وکیل در دیر|وکیل بندر دیر|مشاوره 24 ساعته

وکیل در دیر

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بوشهر و مشاور حقوقی در بوشهر

(09222652408)

به درخواست مخاطبین عزیز از وکیل در دیر تقاضا کردیم در مورد چک توضیح دهد:

وکیل در دیر در زمنیه های مواد مخدر/کیفری/حقوقی/ملکی/تصادفات/خانواده و… فعال است.

مفهوم چک

چک در حقیقت به عنوان مهمترین سند تجاری نقش بسیار پررنگی را در اقتصاد یک کشور ایفا می نماید.

در ایران هم از مهم‌ترین ابزارهای پرداخت تلقی می‌شود. سالانه در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد پرداخت ها به وسیله چک انجام می شود. البته این نکته را باید در نظر داشت که چک کاغذی به سبب هزینه بالا و ریسک ذاتی که در خود دارد یکی از گزینه هایی است که برای حذف آن و جایگزین نمودن آن روش‌های جدیدی اندیشیده شده است. بسیاری از کشورها در سال های اخیر سعی کردند تا از چک کاغذی در اقتصاد کمتر استفاده کنند.

تعریف چک

چک  در لغت کلمه فارسی می باشد. به مفهوم نوشته ای که با کاربرد آن پولی که در بانک قرار دارد را می‌توان برداشت یا به شخص دیگری حواله کرد. در گذشته چک با عناوین قباله و حجت و منشور احد نامه و برات نام برده شده است.

بر اساس ماده ۳۱۰ قانون تجارت چک نوشته ای می باشد که بر اساس آن صادر کننده مبلغی که در نزد محال علیه قرار دارد، به طور کلی یا جزئی مسترد کرده یا به شخص دیگری انتقال می دهد. اما این تعریف برای آن پیچیده است و بهتر آن است که به تعریف ساده تری اکتفا نمود. بر اساس تعریفی که از متخصصان قلمرو چک ارائه شده است که چک یک سند تجاری می باشد که بانک به منظور برگرداندن وجه و اعتبار قابل استفاده یا انتقال آن به افراد دیگر به صاحب حساب پرداخت می‌کند.

به علت مجاورت با شهرستان جم در صورت نیاز میتوانید با وکیل در جم نیز مشورت کنید.

البته صاحب حساب منظور دریافت کننده چک است که باید شرایط ضروری این موضوع را داشته باشد. بر اساس قانون چک باید بر روی بانک کشیده شود. به این مفهوم که محال علیه چک باید بانک باشد. چک هایی که موسسات مالی و صندوق های قرض الحسنه صادر می نمایند چک هایی هستند که تحت حمایت‌های قانونی صدور چک قرار نمی گیرند.

 

انواع چک

چک انواع مختلفی دارد که عموماً برای معاملات با حجم بالا مورد استفاده واقع می شود. اطلاع از انواع چک ها وقتی فردی صاحب کسب و کار است بسیار برای او قابل استفاده خواهد بود. چک به دو دسته اصلی تقسیم می شود

1- چک هایی که از سوی اشخاص صادر می شوند.

2- چک هایی که از سوی بانک صادر می شوند.

 چک عادی

معمول ترین نوع چک‌های بانکی، عادی می باشند. در این شکل از چک صاحب حساب از دارایی خود نزد بانک چکی را در وجه شخص دیگر یا حامل صادر می نماید. برای نقد کردن این شکل از چک باید به شعب بانکی که چک توسط آن صادر شده رجوع کنیم.

چک تایید شده یا گواهی شده

تفاوت چندانی میان چک تایید شده و چک عادی وجود ندارد. تنها تفاوت یک چک تایید شده با چک عادی در آن است که بانکی که چک بر روی آن صادر شده پرداخت وجه را تایید می نماید. به این مفهوم که اگر چنین چکی در اختیار شخص باشد این ضمانت را دارد که حتی اگر در حساب شخص صادر کننده چک وجه لازم موجود نباشد، بانک مبلغ چک را پرداخت می نماید.

چک بین بانکی یا رمزدار

چکی  که از سوی بانک و به درخواست صاحب حساب صادر می‌شود. این چک به شکل رمز دار و برای بانک‌های دیگر صادر شده است. امکان وصول این چک به شکل پول نقد میسر نیست و بانک صادر کننده مبلغ را به حساب بانکی شخص مورد نظر در بانک‌های دیگر منتقل می نماید. صدور آن در وجه حامل ممنوع می باشد. مضاف بر این چک بین بانکی  این امکان را ندارد که به شخص دیگر منتقل شود. پرداخت این چک مانند چک تضمین شده حتمی می باشد. نکته قابل توجه این که امنیت چک بین بانکی بسیار زیاد است. زیرا در این چک اطلاعاتی مثل شماره حساب و کد شعبه بانکی که شخص گیرنده در آن حساب دارد نیز باید درج شود.

چک تضمین شده رمزدار

چک رمزدار از سوی بانک صادر می شود. در شرایطی که صاحب حساب درخواست صدور چک تضمین شده کند این چک صادر خواهد شد. پرداخت وجه به گیرنده چک رمزدار از سوی بانک تضمین می‌شود و اگر در حساب صاحب حساب موجودی کافی نباشد، امکان نقد کردن آن در شعبه‌ای که  حساب چک برقرار است تضمین شده است. از حیث تضمین پرداخت مثل چک تایید شده است. اما تفاوتش با چک تضمین شده در آن است که صادر کننده آن بانک می باشد در حالی که صادر کننده چک تایید شده شخص صاحب حساب است. چک فرقی با پول رایج نخواهد داشت زیرا وصول آن حتمی است.

چک مسافرتی

این چک هم از سوی بانک صادر کننده و وجه آن در شعبه همان بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن بانک قابل دریافت است. چک مسافرتی برای حمل پول بسیار مناسب است.

تفاوت چک با سفته  و برات و دیگر اسناد تجاری

در مورد تفاوت چک و سفته وکیل چک در شیراز و وکیل سفته در شیراز توضیح دادند:چک معتبر ترین و اصولی و قانونی ترین سند تجاری می باشد که حمایت قانون از آن بسیار بیشتر از هر سند دیگری می باشد. در حالی که سفته به عنوان یک سند غیر تجاری و عادی و در محاکم حقوقی حمایت قانونی نمی‌شود. در مجموع تفاوت های سفته و چک در موارد جزئی زیاد است که در مورد همه آن ها نمی توان اشاره کرد و موضوع به اطاله می کشد.

قوانین چک

-صادر کننده چک باید در تاریخی که در چک درج شده است در آن معادل مبلغ مذکور در بانک محال علیه وجه نقد در اختیار داشته باشد و نباید همه یا قسمتی از آن را که به اعتبار آن چک صادر نموده به شکلی از بانک خارج کند یا دستور عدم پرداخت وجه چک را بدهد و نیز نباید چک را به شکلی تنظیم کند که بانک به علت هایی مثل عدم مطابقت امضا یا قلم خوردگی در مفاد چک یا اختلاف در آن چه در چک درج شده است و مانند آن از پرداخت وجه چک خودداری نماید.

طبق قانون ، چک نوشته ای است که به واسطه آن صادر کننده به محال علیه ( محلی که پول در آن قرار دارد مثل بانک ) دستور می دهد تا همه یا بخشی از پولی که نزدش هست را به دارنده چک بپردازد . برای صدور چک باید نکاتی را رعایت کرد از جمله اینکه صادر کننده چک باید مواردی که در متن چک قید شده است را به طور صحیح و بدون قلم خوردگی و خط خوردگی  تکمیل نماید .

مهمترین این موارد نوشتن مبلغ چک به عدد و حروف ، نوشتن تاریخ به حروف و عدد و نوشتن محل صدور چک و امضای چک است . در صورتی که چک دارای خط خوردگی باشد ، می توان در پشت چک کلمه یا عدد درست را نوشت و با امضا تایید کرد .

در صورت نیاز به مشورت با وکیل در خورموج/دشتی به لینک مربوطه مراجعه کنید

نکته مهم در مورد چک این است که چک تنها با امضا معتبر است و درج مهر یا اثر انگشت به جای امضا قابل قبول نیست . برای همین است که در بانک ها هنگام ارائه چک ابتدا امضا مندرج در چک را با نمونه امضا صاحبِ حساب مطابقت می دهند .
نکته دیگر این است که صادر کننده در هنگام صدور چک باید در حساب جاری خود به اندازه مبلغی که در چک می نویسد ، وجه داشته باشد . هم چنین چک باید برای همان روز صادر شود و به اصطلاح چک به روز باشد اما صادرکنندگان معمولا به این موضوع اهمیتی نمی دهند و اقدام به صدور چک وعده دار می کنند که اگر چه غیر قانونی نیست اما با دردسرهایی برای صادر کننده و دارنده همراه است .
چک باید به محض اینکه به بانک تحویل داده می شود ، در صورتی که شامل موارد چک برگشتی نباشد ، پرداخت شود . در صورتی که صادر کننده چک برای پرداخت وجه چک از طرف بانک شرطی گذاشته باشد ، بانک بدون توجه به این شرط ، وجه را پرداخت خواهد کرد .