وکیل دیه در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وکیل دیه در شیراز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

ویدیو وکیل دیه در شیراز(مهدی حنیور دانشجوی حقوق)

تعریف دیه:

در خصوص ماهیت دیه در این که آیا دیه یک امر جزایی و مدنی است یا ماهیتی دوگانه دارد نظرهای متفاوتی بیان شده و دلایلی برای اثبات نظریه اعلام گردیده است.
عده ای معتقدند که دیه فاقد وصف مجازات کیفری است و استدلال می‌کنند که مجازات کیفری هنگامی بر مجرم اعمال می‌شود که علاوه بر تحقق رکن مادی ، قصد  مجرمانه یا لااقل خطای کیفری در بین باشد.

از آن سو  جرایم زیادی در جنایات شبه عمد ای وجود دارد که مرتکب تنها قصد ایراد جنایت را ندارد، بلکه حفظ جوانب احتیاط را هم کرده به حدود مقرر و مجاز پایبند است. با این حال وقتی در این وضعیت فعل او اتفاقاً به تلف و خسارت منتهی می شود، ضامن دیه ناشی از آن است.

وکیل دیه در شیراز
وکیل دیه در شیراز

وکیل پایه یک دیه در شیراز :

در مقابل گروه دیگری معتقدند که دیه نوعی مجازات است این گروه از پژوهشگران معاصر   دیه را نوعی کیفر جانی می دانند و ‏ عقیده خود را به این نکته معطوف می‌کنند که در  شریعت اسلام در قتل و جرح در شبه عمد و خطا دیه را کیفر اصلی قرار داده و  حکم کردن بستگی به درخواست افراد ندارد.

بلکه دیه مانند هر کیفر دیگری برای جرم  مقرر شده است،  و هرگاه مجنی علیه آن را ببخشد، جانی به کیفر تعزیری مناسبی کیفر می شود. در همین زمینه اداره حقوقی قوه قضائیه معتقد است که اصل کلی این است که مجازات عمل ارتکابی مرتکب، بزه نمی باشد. مگر در مورد استثنا  بر آن.

مطابق ماده ۴۴۸ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲  دیه مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو به مجنی علیه یا به ولی یا اولیای دم او داده می شود. بنابراین مطابق تعریف فوق و ماده ۱۷ ، دیه یکی از انواع مجازات های مقرر در این قانون است و هر جا که مقنن آن را مجازات جانی معین کرده باشد، مورد، جنبه کیفری دارد. در مورد دیه قتل میتوانید مقاله قتل و مجازات قتل را مطالعه فرمایید.

به این نکنه توجه کنید  در صورتی که قتل در ماه حرام رخ دهد تغلیظ دیه اتفاق می افتد

کلیات دیه اعضا:

به موجب ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی،  در جنایت بر اعضا و جنایت عمدی که قصاص ندارد و مقدار مجازات آن مشخص نشده است، به شرح مقرر در این قانون دیه ثابت می شود.

به گفته ی یک وکیل تصادفات، اصولا بدن انسان از چند قسمت تشکیل شده که برای آن در قانون مجازات اسلامی، مجازات خاصی اعم از قصاص و دیه و یا ارش در نظر گرفته شده است.اعضای بدن یکی شامل اعضای ظاهری هستند که قابلیت قصاص را دارند. مثل چشم و گوش و بینی و دست و پا و دندان و قانونگذار نحوه قصاص این اعضا را از مواد ۳۹۳ تا ۴۱۷ قانون مجازات اسلامی مورد حکم قرار داده است.

دوم اعضای ظاهری هستند که جای اجرای قصاص ندارند و یا قصاص امکان ندارد یا تساوی در قصاص حفظ نمی‌شود و یا محل مورد نظر در مجنی علیه در جانی وجود ندارد. مثل قصاص زن نسبت به مرد در پستان و غیره و یا به هر صورت دیگری که باید دیه پرداخت شود.  مانند دست و یا چشم و  انگشتان  و غیره که به صورت غیر عمدی قطع شوند.

قسمت هایی ازظاهر بدن نیز وجود دارند که دیه مقدر ندارد و باید ارش آن تعیین گردند .مانند زخم های بیرونی در بدن مثل زخم روی شکم و پهلو و پشت و زخم روی گردن و داخل لب و زخم داخل چشم که دیه معین ندارند و باید ارش تعیین شود.

این اعضا شامل قلب و کلیه ها و طحال و کبد و ریه و شش ها و کیسه صفرا به معده و مثانه و غیره است و اگر ضربه وارده به این اعضا موجب خسارت گردد و آن ها را پاره کند یا زخم نماید گاهی ممکن است منجر به مرگ طرف شود. شارع مقدس برای تعیین اعضای معینی  مشخص نکرده است. بلکه به حاکم و پزشکی قانونی واگذار نموده تا با بررسی دقیق و تاثیر هر یک از آن ها در بدن، اظهارنظر کنند. در مورد تفاوت ارش و دیه در سایت یاروکیل مقالات را مطالعه فرمایید.

وکیل دیه در شیراز
وکیل دیه در شیراز

بررسی دیه در جراحات وارده:

جرح به آسیب‌هایی گفته می‌شود که سبب پاره شدن بافت های بدن می شود و اغلب با خونریزی همراه است. ولی گاهی امکان دارد توأم با خونریزی نباشد.

برخی از این جراحات به شرح زیر است:

زخم حارصه چیست و مقدار دیه حارصه:

خراش پوست بدون آن که خون جاری شود. حارص از ماده حرص ودر لغت به معنای پوست می باشد و دیه آن یک صدم دیه کامل است.

زخم دامیه یا دامعه چیست ومقدار دیه دامیه:

از ماده دمع ، به معنای اشک می باشد و چون خون از زخم همچون قطره اشک خارج می شود، به آن دامعه می گویند،  ماده ۷۰۹ قانون مجازات اسلامی آن را جراحت می داند اگر همراه با جریان کم یا زیاد خون باشد،دیه آن دو صدم دیه کامل است.

زخم سمحاق و مقدار دیه مسحاق:

به کسر سین پرده نازکی است روی استخوان که آن را می پوشاند.  قانون مجازات اسلامی ۷۰۹ آن را جراحتی می داند که به پوست نازک روی استخوان برسد و دیه آن چهارصدم دیه کامل است.

زخم هاشمه و مقدار دیه هاشمه:

جنایتی است که سبب شکستگی استخوان شود و دیه آن ۱۰ صدم دیه کامل است.

از موارد دیگر می‌توان به منقله ،  به معنای جراحتی که درمان آن جز با جابجا کردن استخوان میسر نمی باشد. و مومه جمجمه و محفظه استخوانی است که حاوی مغز می باشد. پرده های بین مغز و جمجمه وجود دارد که مغز را می پوشاند که به این پرده کیسه مغز  می گویند.

دامغه نیز از ماده دمغ به معنای مغز است و در اصطلاح جنایتی است که کیسه مغز را می شکافد و علت ثبوت آن، علاوه بر دیه در این جا آن است که پاره شدن کیسه دماغ ،  زخمی است که از ناحیه شارع دیه ای  برای آن معین نشده است. لذا قاضی علاوه بر ثبوت  جنایات وارده ی  مراحل قبل از دامغه، حکم به ارش نیز می دهد.

نحوه محاسبه دیه در قانون مجازات اسلامی:

از نظر وکیل پایه یک دادگستری  هرگاه یکی از جراحت های  موضحه ،  حارصه ،  دامیه ، متلاحمه ، سمحاق ، در قسمتی از بدن جز سر و گردن اتفاق بیفتد در شرایطی که آن عضو دیه ی معینی داشته باشد، دیه به نسبت  های فوق از آن عضو تشخیص داده می‌شود و اگر آن عضو  دیه ی معینی نداشته باشد، ارش ثابت می شود. به عنوان مثال چنان چه متلاحمه برای یک بند از انگشت حساب شود، به نسبت دیه ی یک بند انگشت محاسبه می شود. بدین مفهوم که دیه انگشت برابر با یک دهم دیه کامل، دیه یک بند انگشت یک سوم دیه انگشت، متلاحمه برای یک بند انگشت ۲ درصد از دیه یک بند انگشت خواهد بود.

 

وکیل دیه در شیراز
وکیل دیه در شیراز

شیوه ی محاسبه دیه صدمات منجر به تغییر رنگ پوست و تورم صورت:

– اگر پوست صورت سیاه شود، شش هزارم دیه کامل خواهد شد.

– اگر پوست صورت کبود شود سه هزارم دیه کامل خواهد شد.

_ اگر پوست صورت سرخ شود یک و نیم هزارم دیه کامل خواهد بود .

 دیه تغییر رنگ پوست بقیه اعضای بدن:

-اگر بقیه اعضای بدن سیاه شود سه هزارم دیه کامل،

– اگر بقیه اعضای بدن کبود شود یک و نیم هزارم دیه کامل،

-اگر بقیه اعضای بدن سرخ شود ۷۵ میلیونیوم دیه کامل محاسبه خواهد شد.

نکته قابل توجه این که به منظور احتساب دیه با اعداد اعشاری همین بس که آن ها را در مبلغ دیه ی کامل ضرب نمود.

مثلاً وقتی دیه کبودی یک و نیم هزارم دیه کامل مشخص شده است آن را در مبلغ دیه سال جاری یعنی ۴۸۰ میلیون ضرب می کنیم. عددی که به دست می‌آید ۷۲۰ هزار تومان خواهد بود.

 نکاتی در موضوع تغییر رنگ پوست:

در حالی که راجع به تغییر رنگ تفاوتی ندارد که آن عضو دارای دیه ی تعیین شده باشد یا خیر بین تغییر رنگ همه یا بخشی از اعضا تفاوتی وجود ندارد و دیه یکسانی برقرار خواهد بود. فرقی ندارد که تغییر رنگ بر روی پوست بماند  یا محو شود. در مورد تغییر رنگ پوست سر، دیه مشخصی ندارد و برای آن ارش در نظر گرفته شده است. آسیب هایی که سبب  تورم بدن سر یا صورت شود موجب ارش خواهد بود. در شرایطی که مضاف بر تورم سبب تغییر رنگ پوست نیز شود، ارش تغییر رنگ به آن اضافه خواهد شد.

اگر برای مشاوره  درخواست دیه تغییر رنگ پوست به وکیل کیفری در شیراز نیاز دارید میتوانید مقاله مرتبط با این موضوع را مطالعه نمایید

تفاوت ارش و دیه:

دیه در اصل جبران خسارت بدنی می باشد که نوع و میزان آن در قانون تعیین شده است. اما میزان خسارت ارش در قانون معلوم نیست. مثلاً در قانون جبران خسارت قطع یک دست مشخص شده که دیه آن نصف یک دیه کامل می باشد.دیه پاره شدن یک تار عصبی در دست در قانون معلوم نیست که در مورد جبران این دسته از خسارت‌ها قاضی دادگاه با توسل به نظریه کارشناسی پزشکی قانونی آن را تعیین می کند. عموماً پزشک قانونی خسارت را با درصدی از دیه ی عضوی اظهار می‌دارد.

در ماده ۱۴ قانون مجازات اسلامی به این شکل تعریف شده است که مالی است که از سوی شارع، به منظور یک جنایت مشخص می‌شود. مثل دیه قتل غیر عمد. اما در مورد ارش باید بگوییم که بر اساس ماده ۳۶۷ قانون مجازات اسلامی گفته شده اگر جنایتی بر عضو شخصی وارد شود و شرعاً مقدار معینی  تحت عنوان دیه برای آن مقدر نگشته باشد، شخص جانی باید ارش پرداخت کند.

در ماده ۴۹۵ از قانون فوق الذکر گفته شده در همه مواردی که بر اساس مقررات قانون مجازات اسلامی تعیین شود با در نظر گرفتن دیه کامل انسان و کیفیت و نوع جنایت، مقدار خسارت وارد بر اساس نظر کارشناس مشخص می شود.

وکیل دیه در شیراز
وکیل دیه در شیراز

 روش محاسبه ارش:

از دیدگاه حقوق مدنی ارش یک کسر است. صورت آن تفاوت قیمت صحیح و معیوب روز تقویم مال مورد معامله می باشد و مخرج کسر قیمت صحیح روز تقویم است این کسر، چنان چه  ضرب در قیمت ثمن روز واقع شدن عقد شود، ارش حاصل می‌شود یعنی حاصل ضرب فوق را ارش می گویند.

توصیه گروه حقوقی دادسرا یار بر این است که چنان چه شخصی گرفتار حادثه و پرداخت دیه شده است یا در شرایطی واقع است که باید دیه دریافت کند بهتر است  به یک وکیل مسلط به قوانین مراجعه نماید. وکیلی که تجارب مفید در پرونده های راجع به دیه دارد تا از ضررهای احتمالی در آینده جلوگیری به عمل آید.

به این ترتیب و  با توجه به توضیحات فوق مشخص می گردد که تشخیص نوع جراحات بسیار دقیق و مشکل است. زیرا بین جراحت موضحه و سمحاق اختلاف بسیار حساس است. چون فرق این ها با یک پرده نازک روی استخوان است که زخم به آن برسد یا آن را کنار بزند و استخوان را آشکار کند.
همچنین میان دامغه و مامومه،حساسیتی وجود دارد که زخم استخوان سر را بشکند وکیسه مغز را پاره نکند  یا پاره کند که در این صورت مامومه و  دامغه مصداق دارد.

لذا باید در مواجهه با این موضوعات از یک وکیل کیفری با تجربه استفاده نمود و دقت شود تا دقیقاً روشن شود که مامومه  هست و یا نیست. ایا به کیسه مغز رسیده است یانه،و اگر کیسه مغز را پاره کند دامغه است و دیه آن معین می باشد.

ملاحظه می گردد که کارشناس یا پزشکی قانونی که از آن استعلام،  اظهارنظر گردیده باید با دقت خاصی این موضوعات را بررسی نموده و  قاضی پرونده نیز با دقتی مضاعف اقدام به صدور رای نماید تا در این خصوص اجحافی صورت نگیرد،  و عدالت  به طور کامل اجرا گردد. در این زمینه از مشاوره حقوقی تصادفات می توان کمک گرفت.