکاری با فرد حقیقی

قرارداد پیمانکاری دکوراسیون داخلی

قرارداد پیمانکاری سفت کاری ساختمان

قرارداد پیمانکاری نازک کاری ساختمان و همچنین قرارداد پیمانکاری تعمیرات ساختمان

رسیدگی به پرونده های پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری
قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری به این خاطر که آنچنان شناخته شده نمی باشد معمولاً برای عموم مردم سوالاتی را به وجود می آورد سوالاتی از قبیل

پرونده‌های پیمانکاری در کجا مورد رسیدگی قرار می‌گیرد ؟

مراحل رسیدگی پرونده های پیمانکاری به چه شکل است ؟

رسیدگی به پرونده های پیمانکاری در چه دادگاهی پیش می رود ؟

قرارداد پیمانکاری همانند دیگر دعاوی در دادگاه عمومی انجام می شود یعنی هر خواسته ای که کارفرما یا پیمانکار از یکدیگر داشته باشند بایستی همانند دیگر دعاوی چنانچه حقوقی است در دادگاه حقوقی عمومی و حقوقی و چنانچه کیفری می باشد در دادسرا و یا دادگاه صلاحیت دار طرح گردد پس متوجه شدیم که مرجع خاصی به منظور رسیدگی به این پرونده ها وجود ندارد.

در مورد روش رسیدگی به پرونده های پیمانکاری هم باید گفت که با نظر به تخصصی بودن این قراردادها قطعاً نمی توانیم انتظار داشته باشیم که قاضی رسیدگی‌کننده در این خصوص دارای تخصص باشد و شخصاً به تحلیل مراحل قرارداد بپردازد به همین خاطر پرونده به منظور بررسی مرجوع می شود به یک کارشناس متخصص در این حیطه و بعد قاضی رسیدگی کننده با نظر به نظر کارشناس محترم صادر شدن رای انجام می دهد.

کاربرد قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری انواع گوناگونی دارند و طیف گسترده‌ای از موقعیت‌های کاری را شامل می شود از برد پیمانکاری به منظور برون سپاری کارها هم استفاده می شود

قراردادهای ساخت و ساز و تولید یا تهیه و تدارک کالا و همچنین حمل و نقل و غیره از انواع مختلف قراردادهای هستند که به صورت پیمانکاری تنظیم می گردند ولی محدود به این موارد نمی باشد.

هر موقع کارفرما بخواهد کاری را به دیگری بسپارد و دیگری کار را با هزینه خودش جلو ببرد و در مدت زمان مشخص شده مقدار پول معین شده را در اثر فعالیت و هزینه هایی که تحمل کرده اخذ نمایند از قرارداد پیمانکاری بهره می جوید.

منتفی ساختن قرارداد پیمانکاری

باید بیان شود که قراردادهای پیمانکاری لازم هستند و به غیر از موارد قانونی نمی توانیم آنها را بر هم بزنیم بر اساس مواد ۴۶ و ۴۸ شرایط عمومی پیمان کارفرما قادر است در حالت که تخلف پیمانکار را ببیند و یا بر اساس مقتضیات عمومی قرارداد پیمانکاری را فسخ نماید.

قرارداد پیمانکاری درصدی

قرارداد پیمانکاری درصدی به این مورد گفته می‌شود که از قراردادی که فردی اعم از حقیقی یا حقوقی در اثر اخذ دستمزد طبق درصدی از هزینه کل اعم از هزینه ساخت و تهیه مصالح و دیگر موارد متعهد انجام دادن کامل پروژه موضوع قرارداد پیمانکاری می شود قرارداد پیمانکاری درصدی از مزیت های بیشتری نسبت به قراردادهای مشارکت در ساخت است و از نظر مالی هم بیشتر به نفع و منفعت مالک می باشد

از نمونه مزیت‌های این قرارداد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم

انتخاب مصالح و مواد مصرفی و نهایی ساختمان با مالک می باشد و انتخاب  پیمانکاران جزء هم با مالک ساختمان است و پیمانکار تنها نقش مجری ساختمان را بر عهده دارد.

فورس ماژور  در قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری
قرارداد پیمانکاری

منظور ما از فورس ماژور یا همان قوه قهوه شرایطی می باشد که کاملاً غیرقابل پیش بینی و غیر قابل دفع که طرفین را از انجام تعهد باز می دارد و پیشنهاد می شود که موضوعات آن بر قراردادهای پیمانکاری محدود گردند

قوه قهریه معادل کلمه فرانسوی فورس ماژور در زبان فارسی می باشد که به هر حادثه خارجی گفته می شود که از کنترل فردی که تعهد به انجام دادن کار را دارد خارج باشد

توضیح کاربرد اصلی شرایط فورس ماژور در قرارداد های پیمانکاری بسیار آسان است چنانچه حادثه ای برای یکی از طرفین به وجود آید که با احتیاطات و مراقبت های رایج نتوان آن را حدس زد و تعهداتی که به خاطر شرایط فورس ماژور توان انجام دادن آن ها را ندارد معاف می گردد اما استفاده از شرایط قوه قهریه دشوار تر از تعریف آن می‌باشد از آن طرف شرایط فورس ماژور می‌تواند سبب لغو قرارداد پیمانکاری یا تعلیق در آن گردد برای استفاده و بهره از آنبایستی با تمام دقت پیش  رفت.

در حالتی که از شرایط فورس ماژور استفاده گردد  طرف دیگر قرارداد هم از انجام تعهدات معاف می گردد.