وکیل اخاذی در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وکیل اخاذی در شیراز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل جرم اخاذی در شیراز

وکیل جرم اخاذی در شیراز
وکیل جرم اخاذی در شیراز

یکی از جمله جرایمی که همواره کارشناسان جرم شناسی آن را تهدیدی علیه امنیت و نظم جامعه می‌دانند، جرم اخاذی می باشد. جرم شناسان معتقدند که در جاهایی که ساکنان آن ها از تحصیلات کمتر و فرهنگ پایین تری بهره‌مند هستند، بیشتر جرم رخ می دهد.

از روش های اخاذی، فراهم کردن فیلم های غیر اخلاقی و تهدید به افشای آن می باشد که در سال های اخیر بسیار با آن مواجه شده ایم. عموما در جوامع با سطح فرهنگی پایین جرائمی از قبیل دزدی، کلاهبرداری، سرقت و اخاذی بیشتر اتفاق می‌افتد. در این مقاله از گروه حقوقی دادسرا یار می خواهیم به جرم اخاذی بپردازیم و شما مخاطب عزیز را با خود همراه می نماییم.

 مفهوم جرم اخاذی

اخاذی ترجمه کلمه شانتاژ در زبان فرانسه می باشد. اخاذی در واقع مفهوم هایی مثل باج گیری و زورگیری و یا گرفتن مال یا چیزی به زور و تهدید نیز دارا می باشد. از جمله مصادیق اخاذی زورگیری می‌باشد. اخاذی این امکان را به وجود می‌آورد که به وسیله زورگیری به عنوان یک روش پر خشونت یا روش های دیگری مثل تهدید به ضررهای جسمی، نفسی، ناموسی، افشای اسرار انجام شود.

در قانون مجازات اسلامی جرمی تحت عنوان زورگیری تعیین نشده است و به عنوان مجرمانه اخاذی جرم انگاری نشده و باید این جرم را شامل ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۷۵ تصویب شده است، قرارداد. نکته قابل توجه این که در ماده فوق وجه یا مال یا  وارد نمودن ضررهای جسمی افشای اسرار شرط این جرم نمی‌باشد. به بیان شفاف‌تر جرمی که موضوع ماده مذکور است از جرایم مقید نیست بلکه جرم مطلق می باشد. با این آثار چنان چه تهدید مذکور سبب اخذ مال یا پول شود، مورد از مصادیق اخاذی محسوب خواهد شد.

اخاذی در واقع یک صیغه مبالغه می باشد و ریشه آن اخذ است و مفهوم آن این  است که زیادی دریافت می کند. اما منظور قانونگذار شخصی نیست که مال زیادی را دریافت کرده است. از نظر قانون گذار هر فردی که با تهدید مال و مبلغی را از شخص دیگر دریافت کند، حتی اگر یک بار هم این کار را انجام داده باشد، مرتکب جرم اخاذی شده است و شامل موضوع ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی خواهد بود.

وکیل جرم اخاذی در شیراز
وکیل جرم اخاذی در شیراز

 افرادی که مورد اخاذی واقع می شوند

افرادی که مورد اخاذی قرار می گیرند به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شوند: اشخاص حقیقی افراد و اشخاص حقوقی شرکت ها که دارای شخصیت مستقل می باشند. به طور کلی نکته قابل ذکر آن است که علیه اشخاص حقوقی و شرکت ها این امکان وجود ندارد که اخاذی نمود. اما نسبت به اشخاص حقیقی به راحتی امکان اخاذی وجود دارد و تهدید به منظور اخاذی فقط به خود شخص اختصاص ندارد و ممکن است بستگان شخص قربانی هم مورد تهدید قرار بگیرند.

اکراه در جرم اخاذی چگونه محقق میشود؟ اگر شخصی که اخاذی میکند را تحت اکراه به قتل برسانیم مجازات آن چگونه است؟در این زمنیه میتوانید با وکیل اکراه مشورت کنید همچنین میتوانید مقاله اکراه در قتل را نیز مطالعه بفرمایید.

عنصر مادی جرم اخاذی

سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که اخاذی چگونه جرمی می باشد؟ برخی از جرایم شبیه به جرم اخاذی هستند آیا در حکم اخاذی می باشند یا خود جرم اخاذی هستند؟ بعضی از جرایم سرقت و کلاهبرداری با اخاذی مشابه دارد اما معلوم نیست که جزو جرم اخاذی هستند یا خیر؟

1-  تهدید

از جمله ارکان جرم اخاذی تهدید می باشد. تهدید به مفهوم ترساندن شخصی از طریق هر چیزی  می باشد که برای او ضرر دارد. یعنی  طرف مقابل از ترس در حالت اجبار واقع می‌شود. در اخاذی ممکن است تهدید به صورت های مختلف انجام شود. مثل تهدید به قتل تهدید به نفس تهدید به افشا کردن اسرار تهدید مالی تهدیدی حیثیتی و شرفی.

2-تهدید به قتل

شخصی که اخاذی می کند، ممکن است به طرف مقابل بگوید در شرایطی که پول آماده نشود خودت و خانواده ات را از بین خواهد برد.

3- تهدید نفس

مقصود از تهدید نفس آن است که فرد اخاذی کننده با تهدید به صدمه و آسیب به جسم و بدن شخص مقابل از او پول دریافت کند. ممکن است هر ضرری را به بدن فرد مقابل وارد کند اما به قتل نیانجامد. مانند بریدن اعضای بدن طرف مقابل.

4- تهدید به افشای اسرار

وقتی فردی رازهایی را دارد که نمی‌خواهد فاش شود و فرد دیگر با اخاذی تهدید به فاش نمودن این اسرار می کند، این تهدید قابلیت اجرا خواهد داشت که عموماً این روش در فضای مجازی کاربرد دارد. مثل شبکه های فروش لباس که عکس از افراد مدل را می‌گیرند و آن ها را تهدید می نمایند که اگر پول مورد نظر را پرداخت نکنند، عکس آن ها را به اشتراک می گذارند.

  5- تهدید مالی

وکیل اخاذی در بندرعباس میگوید در این شرایط شخصی که اخاذی می‌کند ممکن است طرف مقابل را تهدید به از بین بردن اموال او نماید. مثلاً خانه او را آتش می زند  یا کارخانه او را از بین می برد و یا از این دسته تهدید ها.

برای خواندن مقاله مربوط به وکیل اخاذی در بندر عباس به لینک مربوطه مراجعه نمایید

6- تهدید ناموسی و  حیثیتی

مثلا فردی تهدید می‌کند که اگر مبلغ مورد نظر او را فراهم نکند سبب آبروریزی خواهد شد و  شایعاتی راجع به او انتشار می دهد.

گاهی نمیتوان تشخیص داد که جرم صورت گرفته اخاذی است، کلاهبرداری است یا سرقت از این رو میتوانید با وکیل کلاهبرداری در شیراز  یا وکیل سرقت در شیراز نیز مشورت نمایید.

وکیل جرم اخاذی در شیراز
وکیل جرم اخاذی در شیراز

عنصر معنوی و احراز جرم اخاذی

وقتی جرم اخاذی واقع می شود که شخص  به منظور انجام کاری  یا انجام ندادن آن، تهدید کند و این تهدید باید توام با درخواست مبلغی باشد. چنان چه تهدید بدون دریافت مال و مبلغ باشد، اخاذی تلقی نخواهد شد و نیز برای تحقق جرم اخاذی باید عنصر روانی در کار باشد و این موضوع اهمیت ندارد که انگیزه واقعی است یا نه. اصولاً چنان چه فردی به قصد اخاذی شخصی را تهدید کند یا بترساند اما انگیزه واقعی او نباشد، باز هم مجرم خواهد بود. چون قصد او اخاذی بوده است.

 عنصر قانونی و مجازات جرم اخاذی

عنصر قانونی جرم اخاذی همان ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی باشد که بر اساس آن هر فردی که شخص دیگر را به هر شکل تهدید به قتل یا ضررهای شرافتی، نفسی، حیثیتی و مالی و افشای اسرار در مورد خودش یا بستگان او کند، فرقی نمی کند که به منظور درخواست وجه باشد یا درخواست انجام کار یا عدم انجام کار، هر دو حالت به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و حبس از ۲ ماه تا ۲ سال محکوم می‌شود.

بر اساس آن چه گفته شد، اگر کسی شخص دیگری را به شکلی که دیگری را به الزام و اکراه مجبور کند و فردی را با تهدید به قتل یا ضررهای نفسی و مالی و شرافتی یا افشای اسرار نسبت به خود یا بستگانش نمایند با این هدف که مبلغ معینی را با انجام دادن یا انجام ندادن کاری را درخواست کند، به مجازات ۷۴ ضربه شلاق یا حبس از ۲ ماه تا ۲ سال محکوم خواهد شد.

 اخاذی با فیلم غیر اخلاقی/ دو جرم یا یک جرم

چنان چه شخصی فیلم غیر اخلاقی را آماده نموده و اقدام به اخاذی نماید، عمل او دو جرم خواهد بود و تعدد مادی از نوع مختلف محسوب می شود. اما نکته قابل توجه این است که قانون مجازاتی که درسال ۱۳۷۰ تصویب شده بود در ماده ۱۴۷ آن اشاره داشت که برای هر دو جرم باید دو مجازات در نظر گرفته شود و هر دو اعمال گردد، اما در قانون مجازاتی که در سال ۱۳۹۲ تصویب شده است.

قانون گذار فقط  اعمال مجازات اشد را نسبت به مجرم روا داشته است. در مورد فیلم غیر اخلاقی نیز باید بگوییم فیلم غیر اخلاقی به معنای فیلمی می باشد که نمایشگر برهنگی تمام یا قسمتی از بدن فرد یا اعمال جنسی باشد. قانونگذار در قانون مجازات افرادی که در حوزه تصویری و صوتی به شکل غیر مجازی فعالیت می‌کنند و این فیلم های مبتذل و مستهجن را تولید می کنند تحت مجازات قرار داده است و با توجه به این که فیلم مستهجن باشد یا مبتذل، نوع و اندازه ی مجازات آن ها متفاوت است. اما چنان چه این فیلم آماده شود و بعد ابزاری برای اخاذی واقع گردد، دادگاه قادر است با توجه به نوع و کیفیت ابزاری که برای اخاذی به کار برده شده است، مجازاتی را در مورد مرتکب جرم اعمال نماید که به آن تفرید قضایی اطلاق می شود.

 مرجع صالح در رسیدگی به جرم اخاذی

وکیل در شیراز می گوید، رسیدگی به جرم تهیه فیلم غیر اخلاقی، از جمله جرایمی است که در صلاحیت دادگاه انقلاب واقع شده است. اما رسیدگی به جرم اخاذی در صلاحیت دادگاه عمومی می‌باشد و دلایل اثبات برای این جرایم می‌تواند شهادت شهود و ایمیل و پیامک و اقرار شخص مرتکب باشد. مجازاتی که برای این جمله در نظر گرفته است، شلاق تا ۷۴ ضربه و حبس از ۲ ماه تا ۲ سال می باشد.

تفاوت اخاذی و تهدید

وکیل جرم اخاذی در شیراز
وکیل جرم اخاذی در شیراز

وقتی ماده ۶۶۸ و ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات را کنار هم قرار می دهیم. می توان چنین نتیجه گرفت که وقتی فقط عمل تهدید انجام شود که نتیجه بدهد چه ندهد، مجازات شخص تهدیدکننده دو ماه تا دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق خواهد شد.

اما اگر تهدید کننده در نتیجه ی تهدید پول یا مالی را به دست آورد چون از طریق تهدید امکانی را به جرم اخاذی را اعمال کند. این نوع جرم در راستای هم قرار می‌گیرند. بنابراین این فرد فقط به مجازات جرم اخاذی محکوم می شود. چون دارای مجازات اشد نسبت به جرم تهدید است. یعنی این امکان وجود دارد که دادگاه این فرد را به ۳ ماه تا ۲ سال حبس یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم نماید. نکته قابل توجه این که در زمانی که فقط تهدید انجام می شود، زمینه برای تخفیف مجازات برای شخص مجرم آماده می گردد. اما زمانی که شخص مجرم پا را فراتر گذاشته و به وسیله تهدید تلاش می‌کند، پول یا مالی یا چیز دیگری را به دست بیاورد، ممکن است دادگاه بدون در نظر گرفتن وجه ی تخفیف، مجازات را برای او پیش بینی کند.