وکیل حقوقی در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان

وکیل حقوقی در شیراز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

وکیل حقوقی در شیراز
وکیل حقوقی در شیراز

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل حقوقی در شیراز
وکیل حقوقی در شیراز

به چه کسی وکیل در شیراز می گویند و وظایف او چیست؟

وکیل حقوقی در شیراز در این باره توضییح میدهد:

همه ما جهت رسیدگی به امور حقوقی خود نیازمند یک وکیل هستیم اما از آن جایی که کار باید به کاردان سپرده شود واز شخصی خبره در این مسیر بهره بگیریم وکیلی مورد اعتماد است که از تجربه واطلاعات خوبی برخوردار باشد.

در تعریف وکیل باید گفت، وکیل عبارت است از شخصی که از سوی شخص دیگری نماینده انجام امری میشود و قرارداد بین آنها را “قرارداد وکالت ” نامیده می شود. هر طرف قرارداد نیز عنوانی به خود میِ گیرند که یک طرف وکیل و طرف دیگر موکل خوانده می شود.

اما اینکه چرا همه وکلا وکیل پایه یک دادگستری نیستند و تنها عده ای از آن ها دارای این عنوان اختصاصی هستند، مبحثی است که در این مقاله به آن می پردازیم. در این جا قصد داریم شما را با عنوان وکیل پایه یک دادگستری آشنا کنیم و ویژگی های یک وکیل دادگستری خوب را معرفی کنیم.

از عنوان وکیل پایه یک دادگستری در شیراز چه می دانید؟

وکیل حقوقی در شیراز در این باره توضییح میدهد:

در توضیح  باید بگوییم یک شخص ابتدا باید یک دوره چهارساله را در رشته کارشناسی حقوق یا فقه و مبانی حقوق بگذراند و پس از  فارغ التحصیلی و دریافت مدرک از یکی از این دو رشته،  مجوز آن را کسب میکندکه در آزمون سراسری  کانون وکلای دادگستری شرکت کند  و پس از موفقیت در آزمون باید استعلاماتی را از پزشکی قانونی دریافت نماید که از جمله آنهاعبارتند از گواهی عدماعتیاد، عدم سوپیشینه کیفری و …

در این مرحله می تواند به عنوان کارآموز زیر نظر یک وکیل پایه یک دادگستری خبره تحت سمت وکیل سرپرست تا مدت دوسال در امور حقوقی کار کند و از این طریق تجارب اولیه کار حقوقی را با شرکت در جلسات مختلف دادرسی بدست آورد، البته نباید فراموش کرد که کارآموز موظف است در جلسات آموزشی کانون وکلا که هفته ای یک روز برگزار می شود شرکت نماید. پس از آن آزمونی برای کارآموزان تحت عنوان آزمون مهارت های کامپیوتری ((icdl برگزار میشود که هرکارآموز باید حد نصاب نمره قبولی را در این آزمون بدست آورد.

پس از طی نمودن مراحل فوقف کارآموز باید در آزمون اختبار بعنوان خوان هفتم دریافت سمت پایه یک دادگستری شرکت نماید. آزمون اختبار دومرحله ای برگزار می شود یک مرحله شفاهی و مرحله دیگر کتبی است که کارآموز ملزم به دریافت نمره قبولی در هر دو مرحله می باشد. و در نهایت کار آموز پس از دریافت نمره قبولی در آزمون اختبار که در واقع  سنجش خبرگی و زبدگی او می باشد و نام آن هم بر گرفته از همین موضوع است در مراسمی با نام مراسم سوگند یا تحلیف شرکت می کند. پس ازبرگزاری مراسم تحلیف و قسم خوردن او در جهت راستی و صداقت در انجام امور مربوطه،عنوان رسمی وکیل پایه یک دادگستری را بدست خواهئد آورد. آیا میدانید چک چگونه وصول میشود؟ میتوانید در این مورد با وکیل چک در شیراز مشورت کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

وکیل پایه یک حقوقی در شیراز

وکیل حقوقی در شیراز در این باره توضییح میدهد:

وکیل حقوقی شخصی است که از سوی موکل اذن داشته باشد در مورد مسائل حقوقی در محاکم قضایی و یا غیر قضایی اقدام نماید و این عمل و احقاق حقوق وکیل برای موکل در حدود اختیارات او انجام می‌شود.

بر اساس ماده ۳۴۶ آیین دادرسی کیفری  متوجه می‌شویم که هر دو طرف در دعوا قادر هستند وکیل یا وکلای مدافع خود را معرفی کرده و در صورت اینکه تعداد وکلای آنها بیش از یک نفر باشد همین که یکی از آنها حاضر شود برای دادرسی و تشکیل دادگاه کفایت میکند. اگر متهم توانایی مالی برای اخذ وکیل نداشته باشد این امکان را دارد که تا ختم اولین جلسه دادرسی از دادگاه درخواست وکیل نماید.

در شرایطی که دادگاه این عدم تمکن متهم را محقق کرد می تواند از میان وکیلان حوزه قضایی برای متهم وکیلی تعیین کند. در شرایطی که وکیل حق الوکاله خود را آغاز نماید دادگاه مکلف است این حق الوکاله را متناسب با اعمال او تعیین کند البته میزان حق الوکاله نباید از حد قانونی مجاز بیشتر باشد.

این حق الوکاله از محل اعتبارات قوه قضاییه پرداخت می گردد. وکیل این امکان را دارد که در تمام زمینه های حقوقی مشاوره دهد. با توجه به اینکه اصطلاح مسائل حقوقی یک اصطلاح کلی است وکیل باید در هر حوزه ای که تخصص دارد مشاوره دهد.

یعنی برخی وکلا در زمینه حقوق خصوصی تخصص دارند برخی در زمینه حقوق تجارت و غیره. اگر در شهر های دیگری چون اصفهان و بندر عباس زندگی میکنید جهت دریافت مشاوره میتوانید با وکیل حقوقی در بندرعباس یا وکیل حقوقی در اصفهان تماس داشته باشید  اما این را هم باید بگویم که در ایران به شکل رسمی و اداری تخصصی برای وکیل آن تعریف نشده است.

وکیل حقوقی در شیراز
وکیل حقوقی در شیراز

 تعهدات وکیل حقوقی در شیراز نسبت به موکل:

وکیل حقوقی در شیراز در این باره توضییح میدهد:

تعهدات وکیل نسبت به موکل در حوزه اختیاراتی است که در وکالتنامه تنظیم شده باشد و موکل ذیل آن را امضا نماید. وقتی وکالت نامه ای رسمی است از دفاتر اسناد رسمی صادر می شود در این نوع از وکالتنامه ها یا وکالت نامه های قضایی که بین وکیل دادگستری و موکل تنظیم می گردد محدوده اختیارات وکیل در یک بخش از این وکالت نامه تعیین می شود پرده طرف امکان را دارند که بر اساس خواسته خود حدود وظایف وکیل را مشخص نمایند.

مثلاً شخصی در جایگاه موکل و وکیل را بر می گزیند که فقط امور مربوط به دارایی او را انجام دهد و وکیل دیگری را برای انجام امور حقوقی خود در دادسرا یا دادگاه انتخاب می‌کند.

در مورد تعداد وکلا هم باید بگوییم که تعداد آن ها در دادسرا یا دادگاه فرق می کند.

 

حضور وکیل در دادسرا:

وکیل حقوقی در شیراز در این باره توضییح میدهد:

لزومی ندارد که وکیل مدافع در دادرسی های جزایی در تحقیقات مقدماتی حضور داشته باشد. اما در بخش دادرسی در برخی موارد حضور وکیل الزامی می باشد. مردم حق دارند به هر شکلی که خودشان تمایل دارند از خدمات وکیل استفاده نمایند. همین موضوع را در اصل 35 قانون اساسی می خوانیم. اگر متهم بخواهد در مرحله مقدماتی وکیلی به همراه خود داشته باشد این حق باید قبل از این که تحقیق به وسیله بازپرس شروع شود  از طریق او به متهم ابلاغ شود.

اگر متهم حاضر شود  این حق در برگه ی احضاریه ی او درج می گردد. وکیل متهم قادر است با دریافت اطلاع از اتهام و جهات آن موضوعاتی را که جهت کشف واقعیت یا اجرای قانون ضروری بداند بیان نماید. آن چه وکیل در این زمینه  اظهار می نماید در صورت جلسه نگارش می شود. در جایی که جرایمی دارای مجازات قصاص نفس یا حبس ابد باشد اگر متهم نتواند وکیلی معرفی کند دادگاه برای او وکیل تسخیری تعیین می نماید.

وکیل در دادگاه:

هر یک از دو طرف دادگاه این امکان را دارند حداکثر دو وکیل را به دادگاه معرفی نمایند. جز در مورد جرایم منافی عفت که متهم از معرفی وکیل خودداری نماید. در مورد جرایم بند های الف بپ و ت ماده 302 قانون مذکور جلسه ی دادرسی بدون معرفی وکیل متهم برقرار نمی گردد.

در شرایطی که متهم وکیلی را معرفی نکند یا بدون عذرموجه وکیل در جلسه حاضر نشود  دادگاه او را عزل می کند و وکیل تسخیری دیگری را تعیین می نماید. اگر بعد از این که وکیل تسخیری برای متهم تعیین شد متهم وکیلی را خودش معرفی نماید وکالت تسخیری زائل می شود. برای این که وکیل از طرف متهم تغییر یابد یک می تواند تقاضا نماید و یک بار این تقاضا قبول می شود. حق الوکاله وکیل تسخیری از صندوق قوه قضاییه پرداخت می گردد.

چطور می توان به یک وکیل حقوقی در شیراز اعتماد نمود؟

وکیل حقوقی در شیراز در این باره توضییح میدهد:

با توجه به توضیحات بالا، از زمانی که یک شخص تصمیم می گیرد وکیل پایه یک دادگستری شود تا زمانی که این سمت را کسب کند مراحل پیچیده و متعددی را از سر میگذراند، بنابراین  واضح و مبرهن است که با توجه به الزام به گذراندن آزمون های متعدد و کارآموزی و تحلیف جهت احراز این مقام هر شخصی لایق این عنوان نخواهد بود و فردی که این مقام را احراز می نماید، شخصی متخصص در امور حقوقی است و قابل احترام خواهد بود.

چرا باید در امر حقوقی به وکیل پایه یک دادگستری متوسل شد؟

ما انسان ها همواره جهت حل مسایل و رسیدگی به امورخود به متخصص آن امر مراجعه می کنیم در زمینه امور حقوقی هم فرد متخصص همان وکیل پایه یک دادگستری است که باید به او مراجعه نمود. چه بسیارند افرادی که خود را در انجام امور حقوقی متخصص شمرده و در این مسیر دچار مشکلاتی می شوند که غیر قابل جبران است.

بی شک در مسایل حقوقی ضمن درگیری با مشکلات پیچیده حقوقی، موکل دچار فشار روحی و روانی نیز می شود. از مزایای استمداد از وکیل پایه یک دادگستری در انجام امور حقوقی این است که بار این فشار را از دوش موکل برمی داردو روند کار بسیار سریع تر پیش می رود.بنابراین منطقی آن است که هر فرد در هنگام مواجهه با مسایل حقوقی و کیفری حتما به یک وکیل پایه یک دادگستری مراجعه نمایدتا از نتایج مفید آن بهره مند شود.

وکیل حقوقی در شیراز
وکیل حقوقی در شیراز

بین وکیل حقوقی پایه یک و دو دادگستری چه تفاوتی است؟

وکیل پایه یک دادگستری، با شرکت در آزمون سراسری وکالت که از سوی کانون وکلای ایران برگزار می شود و موفقیت در این آزمون حائز این مقام می گردد.اما وکیل پایه دو دادگستری کسی است که موفق به اخذ این پذیرش به صورت کاملا رسمی مستقیما از سوی قوه قضاییه شده است.

در این بین باید یاد آور شد که کانون وکلا به عنوان نهادی مستقل و غیر وابسته قبل از انقلاب تاسیس گردیده است. از طرف دیگر شخصی که با پذیرش مستقیم از سوی قوه قضاییه مقام وکالت را احراز می نماید مشکلات و سختی های خاص خودرا در پیش رو دارد اما در کل این پذیرش نسبت به آزمون سراسری کانون وکلا  ساده تر است و از همین حیث اعتبار آن هم نسبت به مقام  پایه یک کم تر است.

ازوجوه دیگر تمایز وکیل پایه یک و پایه دو دادگستری در توانایی آنها در قبول دعاوی است. وکلای پایه یک دادگستری این قابلیت را دارند که هرنوع از دعاوی و کل مراحل آن را  در دادرسی قبول کنند اما دایره فعالیت های وکلای پایه دو در مقایسه با پایه یک دادگستری بسیار محدود است.

وکیل حقوقی در شیراز
وکیل حقوقی در شیراز

دایره فعالیت وکیل حقوقی در شیراز

وکیل حقوقی در شیراز در این باره توضییح میدهد:

حوزه فعالیت وکلای پایه یک دادگستری بسیار وسیع بوده و آن ها قادرند توانایی خود را در رسیدگی به دعاوی مختلف در زمینه های متنوع نشان دهند در ذیل به دعاوی مختلفی که وکیل پایه یک دادگستری قادر به حضور در ان است اشاره می نماییم:

دعاوی خانوادگی:

وکیل پایه یک دادگستری  در این حوزه می تواند به اموری چون طلاق،مهریه، طلاق توافقی، استرداد جهیزیه،نفقه،حضانت کودکان،انحصار وراثت و … رسیدگی نماید.

دعاوی ملکی:

وکیل پایهیک دادگستری در این حوزه می تواند به اموری نظیر تنظیم سند رسمی،الزام به اخذ پایان کار،وقف، سرقفلی، قرارداداجاره و … رسیدگی نماید.

دعاوی مهاجرتی:

وکیل پایه یک دادگستری می تواند موکلی را که قصد مهاجرت دارد با قوانین مقصد مورد مهاجرت او آشنا سازد و راهنمایی های لازم را در اختیار وی قرار دهد.

دعاوی مالیاتی:

محکومیت به جرایم مالیاتی  به تبع آن مجازات های سنگینی را در پی خواهد داشت که در این حوزه هم می توان از یک وکیل پایه یک دادگستری استمداد یافت.

دعاوی ثبت احوال:

رسیدگی به امور حقوقی در حوزه کاری ثبت احوال از آن جمله: تغییر نام و نام خانوادگی، حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق، اخذ گواهی فوت و … از اختیارات وکیل پایه یک دادگستری می باشد.

دعاوی شرکت ها:

رسیدگی به دعاوی حقوقی شرکت ها نظیر ثبت شرکت، ضمانت نامه های بانکی، تشکیل پرونده مالیاتی و … از حوزه فعایت های وکیل پایه یک دادگستری است.

دعاوی چک و سفته:

یک وکیل پایه یک دادگستری می تواند صفر تا صد امور حقوقی وکیفری مربوط به چک، سفته و … را به عهده بگیرد.

 سخنی در رابطه با معیارهای انتخاب بهترین وکیل پایه یک دادگستری

شما می توانید در صورتی که مشکل حقوقی یا کیفری داشتید یا به هر دلیلی از پس شرکت در دعاوی حقوقی برنیامدید از وجود یک وکیل پایه یک دادگستری زبده بهره گیری نمایید.

از جمله معیارهای شاخص یک وکیل پایه یک خوب آن است که با وجدان و صداقت کامل پرونده موکل خود را مورد بررسی قرارداده و مرور زمان در بی تفاوتی او نسبت به رسیدگی در پرونده بی اثر خواهد بود. ونیز رفتار وی گویای جلب اطمینان و تامین آسایش موکل است.

برتری یک وکیل پایه یک دادگستری خبره، شجاعت و جسارت اوست که این خصوصیات باعث می شود  در رسیدگی به پرونده های کیفری بسیار با تجربه عمل کند و در حل مسائل پیچیده تمایز خود را نشان دهد.

وکیل حقوقی در شیراز
وکیل حقوقی در شیراز