وکیل در نایین|وکیل نایین|مشاوره 24 ساعته

وکیل در نایین

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اصفهان و مشاور حقوقی در اصفهان

(09222652408)

به درخواست مخاطبین عزیز از وکیل در نایین شهر تقاضا کردیم در مورد رابطه نامشروع توضیح دهد:

وکیل در نایین در زمنیه های مواد مخدر/کیفری/حقوقی/ملکی/تصادفات/خانواده و… فعال است.

شکایت از جرم رابطه نامشروع و مرجع صالح به رسیدگی آن

با توجه با آن که رابطه نامشروع یک جرم است، رسیدگی به آن ها در دسته دعاوی کیفری می باشد و با توجه به تقسیم بندی آیین دادرسی کیفری این شکایت در شهرستان و در دادسرای عمومی و در تهران در دادسرای ارشاد اقامه شود.

به طور کلی  لازمه اثبات رابطه نامشروع و شکایت از آن ادله اثبات قانونی می باشد. با توجه به ماده ۲۴۱ قانون مجازات اسلامی در شرایطی که ادله اثبات قانونی بر وقوع جرایم منافی عفت موجود  نباشد یا کافی نباشد، هر شکل تحقیق و بازجویی به منظور کشف جرم مخفی از انظار عمومی، ممنوع خواهد بود. جز در مواردی که ارتکاب به جرم رابطه نا مشروع با اجبار و اکراه و آزار و ربایش و اغفال که بر اساس قانون فوق در حکم ارتکاب به عنف است،توأم باشد که از شمول این قانون خارج است. اکراه در قتل چیست؟ایا اکراه در کل رافع مسئولیت کیفری میباشد؟رابطه اکراه و رابطه نامشروع چیست؟

وکیل در نایین
وکیل در نایین

 اسناد ضروری برای  شکایت از جرم رابطه نامشروع

-مدارک شناسایی مثل شناسنامه و کارت ملی

-ارائه شاهد معتبر و یا صورت جلسه پلیس

پیشینه کیفری و رابطه نامشروع

جرم رابطه نامشروع همان طور که قبلاً اشاره شد ۹۹ ضربه شلاق تعزیری می باشد و بر اساس ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی و تبصره ۱، شلاق حدی پیشینه کیفری تأثیر‌گذار محسوب می‌شود و محکومیت به جرم رابطه نامشروع تنها در پیشینه کیفری محکوم قید می‌شود. اما در گواهی های صادره منعکس نخواهد شد. یعنی سابقه کیفری نیست.

غیرقابل گذشت بودن جرم رابطه نامشروع

جرم رابطه نامشروع از دسته جرایم غیر قابل گذشت می باشد. یعنی شکایت شاکی و گذشت او بر اساس تبصره یک ماده ۱۰۰ قانون مجازات اسلامی در شروع به تعقیب و رسیدگی و ادامه آن و اجرای مجازات هیچ اثری ندارد. یعنی چنان چه شخص، مرتکب جرم رابطه نامشروع شود، به منظور رسیدگی و اجرای احکام نیازمند طرح شکایت از طرف شاکی نیست و از لحاظ جنبه عمومی قابلیت تعقیب خواهد داشت.

وکیل در نایین
وکیل در نایین

مرور زمان و جرم رابطه نامشروع

کیفر جرم رابطه نامشروع از جمله مجازات تعزیری درجه ۶ می باشد و بعد از سپری شدن ۵ سال از تاریخ وقوع جرم یا آخرین اقدام تعقیبی یا تحقیقی او گذشته باشد یا هفت سال از زمان قطعی شدن حکم آن هیچ اقدامی صورت نگیرد یا مجازات انجام نشود، شامل مرور زمان می گردد و از جمله موارد سقوط مجازات است.

تفاوت رابطه نامشروع و زنا

-رابطه نامشروع ازجمله جرایم تعزیری و زنا جرم حدی می باشد.

– گستره جرم رابطه نامشروع بسیار وسیعتر از حوزه جرم زنا است. به این مفهوم که روابط نامشروع به هر شکل رابطه منافی عفت مثل گرفتن دست یکدیگر به وسیله زن و مرد نامحرم و بوسیدن و در بغل گرفتن، رفتن به کافی شاپ و ارتباطات تلفنی و غیره اطلاق می‌شود. اما زنا فقط رابطه جنسی دخول دو نامحرم تلقی خواهد شد.

-شرایط اثبات جرم زنا بسیار سخت تر از اثبات رابطه نامشروع می باشد.

-وضعیت تحقق و احراز دو جرم رابطه نامشروع و زنا بسیار با هم فرق دارد. برای احراز جرم زنا شرایط ویژه‌ای برقرار است. اما رابطه نامشروع در فضای مجازی و خیابان ماشین و غیره نیز امکان پذیر است.

اثبات رابطه نامشروع با عکس

عکس ها می تواند به منظور اثبات جرم به علم قاضی کمک کند. اما دلایل لازم و کافی برای اثبات جرم رابطه نامشروع شهادت شهود می باشد. با پیشرفت تکنولوژی می توان اطلاعات را به هر شکلی ایجاد نمود و تأثیر این اطلاعات در معرض شک و شبهه قرار می‌گیرد. علاوه بر این به سبب رواج رابطه نامشروع تلفنی و الزام به تحقیق و اثبات آن ها، اپراتورهای تلفن همراه مکلفند بر اساس مواد ۶۶۷ و ۶۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری در سال ۹۲ داده های خود را به مدت شش ماه ذخیره کنند تا به عنوان اماره قانونی در دادگاه استفاده شود.

روابط نامشروع در کشورها و فرهنگ‌ها و ادیان مختلف از تعاریف متفاوتی برخوردار است. به شکل کلی وقتی زن و مرد نامحرم از مرزهای یک رابطه عادی رد می شوند، رابطه نامشروع ایجاد می گردد. یعنی وقتی که به انجام اموری می پردازند که خلاف شرع  قوانین فعلی کشور است، گرفتار این رابطه شده اند.

مفهوم رابطه نامشروع

با توجه به ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، رابطه نامشروع بدین ترتیب تعریف شده است اگر زن و مردی که بین آن ها علقه ی زوجیت نیست، یعنی عقد دائم یا موقت بین آن ها برقرار نشده است، اقدامی انجام گیرد  غیر از زنا، مثل تقبیل یا همان بوسیدن و مضاجعه یا در آغوش کشیدن انجام دهند، مجرم شناخته می‌شود.

از این ماده چند نکته می‌توان برداشت نمود؛ یکی این که نوع روابط در رابطه نامشروع با زنا فرق دارد. در زنا همبستری و نزدیکی جنسی توام با دخول انجام می‌شود. اما در رابطه نامشروع این اتفاق رخ نمی‌دهد. ولی قانون‌شکنی صورت گرفته است. نکته دوم این که این قانون فقط در روابط اشخاصی تعریف می گردد که به سن بلوغ رسیده اند و نکته سومی که از این ماده می‌توان برداشت نمود آن است که اقدامات زیادی در این دسته از رابطه‌ها شکل می‌گیرد که از مهم‌ترین آن ها می‌توان به تلفنی حرف زدن و پیامک دادن و دست دادن به نامحرم اشاره نمود.

همه این موارد هنگامی جرم تلقی می شود که عفت عمومی را زیر سوال ببرد. پس روابط کاری و تحصیلی و غیره تا هنگامی که این مشکل را در بر نداشته باشد، جرم نخواهد بود.

وکیل در اردستان پیرامون تجاوز به عنف توضیحاتی داده است که میتوانید مقاله آن را از لینک مربوط مطالعه بفرمایید

وکیل در نایین
وکیل در نایین

مجازات رابطه نامشروع

مجازات این دسته از افراد تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیری است و چنان چه این اعمال در انظار عمومی و اماکن عمومی انجام شود، مضاف بر ۹۹ ضربه شلاق، شخص به دو تا ۱۰ ماه حبس محکوم می‌شود. امکان دارد قاضی ۷۴ ضربه ی دیگر را نیز حکم دهد و نکته قابل توجه این که چنان چه اعمال با اجبار یکی از دو طرف انجام شده باشد، فقط فردی که دیگری را مجبور به این اعمال کرده است، مجازات می‌شود.

انواع رابطه نامشروع

قبلاً هم اشاره کردیم که اقدامات مختلفی به عنوان روابط نامشروع محسوب می‌شود. اما یک دسته بندی برای این رابطه ها اگر بخواهیم انجام دهیم در زیر شرح داده می شود:

رابطه نامشروع زن

چنان چه زنی که دارای شوهر است، روابط نامشروع برقرار کند و شوهر قادر باشد این موضوع را در دادگاه اثبات کند، در هنگام طلاق دو فرضیه ایجاد خواهد شد: یکی از عدم تعلق اجرت المثل به زن و دیگری ضایع شدن شرط تقسیم دارایی . چنان چه زن به منزل شوهر خود بر نگردد و به روابط خود با مردهای نامحرم ادامه دهد، شوهر او قادر است این موضوع را به وسیله شکایت تحت عنوان رابطه نامشروع اثبات نماید و به حق گرفتن اجازه تجدید فراش دست . البته این نکته را باید مد نظر داشت که پس از آن که از سوی دادگاه این اذن به مرد اعطا شد، به زن حق طلاق به سبب ازدواج مجدد شوهر تعلق نمی گیرد.

وکیل در نایین
وکیل در نایین

رابطه نامشروع مرد

اگر زن قادر باشد در دادگاه اثبات کند که شوهرش گرفتار رابطه نامشروع است، دادگاه به او حق طلاق را اعطا می کند. مثلاً با همکاران زن خود برای تفریح به خانه و کافی شاپ و غیره می رود.