وکیل در سیریک|وکیل بندر سیریک|مشاوره 24 ساعته

وکیل در سیریک

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی در بندرعباس

(09222652408)

به درخواست مخاطبین عزیز از وکیل در سیریک تقاضا کردیم در مورد جرایم اقتصادی توضیح دهد:

وکیل در سیریک و وکیل در جاسک در زمنیه های مواد مخدر/کیفری/حقوقی/ملکی/تصادفات/خانواده و… فعال است.

وکیل در سیریک
وکیل در سیریک

جرایم اقتصادی

توسعه جرایم اقتصادی سبب عدم رسیدن دولت به اهداف ملی در حوزه امنیت اقتصادی می‌شود. از جمله در کشور ما جرایم اقتصادی تبدیل به یکی از معضلات بزرگ شده است. بنابراین اهمیت برخورد با این دسته از جرایم بسیار محرز است. بر اساس رای شماره ۷۰۴ وحدت رویه هیات عمومی بر طبق بند اول ماده پنجم قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۸۱ به کلیه جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و محاربه و یا فساد فی الارض در دادگاه انقلاب اسلامی رسیدگی می‌شود.

این جرایم عموماً با همکاری دستگاه‌ های بزرگ تر و وابسته به مراکز قدرتمند انجام می‌شود و شیوه‌های فرار زیادی دارد و این که نتایج آن در طول مدت نمایان می شود. پس می توان چنین گفت این جرایم اقتصادی پیچیدگی‌های خاص خود را دارا می باشد و در این مسیر نیاز به مشاوره با کارشناس حقوقی و وکیل مجرب دارد. جرم مالی و اقتصادی را می توان به دسته های مختلفی تقسیم نمود.

 

قاچاق ارز و کالا و مرجع صالح به رسیدگی آن

در بحث انواع جرایم اقتصادی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۴ مورد تصویب قرار گرفت. دادسرای تعزیرات مسئول رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز می باشد. سازمان تعزیرات حکومتی به جرایمی مثل احتکار و کم فروشی و گرانفروشی و عدم صدور فاکتور و کالاهایی که دارای قیمت نمی باشند  وارد شده و به آن ها رسیدگی می نماید، سازمان تعزیرات حکومتی تحت نظر وزارت دادگستری و قوه مجریه واقع شده است و رای شعب بدوی و تجدیدنظر آن در دیوان عدالت اداری رسیدگی می شود.

به شکل کلی به جرایم قاچاق کالا و ارز در سطح وسیع سازمان تعزیرات حکومتی رسیدگی می‌کند و رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب می باشد.

وکیل در سیریک
وکیل در سیریک

انواع جرایم اقتصادی

دامنه جرایم اقتصادی بسیار وسیع است و قانونگذار در ماده های گوناگون قانون انواع آن را ذکر کرده است و به تشریح آن پرداخته است.

 اختلاس

از جمله موارد جرم خیانت در امانت اختلاس می باشد. اختلاس اثرات بسیار بدی در سلامت نظام اداری می گذارد. اختلاس در جوار جرایمی مثل تحصیل مال از راه نامشروع تبانی و ارتشا و کلاهبرداری و در معاملات دولتی و دریافت پورسانت در دسته جرایمی واقع می شود که مسئولان و کارکنان دستگاه‌های دولتی به سبب قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، مکلف به گزارش آن می باشند. برای مشاوره با وکیل اختلاس در بندرعباس روی لینک مربوط کلیک کنید.

رانت

یکی از جرایم اقتصادی رانت خواری می باشد. وقتی برای دستیابی به ثروت هی چگونه تلاشی انجام نشود به آن رانت گفته می شود. رانت  خوار ها از راه  نفوذ اقتصادی و سیاسی خویش یا به وسیله اشخاص صاحب نفوذ به طریق غیر قانونی به منابع مالی دست یافته و ثرو تی را از این طریق به دست می‌آورند. رانت‌خواری سبب ضرر های اجتماعی و اقتصادی زیادی در کشور ها می گردد. رانت خوار ها افرادی هستند که بی آن که کار مفیدی در نظام اقتصادی یک کشور انجام دهند ثروتمند می شوند.

رانت خوارها برخی اوقات کارهایی را انجام می‌دهند که برای اقتصاد کشور زیان آور است و در ازای پرداخت رشوه یا هر اقدام غیر قانونی به امتیاز هایی مثل اختصاص یافتن ارز ارزان قیمت و قاچاق کالا و غیره دست می یابند. این عمل سبب فساد مالی و اقتصادی می شود. با توجه به این مورد در صورت نیاز میتوانید با  وکیل رشوه در شیراز نیز مشورت نمایید یا مقاله مربوطه را مطالعه کنید

جرم قیمت ها

مورد بعدی از انواع جرایم اقتصادی جرم راجع به قیمت ها است که شامل اعمال مجرمانی مثل تجاوز از قیمت تصویب شده و ایجاد قیمت‌های دروغین و اختلال در آزادی حراج و مزایده می باشد و نیز انتشار امور غیر واقعی در مورد اوراق مشارکت عرضه شده از سوی دولت با هدف جلب اعتماد مردم و تشویق آن ها به برگرداندن اوراق با هدف خرید آن ها از سوی شخص تحریک کننده و تشویق کننده از جمله جرم اقتصادی با عنوان کسب مجرمانه پول حساب می شود.

وکیل در سیریک
وکیل در سیریک

پولشویی به یک سلسله اعمالی اطلاق می شود که به منظور ضایع کردن منبع اصلی درآمد نامشروع صورت می پذیرد. اموالی از طرق  قانونی کسب می‌شود اما با شیوه های متقلبانه وارد سیستم مالی و قانونی و مشروع می‌گردد و به این شیوه اثر پای مجرمانه اولیه از بین می رود.

ماده ۱۱ قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و تبصره راجع به آن قانون گذار به شرح این جرم پرداخته است به شکل کلی این جرم از سوی افرادی اتفاق می‌افتد که یا از منبع اصلی پول بی اطلاع می باشند یا با صاحب اصلی مال توانی می‌کنند و یا دخالتی در رفتار مجرمانه اولیه ندارند. اما برای صحیح جلوه دادن این درآمدها با مجرم اصلی وارد همکاری می گردند.

آیا میدانید مرجع رسیدگی به جرایم اقتصادی کجاست ؟ پاسخ این سوال را میتوانید در مقاله وکیل در بشاگرد که شهری در مجاورت شماست مطالعه نمایید.

جرایم بورسی

آن گروه از رفتارهای مغایر با قانون در قلمرو بورس و اوراق بهادار اتفاق می‌افتد و سبب خارج کردن روند معاملات اوراق بهادار از سیستم عادی خود می شود و نوعی اختلال در سیستم خرید و فروش سهام را ایجاد می کند. این ارتکابات باید مغایر با مفاد قانون انجام پذیرد و انجام آن با سوء نیت باشد.

پس اعمالی که به شکل معمول در ساختار بازار بورس ایجاد می شود و برخی اوقات به شکل صحیح و خطایی در سیستم انجام می گردد مبنای جرم انگاری بورسی نیست. مصادیقی از این رفتارها مثل خودداری از ارائه اسناد یا سوء استفاده از داده های محرمانه و معاملات متکی بر اطلاعات سری و نرخ گذاری و افشای اطلاعات محرمانه به شکل مستقیم یا غیر مستقیم می باشد.

جرایم متناقض با فعالیت های اقتصادی

قوانین و مقررات از سوی دولت برای تصدی فعالیت‌های اقتصادی پیش‌بینی شده است. شرکت ها و بنگاه های اقتصادی برای ورود به چرخه اقتصاد مکلف به رعایت این قواعد هستند. جرایم اقتصادی به دو گروه در این حوزه تقسیم می شوند:

دسته اول: فعالیت های اقتصادی  که در اصل نامشروع غیرقانونی می باشد: مثل قمار و شرط بندی. دسته دوم: جرایمی می باشد که با هدف دست یابی به سود کلان در راستای فعالیت‌های اقتصادی بعد از ایجاد قانون تشکیلات اقتصادی رخ می‌دهد که در برگیرنده سوء استفاده از سرمایه مورد استفاده در تشکیلات اقتصادی و فعالیت‌های منجر به ضرر و زیان شرکت های اقتصادی و سهامداران اشخاص ثالث و سوء استفاده از سرمایه های امانی شرکت و انجام اقدامات علیه کارگران مثل تخلف از پرداخت حداقل دستمزدها و نقض قوانین روابط تجاری و نقض حقوق مصرف کننده و جرایم زیست محیطی و تخلفات نقض منافع دولت مثل فساد مالی و تقلب مالیاتی و جرایم ورشکستگی به تقلب و تقصیر می‌شود.

وکیل در سیریک
وکیل در سیریک

اگر نیاز به وکیل مجرب برای مسائل اقتصادی را دارید میتوانید قبل از انتخاب وکیل مقاله وکیل در میناب را مطالعه کنید که در مورد وظایف وکلا توضیحات جامه ای را داده است

مصادیق و یا انواع جرایم اقتصادی:

پولشویی

فرد یا شرکتی از طریق نامشروع یا غیر قانونی مانند فروش مواد مخدر و یا فروش مشروبات الکلی و یا فروش کالای قاچاق سود و درامد بالایی به دست می آورد.سپس این درآمد یا سود را در راه قانونی سرمایه گذاری می کند یا به عبارت دیگر پول کثیف و غیر قانونی را تبدیل به پول تمیز و قانونی می کند.

حتی ممکن است در ابتدا استفاده از پول و سرمایه ای در جهت قانونی باشد و سپس در جهت غیر قانونی و دوباره در جهت قانونی در این مورد هم پولشویی رخ می دهد.

پولشویی برای پنهان کردن منبع پول انجام می شود.در این جرم ابتدا پول و یا سود نا مشروع به دستگاه مالی وارد می شود سپس با گردش حساب و چرخیدن پول در دست دیگران عمل عادی جلوه می کند پس از گذشت مدتی و با سیاست های خاصی پول ها دوباره به جای اولیه خود باز می گردند تا کسب درآمد غیر واقعی بروز نکند.

مقدمه این جرم کسب مال نامشروع است اما جرم پولشویی پیچیده تر و پیشرفته تر کسب مال نامشروع می باشد.

اختلاس

اختلاس به برداشتن و کم کردن غیرقانونی اموال دولتی یا غیردولتی که توسط کارمندان و کارکنان دولت یا وابسته به دولت انجام می‌گیرد، گفته می‌شود.این جرم یعنی اختلاس در ایران خلال تحریم و در شرایط نا منظم اقتصادی رخ داده است و اکثر اختلاس ها با برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده، منظم و پنهان و توسط سران مقبول و دولتی انجام می شود.