وکیل ثبت برند در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وکیل ثبت برند در شیراز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل برای ثبت برند در شیراز

وکیل برای ثبت برند در شیراز
وکیل برای ثبت برند در شیراز

هر شخص پس از ثبت شرکت با در نظر گرفتن شکل فعالیت نیازمند ثبت برند و علامت کسب و کار یا خدماتی خواهد بود که ارائه می کند. ثبت علامت تجاری برای صاحب اثر حقوق انحصاری به وجود می آورد و نیز سدی برای سوء استفاده دیگران از کپی برداری و از خدمات و محصولات صاحب برند و مالک می شود. بی تردید ثبت علامت روش درست برای نگهداری اعتبار یک کسب و کار است.

مفهوم برند

نام تجاری یا به بیان دیگر برند در حقیقت نشان و علامتی می باشد که به شکل فارسی یا لاتین در فعالیت های اقتصادی یک شرکت به کار می رود. برند یک واژه انگلیسی است که برابر آن عنوان قانونی و  نشان تجاری و یک طرح و نماد و عبارت  و نام و غیره می باشد و نشانگر خدمات یا فروش محصول خاصی  است و از طریق آن از سایر محصولات مشابه جدا می شود. در واقع برند یا نشان تجاری همان است که مخاطب با شنیدن و دیدن و حس کردن صفات و خصوصیات آن به شکل ذهنی یا شنیداری آن را تصور می نماید. به بیان ساده تر می توان گفت برند همه احساسات و مفاهیم و خصوصیاتی است که با   یک نام آمیخته می شود.

کلمه برند در جامعه ایران به خدمت یا محصولی اطلاق می شود که ارزش و اعتبار اجتماعی دارا می باشد در  حقیقت برند ها همان هایی هستند که ذات و قدرت اجتماعی زیادی دارا می باشند و اشخاص نسبت به آن ها حس مالکیت دارند. بنابراین یکی از اساسی ترین تکلیف یک شرکت، یافتن روشی برای جذب مشتری و وفاداری عمومی می باشد. ازدسته خصوصیات یک برند معروف می توان به واحد بودن و تناسب جایگاه و و جذابیت آن و … می باشد.

از دیدگاه مصرف کننده، خرید از یک برند، به مفهوم ریسک کمتر و کیفیت بیشتر و واگذاری مسئولیت به تولیدکننده و ابزاری برای اظهار وجود یک شرکت است.  با توجه به این که اولین گام در تجارت جلب اعتماد می باشد و نماد تجاری و برند سازی بهینه به جذب اعتماد کمک می کند.

هدف از ثبت علامت تجاری

هر علامت تجاری به روش دریافت اعتماد از حقوق انحصاری، به منظور فهم و شناخت کالا و خدمات و یا اجاره دادن به دیگران،  بر اساس استفاده از آن در شرایط پرداخت مبلغ، به  مالک اعتبار می بخشد. اما نماد تجاری قابل تمدید می‌باشد و این تمدید می تواند با پرداخت مبلغ به شکل نامحدود صورت گیرد. حفاظت از نماد تجاری به وسیله مراجع قانونی که در نظام ما اجازه متوقف نمودن تخلف در این موضوع را دارند، مورد تأثیر قرار می گیرد.

از  نگاه دیگر نمادها و برندهای تجاری با رسمی کردن و اعطای سود اقتصادی به مالکانشان در حوزه جهانی سرمایه گذاری می‌کنند و این خلاقیت را ترویج می نمایند.

حفاظت نمادهای تجاری از سوی دیگر سدی در برابر تلاش های رقیب بی وجدان مانند متقلبان برای سوء استفاده از علائم مشخص با هدف فروش محصولات و خدمات ناشایست و متفاوت خواهد بود .

وکیل برای ثبت برند در شیراز
وکیل برای ثبت برند در شیراز

گستره محافظت از علامت تجاری

در کلیه کشورها علائم تجاری مورد حفاظت قرار می‌گیرند. هر یک از دفاتر ملی و ناحیه ای ثبت علائم را که اطلاعات کامل درخواست برای ثبت و تمدید را در بر می گیرند، محافظت می کند. البته نتایج ثبتی محدود به کشور می باشد. به منظور پیشگیری از ثبت جداگانه در دفتر هر کشور یا ناحیه، نظام بین المللی ثبت علائم را اجرا می نماید. این نظام به وسیله یک عهدنامه مدیریت می گردد.

استعلام برند

نخستین قدم به منظور ثبت برند، استعلام آن است. کارشناسان متخصص با استعلام‌ برند صحیح و درست میزان موفقیت صاحب برند را ابلاغ می کنند. درحقیقت با استعلام‌ برند، نام مورد نظر مالک، به شکل تخصصی در میان همه نام های ثبت شده برای طبقه یا طبقات درخواستی مورد بررسی قرار می گیرد. تا اگر عین یا مشابه آن در گذشته به ثبت رسیده است، قبل از ارسال اظهارنامه تغییر نام دهد و از صرف هزینه و وقت اضافی پیشگیری شود.

ثبت اضافه کالا و طبقات

هر شکل تغییر در خدمات ثبت شده و طبقات کالاها به شکل الزامی باید در اداره ثبت علامت تنظیم شود. پس از ثبت برند امکان دارد با گسترش فعالیت مالک برند یا با هدف تلفیق بعضی از فعالیت ها تمایل داشته باشد دسته های جدیدی به علامت تجاری خود بیافزاید که در این صورت کارشناسان با ارائه مشاوره های ویژه ثبت اضافه کالا و خدمات را انجام می دهند تا مشکلات راجع به عدم تایید و بازگشت مدارک و دوباره کاری برای مالک به وجود نیاید.

ثبت بین المللی و مادرید

ثبت بین المللی علامت تجاری به دو روش صورت می پذیرد: بر طبق پروتکل مادرید یا به اداره ثبت هر کشور به شکل جداگانه باید مراجعه کرد. این نکته  باید یادآور نمود که ۸۶ کشور عضویت مادرید را دارند که مالک اعلام تصمیم گیری می کند که کدام کشور یا کشورها منظور نظر او می باشد و درخواست خود را می فرستد. ضروری است که گفته شود تقاضای ثبت بین المللی علامت به وسیله  دفاتر مالکیت صنعتی کشورهای عضو پروتکل مادرید صورت می‌گیرد. البته با توجه به این که ثبت علامت در کشور مبدا انجام شده باشد.

تمدید برند در شیراز

زمان اعتبار علامت ثبت شده ۱۰ سال است و پس از ۱۰ سال باید اعتبار آن مورد تمدید قرار بگیرد. بعد از آن که مدت اعتبار علامت تجاری ثبت شده پایان یافت مالک برند تا ۶ ماه فرصت دارد، برای تمدید علامت تجاری خود مبادرت ورزد و الا هر ذینفعی قادر است علامت مربوطه را به نام خود ثبت کند. بنابراین باید در این راستا از وکیل ثبت‌ برند کمک گرفت. زیرا هر شکل اشتباه در این موضوع تبعات بسیار دشوار و بدی را دنبال خواهد داشت که در روند تجارت و سودهای فعالیت مالک اختلال ایجاد می‌کند.

خرید و فروش برند در شیراز

به علت طولانی بودن موضوع ثبت برند و دشواری‌های احتمالی آن، بعضی از افراد می‌توانند از برندهای فروشی استفاده کنند. زیرا در زمانی کوتاه مالک علامت تجاری می شوند و از مزیت های آن استفاده می کنند. از سوی دیگر فروشنده برند امکان دارد برندی را ثبت نموده باشد که در حال حاضر برای هیچ چیز استفاده ای ندارد و قادر است آن را به فروش برساند. برای ارائه خدمات خرید و فروش برند حتما باید از یک وکیل ثبت برند  در شیراز بهره گرفت.

وکیل برای ثبت برند در شیراز
وکیل برای ثبت برند در شیراز

هزینه ثبت برند در شیراز

هزینه ثبت برند با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن برند فرق می کند. مضاف بر آن به ازای هر دسته کالای اضافه هزینه ثبت برند افزوده می شود. این فرایند باید دو نوبت در روزنامه رسمی آگهی گردد. هزینه آگهی با توجه به رنگی یا سیاه و سفید بودن برند و تعداد طبقات آن فرق می‌کند.

مدارک لازم ثبت برند در شیراز

در اسناد ثبت برند  باید همه اسناد به نام شخص و با فعالیت او در ارتباط باشد. اما در ثبت برند برای اشخاص حقوقی باید توجه داشت که همه مدارک به نام ثبت شرکت ثبت شده باشد. پیش از انجام این پروسه ضرورت دارد که مدارک ثبت برند آماده شود.

اداره ثبت برند

اداره مالکیت صنعتی ثبت برند در تهران قرار گرفته است که مرجع اصلی ثبت علامت تجاری در سراسر شهرهای کشور است. پیشنهاد گروه حقوقی دادسرا یار آن  است که  مالکان به منظور ثبت برند به این اداره مراجعه کنند و پیش از آن از یک وکیل متخصص در این حوزه بهره گیری کنند تا ضمن آن که از خدمات تخصصی آن استفاده نمایند، نیازی به رفت و آمد به اداره علامت در تهران هم نداشته باشند.

نکات ویژه ثبت برند در شیراز

به منظور ثبت نماد و برند مورد هدف، انتخاب نام و عنوان مناسب، روشی تأثیرگذار به منظور ثبت علامت مورد اعتماد و بدون نقص، می باشد که در زیر نکات ویژه ثبت برند را شرح می دهیم:

-عناوین و علامت های دارای شهرت و شناخته شده قابل ثبت نمی باشد.

-نام های غیر منطقی و غیر شرعی و مخالف با مقررات اخلاقی و شونات اسلامی را نمی توان ثبت نمود.

-به کار بردن اسامی چند بخشی و ترکیبی برای ثبت برند بهتر می باشد. البته به شرط آن که این نام در طبقه کالای درخواستی وجود نداشته باشد.

– اسم هایی که تبیین توصیف می باشد و یا عام هستند را نمی‌توان ثبت نمود.

– در صورت عدم ثبت علامت در طبقات مورد درخواست، نماد تجاری و برند می تواند یک کلمه یا ترکیبی از کلمات و طرح و رنگ و شکل و سمبل باشد.

-نام های خاص و ساختگی برای ثبت برند بسیار مناسب است.

-اگر نام موردنظر برای ثبت مشابهت به نام های تجاری دیگر داشته باشد و تا حدود ۵۰ درصد این تشابه جاری باشد، امکان ثبت علامت را بسیار کم می کند.

-در دسته هایی مثل نوشیدنی و مواد غذایی ولوازم خانگی به سبب آن که برندهای تجاری زیادی ثبت شده است، برگزیدن نام بسیار سخت است و محدودیت هایی را ایجاد می نماید. بنابراین در انتخاب نام تجاری و برند در این دسته از طبقات باید بسیار دقت نمود تا نام هوشمندانه را برگزید.

وکیل برای ثبت برند در شیراز
وکیل برای ثبت برند در شیراز

-ثبت علامت هم به شکل حقیقی هم حقوقی میسر است و به همین جهت این امکان وجود دارد که عنوان شرکت را به منظور ثبت علامت استفاده کرد و یا از نام خانوادگی در جوار اسامی دیگر به منظور ثبت برند استفاده نمود.

– عنوان یا نام علامت امکان دارد فارسی یا لاتین یا ترکیبی از هر دو باشد

– اگر قرار باشد در ثبت برند از اعداد استفاده شود، این اعداد به شکل فارسی یا لاتین به تنهایی امکان ثبت نخواهد داشت.