وکیل توهین در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وکیل توهین در شیراز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل توهین و فحاشی در شیراز

وکیل توهین در شیراز
وکیل توهین در شیراز

جرم توهین و فحاشی از دسته جرایم علیه آبرو و حیثیت اشخاص می باشد. توهین در لغت به مفهوم خوار و خفیف کردن و از ریشه وهن است. توهین و فحاشی  هم در قانون، جرم است و هم  در احادیث و روایات بسیار ناپسند بوده و از نظر اخلاقی و عرفی مذموم شمرده شده است.

توهین و فحاشی در قانون مجازات اسلامی

در قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات در قسمت مجازات های بازدارنده از جرم توهین و فحاشی به ‌عنوان هتک حرمت اشخاص یاد شده است. با توجه به ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی باید گفت؛ توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک اگر سبب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مصادیق توهین در شیراز

توهین با هر شکل و ابزاری اتفاق می‌افتد. با گفتار و رفتار و نوشتار و اشاره دست و چشم یا از طریق فرستادن پیام و ایمیل و تلفن زدن. امکان دارد توهین و فحاشی با  استفاده از الفاظ رکیک از مصادیق بارز توهین باشد. اما برخی اوقات کردار و رفتار اشخاص بر اساس شرایطی که محرز شود در دسته جرم توهین واقع می شود و شامل مجازات و کیفر است.رفتارهایی مثل آب دهان انداختن روی دیگران، پرتاب تخم مرغ و گوجه فرنگی به سمت شخص ،یا اشارات دست که در فرهنگ ایرانی توهین آمیز است و نیز هل دادن تحقیرآمیز در دسته توهین قرار می‌گیرد. شما میتوانید با وکیل توهین در اصفهان یا هر شهر دیگه ای مشورت نمایید تا به بهترین راه حال برای مشکل خود دست پیدا کنید-

بسیاری از حقوقدانان بر این موضوع اصرار دارند که جرم توهین با فعل مثبت روی می دهد. مانند سلام نکردن به یک شخص بسیار محترم یا بلند نشدن در مقابل او یا دست ندادن. همه ی این رفتارها درست است که بی احترامی و بی ادبی محسوب می‌گردد. اما جرم نیست و مجازاتی برای آن تعیین نشده است.

وکیل توهین در شیراز
وکیل توهین در شیراز

شرایط تحقق جرم توهین و فحاشی

از جمله شروط مهم احراز جرم توهین اهانت امیز بودن رفتار می باشد. اگر شخصی که فقط فریاد زند و خشونت به کاربرد توهین کیفری تلقی نمی‌شود. اصولاً باید گفت تعیین موهن بودن رفتار عرفی است. یعنی شخصیت طرف مقابل و فرهنگ عمومی و شان اجتماعی، خود در توهین آمیز بودن و نبودن رفتار موثر است.

فرض کنید در میان دسته هایی از مردم بی کلاس و بی اتیکت و بی پرستیژ از جمله کلماتی است که اهانت آمیز و غیر قابل تحمل است. اما امکان دارد در میان دسته‌ای دیگر از افراد چنین نباشد. یا فرضا در خیلی از کشورها زبان درآوردن توهین آمیز نیست. اما در فرهنگ ما زشت و زننده می باشد. مثلاً در کشور ایتالیا یک نفر زبانش را بیرون آورده و دادگاه او را به دو هزار دلار جریمه کرده است. اما در جایی دیگر در کشور دیگر میهمانی هنگام خروج از خانه میزبان ،زبانش را برای ادای احترام به او در می آورد که به او بگوید از همنشینی با او مفتخر است.

خصوصیات جرم توهین در شیراز

-توهین جرم مطلق می باشد. یعنی اگر توهین شونده ناراحت هم نشود اما این جرم اتفاق افتاده است و قادر است از توهین کننده شکایت کند.

-توهین از جمله جرایم قابل گذشت است. بر اساس ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی فحاشی و توهین یک جرم قابل گذشت می باشد. یعنی شروع و ادامه و تعقیب و رسیدگی و انجام مجازات نسبت به جرم توهین بستگی به شکایت شاکی یا گذشت او خواهد داشت. بنابراین چنان چه در هر مرحله از شکایت جرم توهین، شاکی گذشت کند ، تعقیب و اجرای حکم مجازات راجع به آن متوقف می گردد.

مفهوم توهین مشدد

گاهی اوقات قانونگذار با توجه به شخصیت بسیار بالای کسی که به او اهانت شده است، توهین را تشدید نموده و مجازات سنگین تری برای آن قائل شده است. نمونه های توهین مشدد در زیر شرح داده شده است.

-توهین به رهبری پیشین و کنونی که مجازات آن بر اساس قانون از شش ماه تا دو سال حبس است بدین  شکل است و این قابل گذشت نمی باشد.

-توهین به کارکنان و مقامات دولتی ایران در هنگام انجام تکلیف با در نظر گرفتن پست ان ها مجازاتش سه تا ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی می باشد.

-توهین به مقامات سیاسی خارجی با مجازات یک تا سه ماه است. در مورد این شکل از توهین باید گفت  اولاً باید توهین علنی صورت پذیرد ثانیاً در قانون کشور خارجی توهین جرم تلقی شود و ثالثا شخصی که  مورد توهین واقع شده است از او شکایت کند.

-توهین به مقدسات اسلامی یا هر کدام از پیامبران و ائمه طاهرین یا صدیقه طاهره که چنان چه شامل حکم ساب النبی باشد، مجازات او اعدام خواهد بود و اعلام مجازاتش حبس از یک تا پنج سال است.

ادله اثبات جرم توهین در شیراز

بر اساس ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی شیوه هایی برای اثبات جرم توهین وجود دارد:

1- به طور کلی ادله اثبات جرم، شامل اقرار و شهادت و علم قاضی و قسامه و سوگند است که در قانون از آن ها یاد شده است. اما از جمله مهمترین مواردی که جرم توهین و فحاشی را اثبات می کند، شهادت شهود می باشد. اگر در زمان احراز جرم توهین، اشخاصی حاضر باشند که قادر باشند با قطعیت و یقین فحاشی و توهین را در محضر قاضی شهادت دهند، می توان از شهادت آن ها در اثبات جرم توهین بهره برد.

2- علم قاضی از دیگر موارد اثبات جرم توهین و فحاشی می باشد. وقتی قاضی با بررسی و ملاحظه مدارک و مستندات محکمه پسند بتواند، علم و دانش خود را افزایش دهد و نیز از تحقیقات محلی و اظهارات مطلع و گزارش ضابطان استفاده کند، علم قاضی هم یکی از ادله اثبات جرم توهین و فحاشی به شمار می رود.

3- فیلم و عکس و اسکرین شات و پیامک و چت و مواردی از این قبیل دلایل قطعی نیستند. اما می توانند به علم قاضی کمک کنند.

توهین به فوت شدگان

برخی اوقات توهین به مردگان به شکل خاص جرم انگاری شده است. مثلاً اهانت به امام خمینی. اگر کسی به بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری به شکلی از اشکال توهین کند، به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال محکوم می شود.ن کته قابل توجه آن که توهین به مرده ها به صورت جنایت بر اساس قانون مجازات اسلامی باعث پرداخت دیه می شود.

مفهوم فحاشی

استفاده از الفاظ رکیک و زشت به وسیله فردی نسبت به شخص دیگر فحاشی است که با بیان سخن زشت و قبیح در مورد شخصی توام است و صفات زشت را به او نسبت می دهد.

فحاشی می‌تواند به شکل شفاهی، کتبی تلفنی، پیامکی ، .ناموسی و ساده اتفاق بیفتد بر اساس ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی در فحاشی استعمال الفاظ رکیک اگر کسی که این عمل را انجام می دهد مستوجب حد قذف نباشد، مجازات او تا ۷۴ ضربه شلاق و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی است. اما اگر شخص فحاش  در به کار بردن الفاظ زشت و رکیک از الفاظی استفاده کند که  لواط  و زنا کاری را به شخصی نسبت دهد و مقصود او دقیقا معنای آن الفاظ باشد حد قذف بر او جاری خواهد شد.

وکیل توهین در شیراز
وکیل توهین در شیراز

فحاشی ناموسی

مفهوم فحاشی ناموسی آن است که به شکلی باشد که فرد یا افرادی از خانواده شاکی به عناوین زشت و ناروا نسبت داده شوند. مثلاً فحاش بگوید مادر تو بد کاره است. در این صورت قاضی باید این موضوع را محقق کند. چنان چه مقصود متهم آن است که واقعاً نسبت زنا کاری به مادرش را بدهد باید حد قذف را بر او جاری نمود. که ۸۰ ضربه شلاق می باشد. اما اگر فقط لفظی به کار برده است و معنای آن منظور نظرش نبوده است ، صرفاً به مجازات توهین و فحاشی در قانون محکوم خواهد شد که ۷۴ ضربه شلاق یا جزای نقدی ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال می باشد.

فحاشی پیامکی 

با توجه به این که بر اساس ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی چنان چه به وسیله لوازم مخابراتی کسی مزاحمتی برای دیگری ایجاد کند، مضاف بر اجرای قوانین ویژه شرکت‌ مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم می‌شود و اگر به وسیله پیامک فحاشی کند، باز هم مرتکب به مجازات مزاحم تلفنی محکوم خواهد شد.

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال

فحاشی به بانوان و اطفال در انظار عمومی و در معابر بر اساس قانون مجازات حبس ۲ تا ۶ ماه و ۷۴ ضربه شلاق را به دنبال دارد.

هجو

به این معنا می باشد که فردی از طریق سروده هایش، اشعار یا مدیحه خوانی و روضه خوانی، شخصی را مورد هجوم زبانی قرار بدهد. در این حالت به آن هجو گفته می شود  و جرم می باشد که بر اساس ماده ۷۰۹ کسی که با شعر یا نثر را به شکل شفاهی یا کتبی شخصی را مورد هجو قرار دهد یا قذف کند به حبس از یک تا شش ماه محکوم می‌شود.

وکیل خوب فحاشی و توهین در شیراز

وکیل فحاشی در شیراز و متخصص در زمینه جرایم کیفری باید شکایت نامه در این زمینه با درج جزئیات و به شکل دقیق ثبت و تنظیم کند و در دفتر خدمات قضایی به ثبت برساند. تا وقت جلسه دادگاه تعیین شود.

وکیل توهین در شیراز
وکیل توهین در شیراز

شخصی که فحاشی و توهین کرده است باید در جلسه دادرسی حضور یابد و شخصی که مورد توهین قرار گرفته است باید بتواند در این جلسه فحاشی  را ثابت کند که البته بسیار دشوار است و به احتمال زیاد ادعای او رد می‌شود. پس باید حتماً از یک وکیل فحاشی و توهین متخصص در این امور استفاده کرد. وکیل متخصص قادر است با سنجش همه جانبه جرم توهین و فحاشی ادعای شخص را اثبات کرده و متهم به مجازات توهین و فحاشی محکوم شود.