مهریه عندالاستطاعه چیست|تفاوت مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالاستطاعه چیست

مهریه عندالاستطاعه
مهریه عندالاستطاعه

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی مهریه عندالاستطاعه چیست؟ و شرایط مهریه عندالاستطاعه پرداخته تا بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه مهریه عندالاستطاعه

بر خلاف نکاح موقت تعیین مهریه در عقد نکاح دونی شرط لازم و ضروری برای بررسی نمی باشد. در شرایطی که در حین عقد نکاح مهریه مشخص نشده باشد باز هم ازدواج صحیح است و زن و شوهر قادرند بعد از ازدواج در مورد مهریه به تراضی برسانید.

به همین سبب با توجه به این که مهریه در زمان عقد مشخص شده یا نشده باشد. می توان انواع مهریه را مورد بحث قرار داد و یا این که مهریه در توان مالی مرد قرار دارد یا خیر. می توان آن را به دو دسته مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه  تقسیم نمود.

مفهوم مهریه عند الاستطاعه

هر آن چیزی که دارای وجه مالی باشد می تواند در جایگاه مهریه قرار بگیرد. هر چند که در دوره فعلی بر اساس مصلحت که از آن جمله کاهش ارزش پول رایج در طول زمان می باشد، سکه بهار آزادی به عنوان مهریه قرار داده می شود. اما هر چیزی که زن و شوهر به عنوان مهریه قرار دهند، می توان برای پرداخت آن مدت زمان تعیین کرد.

به عنوان مثال اگر زن و شوهری در قرارداد نکاح مهریه خود را ۱۱۰ سکه بهار آزادی قرار دهد و این موضوع در قباله ازدواج درج شود، اما زن و شوهر در قباله ازدواج شرط کنند تا پنج سال اول زندگی مشترک زن حق درخواست آن را نداشته باشد. این شرط صحیح است. اگر مهریه در عقدنامه عندالاستطاعه درج شود  بدین مفهوم است که هرموقع مرد استطاعت پرداخت مهریه را داشته باشد می تواند آن را پرداخت نموده و زن نیز مستحق دریافت خواهد بود.

همچنین میتوانید در پیرامون اینکه سکه تقلبی چیست و مجازات آن بیشتر بخوانید.

 شرایط دریافت مهریه عندالالستطاعه

بسیار واضح است که چنان چه مهریه عندالالستطاعه باشد، زن در شرایط عادی می تواند مهریه را اخذ کند که مالی به جز مستثنیات دین به دادگاه یا اجرای ثبت به منظور توقیف ارائه کند . این مال می‌تواند منقول باشد. مانند اتومبیل یا حساب بانکی و یا غیر منقول مانند خانه باشد.

چنان چه شوهر کارمند باشد یک چهارم یا یک سوم حقوقش با عنایت به برخورداری از فرزند توقیف خواهد شد. چیزی که در مهریه عندالاستطاعه حائز اهمیت است اعمال ماده ۳ قانون محکومیت های مالی برای شوهر امکان‌پذیر نیست و دادخواست ارسال از پرداخت مهریه نیز بی مفهوم است.

تبدیل مهریه عندالمطالبه به عندالاستطاعه

با وجود این که در کشور ایران سردفتران مومن و متدین هستند اما در هنگام نگارش سند ازدواج در مورد عندالامطالبه یا عندالاستطاعه قرار دادن مهریه به زن و شوهر توضیحات ضروری را ارائه می کند. اما در مواردی دیده شده که سردفتر ازدواج از بستگان مرد بوده و بدون آن که توضیح دهد مهریه را در سند ازدواج عندالاستطاعه قید کرده است و زن نیز نسبت به موارد حقوقی بی اطلاع بوده و نوشته را مورد مطالعه قرار نداده و فقط امضا کرده است. مثلاً پانصد سکه تمام بهار آزادی به عنوان مهریه عندالاستطاعه در سند ازدواج درج شده است. شوهر به دفتر وکالت رجوع می‌کند و قرارداد وکالت را منعقد می نماید. وکیل شوهر با در نظر گرفتن محل اقامت زن دادخواست را اقامه می‌کند و بعد از ابلاغ دادخواست به طرفیت خوانده جلسه دادرسی ایجاد می شود. شوهر بیان می کند که با توجه به سند ازدواج که در فلان تاریخ تنظیم شده است در نقش شوهر در عقد ازدواج دائم قرار دارند و از تکالیف زن تمکین عام و خاص است و بر اساس اجاره نامه ای که به دادگاه ارائه می‌شود، خانه‌ای به منظور شروع زندگی مشترک ایجاد شده و از دادگاه درخواست  تمکین زن را می نماید.

مهریه عندالاستطاعه
مهریه عندالاستطاعه

به دنبال این موضوع وکیل زن که در جلسه رسیدگی وکالت خود را اعلام کرده است به دادگاه اظهار می کند که موکلش باکره است و بر اساس قانون حق حبس دارد و تا همه مهریه از طرف شوهر پرداخت نگردد، تمکین نخواهد نمود.

وکیل مرد به این دلیل استناد می‌کند که حق حبس زن در شرایطی قابل اجرا است که مهریه عندالمطالبه باشد. در صورتی که در سند ازدواج مهریه عندالاستطاعه حذف شده است و زن دلیلی بر استطاعت مرد اقامه نموده است و بالاخره دادگاه با این سند که زن حق دارد و عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن مهریه این حق را زایل نمی کند و رای بر بطلان دعوا صادر می نماید. بعد از آن که رای صادر شد. وکیل مرد در مدت ۲۰ روز فرصت دارد که تجدید نظر خواهی نماید.

شیوه دریافت مهریه عندالاستطاعه

وکیل باید به دفتر رسمی ثبت ازدواج مراجعه کند که امکان دارد زن و شوهر در هر شهری نسبت به انعقاد عقد نکاح مبادرت نموده باشد. اما بعد از ازدواج محل زندگی آن ها تغییر یافته باشد. در این صورت شروع کار یعنی درخواست صدور اجراییه با دفتر رسمی نکاح محل وقوع عقد می باشد. بعد از آن که اجراییه صادر شد به نشانی و آدرسی که شوهر در سند ازدواج درج کرده است  فرستاده می شود.

به دنبال روند عملی نمودن این موضوع باید به واحد مهریه اداره ثبت اسناد شهر محل صدور اجراییه رجوع  نمود. چنان چه مالی در آن شهر وجود داشته باشد که استعلام  خواهد شد و مورد توقیف قرار می گیرد و می توان تقاضای ممنوع الخروجی شوهر را نمود.

اگر دارایی مرد توقیف شود و جزو مستثنیات دین نباشد، دارایی کارشناسی خواهد شد و مورد مزایده قرار می گیرد. اگر مالی در میان باشد و در این مورد با استعلام هم چیزی حاصل نشد. گواهی برای رجوع به دادگاه به درخواست زن یا وکیل استفاده می شود. در مهریه ی عندالاستطاعه حق جلب به شکل مطلق نخواهد داشت.

وراث مهریه زن پس از مرگ وی چه کسانی هستند این موضوع را در مقاله مهریه بعد از فوت زن توضیح داده ایم

تفاوت مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالمطالبه

عندالمطالبه بودن مهریه به این مفهوم است که همین که عقد نکاح منعقد شد زن هر زمان تمایل داشته باشد قادر است با رجوع به دادگاه خانواده یا اجرای ثبت تقاضا کند که کل مهریه یا بخشی از آن را دریافت نماید. عندالاستطاعه بودن مهریه بدین مفهوم است که زن قادر است مهریه خودش را درخواست کند و مرد را الزام نماید که آن را پرداخت کند و استطاعت پرداخت مهریه برعهده زن است که مورد اثبات قرار بگیرد. با توجه به این توضیحات زنی که  مهریه اش عندالمطالبه است هر زمان که تمایل داشته باشد قادر است آن را درخواست کند و فرقی هم نمی کند که دادخواست به دادگاه خانواده ارائه کند یا از طریق اجرای ثبت آن را تقاضا نماید. اما اگر کل مهریه زن به شکل عندالاستطاعه در سند ازدواج قید شده باشد او قادر نیست مهریه ی خود را هر زمان تقاضا کند. جز این که زمان دادخواست مطالبه مهریه لیست اموال و دارایی مرد به دادگاه تقدیم کند. به شکلی که ثابت شود مرد دارای توانایی پرداخت مهریه می باشد.

بررسی مهریه عندالاستطاعه

با در نظر گرفتن مهریه های گزافی که بر دوش مردان قرار داده شده است ، آن ها قادر به پرداخت این شکل از مهریه  نیستند و گرفتار حبس و زندان می شوند. به همین جهت امکان دارد شرطی در مهریه عندالا ستطاعه درج شود که پرداخت مهریه از حالت عندالامطالبه به مهریه عندالاستطاعه تغییر یافت.

شیوه اثبات استطاعت مرد

در این خصوص معیار در نظر گرفتن استطاعت مرد  اموال او می باشد. یعنی چنان چه زن بتواند ثابت کند که شوهر او دارای اموالی است که قادر است از او اخذ کند،  مهریه عندالاستطاعه محقق می شود. اما چنان چه مرد مالی نداشته باشد و زن قادر نشود اموال او را به اثبات برساند، به خواسته خود که دریافت مهریه است نمی رسد.

مهریه عندالاستطاعه
مهریه عندالاستطاعه

محدودیت زمانی مهریه عندالاستطاعه

عندالاستطاعه شدن شوهر محدودیت زمانی ندارد و با عنایت به مهریه های گزاف روز برخی اوقات مردان حتی تا پایان عمر هم قادر نیستند که مهریه را پرداخت کنند. بنابراین شرط عندالاستطاعه به زیان زن است نه به سود مرد. اما شرطی که پرداخت مهریه را محقق می نماید یعنی سبب می شود که به شکلی مهریه‌های سنگین اعتبار نداشته باشد.

مثلاً بسیاری از زن ها ترجیح می دهند یک آپارتمان ۶۰۰ میلیونی را دریافت کنند و در قبال آن مهریه در عقد ازدواج قرار ندهند. چون توانایی مالی مرد فعلا در حد همین آپارتمان می باشد نه سکه های بی اندازه. این موضوع از این حیث که این امکان را به وجود می‌آورد که مهریه آن را واقعی نماید و آن را به وجه نقد تبدیل کند، بسیار حائز اهمیت است. چون مال به زن تعلق می گیرد و نقد است و نسیه نخواهد بود و به زمان توانایی مالی مرد موکول نمی شود.

از سوی دیگر اثبات عندالاستطاعه  بودن مرد بسیار دشوار است. در شرایطی که مرد اموالش را از نام خود خارج کند و به دیگری انتقال دهد. استطاعت او مخفی شده و امکان دارد تا پایان زندگی مهریه زن پرداخت نشود.

انتقال اموال مرد بعد از درخواست مهریه

به علت ماهیت مهریه بودن، زمان زیادی به منظور واگذاری دارایی مرد برقرار است و امکان اثبات پرداخت مهریه و داشتن توانایی مالی برای زن دشوار و دارای پیچیدگی های بسیاری است. وقتی که مرد از کشور بیرون رود و اموال خود را به دیگری منتقل کند ، همین موضوع سبب به وجود آمدن دعوای حقوقی از طرف زن خواهد شد. چنان چه زن از مرد شکایت کند و احقاق دعوای حقوقی علیه مرد هزینه دادرسی از طرف خواهان یعنی زن  باید پرداخت شود. استثنا در آن مورد است که در شرایطی که زن قدرت پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد باید تقاضای اعسار کند و اگر اعسار زن قبول شود، پرداخت هزینه دادرسی بر عهده ی شوهر خواهد بود.

 تعیین مدت زمان معین برای  مهریه

مهریه عندالاستطاعه
مهریه عندالاستطاعه

زن و شوهر می توانند برای مهریه مدت زمان مشخصی را تعیین کنند و پرداخت مهریه باید در زمان معین شده صورت گیرد و بر اساس تراضی طرفین انجام می‌شود و پیش از زمان مشخص شده زن  این امکان را نخواهد داشت که مهریه را درخواست نماید. در شرایطی که میزان مهریه تعیین شده زیاد باشد، مرد باید ۱۱۰ سکه را در هر شرایطی بپردازد. اما بیش از آن فقط با توجه به توانایی مالی زوج معیار پرداخت واقع می‌شود. اندازه مهریه بر اساس نرخ روز مورد محاسبه قرار می گیرد.