وکیل خیانت در امانت در بندرعباس|مشاوره تلفنی تخصصی و 24 ساعته

وکیل خیانت در امانت در بندر عباس

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی در بندرعباس

(0922-519-24-08)

ویدیو وکیل خیانت در امانت در بندرعباس(مهدی حنیور دانشجوی حقوق)

عبارت خیانت برای همه عبارت آشنایی است و همه شنیده اند اما معمولا اولین چیزی را که با عبارت خیانت به خاطرمان می آوریم خیانتی است که بین زوجین و رابطه زوجیت آن ها پدید می آید می باشد بله این درست است و این هم یک حالتی از خیانت است اما خیانت فقط محدود در همین بحث نمی باشد و گسترده تر است.

باید بیان کرد که خیانت تنها مختص رابطه زوجیت نیست و قانون ما موارد دیگری را هم خیانت می داند که به آن ها عنوان خیانت در امانت داده است.

خیانت به منظور شکستن پیمان/ نقص عهد/ بی وفایی و رعایت نکردن امانت داری می باشد.

در قانون مجازات اسلامی ما خیانت در امانت نوعی جرم شناخته می شود و قانون گذار برای آن مجازات مشخص کرده است و با مقصر آن برخورد جدی می کند.

خیانت در امانت یک عمل کاملا عمدی می باشد که از طرف امین به ضرر و زیان مالک مال صورت می گیرد.

خیانت در امانت عبارت است از استعمال/ تصاحب/ تلف/ مفقود کردن توام با سو نیت مالی که از سمت مالک یا متصرف قانونی به فردی واگذار می گردد و بنا بر استرداد یا به مصرف معین رسانیدن آن است.

خیانت در امانت در نتیجه سو استفاده کردن از اعتماد شخصی صورت می گیرد.

به طور مثال شما باغ خود را به فردی برای امانت می سپارید و بعد از گذشت زمانی می خواهید باغ خود را پس بگیرید اما امین آن که همان فردی می باشد که شما باغ را به او سپرده اید از تحویل دادن باغ به شما که مالک اصلی باغ هستید  سر باز می زند در همین موقع  جرم خیانت در امانت جریان پیدا کرده است.

وکیل خیانت در امانت در بندر عباس
وکیل خیانت در امانت در بندر عباس

عناصر تشکیل دهنده جرم خیانت در امانت

عنصر مادی جرم خیانت در امانت در بندر عباس:

-استعمال

-تصاحب

-اتلاف

-مفقود کردن مال مورد امانت

مفهوم استعمال:

استفاده کردن از مال مورد امانت جرم تلقی می شود به طور مثال حسین خودرو خود را به دوستش محسن به عنوان امانت می دهد تا در پارکینگ خانه آن ها باشد و محسن از آن مواظبت کند محسن در این جا امین خودرو حسین محسوب می شود اما محسن با آن خودرو به فعالیت می پردازد و کرایه کشی می کند  .

استعمال یعنی استفاده کردن و در جرم خیانت در امانت به این منظور است که فرد امین مال مورد نظر را برای خودش مصرف کند و یا این که از آن بهره شخصی ببرد که این عمل جرم حساب می شود.

به طور مثال محسن مقداری سکه طلا به رضا به امانت میسپارد تا برای مدت زمان تعیین شده ای از آن مراقبت نماید اما رضا سکه را میفروشد.یعنی مالی که مورد امانت نزد او بوده است را به دیگری می فروشد.

تصاحب:

یعنی فرد امین به جای این که به انجام وظیفه خود بپردازد آن مال را جزو اموال خودش تلقی کند یعنی با آن مال به طرزی رفتار کند که سایر مردم گمان کنند وی مالک مال است.

فرد امین با مالی که نزد او به امانت است طوری رفتار کند که خود مالک آن حساب آید. به بیان بهتر ابتدا مثلا تلفن همراه دیگری را تصاحب نماید و بعد به گونه ای رفتار کند که انگار خودش صاحب اصلی تلفن همراه است.

وکیل خیانت در امانت در بندر عباس
وکیل خیانت در امانت در بندر عباس

اتلاف:

به منظور تلاف کردن و یا دیگر نابود کردن مال مورد امانت می باشد.

اتلاف معنای همان نابود کردن را می رساند.

در خصوص امانت داری یکی از ارکان جرم خیانت در امانت است.

مثلا فردی به خاطر رفتن به مسافرت طولانی خانه خود را به دوست خود می سپارد تا وقتی خودش نیست دوستش از خانه و وسایل آن مراقبت  و نگهداری کند اما دوستش سبب از بین رفتن خانه و برخی از وسایل آن می شود.

مفقود کردن:

به این منظور که فرد امین به جای این که مال مورد امانت را تلف کند کاری انجام دهد که دسترسی مالک واقعی آن به آن مال غیر ممکن باشد.

عنصر معنوی جرم خیانت در امانت هم سو نیت عام و سو نیت خاص می باشد .

سو نیت عام یعنی انجام عمدی عمل تصاحب/ استعمال و یا تلف و مفقود کردن مال مورد امانت.

سو نیت خاص هم  یعنی قصد و اراده ورود ضرر به غیر.

وکیل خیانت در امانت در بندر عباس
وکیل خیانت در امانت در بندر عباس

شباهت جرم سرقت با جرم خیانت در امانت:

ابتدا باید بیان گردد جرم سرقت و جرم خیانت در امانت از جمله مهم ترین جرایم مالی می باشند و همچنین می توان گفت مهم ترین جرم هایی هستند که موضوع آن ها یک مال است.

این گونه جرم ها اموال و مالکیت اشخاص را هدف قرار می دهد.

جرمی مثل جرم آدم ربایی را نمی توان در دسته سرقت قرار داد به این دلیل  که هر یک به صورت جداگانه جرم انگاری شده اند و از همه مهم تر انسان جزو مال محوب نمی شود.

خیانت در امانت از جمله جرائم شایع میباشد و یکی از مصادیق آن خیانت در امانت در سفته سفید امضا یا امانتی میباشد در این زمینه با بهترین وکیل سفته در شیراز مشورت کنید

ویدیو سرقت

تفاوت جرم سرقت و جرم خیانت در امانت:

سرقت در قانون مجازات اسلامی ما ربودن مال متعلق به غیر بیان شده است.

در ربودن فرد سارق بدون این که مالک رضایت داده باشد بر اموال او تسلط پیدا می کنند البته لازم به ذکر است  در این خصوص مال حتما باید قابلیت جا به جایی را داشته باشد.

جرم خیانت در امانت مقید به نتیجه می باشد در این نوع جرم همانند  خیلی از جرایم دیگر که  به شکل مقید هستند رفتار مرتکب باید  منجر به نتیجه خاصی باشد.

وارد نمودن ضرر و زیان به مالک و یا همین طور متصرف بر اساس فعل مرتکب برای به وجود آمدن جرم خیانت در امانت لازم است.

در جرم خیانت در امانت یک رابطه به نام رابطه امانی وجود دارد که این رابطه بین مجرم و بزه دیده می باشد.

نتیجه می گیریم یکی از تفاوت های مهم سرقت و خیانت در امانت این است که در جرم سرقت رابطه خاصی بین سارق و بزه دیده مشاهده نمی شود.

همچنین در جرم سرقت ارزش اقتصادی همیشه وجود دارد و موضوع جرم سرقت بایستی یک مالی باشد که قابلیت خرید و فروش داشته باشد اما برای جرم خیانت در امانت مشروط نیست.

شما میتوانید برای مشاوره با وکلای خیانت در امانت مجرب در شهر های دیگری چون وکیل خیانت در امانت در شیراز یا وکیل خیانت در امانت در اصفهان  به لینک های مربوط مراجعه کنید.

وکیل خیانت در امانت در بندر عباس
وکیل خیانت در امانت در بندر عباس

شروع به جرم خیانت در امانت در بندر عباس:

جرم مذکور از جمله جرایم فوری/ آنی/ و مقید به نتیجه می باشد.

بر این اساس تنها فکر خیانت در امانت و یا فعل یا ترک فعلی که به نتیجه نرسد و خودش به صورت مستقل جرم نباشد جرم را مشمول نمی شود.

با این حساب شروع به جرم خیانت در امانت بدون اتفاق افتادن نتیجه جرم محسوب نمی شود و مجازاتی به همراه ندارد به این خاطر که در قانون هم در این باره چیزی گفته نشده است.

در جرم خیانت در امانت مرور زمان از موقع مطالبه مال و منکر نمودن امین آغاز می شود پس بنا بر این گفته این جرم شامل مرور زمان می شود.

مجازات جرم خیانت در امانت در بندر عباس:

در قانون مجازات اسلامی قسمت تعزیرات مجازات جرم خیانت در امانت را قانون گذار بیان کرده است:

ماده ششصد و هفتاد و چهار مصوب سال هزار و سیصد و هفتاد و پنج حبس از شش ماه تا سه سال را برای مجازات نمودن افراد خاطی جرم خیانت در امانت  در نظر گرفته است.

 مرجع صالح رسیدگی خیانت در امانت در بندرعباس

برای جرم خیانت در امانت دادگاه صالح یا داسرا صالح دادسرای محل اتفاق افتادن جرم خیانت در امانت است.

مثالی در این باره در ادامه آورده ایم:

خودرو پرایدی در بندر عباس به عنوان امانت سپرده شود اما فرد امین خودرو را در شیراز بفروشد محل اتفاق افتادن جرم در این جا شهر شیراز است و داسرا یا دادگاه شهر شیراز است که مرجع صلاحیت دار معرفی می شود.

روش تنظیم شکایت خیانت در امانت در بندر عباس:

شکایت در برگه های مخصوصی انجام می شود که نام آن برگه ها شکواییه می باشد و برای پیگیری کارهایی است که در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است.

هزینه شکایت در داسرا یا دفتر خدمات قضایی یک هزینه ثابت است که مرتبط با موضوع جرم نیست.

با این وجود که طرح دعاوی حقوقی احتیاج به برگه ی دادخواست و همچنین پرداختن هزینه دادرسی بر اساس مالی یا غیر مالی بودن دعوی دارد.

به این خاطر که شکایت شما ثبت گردد و همچنین مورد قبول واقع شود از نظر شکلی بایستی شرایط ماده شصت و هشت قانون آیین دادرسی کیفری را داشته باشد.

نکته مهم:

شاکی یا مدعی خصوصی قادر است شخصا یا به وسیله وکیل شکایت نماید.

در شکواییه موارد ذیل باید قید گردد:

الف) اسم و فامیل/ نام پدر/ سن/ شغل/ میزان تحصیلات/ وضعیت تاهل/ تابعیت/ مذهب/ شماره شناسنامه/ کد ملی/ آدرس/ ایمیل/ شماره تلفن ثابت/ شماره تلفن همراه/ کد پستی

ب) موضوع شکایت/ تاریخ  و محل اتفاق افتادن جرم.

پ) ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه.

ت) ادله وقوع جرم/ اسامی/ مشخصات و آدرس شاهدین و مطلعان در صورت امکان.

ث) مشخصات و آدرس مشتکی عنه یا مظنون در حالت امکان.

تبصره:

قوه قضاییه وظیفه دارد برگه های متحد الشکل مشمول بر موارد فوق را فراهم کند و در اختیار مراجعین بگذارد تا در تنظیم کردن شکواییه هم مورد بهره قرار گیرد.

پیشنهاد می شود که در این خصوص حتما با یک وکیل که تخصصی پرونده های خیانت در امانت را وکالت می کند مشورت نمایید او می تواند با تجربه و اطلاعاتی که در این زمینه دارد راهنمای مطلوبی باشد همچنین شما می توانید در این باره با ما در ارتباط باشید.