مشاور حقوقی|وظایف مشاور حقوقی|تفاوت مشاور حقوقی با وکیل

مشاور حقوقی کیست؟

مشاور حقوقی
مشاور حقوقی

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی مشاورحقوقی کیست؟ و نکات مهم مشاور حقوقی پرداخته تا به بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه مشاور حقوقی :

مشاور حقوقی شخصی است که به سبب داشتن دانش نسبت به قوانین و خدمات حقوقی قادر است به شرکت‌ها و افراد در مثلا امور قراردادها و دعاوی و حل اختلاف مشاوره ارائه کند.

در مسائل حقوقی به منظور پیشگیری از زیان‌های احتمالی، مشورت با یک مشاور حقوقی الزامی می باشد. این فرد با اشراف به قوانین و با تجاربی که برخوردار است افراد را راهنمایی می کند تا گزینه‌های مناسبی داشته باشند و از ورود زیان  به آن ها جلوگیری شود.

وظایف مشاور حقوقی:

-مشاور حقوقی دارای وظایف متفاوتی می باشد. اما تکلیف اصلی مشاوره راهنمایی حقوقی می باشد. او باید اطلاعات لازم حقوقی را داشته باشد تا بتواند متن قرارداد را تنظیم نماید و بر شکل گیری عقد نظارت کند.

– مشاور حقوقی در هر زمینه ای باید اطلاعات دقیق راجع به آن موضوع و استفاده صحیح از قوانین را در در روند کار خود قرار دهد.

– مشاور حقوقی در امور حقوقی و کیفری راجع به روابط خصوصی افراد نقش پررنگی دارد.

– مشاور حقوقی قادر است در مسائل کاری و اداری و مربوط به مهاجرت و امور تجاری و موضوعات بین الملل به افراد کمک کند..

امور راجع به معاملات و قراردادها:

– مشاور حقوقی ابتدا پیش نویسی از متن قرارداد تنظیم می نماید و بر  پیشبرد یک قرارداد و مواد مذکور در آن نظارت کننده است و در صورت لزوم باید اشخاص را نسبت به شرایط و اثراتی که در هر بند قرارداد درج شده است مطلع کند، تا کسی زیان نبیند.

– مشاور حقوقی قادر است در معاملات ملکی مثل رهن و وکالت خرید و فروش و نیز موضوعات راجع به خانواده مثل طلاق ، حضانت فرزند ، نفقه و مهریه به افراد راهنمایی نماید.

 امور راجع به دعاوی کیفری:

مشاوره حقوقی این امکان را دارد که لایحه را تنظیم نموده و در پیگیری دعاوی به اشخاص راهنمایی و مشاوره بدهد.در شرایطی که پروانه وکالت داشته باشد قادر است به طور شخصی و مستقیم پرونده را به عهده بگیرد. مشاور در امر کیفری مثل قتل، اختلاس، کلاهبرداری ، خیانت در امانت ،چک بلامحل و دیگر عناوین، نقش پررنگی دارد

و بعد از آن که مشاور کار خود را به درستی انجام دهد با توجه به موضوع مورد دعوا قادر است موکل را به وکیل معرفی کند. مثلاً اگر کسی خواهان مشاوره در مورد دعوای چک می باشد و کیل چک قادر است به او کمک کند.

خصوصیات مشاور حقوقی خوب

سن و جنس مشاورحقوقی اثری در ارائه کیفیت مشاوره او نخواهد داشت. بلکه باید مسلط به قوانین و دارای تجربه باشد. البته نکته قابل توجه این که پیش از مشاوره گرفتن از یک مشاور حقوقی باید در مورد او تحقیق به عمل آورد و تبلیغات به تنهایی کفایت نمی کن.د باید سوابق مشاوره را مورد بررسی قرار داد و ملاحظه نمود که چه تعداد مراجعان قبلاً در اولین قدم باید به وکلای پایه یک دادگستری رجوع نمود.

چون آن ها به مقررات و رویه قضایی مسلط هستند، قادرند به بهترین شکل افراد را راهنمایی کنند. یک مشاور حقوقی خوب فردی است با تجربه که به مسائل و مقررات حقوقی اشراف دارد و صادق و امانت دار و متعهد است و در زمان مناسبی اتخاذ تصمیم می نماید و با قدرت تجزیه و تحلیل ، نسبت به امور حقوقی آگاهی دارد.

مشاور حقوقی
مشاور حقوقی

شما میتوانید با مشاوران حقوقی در شهر های خود و شهر های دیگر مشورت کنید از جمله مشاور حقوقی در شیراز یا مشاور حقوقی در بندرعباس که ما خاطر نشان میکنیم تمام مشاوران ما مجرب و متخصص میباشند.

تفاوت مشاور حقوقی با وکیل

وکیل کسی است که روند رسیدگی به پرونده حقوقی را در دادگاه های قضایی و مراجع اداری دنبال می‌کند و دفاع کننده از حقوق موکل در مراجع قضایی می‌باشد. اما مشاور حقوقی فرد یا سازمانی می باشد که با ملاحظه شرایط و وضعیت پرونده و موقعیت موکل و با توجه به قوانین و آیین دادرسی کشور توصیه های حقوقی را به موکل ارائه می‌کند و راه روش‌هایی را برای حل و فصل  موضوع نشان می دهد.

ارتباط وکیل و مشاور حقوقی

دوستان عزیزم در انتخاب وکیل پایه یک دادگستری باید دقت فراوانی داشته باشید چرا که یک وکیل خوب می تواند مشاور حقوقی خوبی باشد. او باید تسلط کافی به مواد قانونی داشته باشد و شما را به درستی راهنمایی کند.

ما در ادامه وکیل را برای شما عزیزان تعریف می کنیم تا به درستی به معنای مشاور حقوقی هم دست پیدا کنید و دچار سردرگمی نشوید

وکیل یا نماینده کسی است که به سبب عقد وکالت، از طرف شخص یا اشخاصی برای انجام کاری انتخاب می شود.

معنای لغوی واژه وکالت، تفویض یا انتقال موقت است. در اصطلاح این علم در تعریف وکالت می­توان گفت وکالت عقدی است که به واسطه آن فرد یا افرادی شخص وکیل را برای انجام کاری نماینده یا جانشین خود قرار می­دهند.

پس از امضای عقد وکالت؛ طرفین قرارداد که منظور از طرف اول وکیل و طرف دوم موکل وی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی در مقابل هم دارای وظایف و مسئولیت­هایی می­گردند که با وجود جایز بودن ذات عقد وکالت، عمل به این تعهدات درباره هر دو طرف الزامی است.

با توجه توضیحات فوق درباره وکیلای حقوقی جهت دریافت مشاوره با وکیل حقوقی در شیراز، وکیل حقوقی در بندرعباس، وکیل حقوقی در اصفهان به لینک ها و صفحات مربوطه مراجعه کنید.

انواع وکالت :

الف)مطلق:

این قسم از وکالت وکیل برای تمام امور شخصی (که شامل همه امور اداری و مالی است) نیابت دارد بدون نیاز به اجازه موکل. مانند هرگونه خرید و فروش یا پرداخت هزینه منزل و خانواده.

ب)مقید:

در این نوع وکالت محدوده اختیارات وکیل مشخص شده و او تنها می تواند در همان محدوده تعیین شده عمل کند.

وکالت از نظر شکلی به رسمی، عادی یا شفاهی تقسیم می­شود:

مورد وکالت باید دو شرط داشته باشد:

1- در انحصار شخص موکل نباشد چه به موجب قانون و چه طبیعتاً مثل وکالت در مجلس معامله که خود شخص باید انجام دهد

2-خود شخص از انجام آن ممنوع نباشد. مانند اعمال حقوقی تاجر ورشکسته.

حدود وکالت:

مشاور حقوقی
مشاور حقوقی

ماده 663 قانون مدنی(وکیل نمی­تواند خارج از حدود وکالت عمل کند در صورتی که وکالت به صورت مطلق آمده و قیدی ندارد مربوط به اداره اموال است.

در یک تقسیم بندی دیگر وکالت به دو شکل قضایی و غیر قضایی مطرح می­گردد.

الف) قضایی:

این نوع وکالت تنها مربوط به امور قضایی و دادگاهی است که از طرف شخصی(موکل) به دیگری(وکیل) واگذار می­گردد. وکیل به عنوان نماینده موکل خود در دادگاه حضور می یابد.

ب) غیر قضایی:

در این نوع وکالت برای انجام هر کار شصی یا اداری می­توان به فرد دیگری وکالت  داد چه به صورت رسمی و چه به صورت عادی.

در این قسم می­توان برای وکیل انتخابی حدود  تعیین کرد. که در چه مواردی اجازه وکالت از شما را دارد و در چه مواردی اجازه دخالت در امور شخصی شما را ندارد..

مورد وکالت:

همان طور که گفته شد مورد وکالت باید از اموری باشد که موکل اجازه قانونی انجام آن را داشته باشد. یعنی مانع قانونی برای انجام آن وجود نداشته باشد. به علاوه این که شخص وکیل نیز اهلیت قانونی برای انجام آن داشته باشد. این عنوان شامل تمامی اموری است که به موجب عقد وکالت از طرف موکل به نماینده وی (وکیل) تفویض می­گردد.

تعهدات وکیل و مشاور حقوقی:

هر وکیلی باید در اقدامات خود کاملاً مصلحت موکلش را مانند مصلحت خود رعایت کند و از اختیارات داده شده تجاوز نکند، و تمامی آن چه که به جای موکل خود می گیرد به وی انتقال دهد، حال چنان چه در صورت تعدی یا تفریط وکیل، زیان یا خسارتی متوجه موکل گردد، شخص وکیل مسئول جبران این ضرر می­باشد.

و یک وکیل زمانی که در نقش مشاور حقوقی انجام وظیفه می کند، باید بازهم مصحلت موکلش را رعایت کند و سعی کند وجدان خودش را قاضی کند تا بتواند به بهترین شکل، شخصی که نیاز به مشاوره حقوقی دارد را راهنمایی کند.

در جایی که برای انجام امری دو یا چند وکیل مشخص شده باشد، تنها در صورت هماهنگی و توافق با دیگر وکلا می تواند عملی انجام دهد و در غیر این صورت هیچ یک بدون دیگری نمی توانند دخالتی مستقل در امور داشته باشند و چنان چه وکیل وکالت در توکیل نداشته باشد، نمی تواند کارش را به وکیل دیگری واگذار نماید.

تعهدات موکل یا مشاوره گیرنده:

شخصی که مشاوره می گیرد باید به بهترین شکل سوالات خود را طرح کند تا مشاور حقوقی دچار سردرگمی نشود و بتواند اوا را راهنمایی کند و مشاوره گیرنده نباید وکیل یا مشاور حقوقی را سردرگم کند. سوالات باید بدون ابهام و روشن باشد.

موکل باید غیر از پرداخت دستمزد وکیل، تمامی هزینه های وکیل برای انجام وکالت را نیز بپردازد. مگر این که به گونه دیگری در عقد شرط شده باشد و به طور کلی باید به تمام تعهداتی که در قرادادش با وکیل بوده عمل کند.

وکیل در توکیل:

در بعضی عقود وکالت، اجازه گرفتن وکیل دیگری به وکیل اول داده می شود تا در صورت لزوم برخی امور اداری را به وکیل دیگری بسپارد.

وکالت بلاعزل:

مشاور حقوقی
مشاور حقوقی

نوعی از عقد وکالت است که در آن دائمی بودن وکالت یک وکیل و یا شرط عدم امکان عزل یک وکیل، در ضمن عقد لازمی(غیر قابل فسخ) ذکر شده باشد.

وکالت در دادگاه ها:

هر چند که مشاوره با وکیل فقط مربوط به زمان پیشامد مشکلات حقوقی نیست و بهتر است که پیش از اقدام به هر امر حقوقی مانند معاملات و بروز مشکل، با وکیل مشاوره داشته و علاج واقعه را قبل از اتفاق دانست .

اما با توجه به این که اقامه دعوی نسبت به هر موضوع حقوقی یا کیفری تنها یک بار قابلیت مطرح شدن  در محاکم قضایی را دارد مگر مواردی که از این قاعده مستثنی هستند، لذا مشاوره و کسب اطلاعات درباره موضوع مطروحه، گرفتن وکیل مناسب در اقامه دعوا و یا دفاع در قبال دعوی مطروحه توسط شاکی یا مدعی، می تواند مفید باشد.