وکیل انحصار وراثت در اصفهان|مشاوره تلفنی 24 ساعته و سریع

وکیل انحصار وراثت در اصفهان

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اصفهان و مشاور حقوقی در اصفهان

(0922-519-24-08)

 

ویدیو وکیل انحصار وراثت در اصفهان(مهدی حنیور دانشجوی حقوق)

 

وکیل برای انحصار وراثت در اصفهان:

به موجب گواهی انحصار وراثت ، در صورتی که شخصی فوت شده باشد ، وراث متوفی مشخص و معین خواهند شد . که در این باره میتوانید به مقاله وکیل تقسیم ترکه نیز مراجعه کنید. هم وکیل تقسیم ترکه در اصفهان و هم وکیل تقسیم ترکه در شیراز یا شهر های دیگر

انواع گواهی انحصار وراثت  :

گواهی انحصار وراثت  محدود ؛ در صورتی که متوفی اموال  و دارایی ( ترکه ) بیش از پنجاه میلیون تومان ، از خود بر جای نگذاشته باشد ، برای صدور این نوع گواهی ، نیازی به انتشار آگهی در روزنامه ی کثیرالانتشار نبوده و روند صدور گواهی ، سریع تر  طی خواهد شد . ( اغلب در طی ده روز )

گواهی انحصار وراثت نامحدود ؛ اگر متوفی ، دارای اموال و دارایی به میزان بیش از پنجاه میلیون تومان  باشد و وراث برای تقسیم ترکه نیاز به این گواهی داشته باشند ، گواهی انحصار وراثت نا محدود باید صادر شود .

مرجع صالح انحصار وراثت در اصفهان:

به موجب قانون شورای حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴ ، صدور گواهی انحصار وراثت در صلاحیت شورای حل اختلاف محل آخرین اقامتگاه متوفی است .

برای این منظور خواهان باید درخواست خود را در مراجع خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برساند .

درخواست صدور گواهی انحصار وراثت با پرداخت هزینه دادرسی صورت می گیرد .

( در صورتی که آخرین محل اقامت متوفی در شهری باشد که متفاوت از محل اقامت وراث باشد ، در این صورت وراث در صورتی که بخواهند در محل اقامت خود صدور گواهی انحصار وراثت را درخواست کند ، در این صورت باید اعلام کنند  که متوفی در محل مورد نظر آن ها سکونت داشته است و در این صورت بررسی و تحقیقی از سوی مرجع صالح برای این مورد ، انجام نمی گیرد . )

اشخاص زیر می توانند از مرجع صالح صدور گواهی انحصار وراثت را درخواست کنند :

 • وراث متوفی
 • طلبکاران متوفی
 • سایر اشخاص ذی‌نفع

اشخاص ذینفع می توانند  کسانی باشند که به صورت غیر مستقیم از اموال و دارایی متوفی نفع می برند .

وکیل انحصار وراثت در اصفهان
وکیل انحصار وراثت در اصفهان

با ذکر مثالی این موضوع را به نحو بهتری بیان می کنیم :

فرض کنید پدر خانواده‌ ای  فوت شده است و ترکه متوفی یک منزل مسکونی می باشد . متوفی دارای یک پسر و یک دختر می باشد .

پسر متوفی دارای همسر است .

همسر پسر متوفی ( عروس متوفی ) خواهان پرداخت مهریه از جانب همسر خود می باشد . در این صورت عروس متوفی می ‌تواند صدور گواهی انحصار وراثت را از شورای حل اختلاف تقاضا کرده و درخواست فروش ترکه و پرداخت سهم الارث همسر خود از ترکه متوفی را به عنوان مهریه خود تقاضا کند .

همان طور که دیدید عروس متوفی از این نظر که می ‌تواند از محل سهم الارث همسر خود از ترکه متوفی به مهریه خود برسد،  در خصوص صدور گواهی انحصار وراثت ذینفع می باشد .

وکیل انحصار وراثت در اصفهان
وکیل انحصار وراثت در اصفهان

علت صدور گواهی انحصار وراثت  :

برای آن که وراث بتوانند ترکه و دارایی و اموال متوفی را به فروش برسانند و یا آن را به شخص دیگری منتقل کنند ، باید لزوما گواهی انحصار وراثت را دریافت کرده باشند .  این امر  به علت حمایت از تمامی وراثت و پیشگیری از پایمال شدن حقوق هریک از وراث  توسط سایر وارثین می باشد .

علاوه بر مطلب فوق ، در صورتی که هر یک از ورثه بخواهد امور اداری مربوط به متوفی و ترکه متوفی را در اداره های دولتی به  انجام برساند ، باید گواهی انحصار وراثت را دریافت کرده باشد تا این ادارات در خصوص وارث بودن او اطمینان حاصل نمایند .

طلبکاران متوفی برای آن که بتوانند طلب خود را از محل فروش دارایی و ترکه متوفی وصول کنند،  باید از شورای حل اختلاف موجود در آخرین محل اقامت متوفی صدور گواهی انحصار وراثت را تقاضا نمایند .

مدارک مورد نیاز گواهی انحصار وراثت

 • گواهی فوت متوفی
 • شناسنامه متوفی
 • شناسنامه هریک از وراث
 • استشهادیه محضری
 • عقدنامه در صورت ازدواج متوفی
 • وصیت نامه رسمی متوفی در صورت وصیت کردن متوفی

استشهادیه ی محضری :

۳ نفر به عنوان گواه در یکی از دفاتر اسناد رسمی باید گواهی کنند که وراث متوفی منحصر به وارثین شناخته شده است و گواهی خود را امضا نمایند و سردفتر این گواهی آن ها را تصدیق نماید .

وکیل انحصار وراثت در اصفهان
وکیل انحصار وراثت در اصفهان

عدم همکاری وراث :

ممکن است به هر علتی ، اعم از اختلاف بین وارثین و یا خارج از کشور بودن هر یک از وراث و سایر دلایل ، وراث  برای صدور گواهی انحصار وراثت با یکدیگر همکاری لازم را به عمل نیاورده و مدارک لازم را مانند شناسنامه خود را ، تحویل  ندهند .

در این صورت خواهان صدور گواهی انحصار وراثت می ‌تواند درخواست خود را به شورای حل اختلاف مبنی بر صدور گواهی انحصار وراثت تقدیم کند و نداشتن مدارک لازم و عدم کامل بودن مدارک او مانع این درخواست صدور گواهی انحصار وراثت نخواهد بود .

در این صورت شورای حل اختلاف باید از اداره ثبت احوال مدارک لازم را استعلام کند .

این امر موجب طولانی شدن روند صدور گواهی انحصار وراثت خواهد شد اما مانعی برای این امر نمی باشد .

درخواست صدور گواهی انحصار وراثت از جانب طلبکار متوفی و یا سایر اشخاص ذینفع که به طور معمول مدارک لازم دسترسی ندارند نیز از همین طریق ممکن خواهد بود .

وراث متوفی :

با توجه به تبعیت قانون گذار در خصوص مسئله ارث از فقه اسلامی ، با استناد به قواعد مطرح شده در فقه اسلامی ، وراث متوفی به سه طبقه تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم .

طبقه ی اول :

 • پدر و مادر متوفی
 • فرزندان ، نوادگان متوفی

طبقه ی دوم  :

 • اجداد متوفی ( مادری و پدری )
 • خواهر و برادر متوفی ، فرزندان خواهر و برادر متوفی

طبقه ی سوم

 • عمه و عموی متوفی ، فرزندان عمه و عموی متوفی
 • دایی و خاله ی متوفی ، فرزندان دایی و خاله ی متوفی

*** در صورتی که متوفی دارای همسر دائمی باشد ، همسر دائم او از وی ارث خواهد برد اما در صورتی که بین متوفی و همسر او نکاح موقت برقرار بوده باشد ، در این صورت زوجین از یکدیگر ارث نمی برند و هرگونه شرطی خلاف این امر باطل و نامشروع می باشد ؛ زیرا قواعد مربوط به ارث از جمله قواعد آمره می باشد که توافق خلاف آن ها ممکن نمی باشد .

همسر متوفی اعم از  دائم و یا موقت ، در صورت فوت متوفی و عدم دریافت مهریه خود می ‌تواند وصول مهریه خود را از محل فروش ترکه تقاضا کند و با توجه به این امر ، همسر موقت متوفی نیز می ‌تواند به منظور وصول به طلب خود از متوفی بابت مهریه اش  ، از شورای حل اختلاف صدور گواهی انحصار وراثت را تقاضا نماید .

باید توجه داشت  اگر همسر دیگر نیز درخواست مهریه کند اولویتی وجود ندارد.کاربر گرامی شما برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با وکیل مهریه  صحبت کنید.

نحوه گواهی انحصار وراثت  :

در صورتی که شورای حل اختلاف بخواهد گواهی انحصار وراثت از نوع نامحدود را صادر کند ، در ابتدا باید درخواست صدور گواهی انحصار وراثت  از جانب متقاضی را یک نوبت در روزنامه کثیرالانتشار و یا محلی آگهی کند و پس از  گذشت یک ماه از تاریخ انتشار آگهی در صورتی که معترضی وجود نداشته باشد ، شورای حل اختلاف با بررسی تمامی مدارک و اسناد موجود اقدام به صدور گواهی انحصار وراثت می نماید . در گواهی انحصار وراثت ، وراث متوفی و سهم الارث آنها مشخص می شود .

اگر بخواهیم میزان دارایی و دیون متوفی را تعیین کنیم ، باید درخواست مهر و موم ترکه و تحریر ترکه را  از مرجع صالح داشته باشیم .

اعتراض به گواهی انحصار وراثت  :

ممکن است در تقاضایی که برای صدور گواهی انحصار وراثت به شورای حل اختلاف تسلیم می شود ، برخی از وراث را  در زمره وارثین متوفی ذکر نکرده باشند ؛  در این صورت هریک از این وارثین می ‌تواند نسبت به این امر اعتراض کند . در این صورت مرجع صالح جلسه ای را برای بررسی این اعتراض تشکیل داده و با بررسی مدارک و ادعای هریک از طرفین حکم مقتضی را  صادر خواهد کرد .

این حکم قابل تجدید نظر خواهد بود .

اگر دادستان متوفی را بلاوارث تشخیص دهد ، در این صورت اگر اشخاصی صدور گواهی انحصار وراثت را تقاضا کرده باشند و دادستان این تقاضا را بی اساس بداند ،  می ‌تواند به این درخواست اعتراض کند و به موجب قانون امور حسبی دادستان حق تجدید نظر خواهی از رای صادره  را خواهد داشت .

وکیل انحصار وراثت در اصفهان
وکیل انحصار وراثت در اصفهان

بهترین وکیل انحصار وراثت در اصفهان :

هر شخصی که تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت را داشته باشد ، می تواند با اعطای  وکالت به یک وکیل ، این امر را به وکیل خود واگذار نمایند .

وکالت در خصوص درخواست صدور گواهی انحصار وراثت ، مستلزم شرایطی است که  از جمله آن می توان به لزوم  داشتن پروانه ی معتبر برای وکالت اشاره کرد  فلذا تنها وکلای دادگستری قادر به وکالت در این امر خواهند بود .

شایسته است در  خصوص اعطای وکالت در امر تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت به تخصص و سوابق وکیل مورد نظر توجه کافی را مبذول داشته باشیم .

در صورتی که این امر را به وکیلی متخصص در امر انحصار وراثت و دارای تجربه و آگاه از روند اداری و قضایی حاکم بر مراجع صالح ، بسپاریم ،  روند صدور گواهی انحصار وراثت با سرعت بیشتری طی خواهد شد و در این خصوص موکل سریعتر به نتیجه مطلوب خود خواهد رسید .