وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس|مشاوره تلفنی سریع و 24 ساعته

وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی در بندرعباس

(09225192408)

وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس
وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس

می دانیم که امروزه به خاطر پیشرفت تکنولوژی استفاده همه از  اینترنت و وسایل الکترونیکی مثل کامپیوتر و موبایل ها در زندگی اشخاص به وفور دیده می شود حاضر شدن اشخاص در فضای مجازی و فراهم نمودن کسب و کارهای اینترنتی در این فضا روابط اجتماعی بین افراد در این محیط سبب این شده است که این فضا به عنوان یک محیط مجازی حساب شود  بعضی از اشخاص از آن سودجویی می‌نمایند به همین خاطر قانون گذار برای جلوگیری از ایجاد خلل در این مکان و معین کردن قواعد استفاده کنندگان قوانینی را در این خصوص پیش بینی کرده است اما موضوع فعلی ما جرایم رایانه ای می باشد.

جرایم رایانه ای چیست؟

در کشور ایران سابقه جرم رایانه‌ ای به جعل اسکناس به وسیله یک کارگر چاپ خانه و یک دانشجو برمی گردند منظور از جرم رایانه ‌ای جرمی می باشد که توسط فناوری کامپیوتری محقق گردد یعنی شخصی با استفاده از کامپیوتر اقدام به انجام دادن اعمال مجرمانه همانند به دست آوردن اطلاعات فردی دیگران نمایند جرم رایانه‌ ای در قانون تعریف خاصی ندارد و فقط مصادیق آن وجود دارد.

مصادیق جرم رایانه ای

مصادیق جرایم رایانه ای را می توانیم بر اساس قانون در موارد ذیل بدانیم البته باید گفت که تنها محدود به این مواردی که در این نوشته آمده است نمی باشد و انواع جرم رایانه‌ ای دیگر هم می‌توانیم به آن اضافه کنیم که در قانون لحاظ نشده است.

جعل رایانه ای

هتک حیثیت و نشر اکاذیب

دسترسی غیرمجاز به داده ها  و سامانه های رایانه ای و مخابراتی

جاسوسی رایانه‌ ای

انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده ای که امکان دسترسی غیر مجاز به داده‌ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی و متعلق به دیگری

وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس
وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس

شنود غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیر عمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج مغناطیسی و یا نوری

جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی

تولید و انتشار یا در دسترس قرار دادن یا معامله داده‌های نرم افزار ها یا دیگر هر نوع ابزار الکترونیکی

جرایم رایانه ای مالی

از دعاوی مرتبط با جرم رایانه‌ ای جرایم رایانه‌ای مالی است که به شکل دریافت مال از اشخاص از راه نامشروع و غیرقانونی محقق می‌گردد که انواع مختلفی از آن در دعاوی گوناگون طرح شده است مثل سایت های مربوط به شرط بندی و یا ایجاد کردن شرکت های هرمی و یا شرکت های موهوم و همچنین دریافت اخاذی و کلاهبرداری های اینترنتی و موضوعاتی از این قبیل که هر ساله تعداد بسیاری از پرونده‌های مطروحه در دادگاه ها را به خود اختصاص می‌دهد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی خاذای به صورت رایانه ای نیز بسیار باب شده است از این رو میتوانید با وکیل اخاذی نیز صحبت کنید همچنین یاروکیل مقاله ای با عنوان وکیل اخاذی در بندر عباس دارد که شاید برای شما مفید باشد.

جرایم رایانه ای غیر مالی

نوع دیگر جرایم رایانه‌ای مختص جرایم غیر مالی است که تبعات بسیار زیادی را برای شاکی به همراه دارد جرایمی مثل نقض حریم خصوصی افراد و یا نشر کردن فیلم و تصاویر فردی آن ها و همچنین نشر اکاذیب و توهین و فحاشی به افراد و انتشار فیلم های مستهجن و خلاف عفت عمومی که مواردی از این قبیل را مشمول می شود.

ویژگی های جرایم رایانه ای یا جرایم سایبری

ناشناس بودن مجرمین بر جرایم اینترنتی یا سایبری این معنی را می رساند که در فضای سایبری معمولاً مجرمین اطلاعات درست خودشان را در دید قرار نمی‌دهند به همین خاطر برعکس جرایم سنتی شناسایی مجرمی کار سختی است و در بعضی موضوعات حتی غیر ممکن می باشد.

وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس
وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس

جرایم رایانه ‌ای به خاطر نا محدود بودن فضای اینترنت و نبود وجود محدودیت مکانی برعکس جرایم سنتی شناسایی محل انجام شدن جرم به راحتی امکان پذیر نیست.

کم هزینه بودن جرایم اینترنتی و جرایم سایبری در جرایم رایانه ای برخلاف به جرایم سنتی هزینه خیلی بالای احتیاج نمی‌باشد به این خاطر که در این جرایم فقط با تهیه یک کامپیوتر و یا تلفن و اینترنت به آسانی می توان وارد فضای مورد نظر شد و جرم را انجام داد.

پایین بودن قبح اخلاقی جرایم رایانه ای و اینترنتی به خاطر این که این گونه جرایم در فضای ناشناخته برای اشخاص جامعه واقع می شود و معمولاً اشخاص جامعه نسبت به این گونه جرایم نگاهی متفاوت از جرایم سنتی دارند مثلاً در یک جرم سرقت به خاطر جریحه دار شدن احساسات اشخاص جامعه جدی ترین برخورد را با این فرد می کنند اما در سرقت اینترنتی چنین برداشتی از جرم نمی شود فقط در بعضی مواقع اشخاص جامعه به خاطر هوش بالای مجری او را مورد تحسین خود هم قرار می دهند.

جعل رایانه ای

جرایم رایانه ای با استفاده از داده های رایانه ای با آگاهی به مجهول بودن آن ها می باشد جعل رایانه ‌ای هرگونه تغییر و تحریف یا متوقف سازی غیر مجاز داده های رایانه ای می باشد که به ایجاد داده های نامعتبر منتهی می گردد و یا به منظور به کارگیری آن ها به منزله داده‌های معتبر در راستای هدف غیر قانونی قرار می گیرد.

نکات جرم سرقت رایانه ای

بین سرقت سنتی گفته شده در قانون مجازات اسلامی و سرقت رایانه ای گفته شده شده در قانون جرایم رایانه‌ ای تفاوت وجود دارد بر این اساس که سرقت رایانه ‌ای بر خلاف سرقت سنتی که با ربودن انواع  مال درگیر است با ربودن اطلاعات انجام می شود به طور واقع در سرقت رایانه ‌ای سارق دستگاه دیجیتالی همانند رایانه و یا تلفن همراه و یا فلش را به سرقت نمی‌برد بلکه او اطلاعات درون آن ها را به شکل کامل از دسترس مالک اطلاعات بیرون می کند یا این که ممکن است نسخه ‌ای از آن را سرقت نماید.

نکته دیگر در مورد سرقت رایانه ‌ای این مورد است که اطلاعات یا همان داده ها در موضوع سرقت رایانه‌ ای می تواند از هر نوع و یا جنسی باشد اولا امکان دارد موضوع سرقت رایانه‌ ای اطلاعات نوشتاری و تصویری و یا صوتی باشد.

نکته دیگر که در رابطه با جرم سرقت رایانه‌ ای اهمیت دارد این مورد است که در این حالت از سرقت اقدام علیه محرمانگی اشخاص انجام می‌شود و ارزش داشتن داده سرقت شده همین دلیل فارغ از مالیات غیرمالی بودن اطلاعات سرقت شده و جرم سرقت رایانه‌ ای امکان انجام دارد و این بر خلاف موضوع ارزش مالی داشتن در نوع سنتی سرقت می باشد.

سارق چه کسی است؟   وکیل سرقت در شهر شما چه کسانی هستند؟؟؟ برای پاسخ به سوالات فوق میتوانید مقالات وکیل سرقت در بندرعباس، وکیل سرقت در شیراز را نیز مطالعه کنید.

جاسوسی رایانه ای

یکی از انواع جرایم رایانه‌ ای جاسوسی رایانه‌ ای می باشد که در این جرم هدف برنامه‌های رایانه‌ای است  که با پیشرفت تکنولوژی ها جاسوسی ها هم نوین تر می گردند از روش های عمومی برای دستیابی به داده ها می توان فایل ها را کپی کرد

قانون جرایم رایانه‌ای ایران ماده های ۴ و ۳ و ۵ را به موضوع جاسوسی اختصاص داده است.

ماده ۳ قانون جرایم رایانه ‌ای می‌گوید هر فردی به شکل غیر مجاز نسبت به اطلاعات مخفیانه در حال ارسال و اخذ یا ذخیره شده در سایت های رایانه ای یا مخابراتی کارهای زیر را انجام دهد به مجازات های گفته شده گرفتار می شود

دست یافتن به داده ها و به دست آوردن آن ها بی آن که شنیدن محتواهای مخفیانه در موقع انتقال به یک تا سه سال حبس و مقدار ۲۰ تا ۶۰ میلیون جریمه نقدی مورد مجازات قرار می گیرند.

چنانچه داده‌ها و اطلاعات دولتی را در اختیار گروه های بیگانه قرار دهند آن شخص به ۵ تا ۱۵ سال حبس محکوم می گردد.

در ماده ۴ قانون جرایم رایانه‌ ای قانون گذار گفته است که هر فردی که به داده های سری دست پیدا کند و دیگر موارد امنیتی را تحت الشعاع قرار دهد آن فرد به شش ماه تا دو سال حبس و جریمه نقدی برابر ۱۰ تا ۴۰ میلیون گرفتار می شود.

وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس
وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس

ماده ۵ قانون جرایم رایانه ‌ای گفته است که اطلاعاتی که در اختیار اشخاص دولتی قرار می گیرد و روش های حفاظت از داده ها نیز به آن ها آموزش داده می شود حالا اگر این اطلاعات به دلیل بی احتیاطی در دسترس اشخاصی که صلاحیت آن را ندارند قرار بگیرد شخص به میزان ۹۱ روز تا ۲ سال حبس و ۵ تا ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می گردد و همین طور که به مقدار ۶ ماه تا ۲ سال هم از خدمت محروم واقع می گردد.

دادسرا در جرایم رایانه ای

شکایت از اول بایستی در دادسرا انجام شود دادسرای صالح به منظور رسیدگی کردن به جرایم رایانه‌ای انجام وظیفه می‌کند این دادسرا به عنوان دادسرای صالح به منظور رسیدگی به جرایم رایانه‌ ای اقدام به بررسی های ابتدایی و تحقیقات اولیه می کنند و در حالتی که بازپرس توانست ادله کافی برای این جرایم که جرمی اتفاق افتاده است یا نیفتاده است به دست آورد با صادر شدن قرار جلب به دادرسی آن را به دادگاه صلاحیت دار ارسال می کند تا دادگاه هم برای آن حکم مورد نظر را صادر نمایند.ارتباط جرایم رایانه ای و کلاهبرداری چیست؟ کلاهبرداری رایانه ای به چه معناست؟

بهترین وکیل جرایم رایانه ای در بندرعباس

متاسفانه امروزه به خاطر استفاده بیش از حد مردم از اینترنت با جرایم مختلفی در فضای مجازی و کامپیوتری روبرو هستیم

وکیل جرائم رایانه ای در شیراز یک وکیل جرایم رایانه ای باید تسلط کافی و کاملی در مورد دعاوی که در محیط اینترنت و کامپیوتر و امثالهم اتفاق می‌افتد داشته باشند به این خاطر که ادله موجود در این خصوص جرایم دارای تفاوت هایی با دیگر جرایم است و آشنایی با این ادله نیازمند تسلط بر نحوه عمل کرد رایانه است.

یک وکیل جرایم رایانه ای باید اطلاعات به روزی از دنیای فناوری داشته باشد

پیشنهاد می شود که در زمینه جرایم رایانه ای از علم یک وکیل متخصص جرایم رایانه ای بهره ببرید تا به مشکلات دیگری برخورد نکنید.