هک اینستاگرام|جرم و مجازات هک اینستاگرام|شکایت از هک اینستاگرام

مجازات هک اینستاگرام چیست؟

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی مجازات هک اینستاگرام چیست؟ و نکات مهم مجازات هک اینستاگرام پرداخته تا به بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مجازات هک اینستاگرام
مجازات هک اینستاگرام

مقدمه مجازات هک اینستاگرام :

همان طور که همه می‌دانیم امروزه مخاطبینی که از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی استفاده می کنند آمار زیادی را به خود اختصاص داده اند یکی از شبکه های پرطرفداری که مخاطبین زیادی در سراسر جهان دارد شبکه اجتماعی اینستاگرام می باشد بهره از شبکه اجتماعی همچون اینستاگرام به طور معمول به منظور اهداف گوناگونی تشکیل می شود.

بعضی افراد از این شبکه به عنوان یک کسب و کار استفاده می کنند و بعضی دیگر به عنوان سرگرمی و یا منتشر کردن تصاویر و اطلاعات استفاده می کنند به طور کلی اینستاگرام از شبکه‌هایی شناخته می‌شود که مردم پرکاربردترین اهداف خود را در آن نمایان می کند.

مطمئناً شما هم با عبارت هک‌ کردن آشنا هستید متاسفانه خیلی از افراد سودجو اکانت های مختلف شبکه‌های اجتماعی اشخاص دیگر را بنا بر هر دلیلی هک می کنند که این کار یک عمل مجرمانه شناخته می شود   و قانون برای این وضعیت مجازات در نظر گرفته است.

تعریف هک کردن :

هک کردن به طور واقعی یک عبارت تخصصی در حیطه علوم مرتبط با کامپیوتر ها می باشد که در عمل فرد دیگری بدون رضایت صاحب حساب یا همان اکانت اصلی می تواند به شکل غیر مجاز از آن اکانت استفاده کنند یعنی به عبارتی دسترسی غیر مجاز به آن داشته باشد

با نظر به این که استفاده از شبکه های مجازی مثل اینستاگرام در دنیای امروزی بسیار رایج است و بعضی از اطلاعات با اهمیت در آن جا وجود دارد و اعتبار بسیاری از کسب و کارها و یا افراد مشهور و یا اشخاص دیگر هم به اکانت اینستاگرامی آنها منوط است.

مجازات هک اینستاگرام
مجازات هک اینستاگرام

با توجه به این قضیه قانون جرایم رایانه در ایران راجع به جرایم که در خصوص اینستاگرام انجام می‌شود به وجود آمده و مجازات انواع دسترسی های غیرمجاز را به شکل جداگانه معین نموده است.

با نظر به این قانون به غیر از این که دسترسی غیر مجاز جرم شناخته می شود صورت های گوناگونی  از آن هم می تواند  مجازات های اشد دیگری داشته باشد.

مجازات هک اینستاگرام :

قانون برای هر فردی که به شکل غیر مجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ ای یا مخابراتی که به واسطه یا تدابیر امنیتی محافظت گردیده است دسترسی پیدا کند مجازات حبس پیش بینی کرده است که این حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا این که جریمه نقدی از پنج میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال یا مجموع هر دو مجازات محکوم می گرداند.

منظور از محافظت شده در این جا این مورد نیست که به طور لزوم آن حساب و یا آن اکانت به شکل خصوصی باشد و ورود و بازدید عموم از آن عمومی نباشد بلکه منظور ما از محافظت شده این مورد است که هرکسی برای کنترل آن امکان دسترسی نداشته باشد و به طور واقعی دسترسی حساب و یا اکانت و یا پیج با پسورد یا همان گذرواژه و همانند این ها که در کل تدابیر امنیتی عنوان دارند محافظت گردیده باشد.

شکایت از هک اینستاگرام :

متاسفانه خیلی از مواقع این اتفاق پیش می آید که حساب یک فرد معروف مثل خواننده یا یک بازیگر معروف هک شود و عکس ها و تصاویر غیر مربوط به وسیله فرد هکر در آن صفحه منتشر می گردد با نظر به این که جرم دسترسی غیر مجاز علاوه بر رایانه سامانه های مخابراتی را هم مشمول می شود.در این گونه مسائل میتوان به وکیل جرائم رایانه ای نیز رجوع کرد.

در محیط اینستاگرام جرم دسترسی غیرمجاز یا همان هک قابلیت پیگیری و رسیدگی دارند برای رسیدگی نمودن این مورد باید همه مدارک شناسایی خود و همه مدارک مثل شماره تماس و ایمیلی که با آن حساب را روز اول ساخته‌ اید به دادسرای جرایم رایانه‌ ای ببرید و شکواییه خود را تشکیل دهید با تنظیم کردن شکواییه اهمیتی ندارد که شما آدرسی از متهم ندارید

پس از نوشتن شکواییه پلیس فتا اقدامات و تحقیقات خود را آغاز می‌کند و در حالت تشخیص مجرمانه بودن عمل نتیجه اقدامات خود را به دادسرا گزارش می‌دهد تا موضوع قابلیت پیگیری پیدا کند مورد توجه شما باشد که مجازات دسترسی غیر مجاز تنها برای هک کردن است و چنانچه جرم دیگری همانند انتشار تصاویر هم محقق شود هر کدام از این جرایم مجازات خاص خودش را دارد.

مراحل تشخیص اینستاگرام هک شده :

به طور معمول فردی که اکانتی را در فضای اینستاگرام هک می نماید یا قصد این کار را دارد که آن را غیرفعال و به گونه دی اکتیو کند یا از آن سوء استفاده دیگری کند موقعی که پست یا استوری بدون اختیار شما انتشار یابد یا حتی محتوای قبلی صفحه شما تغییر یابد این قضیه را می رساند که اکانت شما دچار مشکل گردیده و هک شده است

خیلی از افرادی که اکانت کسی را هک می کنند  مقاصد مالی دارند  همانند این مورد که با هک نمودن پیج های با مخاطبین بالا قصد منتشر کردن شماره حساب خود را دارد

برای این که بفهمیم چه افرادی به اکانت ما دست یابی دارد باید به قسمت پروفایل  اینستاگرام برویم و قسمت  Settings

را  کلیک کنیم بعد گزینه 

Security

و پس از آن هم

login activity 

را  کلیک نماییم.

بعد از انجام این مراحل در شرایطی که دستگاه هایی به جز خودتان به صفحه شما ورود پیدا کرده باشند را نشان می دهد که در این مواقع باید با انتخاب نمودن گزینه log out دسترسی این مخاطبین را غیر فعال نمایید.

پیشنهاد ما این است که اگر صفحه شما مخاطبین بالایی دارد بهتر است از یک پشتیبان صفحه یاری بجویید تا هکر نتواند به اعتبار صفحه شما لطمه ای وارد کند.

روش جلوگیری از هک اینستاگرام :

با اهمیت ترین روش پیشگیری از هک این مورد است که ایمیل و رمز عبور خود را در اختیار هیچ فردی قرار ندهید حتی اگر به آن فرد اعتماد کامل دارید هم باز از این کار دوری نمایید.

بهتر است به هیچ وجه از برنامه های آنفالویاب استفاده نکنید یا این که رمز خود را تغییر دهید.

از وارد شدن به لینک های ناشناسی که می بینید و لینک هایی که از شما ایمیل و رمز عبور میخواهد دوری کنید.

مجازات هک اینستاگرام
مجازات هک اینستاگرام

پیشنهاد می‌شود هر روز دستگاه‌هایی که به اینستا شما متصل هستند را چک نمایید.

در شرایطی که چند اکانت مختلف دارید برای همه آن ها از یک پسورد استفاده نکنید یعنی پسورد هر کدام از اکانت های شما مختلف باشد.

در حالت وارد شدن به صفحه با کامپیوتر و گوشی دیگری پس از تمام شدن استفاده از آن

log out نمایید.

در موارد مشهور حتما گذرواژه یا همان رمز عبور خود را متغیر سازید.

اخلال رایانه‌ ای :

هر فردی به شکل غیر مجاز با انجام دادن اعمالی مثل وارد کردن یا منتقل نمودن و یا این که پخش و پاک کردن و یا دیگر متوقف کردنو همین طور دستکاری یا تخریب داده ها و امواج الکترومغناطیسی یا نوری سامانه‌ های رایانه‌ای یا مخابراتی دیگری را از کار کردن منحل نماید یا کارکرد آنها را دچار اختلال سازد مجازات حبس به دنبال دارد که این حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا جریمه نقدی از ۱۰ میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می گردد.

سرقت رایانه ای :

هر کسی به شکل غیر مجاز داده های متعلق به فرد دیگری را برباید اگر عین داده‌ها در اختیار مالک اصلی آن باشد به جریمه نقدی از یک میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال و در غیر این حالت به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جریمه نقدی از پنج میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات گرفتار می‌شود.

کلاهبرداری رایانه ای :

هر کسی به شکل غیر مجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا ارتکاب اعمالی همچون وارد نمودن و یا تغییر دادن و حتی محو کردن و ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا اختلال دادن سامانه وجه یا مال یا منفعت یا خدمات و امتیازات مالی برای خود یا دیگری بدست آورد به غیر از رد مال به مالک آن به مجازات حبس هم گرفتار می‌شود که این حبس از یک تا پنج سال یا جریمه نقدی از ۲۰ میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات گرفتار می‌شود.

فساد و فحشا رایانه‌ ای :

هر کسی به واسطه سامانه‌ های رایانه ‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات زشت و مستهجن را انتشار یابد یا اینکه توزیع یا معامله نماید یا به قصد تجارت و فساد تولید یا ذخیره یا نگهداری نماید مجازات حبس دنبال دارد که این حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جریمه نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می گردد.

هرموقع محتویات زشت و مستهجن به کمتر از ۱۰ نفر ارسال گردد مرتکب به یک میلیون ریال تا ۵ میلیون ریال جریمه نقدی گرفتار میشود.

در شرایطی که مرتکب اعمال گفته شده در این ماده را حرفه و کار اصلی خود قرار داده باشد یا به شکل مرتب و سازمان یافته مرتکب گردد در شرایطی که مفسد فی الارض شناخته نگردد به حداکثر هر دو مجازات گفته شده در این ماده محکوم می‌گردد.

مجازات هک اینستاگرام
مجازات هک اینستاگرام

محتویات مستهجن به تصویر و صوت یا متن واقعی یا غیر واقعی یا متنی گفته می‌شود که نشانگر این مورد است که برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی اشخاص است.

در آخر اشاره‌ای کوتاه به مراحل شکایت از جرایم رایانه ای می کنیم که باید شکایت خود رابا شرح کامل آن در فرمهای مخصوص شکواییه ذکر نمایید در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنید بعد این شکایت به دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای مرجوع می گردد با رسیدگی شکایت در آن مرجع قضایی دستور تحقیقات به پلیس فتا گزارش می شود که از این راه پرونده مراحل طبیعی خود را می گذراند.