وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس|مشاوره تلفنی سریع و 24 ساعته

وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی در بندرعباس

(09225192408)

وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس
وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس

با گذشتن چند روز از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ پنجم اسفند ماه سال ۱۳۵۷ دادگاه‌های انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی تشکیل شدند بعد از اجرای این فرمان دادگاه انقلاب اسلامی به عنوان یکی از اساسی ترین مراجع قضایی نظام جمهوری اسلامی در کنار سایر دادگستری ها فعالیت کرد دادگاه انقلاب اسلامی یک دادگاه اختصاصی محسوب می شود به این خاطر که بر اساس قانون تنها صلاحیت رسیدگی به جرایم خصوصی را دارد و در هیچ حالتی نمی‌تواند به جرایم دیگری خارج از چهارچوب معین شده در قانون رسیدگی کند.

موارد مورد صلاحیت دادگاه های انقلاب

بر اساس قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی کردن به این موارد را دارد که عبارتند از

فساد فی الارض

بر اساس ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی هر فردی به شکل گسترده مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی اشخاص و جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و همچنین نشر اکاذیب و اختلال در نظام اقتصادی کشور و یا احراق و تخریب و پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها شود به شکلی که سبب اختلال شدید در نظم عمومی کشور یا ناامنی یا وارد شدن خسارت عمده به اموال عمومی و خصوصی یا تمامیت جسمانی اشخاص یا باعث اشاعه فساد یا فحشا در حد گسترده شود مفسد فی  الارض شناخته می شود.

محاربه

ریشه کلمه محاربه حرب می باشد و در اصل به منظور سلب و گرفتن می‌باشد محاربه در فقه به معنی سلاح کشیدن بر روی مردم با قصد ترساندن و رعب در آنان است.

توهین به مقام معظم رهبری و بنیان گذار نظام جمهوری اسلامی ایران

توهین کردن به رهبری الان و رهبری قبلی بر اساس ماده ۵۱۴ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ نوعی جرم شناخته می‌شود و مرجع صالح رسیدگی کننده به این جرم دادگاه انقلاب است.

مقابله با نظام بر اشکال توطئه علیه نظام

اقدام مسلحانه

جاسوسی بر علیه نظام جمهوری اسلامی

جرایم در حیطه مواد مخدر و قاچاق

همه جرایمی که در قانون اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر بیان شده است در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد ماده یک قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب سال ۱۳۷۶ در نه بند به کارهایی که تحت صلاحیت و نظارت دادگاه انقلاب است اشاره کرده است مواردی همچون کشت خشخاش به طور مطلق و کشت شاهدانه برای تولید مواد مخدر  و…..

وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس
وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس

قاچاق مواد مخدر و قاچاق مشروبات الکلی و همچنین تهیه و توزیع عکس و فیلم های مبتذل و مستهجن و جرایمی که به شکل مستقیم با امنیت جامعه و امنیت ملی در ارتباط است در دادگاه انقلاب اسلامی سبب رسیدگی قرار می گیرد.

دعاوی مربوط با اصل چهل و نهم قانون اساسی

موارد دیگر در صلاحیت دادگاه انقلاب

یک سری موارد وجود دارند که بر اثر قوانین خاص در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار گرفته‌اند همانند

ماده ۳ قانون روش اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی مصوب ۱۳۶۳ در این ماده گفته شده جهت اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شورای عالی قضایی وظیفه دارند در مرکز هر یک از استان های کشور و شهرستان هایی که لازم است شعبه یا شعبی از دادگاه انقلاب را برای رسیدگی وثبوت شرعی دعاوی مشخص کنند.

تبصره ۶ قانون اصلاح قانون مربوط به مقررات امورات پزشکی و دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب ۱۳۴۷ به جرایم موضوع قانون  مرتبط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد مخدر در دادگاه انقلاب اسلامی امکان رسیدگی وجود دارد.

ماده ۴۴ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲

ماده ۴۴ هم گفته است که رسیدگی کردن در خصوص جرایم مربوط به قاچاق کالا و ارز سازمان یافته و همچنین قاچاق کالاهای ممنوع و قاچاق کالا و ارز مستلزم حبس و یا انفصال از خدمات دولتی در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب می باشد.

ماده ۱۱ قانون روش مجازات افرادی که در امور سمعی و بصری فعالیت های غیر مجاز انجام می دهند مصوب سال ۱۳۸۶ این ماده هم رسیدگی کردن به جرایم موضوع قانون نحوه مجازات افرادی که در کارهای سمعی و بصری که فعالیت های های غیر مجاز انجام می‌دهند را در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار داده است.

وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس
وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس

تفاوت دادگاه انقلاب با دادگاه کیفری

پس از انقلاب اسلامی  به خاطر تحولات و جریان‌های زیادی که در کشور محقق شد پایه و اساس حکومت اسلامی و امنیت داخلی و خارجی ایران را مورد تهدید قرار داد لذا جرایمی که بر اثر این هنجار شکنی ها محقق می‌شد احتیاج به یک نگاه دقیق قضایی داشت که با تاسیس دادگاه انقلاب  این احتیاج فراهم شد.

دادگاه های کیفری قابلیت تقسیم شدن به چند دادگاه را دارد  دادگاه انقلاب یکی از زیرمجموعه‌های همین دادگاه های کیفری می باشد

دادگاه انقلاب

دادگاه کیفری یک

دادگاه کیفری دو

دادگاه اطفال و نوجوانان

دادگاه نظامی

بر همین اساس همه دادگاه های کیفری از جمله دادگاه انقلاب به دو قسمت تقسیم می‌گردد دادگاه عمومی کیفری و دادگاه خصوصی کیفری

دادگاه عمومی کیفری دادگاه انقلاب به دو بخش دادگاه کیفری یک و دادگاه کیفری ۲ قابل تقسیم می باشد.

دادگاه اختصاصی کیفری دادگاه انقلاب از دادگاه کودک و نوجوان و دادگاه نظامی و دادگاه ویژه روحانیون تشکیل شده است.

اختلاف میان دادگاه انقلاب و دادسرای انقلاب

دادسرا بخشی از دادگستری است که تکلیف اصلی آن ها تحقیق و بازجویی به کشف جرم است باید گفته شود که بالاترین مقام دادسرا دادستان عنوان دارد که خیلی از تکالیف دادسرا تحت نظر وی پس از تشخیص دادستان انجام می شود وظایف دادستان قضایی و اداری می باشد البته وظیفه و تکلیف اصلی ریاست بر دادسرا می باشد

ولی دادگاه قسمتی از دادگستری شناخته می شود که به موضوعات حقوقی و جزایی و مدنی رسیدگی می کند دادگاه انقلاب به جرایمی بر اساس آن چیزی که در قانون برای آن معین شده است رسیدگی می نماید و همچنین اتفاقاً شعب مختلفی هم دارند دادگاه انقلاب بخشی از دادگاه کیفری  به شمار می آید و همان طور که در قبل هم گفتیم به دو قسمت اختصاصی و عمومی کیفری قابل قسمت است باید لحاظ شود که هر کدام از این قسمت ها هم زیر مجموعه هایی دارند

وقتی جرمی در دادسرا انجام می شود مراحل کشف و تعقیب و تحقیقات اولیه در خصوص جرم با دادسرای مرتبط می باشد چنانچه ثابت شود که جرمی تحقق نیافته است در همان دادسرا پرونده مختومه اعلام می شود و قرار منع تعقیب و موقوفی تعقیب صادر می شود اما در شرایطی که جرم معلوم و ثابت شد پرونده ای که مشمول جرم در صلاحیت رسیدگی کردن است دادگاه انقلاب می باشد و به این دادگاه فرستاده می‌شوند.

بر  این بنا مجازات جرم توسط دادگاه مشخص می شود  و دادسرا فقط به تحقیقات اولیه و صادر شدن کیفرخواست و قرار مجرمیت فعالیت می کند در دادسرا اصلاً حکمی صادر نمی شود به این منظور که مرجع مجازات کننده مجرم دادسرا شناخته نمی‌شود و تنها این مرجع دادگاه است . دادگاه در خصوص ادعاهای مطرح شده تصمیم گیری قضایی می کند و حل و فصل دعاوی توسط دادگاه انجام می شود دعاوی که در دادگاه تشکیل می‌شوند یا جنبه جزایی دارند یا جنبه حقوقی اما دادسرا به هیچ عنوان دخالتی در امور حقوقی ندارد.

محل استقرار دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب در مرکز هر استان وجود دارد غیر از این حالت که رئیس قوه قضاییه تشکیل آن ها را در شهرهای دیگر استان هم ضروری بداند برای این که به دادگاه انقلاب رجوع کنید فقط کافی است بدانید که شعبه ای از آن در شهر محل زندگی شما وجود دارد یا خیر.

وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس
وکیل دادگاه انقلاب در بندرعباس

وکیل خوب دادگاه انقلاب در بندرعباس

وکیل دادگاه انقلاب مثل هر وکیل دیگری که در بخش‌های دیگر فعالیت می‌کند باید نسبت به تعهدات خود به موکل یا موکلین پای بند باشد چنانچه در مراحل وکالت وکیل سبب خسارت و آسیبی به صورت عمدی یا اتفاقی به موکل شد وکیل مسئول شناخته می شود وکیل  دادگاه انقلاب هم  بایستی مصلحت موکل را در همه اقدامات خود در طی جریان وکالت پرونده اولویت عمل خود قرار دهد چنانچه اموالی را در حین وکالت به دست آورد باید همه آن را را به موکل بازگردانند و همچنین باید صورتحساب وکالت را به صورت تمام و کمال به موکل تحویل دهد.

متوجه شدیم که پرونده‌های مرتبط به جرایم کیفری مخصوصاً جرایمی که در حیطه صلاحیت دادگاه انقلاب است از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است به همین خاطر پیشنهاد می‌شود برای پیروزی  و انجام دادن همچین پرونده‌هایی حتماً از وکیل دادگاه انقلاب مجرب و با سابقه درخشان در رسیدگی کردن به پرونده های این چنینی  بهره ببرید.

وکیل دادگاه انقلاب بایستی تسلط کامل در خصوص مقررات مرتبط با امور کیفری که در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود دارا باشد همچنین باید آگاهی کامل به اشکال گوناگون مجازات و اندازه آن ها که در این دادگاه صادر می‌شود را داشته باشد.

لازم به ذکر است که وکیل دادگاه انقلاب باید در مورد قوانین خاص هم دارای اشراف کامل باشد و همین طور قادر باشد در پرونده هایی که عموما از خصوصیت های خاصی در دادگاه انقلاب برخوردار هستند و در این دادگاه انجام می‌شوند به شکل صحیح از موکل خود دفاع نمایند.

بعضی از مواقع مردم پرونده هایی را در دادگاه انقلاب انجام می‌دهند که جرایم آن ها بسیار سنگین و همچنین متهمین آن اشخاص خطرناکی هستند یک وکیل دادگاه انقلاب بایستی سابقه درخشان و تجربه فراوانی در رسیدگی کردن و پرونده های جزایی در این دسته از دادگاه را دارا باشد تا بتواند به درستی از حقوق موکل خود دفاع نماید و اجازه ندهد که این حقوق پایمال شود.