وکیل در عسلویه|وکیل بندر عسلویه|مشاوره 24 ساعته

وکیل در عسلویه

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بوشهر و مشاور حقوقی در بوشهر

(09222652408)

به درخواست مخاطبین عزیز از وکیل در عسلویه تقاضا کردیم در مورد چک توضیح دهد:

وکیل در عسلویه در زمنیه های مواد مخدر/کیفری/حقوقی/ملکی/تصادفات/خانواده و… فعال است.

شما میتوانید در زمینه های فوق با وکیل در جم نیز تماس حاصل فرمایید.

برگشت خوردن چک

چنان چه وجه چک به علتی پرداخت نشود، بانک وظیفه دارد در برگه ویژه‌ای که مشخصات چک و هویت و آدرس کامل صادر کننده در آن قید شده است، علت یا علت های عدم پرداخت را به طور شفاف ذکر نموده و آن را مهر و امضا کرده و به دارنده چک تسلیم نماید. در برگ مذکور باید تطابق امضای صادر کننده چک با نمونه امضای موجود در بانک و یا عدم تطابق آن از سوی بانک مورد تصدیق واقع شود و نیز بانک موظف است به هدف اطلاع و آگاهی صادر کننده چک سریعاً نسخه دوم را به آخرین نشانی صاحب حساب که در بانک موجود است ارسال نماید.

مجازات چک بلامحل

بر اساس ماده ۷ قانون صدور چک مجازاتی برای صدور چک بلامحل در نظر گرفته شده است که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

-چنان چه مبلغ چک کمتر از ۱۰ میلیون ریال باشد تا شش ماه حبس

-اگر مبلغ چه کسی ۱۰ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال باشد ۶ ماه تا یک سال حبس

– اگر مبلغ چک بیش از پنجاه میلیون ریال باشد یک تا دو سال حبس و دو سال ممنوعیت از داشتن دسته چک در انتظار محکوم‌علیه خواهد بود.

در شرایطی که چک های بلامحل تعداد زیادی باشد، با توجه به مجموع مبالغ چک های برگشتی مجازات جاری خواهد شد. این مجازات شامل مواردی است که ثابت شده چک های بلامحل به دلیل معاملات نامشروع یا بهره و ربوی صادر شده، نمی‌شود. در غیر این صورت مجازات به صورت مشدد خواهد بود.

علل نقد نشدن چک

نکته قابل توجه این که مواردی که باعث نقد نشدن چک می شود، نشانه است و حتمی و کامل نمی باشد و بر همه اشخاص و افراد هم دلالت ندارد. اما می توان چنان گفت که اگر شخص با این نشانه ها مواجه شد، ممکن هست که چک نقد نشود و باید با احتیاط بیشتر چک را دریافت کند.

1- چکی که تاریخ آن روز پنجشنبه یا روز پیش از تعطیلات باشد.

2- چکی که در آن تاریخ مبلغ یا امضای صادرکننده خدشه‌دار شده باشد.

3- چکی که صادر کننده آن به شکل آماده از گاو صندوق خارج کرده و به شخص تحویل می دهد باید با دقت بیشتری مورد بررسی و ملاحظه قرار بگیرد. صادرکننده چک  بهتر است که چک را در مقابل شخص امضا و تنظیم نماید.

4- چکی که شخص مقابل فرد به ع وان چک همسر خود تحویل می دهد.

5-  چکی که مبلغ آن در بخش حروف و عدد با هم در تضاد باشد.

6- چکی که نقد شدن آن از طرف صادرکننده مشروط شده باشد.

7-چکی که از سوی شرکت ها و سازمان و موسساتی که با یک امضا به شخص تحویل داده می شود.

8- چک شرکت ها و سازمان ها و موسساتی که بدون مهر آن شرکت و سازمان و موسسه به شخص تحویل داده می شود.

9-چک افرادی که از بانک های بی اعتبار و بی مشتری دسته چک می گیرند.

10- چک اشخاصی که آگهی و اعلامیه حراج بر در مغازه و محل کسب خود زده اند.

11- چک اشخاصی که دارای پرونده های کلان در مراجع قضایی می باشد.

12- چک افرادی که بیکارند و احتمالاً درآمدی ندارند.

13- چک اشخاصی که بدهی های سنگین و معوق به نظام بانکی دارند.

14- چک اشخاصی که ممنوع الخروج شده اند.

15- چک کسبه ای که پروانه کسب از اتحادیه صنفی خود ندارند.

16- چکی که برای تضمین معامله یا ضمانت افراد صادر می‌شود.

تنظیم چک و موارد ضروری در تنظیم آن

وکیل در کنگان مینویسد:

-مبلغ و تاریخ چک باید هم به شکل حروف هم به عدد ذکر شود.

– بعد از آن که تاریخ و مبلغ نگارش شد، بر روی آن باید چسب شیشه ای زده شود تا امکان تغییر آن میسر نباشد چون با کندن چسب کاغذ هم پاره می شود.

-هنگام نوشتن  چک باید از یک خودکار استفاده شود و اگر در حین نوشتن شخصی خود کار داد از دریافت آن امتناع باید نمود. چون او می تواند با آن خودکار نوشته ها را در هنگام دیگری دچار تغییر کند.

-همه اطلاعات مبلغ و تاریخ و در وجه را باید صاحب چک تکمیل کند و در اختیار گذاشتن و تکمیل آن از سوی شخص دیگر خودداری نمود تا دست خط او وارد چک نشود.

-اگر چک دچار خط خوردگی شده است، حتما مقدار آن را در چک قید باید کرد و اگر خط خوردگی ندارد حتماً باید بدون خط خوردگی ذکر شود.

-برخی چک ها هستند که نیازمند دو امضا یا مهر می باشند و گاهی اوقات صادر کننده چک یک امضا می کند و در این صورت دارنده آن قادر نیست چک را وصول کند و نیاز به طرح دعوای طولانی دارد.  بر این اساس پیشنهاد می شود  که صادرکننده چک  ذکر کند که چک یک امضاء بوده و نیاز به مهر دارد یا دو امضاء بوده است.

-باید تلاش کرد که چک در وجه شخص مشخصی صادر شود و از پرداخت آن در وجه حامل خودداری نمود.

-در صورتی که بر روی چک درج شود که مثلاً بابت فلان کار یا بابت ضمانت، چک حقوقی خواهد شد و به نفع دارنده است که این بابت و یا شرط گذارده نشود.

-در هیچ شرایطی نباید چک را به شکل سفید امضا صادر نمود.

-چنان چه چک در جهت پرداخت در یک قرارداد صادر شده است حتماً مشخصات آن به شکل کامل در قرارداد قید شود مثلاً مبلغ و تاریخ و شماره آن قرارداد.

شما میتوانید جهت مشاوره با وکیل در کنگان به مقاله مربوط مراجعه کنید.

بخش های تشکیل دهنده چک

چک از قسمت هایی تشکیل شده است که هر یک از آن ها را در زیر شرح می دهیم:

شماره مسلسل

شماره ای است که هنگام چاپ شدن برای هر برگ به شکل جداگانه و بدون تکرار بر روی چک ثبت می شود.

 شماره حساب جاری

شماره حساب بانکی می باشد که وجه معین شده از آن حساب پرداخت می‌شود. این شماره عموماً به همراه نام صاحب حساب روی همه برگ‌های یک دفترچه چک چاپ می شود.

تاریخ پرداخت

تاریخی است که زمان پرداخت وجه تعیین شده است. بر اساس قانون این تاریخ باید به حروف نگارش شود. اما در صورتی که به عدد هم نوشته شود مشکلی نخواهد بود.

گیرنده

نام شخصی است که می‌تواند وجه چک را در تاریخ معین دریافت نماید و اگر در وجه فردی مشخص صادر شود فقط همان شخص قادر خواهد بود چک را وصول کند. اما اگر در وجه حامل باشد هر فردی می تواند برای وصول آن اقدام نماید. حتی شخصی که آن را روی زمین بیابد.

مبلغ چک

یک بار به حروف در وسط یک بار بعد در پایین برگه چک نگارش می شود.

امضای صاحب حساب

بدون امضای صاحب حساب چک هیچ اعتباری ندارد و قابل پرداخت نمی باشد. در شرایطی که حساب جاری مشترک باشد همه شرکت‌ها باید چک را امضا نمایند.

انواع چک

در قسمت قبل به توضیح این سوال که چک چیست پرداخته شد و برخی از مهم ترین احکام مربوط به صدور چک بررسی شده ؛ با این حال اطلاع از اینکه انواع چک چیست ، ضروری است و به همین دلیل در این قسمت برخی از مهم ترین انواع چک را که و پ توضیح خواهیم داد :

1 . چک عادی : چکی است که صاحب حساب آن را در وجه سایر افراد صادر می کند . این نوع از چک ها اعتبار پرداختی خاصی ندارند و تنها به اعتبار صاحب حساب می توان به آنها اطمینان کرد . بنابراین توصیه می شود تنها از افرادی که به حساب آنها مطمئن هستید یا شناخت کافی از آنها دارید ، چک عادی دریافت کنید .

2 . چک تایید شده : برخلاف چک های عادی این چک ها از اعتبار پرداختی بالاتری برخوردارند ، زیرا بانک وجود وجه چک را در حساب تایید می کتد . به این ترتیب که حساب صادر کننده را به میزان مبلغ مندرج در چک جدا و مسدود می کند و وجه تأیید شده را تنها به دارنده چک پرداخت می کند .

3 . چک تضمین شده یا بانکی : چکی است که به تقاضای مشتری توسط بانک صادر می شود . این چک در وجه خود بانک صادر کننده و یا یکی از شعب همان بانک خواهد بود . مزیت این چک ، تضمین پرداخت وجه توسط بانک است .