وکیل در رودان|وکیل رودان|مشاوره 24 ساعته

وکیل در رودان

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی در بندرعباس

(09222652408)

به درخواست مخاطبین عزیز از وکیل در رودان تقاضا کردیم در مورد تغییر نام توضیح دهد:

وکیل در رودان و وکیل در حاجی آباد در زمنیه های مواد مخدر/کیفری/حقوقی/ملکی/تصادفات/خانواده و… فعال است.

وکیل در رودان
وکیل در رودان

مسیر رسیدگی به پرونده ی تغییر نام در اداره ثبت احوال

تغییر نام های ممنوع و نیز تصحیح اشتباه در ثبت جنس صاحب شناسنامه، به شکل مستقیم در صلاحیت هیئت حل اختلاف ثبت احوال است و نیازی به تقدیم دادخواست در دادگاه نمی باشد. بنابراین آثار این موضوع یعنی تغییر نام در سال های اخیر در هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شکل شایسته حل و فصل می‌شود. بدین ترتیب که دیوان عدالت اداری تغییر نام را یک موضوع اداری محسوب نموده است نه قضایی و روند را برای رجوع مستقیم متقاضی تغییر نام به ادارات ثبت احوال محل صدور شناسنامه هموار کرده است.

سازمان ثبت احوال عملاً قانونی را به رای دیوان عدالت اداری اضافه نموده و آن این که نامی که متقاضی، خواهان تغییر آن می باشد و نام جدیدی که می خواهد برای خود انتخاب کند، باید فراوانی بیشتری از نام شناسنامه ای داشته باشد. یعنی اگر نام شناسنامه ای کسی زهرا است و بخواهد نام جدیدی مثل  زینب را برای خود برگزیند می‌تواند به طور مستقیم به وسیله اداره ثبت احوال اقدام به این عمل کند. و الا گریزی جز رجوع به دادگاه ندارد. مثلاً فردی که نام او در شناسنامه ابوالفضل است، امکان این که به وسیله اداره ثبت احوال قادر باشد نام خود را به اسفندیار یا کیومرث تغییر دهد دشوار است. به همین علت چاره‌ای جز مراجعه به دادگاه حقوقی ندارد.

شرایط تغییر نام

– اشخاص  باید ۱۸ سال به بالا  سن داشته باشند.

– اشخاص کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد هستند.

– پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود  برای فرزندان کمتر از ۱۸ سال.

– سرپرست قانونی شامل قیم و امین و وصی برای افراد صغیر و محجور با ارائه اسنادی که سمت آن ها محقق شده باشد.

نکته قابل توجه آن است که تغییر نام باید برای یک دفعه باشد. نامی که درخواست تغییر آن شده است نباید جزو اسامی مقدس باشد و یا اگر نام مقدس است با نام مقدس دیگری در خواست تغییر داده شود.

وکیل در رودان
وکیل در رودان

نمونه پرونده تغییر نام

شخص خواهان دادخواستی به خواسته رسیدگی و صدور حکم بر اساس تغییر نام کوچک از زینب به  مهناز به ضمیمه  کپی تصویب شده شناسنامه و استشهادیه محلی و رضایت نامه پدر و با ابطال تمبر دعوای غیر مالی به دادگاه محترم ارائه موده است.

در قسمت شرح دادخواست این گونه نوشته  است که اسم  اینجانب  پس از تولد بر اساس خواست  بزرگان فامیل زینب گذاشته شده است که از همان اول برخلاف دریافت شناسنامه با نام زینت در جمع خانوادگی و نزد دوستان به نام مهناز مشهور شده ام. به طوری که بنده با همین نام  آشنایی دارم. با توجه به ان که نام زینب مورد قبول جامعه امروزی نمی باشد، در محیط زندگی و اقوام و آشنایان خود دچار  دوگانگی رفتاری و سردرگمی شده ام.  با توجه به  این  علل و رضایت پدر بنده، صدور حکم بر اساس تغییر نام زینب به مهرناز و الزام اداره ثبت احوال اصفهان  به صدور شناسنامه با نام جدید را از دادگاه محترم خواستارم.

روند رسیدگی به نمونه دعوا

دادخواست و ضمیمه های آن از طرف معاون محترم مجتمع به شعبه دادگاه حقوقی به جهت دادرسی ارسال می گردد و دفتر شعبه مزبور با  توجه  به این که دادخواست و ضمیمه ها به اندازه کافی نبوده است، دستور صادر می‌کند که این موضوع به اطلاع خواهان رسانده شود تا نسبت به رفع و تکمیل نواقص پرونده اقدام نماید وگرنه قرار رد آن صادر می شود. بعد از آن که نقص پرونده رفع گردید، در موعد مقرر پرونده نزد ریاست دادگاه فرستاده می‌شود و دستور مقتضی موافق با ماده ۶۴ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب سال ۱۳۷۹ از سوی ریاست شعبه دادگاه حقوقی صادر شده و انجام می شود. در تاریخ معین شده جلسه دادگاه تشکیل شده و خواهان ادله ی خود را توضیح می‌دهد و نماینده خوانده هم بر اساس لایحه ای در دفاع اظهار می دارد که نام خواهان با توجه به بیانات پدر ایشان  بدون اشتباه اداره ثبت احوال ثبت شده است و تنها در مواردی اقدام به تغییر نام شخص می کند که نام فرد زشت و زننده و برخلاف مقدسات دین و  سبب حتک حرمت مقدسات و مغایر با حیثیت شخص و خلاف فرهنگ اصیل ایران باشد. دادگاه با در نظر گرفتن محتویات و مندرجات پرونده پایان جلسه ی رسیدگی را اعلام نموده و بدین ترتیب رای مقتضی  صادر می کند.

وکیل در رودان
وکیل در رودان

رای دادگاه

در مورد دادخواست خانوم زینب به طرفیت خوانده اداره ثبت احوال اصفهان به خواسته تغییر نام کوچک از زینب به مهرناز با در نظر گرفتن این که خواهان ادله ی خود را در دادخواست تقدیمی خودش بیان کرده است و خوانده هم در دفاعیات خود مطالبی را بیان داشته است، دادگاه با در نظر گرفتن محتویات و مندرجات پرونده و با توجه  به آن که نام خواهان از نام های سنتی ایران و مذهبی است و بر طبق جنسیت او می باشد و هیچ دلیلی بر مستهجن و زننده بودن آن از سوی خواهان ارائه نشده است.

دلایل خواهان از دید دادگاه اثبات کننده خواسته نیست و با استناد ماده ۴ قانون ثبت احوال و ماده ۱۹۷ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی حکم به بطلان دعوای خواهان صادر و ابلاغ می‌نماید. رای صادره حضوری و طی مدت ۲۰ روز بعد از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان  اصفهان است.

وکیل تغییر نام

به منظور رسیدگی به دعوای تغییر نام توصیه گروه حقوقی دادسرایار آن است که قبل از هرچیز از یک وکیل معتبر بهره گرفت. زیرا اعتراض و مخالفت و مقاومت اداره ثبت احوال به عنوان خوانده دعوای تغییر نام   عموما سبب شکست خواهان دعوا می شود . بنابراین باید از وکیلی حقوقی متخصص در شیراز در  روند رسیدگی به این پرونده بهره گرفت که با تجربه و کار آزمودگی خود بتواند راهنمایی های لازم را در اختیار موکل خود بگذارد.

وکیل حقوقی به فردی گفته می‌شود که از طرف موکل اجازه دارد در خصوص موضوعات حقوقی در مراجع قضایی و یا غیر قضایی اقداماتی را جلو ببرد در این باره وکیل حقوقی در رابطه با احقاق حقوق خود نسبت به موضوع مذکور در محاکم قضایی و غیر قضایی طبق حدود اختیاراتی که عهده دار است تکلیف خود را انجام می‌دهد و آثار اقدام وکیل در مراجع حقوق هم طبق قانون مدنی به موکل باز می گردد.

در مقاله وکیل در میناب در مورد وظایف وکلا توضیحاتی داده شده است که برای شما مفید خواهد بود همچنین برای مشاوره با وکیل در میناب نیز وارد مقاله شوید

وکیل در رودان
وکیل در رودان

وظایف و تعهدات یک وکیل حقوقی

وکیل حقوقی از انواع وکیل می باشد که به منظور رسیدگی کردن به حقوق مدنی و مشاوره حقوقی انتخاب می گردد وکیل حقوقی قادر است که در دادگاه های حقوقی و دیگر دادگاه خانواده و یا شورای حل اختلاف فعالیت نمایند او باید در امور مدنی که مربوط با قوانین حقوقی همانند قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی و دیگر قانون تجارت و یا قانون حمایت از خانواده و قانون حسبی و سایر قوانین در این دسته تسلط داشته باشد همانند دعاوی حقوقی/ دعوای مطالبه نفقه و یا مهریه/ دعوای مطالبه اجرت المثل  و دعوای مطالبه اجرت المثل می باشد.

وکیل و مشاور حقوقی می تواند که در همه موضوعات حقوقی مشاوره دهد اما باید لحاظ گردد که عنوان موضوعات حقوقی یک موضوع کلی است بهتر است که یک وکیل در یکی از موضوعات حقوقی که دارای تخصص است به صورت تخصصی کار کند و مشاوره ارائه دهد در کشورهای پیشرفته هم وکلا به شکل تخصصی فعالیت می کند مثلا بعضی از وکلا در زمینه تجاری تخصص مطلوبی دارند که موکل با توجه به نوع تخصص آنها به وی مراجعه می کند اما در کشور ما ایران هنوز این قضیه به طور رسمی شکل نگرفته است.