وکیل تجاوز در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وکیل تجاوز در شیراز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل پایه یک برای تجاوز در شیراز

یکی از جرایم پر اهمیتی که بر خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه می باشد و عواطف و احساسات انسان را دچار خطر می کند و تا سال‌های طولانی باعث می شود قربانی این جرم، آسیب روانی بسیار شدیدی ببیند، تجاوز جنسی می باشد. در تعریف تجاوز جنسی آن را اقدامی از سوی مرد علیه زن تعریف کرده اند. اما این نکته قابل توجه است که قربانی جرم تجاوز جنسی ضرورتاً زن نمی باشد و این امکان وجود دارد که مردان یا حتی کودکان هم قربانی این جرم قرار بگیرند.

شیوه اقدام تجاوز جنسی

چنان چه در هنگام ارتکاب جرم جنسی شخص مرتکب برای این که توافق قربانی را جلب نماید، رابطه جنسی را با اعمال زور و فشار برقرار نموده باشد و به بیان دیگر غافلگیرش کرده باشد، عمل او دیگر تجاوز جنسی نمی باشد. بلکه تهاجم جنسی است. اما چنان چه فشار فیزیکی نظیر کتک زدن و استفاده از زور با اسلحه به منظور بی دفعا نمودن قربانی برای انجام عمل جنسی استفاده شود، اقدام متجاوز، تجاوز جنسی خواهد بود .

جرم جنسی استفاده جنسی هم نامیده می شود و قربانیان هر دو جرم به یک اندازه آسیب می بیند. اما در کل باید بگوییم شدیدترین نمونه جرایم جنسی غیر کشنده تجاوز جنسی می باشد. این اقدام نسبت به کسی اتفاق می‌افتد و زمانی محرز می شود که مردی با مردی دیگر یا زنی بدون توافق با آن ها نزدیکی جنسی داشته باشد.

روش های اثبات جرم تجاوز جنسی

اثبات جرم تجاوز جنسی جهت احقاق حق می باشد. در قانون مجازات اسلامی جهت اثبات زنا به سه دلیل یعنی اقرار و شهادت و علم قاضی مواجه هستیم. این جهات از جهاتی هستند که در بسیاری از جرایم کارایی دارند و مختص جرم تجاوز جنسی نمی باشند. اما در مورد جرم تجاوز جنسی این که متهم نسبت به اقدام خود اقرار کند، بسیار دور از ذهن است. جز این که اقرار از طریق قانونی و مشروع تحصیل نشده باشد که در آن حالت اثبات آن دارای ارزش نیست.

از سوی دیگر مجرمین  عموماً در مقابل دید دیگران دست به ارتکاب جرم نمیزنند. خصوصا جرم تجاوزجنسی که بیش از سایر جرایم باید از دید مخفی بماند.

نتیجه آن که بهره بردن از شهادت گواهان هم در این مورد بسیار نادر می باشد. پس تنها دلیلی که می تواند در مورد این جرم به کار برود بهره گیری از علم قاضی است. در میان جهات مختلف اثبات جرم، علم قاضی در مورد جرم تجاوز جنسی از اهمیت زیادی برخوردار است. قضات قادرند با توجه به وجه ی خصوصی این جرم همه ی سعی خود را جهت تحقق حقیقت به کار  می برند یا به منظور بهره گیری درست از بقیه ی دلایل به علم خود استناد می نمایند. علم قاضی به طرق مختلف انجام می شود. ازجمله گزارش اولیه پلیس و نظریه پزشکی قانونی و اظهارات متهم در جلسات مختلف و روابط قبلی بین متهم و قربانی و غیره از مواردی هستند که به کسب علم قاضی یاری می کنند.

عناصر قانونی  جرم تجاوز جنسی

– بر اساس ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی، وجود جرم تجاوز جنسی از جمله موضوعاتی می‌باشد که سبب می‌شود کیفر زنا تا حد اعدام تشدید گردد.(وکیل زنا در اصفهان،وکیل زنا در شیراز)موضوع این است که اگر یک طرف موافق به برقراری رابطه جنسی نباشد و شخص دیگر او را به ارتکاب این عمل اجبار نماید، این خصوصیت در جرم تجاوز جنسی برای شخص اجبار کننده از موارد مشدده ی جرم تلقی می شود. به همین جهت جرم تجاوز جنسی یا به عبارتی تجاوز به عنف در فقه اسلامی و بر اساس آن در قانون مجازات ایران با مجازات مشددی توام شده است و در  واقع رضایت نداشتن قربانی سبب می‌شود که آمیزش جنسی به تجاوز جنسی تبدیل شود.

– اگر توافق و رضایت او با مکر و حیله حاصل شده باشد باز هم متجاوز به جرم تجاوز جنسی، محکوم می شود. در تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی تشریح شده است که چنان چه کسی با زنی که موافق به زنای با آن نباشد، در حالت بیهوشی یا خواب یا مستی زنا کند، اقدام او در حکم تجاوز جنسی خواهد بود.

-همچنین اگر  با اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا با ربایش یا تهدید یا ترساندن زن، حتی اگر سبب تسلیم گردد باز هم حکم بالا صادق است. اما چنان چه این مکر و تقلب به شکلی باشد که مثلاً بزه‌دیده به سبب وعده ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و در واقع فریب خورده باشد، دیگر در قانون مجازات اسلامی تجاوز نیست. چون در هر صورت شخص با میل و اراده خود در رابطه جنسی قرار گرفته است. وکیل تجاوز در بندرعباس نیز این مطلب را تایید و مطالب مفیدی در این باره را در مقاله ای تحت عنوان وکیل تجاوز در بندر عباس آورده است که میتوانید مطالعه نمایید.

– در بند ت ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی،  مجرم متجاوز جنسی زمان مجازات اعدام باید ارش البکاره و مهر المثل را هم به عنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و روشی برای حمایت از قربانی زن تجاوز جنسی در نظر گرفته است که در موارد زنای به عنف در شرایطی که زن باکره باشد، شخص مرتکب مضاف بر مجازاتی که در قانون برای او پیش بینی شده است به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم است و چنان چه زن باکره نباشد، تنها به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می‌شود.

مرور زمان در تجاوز جنسی

سوالی  که در این جا ذهن را مشغول می‌کند این است که تجاوز جنسی بعد از سال ها آیا قابلیت دنبال کردن را دارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگویم. بله چنان چه اثبات شود، قابل رسیدگی است. بنابراین اگر تجاوز جنسی اثبات شود (که عموما دور از ذهن است) که قابل اثبات باشد، مجازات متجاوز اعدام است.

اثبات تجاوز به عنف

اثبات تجاوز به عنف از سه طریق قابل اثبات است:

1- چهار شاهد عادل مرد و یا سه مرد و دو زن که شاهد عینی بوده باشد.

2- اقرار خود شخص متهم.

3- علم قاضی.

تهدید به مرگ بعد از رابطه جنسی

در صورتی که تجاوز کننده شخص قربانی و بزه دیده را تهدید نماید و یا با مزاحمت در پیامک از هر طریقی او را مورد تهدید به مرگ قرار داده است این موضوع قابل شکایت است و قربانی باید فوراً با پلیس تماس گرفته و مراتب را گزارش کند و نسبت به طرح شکایت کیفری اقدام نماید.اکراه در جرم تجاوز چگونه است اگر شخص متجاوز را قتل برسانیم آیا تحت عنوان اکراه در قتل قابل بررسی است؟

 مجازات تجاوز جنسی در ایران

در قانون ایران برای جرم تجاوز جنسی مجازات اعدام پیش بینی شده است. اما در واقع این شکل از مجازات و حدود تجاوز جنسی سبب شده که عملاً فقط متجاوزان گروهی و سازمان یافته به این مجازات محکوم شوند. با توجه به این موضوع یکی از مهمترین دلایل تغییر قانونی که قادر است سبب پیشگیری اجتماعی و فردی از این دست جرایم گردد، این است که مجازات زنای به عنف و درجه بندی آن مورد اصلاح قرار بگیرد.

اگر میخواید در مورد مجازات زابطه نامشروع نیز اطلاعاتی بدست آورید میتوانید مقاله وکیل رابطه نامشروع در شیراز را مطالعه کنید

مزایای قانون اصلاح مجازات تجاوز جنسی

-مهمترین نکته مثبتی که در ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی به چشم می خورد این است که مضاف بر اکراه و اجبار ، فریب دادن اطفال نابالغ هم از دسته عنصرهای مادی جرم تجاوز جنسی تلقی می شود. بنابراین این ماده دایره ی حمایت از اطفال در مقابل این جرم را وسیع تر کرده است .

– اما این نکته را هم باید مد نظر قرار داد که با توجه به این که سن بلوغ قانونی دختران نه سال تمام است، بنابراین این گستره سنی محدودی را شامل می شود.

-نکته دیگر در اصلاحاتی که در مجازات این جرم انجام شده پیش‌بینی شدن خسارات مادی مثل  مهرالمثل و ارش البکاره برای بزه دیده می باشد که در قانون پیشین  این خسارت تنها برای از بین رفتن بکارت یا ازاله بکارت در نظر گرفته شده بود. اما با اصلاح قانون جدید با در نظر گرفتن احترام زنان مهرالمثل را هم در این قانون جای داده است.

به این نکنه نیز توجه کنید که شما میتوانید با وکیل ضرب و جرح در شیراز نیز مشورت کنید اگر تجاوز همراه با ضرب و جرح بوده باشد.

آیین دادرسی جرم تجاوز جنسی

بر طبق ماده ۱۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری، اقدام به تعقیب و تحقیق در جرایم منافی عفت فردی به هر شکل ممنوع می باشد و سوال کردن از هیچ فردی در این مورد جایز نیست. جز در موردی که جرم در دید عموم انجام شده باشد یا شاکی عنوان سازمان یافته ای داشته باشد که در این حالت تحقیق و پیگیری تنها در حوزه شکایت و یا شرایط مشهود از سوی مقام قضایی صورت می پذیرد. در تبصره ۱ ماده مذکور بیان شده است که چنان چه در جرایمی مثل زنا و لواط و بقیه جرایم منافی عفت، شاکی نباشد و متهم اقرار کند، قاضی به او توصیه می کند که جرم را مخفی نگه داشته و اقرار نکند.

شرایط جرم تجاوز جنسی  و شکایت نکردن از آن

در تجاوز جنسی اگر قربانی، محجور یعنی صغیر یا مجنون باشد، ولی یا سرپرست قانونی او حق دارد که شکایت در این زمینه را طرح نماید و تا وقتی که شاکی اقامه شکایت نکند، جرم قابل تعقیب نمی باشد .

وکیل تجاوز در اصفهان نیز این گونه مینویسد که: شرایط ارتکاب این دسته از جرایم به شکلی است که دسترسی اطلاعات مقام قضایی نسبت به آن ها بسیار محدود می باشد و تا وقتی که شکایت در این زمینه مطرح نشود یا اشخاصی که آگاه به موضوع هستند، اطلاع رسانی نکنند یا مقام قضایی خودشان شاهد موضوع نباشند، آگاهی از آن پیچیده و سخت است.

جرایم منافی عفت عموماً دور از نگاه  بقیه اتفاق می‌افتد و به همین سبب آماری که به مقام قضایی گزارش می شود  با جرایمی که واقعا اتفاق می‌افتد قابل قیاس نمی باشد. بسیاری از جرایم منافی عفت به سبب بیم بزه دیده محقق نشده و کسی از آن اطلاع نمی یابد.

آثار عدم شکایت از جرم تجاوز جنسی

همواره قربانی‌هایی وجود دارند که حق آن ها ضایع شده است و بزهکاری که مرتکب جرم شده و مجازاتی را بر دوش نکشیده است و چون اثر بازدارندگی مجازات بر او تحمیل نشده هیچ ترسی از ارتکاب دوباره جرم ندارد و این امکان می رود که به آسانی چند بار مرتکب همان جرم شود.

وقتی قربانی از جرم شکایت نکند این  تفکر کم‌کم در جامعه نقش می بندد که افراد به حدی که هدف جرایم منافی عفت واقع می شوند به جهت حفظ آبرو جرم را می پوشانند و ممکن است همان قربانی چندین بار به خاطر ترس از آبرو مورد هدف تجاوز جنسی قرار بگیرد و این موضوع در مورد افراد نابالغ بسیار رواج دارد. ناتوان بودن افراد نابالغ و عدم آموزش صحیح به آن ها در این مورد که هنگام بروز این جرم چه واکنشی نشان دهند، سبب رواج این جرم در جامعه هست .

نمونه رای زنای به عنف

مرجع رسیدگی: شعبه .. دادگاه کیفری یک استان تهران (شعبه 15 دادگاه کیفری استان ساب..) به ریاست آقای ..

شاكي:1، مدعی العموم 2…….

منهم: آقای……………وکالت خانم …. فرزند …..  و آقای….. فرزند …. هر دو به نشانی تهران …………….

اتهام: زنای به عنف

دادگاه با بررسی محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح ذیل مبادرت به صدور رای می نماید.

رای دادگاه

در مورد اتهام ……….. با سواد مجرد فاقد پیشینه کیفری اهل و ساکن تهران دایر به ارتکاب زنای به عنف موضوع شکایت خانم…………

توجه به محتویات پرونده به این توضیح که شاكيه اظهار داشت در محل کارم با متهم آشنا شدم و بعد از مدتی با وی دوست شدم. با هم بیرون رفته و غذا می خوردیم. یک شب  من را دعوت کرد و به خانه ی او رفتم. تنها بود و آن جا به من تجاوز نمود تا حدود ساعت دو نصف شب آن جا ماندم. بعد خود متهم مرا به خانه رساند .

نامبرده پس از گذشت 3 ماه از زمان تجاوز مورد ادعا اقدام به طرح شکایت نموده است. پس از معرفی به پزشکی قانونی پرده بکارت دارای زائل شدگی که زمان رخ دادن آن را در گذشته دانسته است. و نیز در قسمت  پشت نیز دارای آثار دخول مي باشد.

متهم، ورود شاکی به منزلش و تنها بودن با او را قبول دارد و اظهار داشته با وی همبستر شده است ولی عمل جنسی با وی نداشته است و ارتکاب زنا با او را انکار . بنابر این  با توجه به این که برابر گواهی پزشکی قانونی از بین رفتن  بکارت اعلام شده و متهم هم ارتکاب بزه را انکار می کند ، دلیل مکفی بر انجام بزه زنا و نسبت دادن آن به متهم در پرونده وجود ندارد..

بنار این دادگاه به سبب نبود ادله اثباتی کافی با استناد  به اصل برائت و ماده 4 قانون آئین دادرسی کیفری رای به برائت وی صادر و اعلام می دارد.

اما با توجه به اسناد موجود و قرائن متهم به داشتن رابطه نامشروع با شاکیه اتهام وی در حد ارتكاب عمل منافی عفت محرز و قطعی است. دادگاه با استناد به ماده 637 قانون مجازات اسلامی نامبرده را به تحمل 99 ضربه شلاق تعزیری و با رعایت ماده 23 قانون مرقوم در تتميم مجازات وی را به تحمل یک سال اقامت اجباری در شهرستان ….. محکوم می نماید. رای صادر شده ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور می باشد.