وکیل دادگاه انقلاب در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وکیل دادگاه انقلاب در شیراز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل پایه یک دادگاه انقلاب در شیراز :

یکی از دادگاه های  اختصاصی در نظام جمهوری اسلامی ایران، دادگاه انقلاب می باشد. بسیار بدیهی است که هر حکومت جدیدی اندیشه های خاصی را برای اثبات خود مطرح می کند. دادگاه انقلاب، مصداقی در همین راستا می باشد تا جهت سرنگونی مبارزان با انقلاب ، مقررات طولانی  و پیچیده راه را برای رسیدن به هدف ناهموار نکند.

دادگاه انقلاب در تاریخ ۵ اسفند سال ۱۳۵۷ با فرمان امام خمینی تشکیل شد. بعد از اجرای این فرمان، دادگاه انقلاب اسلامی به عنوان یک مرجع قضایی مهم و اساسی به نظام جمهوری اسلامی در جوار سایر دادگاه‌های دیگر دادگستری به فعالیت پرداخت.

وکیل-دادگاه-انقلاب-در-شیراز
وکیل-دادگاه-انقلاب-در-شیراز

تعریف دادگاه انقلاب در شیراز :

دادگاه انقلاب اسلامی از جمله دادگاه‌های اختصاصی می‌باشد. چون بر اساس قانون تنها  صالح به رسیدگی به جرایم خاصی می باشد و هرگز قادر نیست، دادرسی جرایم دیگری غیر از آن چه در قانون برای آن تعیین شده است ، به عهده بگیرد.

در اولین روزهای بعد از پیروزی انقلاب محاکماتی که در دادگاه انقلاب انجام می شد، به شکل فوق العاده از سوی هیئتی صورت می گرفت که آن هیئت، ترکیبی از یکی از اعضای شورای انقلاب، نماینده حضرت امام و نماینده‌ای از سوی روحانیون بود.

در سال ۱۳۰۵ اما بعد از انقلاب این دادگاه ها و عملکرد آن ها به شکل مطلوب  نبود و هماهنگی و انسجام  نداشت. برای پیشگیری از این حجم از نابسامانی در خرداد ۵۸ دادگاه های انقلاب بر اساس آیین نامه دادگاه ها و دادسراهای انقلاب به نظم در آمد و زیر نظر شورای انقلاب و دولت واقع شد.

بر این اساس دادگاه انقلاب با دستور امام خمینی در مرکز استان ایجاد شد و با توصیه ی دولت و تصویب شورای انقلاب و بعد از دریافت اذن  از رهبری منحل می شود. دادگاه انقلاب از سه عضو اصلی و دو عضو علی البدل تشکیل یافت. اعضای اصلی آن عبارتند از یک قاضی شرعی به پیشنهاد شورای انقلاب و تصویب امام، یک قاضی دادگستری به انتخاب قاضی شرع، و یک نفر که مورد اعتماد مردم و آگاه به مقتضیات زمان می باشد.

جرایم کیفری مورد بررسی در دادگاه انقلاب:

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، دادگاه انقلاب مرجع صالح قضایی اختصاصی در مورد جرایمی است که در بالا اشاره شد. مصادیق جرایمی که در صلاحیت رسیدگی دادگاه انقلاب قرار دارد عبارت اند از:

-چنان چه افرادی با انگیزه قتل و غارت جلسه و جلساتی را تشکیل دهند و باعث ایجاد ترس و وحشت در میان عموم افراد جامعه گردند، از مصادیق جرایمی هستند که در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود.

– چنان چه اشخاصی به صورت دسته جمعی و گروهی به ملک و منزل دیگران که محل سکونت آن ها می باشد حمله ور شوند و با غارت و دزدیدن اموال آن ها سبب تهدید و ترساندن و خشونت علیه آن ها گردد، مرجع رسیدگی به این جرم دادگاه انقلاب می باشد. که شما میتوانید برای رسیدگی به چنین جرائمی با توجه به شهری که در آن زندگی میکنید با وکیل کیفری در بوشهر وکیل کیفری در شیراز، وکیل کیفری در بندرعباس یا وکیل کیفری در اصفهان تماس حاصل فرمایید.

این دسته از جرایم  جزایی آثار بسیار مخربی بر افکار عمومی و امنیت داخلی کشور و آسایش مردم می گذارد. در شرایطی که به افراد قربانی این شکل از خشونت وارد  شود، ضروری است که وکیل دادگاه انقلاب به شکل مجربی برای آن ها اتخاذ شود تا حقوق از دست رفته ی آن ها پایمال گردد.

وکیل-دادگاه-انقلاب-در-شیراز
وکیل-دادگاه-انقلاب-در-شیراز

 صلاحبت دادگاه انقلاب:

بر اساس ماده ۵ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب و رای وحدت رویه ۶۶۴ هیئت عمومی دیوان عالی کشور جرایمی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه انقلاب است، در زیر آورده شده است:

الف) همه جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و محاربه و افساد فی الارض.

ب) توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری.

پ) توطئه نسبت به جمهوری اسلامی ایران یا هر شکل از اقدام مسلحانه و ترور و تخریب موسسات با هدف مبارزه با نظام.

ت)جاسوسی به نفع اجانب و بیگانگان.

ث)جرایم راجع به قاچاق و مواد مخدر.

ج)دعاوی راجع به اصل ۴۹ قانون اساسی

بر اساس ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری که در سال ۱۳۹۲ تصویب شده است، این جرایم در دادگاه انقلاب مورد دادرسی واقع می گردد:

الف) جرایم علیه امنیت خارجی و داخلی و محاربه و افساد فی الارض و بغی و تبانی و اجتماع علیه نظام جمهوری اسلامی ایران آن یا اقدام مسلحانه یا احراق و تخریب و اتلاف اموال به هدف مبارزه با نظام.

مقصود از محاربه و فساد فی الارض آن دسته از جرم هایی می باشندکه در محاربه فرد با سلاح کشیدن امنیت جامعه را بر هم می‌زند و در فساد فعل الارض آسیب‌های زیادی در سطح کشور به وجود می آورند.

در قسمت اخیر این بند از واژه هایی تحت عنوان بغی و تبانی و اجتماع علیه حکومت اسلامی استفاده شده است که مقصود از آن بر اندازی  یا تضعیف نظام جمهوری اسلامی می باشد. بغی در اصطلاح حقوقی و آن گونه که در قانون مجازات اسلامی تعریف شده منظور قیام مسلحانه نسبت به اساس نظام جمهوری اسلامی است. تبآنی و اجتماع هم هر شکل از نظم دهی برای براندازی حکومت اسلامی را در بر می‌گیرد.

ب) اهانت به مقام معظم رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران.

پ) کلیه جرایم مربوط به مواد روانگردان و مخدر و قاچاق اسلحه و مهمات و مواد تحت کنترل.

با در نظر گرفتن اثرات زیانباری که قاچاق اسلحه و مهمات و موادی مانند اسپری اشک آور و شوکر های برقی دارند، قاچاق این دسته از کالاها هم ذیل عنوان کالاها و مواد تحت کنترل از جرایمی هستند که در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشند. نکته قابل توجه این که جرم قاچاق انسان شامل این صلاحیت نمی شود.

ت) بقیه مواردی که بر اساس قوانین خاص در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار گرفت.

وکیل-دادگاه-انقلاب-در-شیراز
وکیل-دادگاه-انقلاب-در-شیراز

تفاوت دادگاه انقلاب و دادسرای انقلاب:

دادسرای عمومی و انقلاب که در جوار دادگاه ها قرار دارد، یک مرجع رسیدگی صالح قضایی هستند که به شکل مقدماتی رسیدگی به جرایم را عهده دار هستند. ریاست دادسرای انقلاب بر عهده دادستان می باشد.

در مراحل مقدماتی صدور حکم را انجام می‌دهد و اسناد و مدارک موجود در پرونده را در اختیار دادگاه کیفری رسیدگی کننده به جرم می گذارد. پس از این که جرمی در دادسرا اعلام شد، اولین وظیفه ی دادسرای انقلاب کشف جرم می باشد. کشف جرم به عهده ضابطان دادگستری یعنی نیروهای سپاه و بسیج و مأموران کشف جرم و نیروی انتظامی می باشد.

-دادسرا قسمتی از دادگستری می باشند که تکلیف اصلی آن ها تحقیق و بازجویی به کشف جرم می باشد و بالاترین مقام دادسرا دادستان است. که بسیاری از تکالیف دادسرا تحت نظر او و بعد از تشخیص داستان صورت می گیرد. وظایف دادستان، قضایی و اداری می باشد. وظیفه و تکلیف قضایی او ریاست بر دادسرا است.

– اما دادگاه بخشی از دادگستری است که به موضوعات حقوقی و جزایی و مدنی رسیدگی می نماید. دادگاه انقلاب به جرایمی بر اساس آن چه در قانون برای آن تعیین شده است رسیدگی می کند و شعب مختلفی دارد.

– دادگاه انقلاب همان طور که پیشتر هم اشاره کرده ایم شاخه‌ای از دادگاه کیفری است و خود به دو بخش اختصاصی و عمومی کیفری قابل تقسیم است و هر کدام از این بخش ها زیر مجموعه هایی را دارا هستند.

– اما وقتی جرمی در دادسرا محرز می شود، مراحل کشف تعقیب و تحقیقات مقدماتی در مورد جرم با دادسرای مربوطه است. اگر مشخص شد جرمی انجام نشده در همان دادسرا پرونده مختومه می‌شود و قرار منع تعقیب و موقوفی تعقیب صادر خواهد شد. اما چنان چه جرم محرز و مجرم معلوم گردد، پرونده‌ای که شامل جرم در صلاحیت رسیدگی دادگاه انقلاب است به این دادگاه ارجاع می‌شود.

-بر این اساس، مجازات جرم در دادگاه تعیین می‌شود. اما دادسرا تنها به تحقیقات مقدماتی و صدور کیفرخواست و قرار مجرمیت اکتفا می کند.

– در دادسرا حکمی صادر نخواهد شد. یعنی مرجع مجازات کننده مجرم دادسرا نیست. بلکه دادگاه می باشد.

دادگاه در مورد ادعاهای طرح شده تصمیم گیری قضایی اتخاذ می‌کند و حل و فصل دعاوی بر عهده دادگاه می باشد و دعاوی که در دادگاه مطرح می‌شود یا جنبه ی جزایی دارند یا حقوقی. اما دادسرا هیچ دخالتی در امور حقوقی ندارد.

تفاوت دادگاه انقلاب با دادگاه کیفری:

بعد از انقلاب اسلامی  به سبب تحولات و جریان‌های زیادی که در کشور اتفاق افتاد، پایه و اساس حکومت اسلامی و امنیت داخلی و خارجی ایران را بسیار مورد تهدید قرار داد. بنابر این جرائمی که بر اساس این هنجار شکنی ها اتفاق می افتاد، نیازمند یک نگاه دقیق قضایی بود که با تاسیس دادگاه انقلاب این نیاز مرتفع گردید.

دادگاه های کیفری قابل تقسیم به چند دادگاه می باشد، که دادگاه انقلاب یکی از زیر مجموعه‌های دادگاه کیفری است:

1- دادگاه انقلاب

2- دادگاه کیفری یک

3- دادگاه کیفری دو جایگزین دادگاه عمومی جزایی در قانون قبلی شده هاست

4- دادگاه اطفال و نوجوانان

5- دادگاه نظامی

بر این اساس همه دادگاه های کیفری از جمله دادگاه انقلاب به دو بخش تقسیم می شود:

دادگاه عمومی کیفری و دادگاه اختصاصی کیفری

دادگاه عمومی کیفری دادگاه انقلاب به دو دسته دادگاه کیفری یک و دادگاه کیفری ۲ قابل تقسیم

است.

دادگاه اختصاصی کیفری دادگاه انقلاب از دادگاه کودک و نوجوان و دادگاه نظامی و دادگاه ویژه روحانیون متشکل است.

حال که تفاوت این ذو دادگاه را متوجه شدید در صورت نیاز به و کیل کیفری در شیراز مقاله مرتبط با این موضوع را مطالعه نمایید

جرایم مستثنی در صلاحیت دادگاه انقلاب:

علاوه بر مواردی که پیشتر اشاره کردیم که از جمله جرایمی است که  رسیدگی به آن در صلاحیت  دادگاه انقلاب می باشد ، در زیر به سایر مواردی که بر اساس قانون خاص در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار دارند اشاره می شود:

-ماده ۳ قانون شیوه ی اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی

در این ماده اشاره شده است که به منظور اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای عالی قضایی وظیفه دارد در مرکز هر یک از استان های کشور و شهرستان هایی که ضرورت می‌باشد، شعبه یا شعبی از دادگاه انقلاب را به منظور رسیدگی و اثبات شرعی دعاوی  ایجاد کند.

– تبصره ۶ قانون اصلاح قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب سال ۱۳۷۴.

بر اساس این ماده جرائمی که موضوع آن ها مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد مخدر است، رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه انقلاب اسلامی خواهد بود.

–  تبصره ۳ ماده ۴۴ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال ۱۳۹۲

در این ماده می خوانیم که جرایمی که با موضوع قاچاق کالا و ارز به شکل سازمان یافته و حرفه ای اتفاق می‌افتد و نیز قاچاق کالاهای ممنوع و قاچاق کالا و ارزی که ضرورتش حبس یا انفصال از خدمات دولتی می باشد، صلاحیت رسیدگی به آن در دادسرا و دادگاه انقلاب می باشد.

– ماده ۱۱ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری اقدامات غیر مجاز انجام می‌دهند که این قانون مصوب سال ۱۳۸۶ می باشد.

با توجه به این ماده قانونی رسیدگی  و دادرسی به  اعمالی که افراد در امور صوتی و تصویری به شکل غیر مجاز انجام می دهند در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

وکیل-دادگاه-انقلاب-در-شیراز
وکیل-دادگاه-انقلاب-در-شیراز

ویژگی وکیل دادگاه انقلاب در شیراز:

وکیل دادگاه انقلاب باید تسلط کافی و اشراف قاطع نسبت به مقررات مربوط به امور کیفری که در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود، داشته و اصول و فن دفاع و طرح دعوا را بلد باشد. بر این اساس شیوه صحیح دفاع از سوی وکیل در دادگاه انقلاب مستلزم آشنایی او با روند پیشرفت یک پرونده در این دادگاه و اطلاع و تسلط کامل به موضوع می باشد که قرار است در دادگاه انقلاب بررسی شود.

وکیل دادگاه انقلاب باید به اشکال مختلف مجازات و اندازه آن ها که در این دادگاه صادر می شود مسلط باشد. در حقیقت وکیل دادگاه انقلاب ضرورتاً باید به همه اصول و مسائل دعاوی کیفری وارد باشد.

وکیل دادگاه انقلاب باید در زمینه قوانین خاص خواص به اشراف و تسلط داشته باشد تا بتواند در پرونده‌هایی که عموما از خصوصیات خاصی در دادگاه انقلاب برخوردارند و در این دادگاه اقامه می‌شود، به شکل درست از موکل خود دفاع کند.

چه بسا عموم مردم پرونده هایی را در دادگاه انقلاب اقامه می‌کنند که جرایم آن ها  سنگین و متهمان آن ها، افراد خطرناکی می باشند. وکیل دادگاه انقلاب باید سابقه خوب و تجربه زیادی در رسیدگی به پرونده های جزایی در این دسته از دادگاه داشته باشد تا بتواند از حقوق موکل خود را احقاق نماید.