ملاقات با فرزند|شرایط ملاقات با فرزند|زمان و مکان ملاقات با فرزند|

ملاقات با فرزند چیست

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی ملاقات با فرزند چیست؟ و شرایط ملاقات با فرزند پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

ویدیو مقاله ملاقات با فرزند

مقدمه ملاقات با فرزند

ملاقات با فرزند حق هر کدام از پدر و مادر می باشد که حضانت ان را را به عهده نگرفته است. با این وجود در شرایطی که در مورد زمان و مکان ملاقات با فرزند بعد از طلاق بین پدر و مادر اختلافات ایجاد شود این امکان وجود دارد که به شیوه مناسب با رجوع به مراجع قانونی این اختلافات را حل و فصل کنند که در این حالت دادگاه به دقت زمان و مکان ملاقات را مشخص می کند. در شرایطی که پدر و مادر فرزند از هم جدا شده باشند موضوع حضانت فرزندان بعد از بحث طلاق قابل طرح خواهد بود که بر اساس آن نهایتا کودک تحت حضانت یکی از پدر و مادر واقع می‌شود.

اما این موضوع نباید باعث شود که دیگری از ملاقات با فرزند خود محروم گردد. ملاقات با فرزند حق قانونی پدر و مادر می باشد. به همین سبب امکان محروم کردن آن ها از این حق نمی باشد. مشخص نمودن زمان و مکان مقتضی، برای دیدار با فرزندان مشترک می باشد که مصلحت طفل نیز حفظ گردد. در این مقاله سعی بر این است که دیدار با فرزند بعد از طلاق مورد بررسی قرار گیرد و جزئیات زمان و مکان دیدار با فرزند بعد از طلاق نیز دنبال شود.

 ملاقات با فرزند پس از طلاق

ملاقات با فرزند
ملاقات با فرزند

با توجه به ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی مقرر شده است که در شرایطی که به سبب طلاق یا هر علت دیگری پدر و مادر فرزند در یک مکان ساکن باشد، هریک از پدر و مادر که فرزندش تحت سرپرستی او قرار ندارد، حق دیدار با او  را خواهد داشت. بنابراین در شرایطی که پدر و مادر از هم فارغ شده‌اند یا به هر علت دیگری به شکل جدا زندگی کنند، اولاً هر یک از آن ها حق ملاقات با فرزند خود را دارند. به همین سبب با توجه به قانون هیچ کس قادر نیستن علت پیشگیری از دیدار با فرزند به وسیله دیگری شود.

دوم این که امکان محروم کردن حق ملاقات فرزند برای پدر و مادر پس از طلاق برقرار نمی باشد. حتی در شرایطی که یکی از زن و شوهر دارای فساد و انحطاط اخلاقی باشد، نمی‌توان حق دیدار با طفل را از او گرفت و فقط امکان دارد که با نظر دادگاه زمان و مکان ملاقات با فرزند کم شود.

زمان و مکان ملاقات با فرزند پس از طلاق

به دنبال ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی مقرر شده است که در ارتباط با زمان و مکان، ملاقات با فرزند بعد از طلاق نیز پیش بینی شده است.  تعیین زمان و مکان ملاقات و بقیه  جزئیات راجع به آن در صورت اختلاف بین پدر و مادر با  دادگاه است. براین  اساس در شرایطی که در مورد زمان و مکان ملاقات بین پدر و مادر تراضی به وجود بیاید با توجه به آن اقدام می‌شود و در شرایطی که اختلاف حادث شود، دادگاه زمان و مکان دیدار با فرزند را با توجه به مصلحت و شرایط مشخص می‌کند که امکان دارد یک یا دو بار در آخر هفته و در ساعت مشخص قرار داده شود. با توجه به این که مشخص نمودن زمان و مکان دیدار با فرزند پس از طلاق عموماً سبب اختلافات زیادی بین پدر و مادر می شود، باید به نکات زیر دقت داشت.

نکاتی راجع به زمان و مکان دیدار فرزند پس از طلاق

– زمان ملاقات را می توان کاهش داد یا افزایش داد. بنابراین خواهان افزایش دادن یا کاهش دادن مدت زمان دیدار با فرزند این امکان را دارد دادخواست افزایش یا کاهش زمان دیدار را به دادگاه صالح تقدیم کند که دادگاه با توجه به شرایط و مصلحت طفل رای به افزایش یا کاهش مدت زمان دیدار  او خواهد داد .

– در صورت عدم تراضی راجع به مکان ملاقات با کودک بعد از طلاق امکان دارد این دیدار در مکان کلانتری صورت گیرد که البته کلانتری ها اساساً محل مناسبی به منظور دیدار با فرزند نمی باشند. به همین سبب قوه قضاییه مکلف است که مکان های مناسبی را به این موضوع اختصاص دهد.

ضمانت اجرای ممنوعیت از دیدار با فرزند

ملاقات با فرزند
ملاقات با فرزند

همان‌ طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم دیدار با فرزند حق پدر و مادر است و به همین سبب در قانون برای جلوگیری از ملاقات با پدر و مادر ضمانت اجرایی هم پیش بینی شده است. با توجه به قانون اگر دادگاه تعیین کند که در مواردی راجع به دیدار و حضانت و نگهداری و سایر موضوعات راجع به کودک برخلاف صلاح عمومی باشد یا در شرایطی که مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر جلوگیری کند یا مانع از دیدار طفل تحت سرپرستی با اشخاص صاحب حق شود، این امکان وجود دارد در مورد اموری از قبیل انتقال حضانت به دیگری یا تعیین ناظر با در نظر گرفتن حدود نظارت عموم و با مراعات صلاح طفل تصمیم مناسب را اتخاذ نماید.

تفاوت ملاقات با فرزند و حضانت فرزند

حضانت فرزند با ملاقات او دو موضوع منفک از هم می باشد. بعد از طلاق یکی از زن و شوهر باید سرپرستی او را عهده دار شود. در شرایطی که طلاق به صورت توافقی باشد ، دادگاه به تراضی زن و شوهر احترام گذاشته و خود آن ها می‌توانند راجع به حضانت فرزندشان تصمیم گیری کنند.

اما در شرایطی که طلاق از طرف زن یا طلاق از طرف مرد باشد و در مورد این موضع به تراضی دست نیافتند باید بر اساس قانون سن حضانت، اما با در نظر گرفتن این که حضانت با یکی از پدر و مادر است، طرف دیگر حق دیدار با فرزند خود را خواهد داشت . به عنوان مثال زن و شوهری دارای دختر ۷ ساله هستند و فارغ از هم زندگی می کنند و قرار بر این شده است که حضانت طفل بر عهده مادر باشد.   اما پدر این حق را دارد که بر اساس نظر دادگاه و صلاح کودک یک یا دو دوبار در هفته فرزندش را  ملاقات نماید

ملاقات با فرزند
ملاقات با فرزند

 مکان دیدار با فرزند

تعیین  مکان دیدار با فرزند از جمله مهمترین موضوعاتی است که باید با توجه به صلاح کودک مشخص شود. قبلا ملاقات در کلانتری انجام می‌شد که اثرات مخربی در روحیه طفل می گذاشت. بعد از این جریان تدابیری در این خصوص سنجیده شد که فضایی مناسب با روحیات فرزند برای ملاقات او انجام شود تا والدینی که ملاقات با آن ها میسر نیست بتوانند در مکانی مناسب با کودک خود وقت بگذرانند.

با توجه به ماده ۶۸ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده در تبصره ماده ۴۱ قانون، رئیس کل دادگستری استان وظیفه دارد در هر حوزه قضایی مکان‌هایی را با محیط مناسب با روحیه فرزند با هماهنگی و بهره بردن از امکانات و منابع انسانی سازمان بهزیستی و اداره تعاون و کار و رفاه اجتماعی و بهداشت و درمان یا سایر مراکز ذیربط با تعداد مشخصی مددکار اجتماعی به خصوص زنان و در صورت لزوم نیروی  انتظامی به منظور دیدار پدر و مادر با فرزندان اختصاص بدهد .

تعیین زمان ملاقات پدر و مادر با فرزند

یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت پس از طلاق مشخص نمودن زمان ملاقات با کودک است. نکته مهم در این خصوص پیش بینی نمودن مصلحت کودک در زمان و مکان ملاقات می باشد. زمان دیدار نباید خیلی کم و خیلی طولانی باشد .کم بودن مدت زمان ملاقات این امکان را به وجود می آورد که سبب کمبود محبت اتخاذ شده فرزند از پدر و مادر شود و طولانی بودن مدت دیدار می‌تواند کودک را دچار سردرگمی می‌کند.

در شرایطی که پدر و مادری که حضانت فرزند بر عهده او قرار دارد به هر علتی خواهان کاهش زمان ملاقات کودک با والد دیگر می باشد، باید با اسنادی مثل کارت ملی و شناسنامه و قباله ازدواج و کپی آن و حکم طلاق با اسناد محکمه پسند دادخواستی مبتنی بر کاهش زمان دیدار تنظیم و به دادگاه ارائه کند. این نکته را هم باید در نظر داشت تقاضای کاهش ملاقات کودک با دلایل محکم قابل پذیرش است. مثلا عنوان نمودن آسایش روحی کودک یا عدم صلاحیت والد مثل انحطاط اخلاقی یا عدم برخورداری از مکان مقتضی برای دیدار می تواند دلایل محکمه پسند کاهش زمان دیدار با فرزند باشد.

ملاقات با فرزند پیش از طلاق

ملاقات با فرزند
ملاقات با فرزند

وقتی زن و شوهری که دارای فرزند هستند، قصد جدایی می‌کنند امکان دارد مدت زمان زیادی بگذرد تا وضعیت حضانت فرزند آن ها معین شود. این مدت حتی می‌تواند تا چند ماه زمان بر باشد. بنابراین برای دیدار با فرزند باید دید به چه صورت باید عمل کرد. در این مدت زن و شوهر امکان دارد با هم به تراضی و توافق دست یابند. در صورتی که اختلاف با آن ها به اندازه‌ای بود که قادر نبودند در این خصوص تکلیفی معین کنند، باید به دادگاه رجوع نموده و دادخواست مقتضی برای دیدار با فرزند پیش از طلاق تنظیم نموده و به دادگاه تقدیم می کنند.

جلوگیری از ملاقات با فرزند

چنان چه والدی که حضانت و سرپرستی کودک بر عهده او قرار دارد از دیدار فرزند با والدین دیگر خودداری کند به جرم دست یافته و برای او ضمانت اجرا تعیین شده و باید مجازات شود .چون در هیچ شرایطی این امکان برای منع از ملاقات والدین با فرزند برقرار نیست و با توجه به ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده اگر کسی از اجرای رای دادگاه در خصوص حضانت خودداری کند یا مانع اجرای آن گردد یا از استرداد کودک خودداری کند با توجه به درخواست ذینفع و به امر دادگاه صادر کننده حکم نخستین، تا هنگام اجرای حکم بازداشت خواهد شد.