وکیل خانواده در اصفهان|مشاوره تلفنی سریع و تخصصی

وکیل خانواده در اصفهان

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اصفهان و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل پایه یک خانواده در اصفهان:

دعاوی خانواده ، به دعاوی گفته می شود که اصولا در روابط زوجین و یا سایر افراد خانواده  ایجاد می شود.

مانند دعاوی طلاق ، نفقه ، مهریه ، الزام به تمکین و ..

در سال های اخیر متاسفانه شاهد روند صعودی حجم این گونه دعاوی در مراجع قضایی بوده ایم.

قانون گذار با توجه به اهمییتی که برای نهاد خانواده  قائل شده است،  به تصویب قانون حمایت خانواده و تشکیل مرجعی اختصاصی برای این دعاوی (دادگاه خانواده) پرداخته است .

با توجه به حجم زیادی از پرونده های حقوقی در دادگاه های خانواده ، معمولا روند این گونه دعاوی بسیار زمان بر و خسته کننده خواهد بود.و همچنین با توجه به شرایط خاصی که در این گونه دعاوی حاکم است ،  اصولا اصحاب دعوا تمایلی به حضور مستقیم در جریان پرونده ندارند و ترجیح می دهند که امور دعوا را به وکیلی واگذار کرده تا توسط او امور دعاوی خود را پیگیری کنند.

وکیل خانواده در اصفهان
وکیل خانواده در اصفهان

در خصوص امور حقوقی و به طور خاص حقوق خانواده قوانینی موجود است که لازم است برای پیروزی در دعوا ، نسبت به آنان اشراف کامل داشته باشیم همچنین فرد باید از رویه حاکم بر دعاوی و مراجع قضای مطلع بوده و بتوانند در نزد محکمه ادعا های خود را ثابت کرده و یا بتوانند در برابر ادعای طرف مقابل که به منتسب کرده است ، دفاعیات لازم را مطرح نماید.

در دعاوی خانوادگی داشتن قدرت اقناع کنندگی و  تبحر در امور اختصاصی اینگونه دعاوی و همچنین داشتن اطلاعات لازم و جامع در امور حقوقی و خانوادگی از لازمه‌ ی  پیروزی در این گونه دعاوی است .

معمولاً افراد جامعه ،  نسبت به قوانین حقوقی و خانوادگی و همچنین رویه حاکم بر این گونه دعاوی ،  فاقد اطلاعات تخصصی بوده و چه بسا همین عامل منجر به طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده و کسب نتایج نامطلوب از پرونده در جریان خواهد شد.

وکلا مانعی  برای اخذ پرونده های کیفری در کنار پرونده های حقوقی ندارند؛ اما معمولاً وکلا پس از چندین سال فعالیت در حیطه وکالت و کسب تجارب متعدد و با توجه به میزان تبحر و علاقه ای که به هر یک از دو نوع (کیفری و حقوقی)  دعاوی دارند سعی خواهند کرد که صرفاً پرونده هایی را که در آن امر متخصص شده اند را برعهده بگیرند تا به نتایج بهتری دست یابند.

به طور مثال وکیلی که پس از گذشت ۱۰ سال سابقه در امر  وکالت، بیشتر نسبت به پرونده های حقوقی و به طور خاص پرونده های خانوادگی علاقه مند و در این امور دارای تخصص و تبحر و تجربه بیشتری است، تلاش خواهد کرد که صرفاً این گونه  پرونده‌ها را قبول کند تا بتواند در دعاوی بیشتری پیروز شده و بهتر بتواند به موکل خود کمک نماید.

اصحاب دعوا که درصدد واگذار کردن پرونده خود به یک وکیل متبحر و دارای تجربه در امور حقوقی و خانوادگی هستند، باید در خصوص این مسئله توجه و دقت کافی داشته باشند تا پرونده خود را به دست  وکیلی قابل اعتماد و دارای تخصص و تجربه بیشتری در این مورد واگذار کنند .

یک وکیل خوب در ابتدا باید اقدام به مطالعه پرونده موکل خود کرده  و شنوای خواسته ها و دفاعیات و همچنین ادعاهای او باشد و پس از آن موکل خود را از این امر که تا چه حد امکان پیروزی او در پرونده  وجود دارد ، مطلع کند و در این خصوص با موکل خود صادق باشد. گاهی ممکن است صلاح موکل در صلح با طرف مقابل باشد؛ در اینجا باید وکیل و موکل خود را از این امر آگاه کرده و او تبعات و امکان شکست در دعوا را گوشزد کند .

وکیل باید بتوانند محکمه را در محق بودن موکل خود مجاب ساخته  و هرچه بیشتر تلاش در حفظ حقوق موکل خود نماید. یک وکیل حرفه‌ ای باید در هر پرونده مقتضیات و شرایط آن پرونده را در نظر گرفته و نسبت به آن اقدامات لازم را  به عمل آورد.

با توجه به شرایط خاصی که در دعاوی خانوادگی مطرح است یک وکیل با تجربه می داند که نباید در اینگونه دعوی به اختلافات طرفین دامن زده و منجر به درگیری و تشویش بین طرفین شود و یا به آن دامن زند.

دریافت مهریه یکی از دعاوی خانواده است که میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد وکالای متخصص در مهریه به لینک وکیل مهریه در اصفهان یا در صورت نیاز و بدست آوردن اطلاعات بیشتر به  وکیل مهریه در بندرعباس مراجعه کنید.

وکیل خانواده در اصفهان
وکیل خانواده در اصفهان

انواع دعاوی خانواده در اصفهان

در ادامه بطور مختصر به انواع دعاوی خانواده پرداخته و نکاتی را در هر خصوص مطرح می نماییم.

طلاق:

اولین موضوعی که به آن میپردازیم بحث طلاق است .

موضوعی که  متاسفانه در سال های اخیر بسیار فراگیر شده است ‌.

طلاق به صورت توافقی از شایع ترین انواع طلاق است . طلاق به در خواست زوجه و یا زوج از انواع دیگر طلاق است .

اجرای صیغه طلاق دارای تشریفات خاصی است که افراد ناگزیر از رعایت هستند و وکیل در امور خانواده از جمله طلاق باید اشراف کامل به این تسریفات و مقررات خاص داشته باشد.

در ضمن امر طلاق ، امور مالی وجود دارد که یک وکیل باید هر چه توانا تر در خصوص حفظ حقوق موکل خود بوده تا بتواند نتایج مطلوب نظر موکل را کسب کند.

به طور مثال وکیل زوج ، با اثبات اعسار زوج ، در خصوص امر مهریه به تقسیط مهریه  توسط دادگاه منجر شده و وکیل زوجه ، با معرفی اموال و دارایی زوج به توقیف اموال زوج برای پرداخت مهریه به زوجه اقدام نماید.

دعوای الزام به پرداخت نفقه:

زوج با انعقاد عقد نکاح ملزم به پرداخت نفقه به همسر خود خواهد بود.

در صورتی که  مرد از پرداخت نفقه امتناع کند ، زوجه می تواند از دادگاه الزام او را به پرداخت نفقه تقاضا کند.

وکیل زوج می تواند با اثبات نشوز زوجه ، مرد را از پرداخت نفقه معاف کند .

نفقه گذشته زوجه برخلاف سایر اقارب(نفقه اقارب) ، قابل مطالبه است .یکی از مباحثی که در بحث نفقه وجود دارد بهث ترک نفقه است که تهت شرایط و در مواردی به عنوان کیفری میتوان از مرد شکایت کرد و او را مجازات نمود در این مورد میتوانید علاوه بر مشورت با وکیل کیفری در اصفهان با وکیل کیفری در شیراز نیز مشورت کنید.

دعوای استرداد جهیزیه:

در صورتی که زوجه جهزیه را تهیه نموده باشد ، حق خواهد داشت پس از طلاق آن را استرداد کند و وکیل او باید این امر را در دادگاه ثابت نماید.

دعوای الزام به تمکین:

تمکین وظیفه زن در برابر مرد است.  در صورت عدم تمکین ، به اصطلاح نشوز زن ، مرد می تواند از دادگاه الزام زوجه را به این امر مطالبه کند .

وکیل زوج می تواند با اثبات این امر ، زوج را نیز از پرداخت نفقه معاف دارد . زیرا در صورت نشوز زن ، نفقه ای به تعلق نمی گیرد.

توجه داشته باشید که عدم تمکین ارتباطی به پرداخت نکردن مهریه ندارد و مهریه باید پرداخت شود و شما میتوانید اطلاعات بیشتر را با مشاوره از وکیل مهریه در شیراز بدست آورید.

وکیل خانواده در اصفهان
وکیل خانواده در اصفهان

حضانت:

در صورتی که والدین به هر علت از یکدیگر جدا زندگی کنند ، اگر دارای فرزند باشند ، در خصوص سرپرستی این کودک ، که به آن حضانت گفته می شود در قانون مقرراتی وجود دارد .

بطور معمول حضانت طفل تا هفت سالگی با مادر است و فرقی ندارد که کودک پسر بوده یا دختر .

پس از هفت سالگی تا هنگام بلوغ فرزند ، حق حضانت متعلق به پدر خواهد بود .

طبق قانون ، با توجه به اهمییت این امر ، دادگاه می تواند به در خواست اقربای طفل ، قیم او و یا هر یک از والدین او ، در این خصوص تصمیم خلاف قاعده مذکور اتخاذ کرده و متناسب با مصلحت کودک اقدام نماید .

وکیل هر از زوجین که خواستار گرفتن حق حضانت از طرف دیگر باشد ، مس تواند با اثبات اموری ، دادگاه را مجاب نماید که سرپرستی طرف دیگر به مصلحت کوک نبوده و درخواست گرفتن حق حضانت برای موکل خود داشته باشد .

وکیل حضانت در شیراز اینگونه مثال میزندکه بطور مثال اگر وکیل بتواند در دادگاه سوء رفتار پدر را اثبات کرده و محکمه را قانع کند که این امر منجر به تاثیر مخرب در تربیت طفل داشته و سلامت روان کودک را به خطر می اندازد ، می تواند از دادگاه تقاضا کند که  حضانت را به موکل او بدهد.

وکیل مرد نیز می تواند در دفاع  در برابر این ادعا ، صلاحیت موکل خود را در امر سرپرستی کودک ثابت نماید .

دعوای مطالبه خسارت و استرداد هدایا  دوران نامزدی:

نامزدی ، در واقع یک وعده ی قرارداد است که  الزامی برای طرفین ایجاد نمی کند . فی الواقع با توجه به شرایط خاصی که بر عقد نکاح حاکم است و لزوم رضایت زوجین در انعقاد این عقد ، وعده ی عقد نکاح بر خلاف سایر عقود لازم نبوده و طرفین می توانند آن را بر هم زنند و طرف دیگر آن نمی تواند از صرف این برهم زدن ، مطالبه ی خسارت کند .

در صورت بر هم خوردن نامزدی طرفین می توانند  هدایایی که به یک دیگر داده اند را مسترد کنند . در واقع هدایا ، هبه  منجزی است که دارای شرط فاسخ است . در صورت بر هم خوردن نامزدی ، هبه منفسخ می شود .

هدایا ی قابل استرداد:

هدایایی را که مصرف شدنی است و معمولا باقی نمی ماند ، نمی توان استرداد کرده و برای تلف آن مطالبه خسارت کند .

هدایایی را که معمولا باقی می ماند مانند جواهرات را در صورت باقی ماندن می توان استرداد کرده و در صورت تلف آن می تواند مثل یا قیمت آن را بگیرد مگر آن که تلف هدایا بدون تعدی و تفریط رخ داده باشد که در این صورت فرد ضامن نیست .

استرداد عکس:

اگر بخواهیم عکس هایی را که هر یک از طرفین در دوران نامزدی به یک دیگر داده اند را یک نوع هدیه تلقی کنیم ، باید بتوانیم قائل بر آن شویم که عکس نیز قابل استرداد است .

دعوای مطالبه اجرت المثل  ایام زوجیت:

در صورتی که در خواست طلاق از جانب زوجه مطرح شده باشد ،زن نمی تواند اجرت المثل ایام زوجیت را مطالبه کند اما اگر طلاق از سوی مرد مطرح شده و یا با توافق طرفین باشد ، قابل طرح است .

این اجرت المثل  در برابر سالیان زندگی زن با مرد و کارهایی که در امر زندگی انجام داده است ، به او تعلق می گیرد و از جمله حقوق مالی است که در هنگام جدایی و طلاق زوجین باید در خصوص آن اتخاذ تصمیم شود و زوجه با داشتن وکیلی مجرب و متخصص می تواند در حفظ حقوق خود بکوشد.

دعوای مطالبه نفقه فرزند:

مسئله حضانت و نفقه دو امر جدا از یکدیگر است .

حضانت به معنای سرپرستی والدین و حقی است که متعلق به والدین است .

نفقه به معنای مخارج زندگی است که در زندگی خانوادگی  بر عهده مرد قرار دارد.

در صورت جدایی زوجین ، مرو همچنان ملزم به تادیه نفقه به فرزند خود است حتی از حضانت طفل با مادر باشد و در صورت امتناع مرد از پرداخت فقه به فرزند خود ، زن می تواند از طریق دادگاه  او را الزام به تادیه نفقه نماید پس پشنهاد میکنیم مقاله مربوط به وکیل ترک نفقه در اصفهان  را  نیز مطالعه نمایید.

وکیل خانواده در اصفهان
وکیل خانواده در اصفهان

دادگاه صالح در امر دعاوی خانواده:

در حال حاضر با توجه به قوانین موجود ، دادگاه صالح در خصوص دعاوی خانواده ، دادگاه خانواده می باشد .

این دادگاه یک دادگاه اختصاصی است که صرفاً به دعاوی خانواده و دعاوی که در ماده ۴ قانون حمایت خانواده  ذکر شده است ، می پردازد.

رسیدگی در این دادگاه با تقدیم  دادخواست شروع شده و سایر تشریفات رسیدگی در این  دادگاه از قانون آیین دادرسی اصولا پیروی  نمی کند.

با توجه به قانون حمایت خانواده مصوب  ۱۳۹۱ رسیدگی در این  دادگاه برعهده یک قاضی مرد  و در معیت  آن ، یک قاضی مشاور زن  قرار دارد و نظر قاضی مشاوره زن، برای دادگاه  لازم التباع نبوده و رئیس دادگاه در صورت مخالفت  با نظر قاضی مشاور زن باید در ضمن رای خود به آن اشاره  کرده و آن را به صورت مستدل رد  کند.

دادگاه خانواده در تمامی شهرستان ها باید تشکیل شود و در صورتی که در یک شهرستان همچنان تشکیل نشده باشد، رسیدگی به تمامی دعاوی خانوادگی در حوزه آن شهرستان بر عهده دادگاه عمومی حقوقی شهرستان است.

در حوزه قضایی بخش نیز اگر دادگاه خانواده  تشکیل نشده باشد، رسیدگی به دعاوی خانوادگی در آن حوزه ، بر عهده دادگاه عمومی حقوقی آن بخش است مگر در دعوای اصل نکاح و انحلال آن که به دلیل اهمیت آن در جامعه ، رسیدگی  به این دعوا در دادگاه خانواده نزدیکترین حوزه قضایی به آن بخش صورت می گیرد .

در صصورت نیاز به وکیل در شیراز مقاله وکیل خانواده در شیراز را نیز مطالعه کنید.

صلاحیت محلی دادگاه خانواده:

طبق قاعده آن طرح دعوا و دادگاه محل اقامت خوانده صورت می گیرد؛ اما قانون حمایت خانواده به منظور حمایت از زن ، او را  بین انتخاب دادگاه محل اقامت خوانده و یا دادگاه محل اقامت خود مخیر کرده است مگر در دعوای مطالبه مهریه غیرمنقول که این دعوا لزوماً در محل دادگاه خانواده محل وقوع ملک صورت می گیرد.