وکیل سرقت در بندرعباس|مشاوره تلفنی تخصصی و 24 ساعته

وکیل سرقت در بندرعباس

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی در بندرعباس

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

ویدیو وکیل سرقت در بندرعباس(مهدی حنیور دانشجو حقوق)

وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس

همیشه و در همه دوران مالکیت افراد دربرابر اموالشان یک موضوع بسیار مهم بوده است به این خاطر که مردم همیشه احترام به حقوق مالکیت خود را می خواستند با این وجود همیشه افرادی وجود دارند که  روی حقوق افراد چشم پوشی می کنند اما با پیشرفت و گسترش جامعه قانون گذار با تدبیری راه حلی برای این جریان فراهم کرد تا بر اساس آن حق دیگران نسبت به اموالشان هم قابل احترام محسوب گردد و پایمال نگردد.

تعریف سرقت

سرقت یکی از با اهمیت ترین جرایم علیه اموال و مالکیت افراد می باشد.

همان طور که می دانید برای این که جرمی انجام شود سه رکن اساسی وجود دارد که عبارتند از عنصر مادی و عنصر معنوی و عنصر قانونی

عنصر مادی

عنصر مادی مرتبط با عملی است که از جانب فرد بایستی انجام شود تاجرم محقق گردد.

در جرمی مثل جرم سرقت عنصر مادی به حالت  ربودن می باشد.

وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس
وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس

عنصر معنوی

فرد به منظور انجام یک جرم بایستی نخست قصد آن را داشته باشد یعنی از قبل برای  آن تصمیم گرفته باشد و به غیر از تصمیم به دزدیدن مال که همان سوء نیت عام است باید قصد مالک شدن آن مال را که سوء نیت خاص هم است داشته باشد پس بنابراین گفته برای این که فرد مرتکب جرم سرقت شناخته شود نخست باید قصد انجام دادن سرقت را داشته باشد و بعد بداند مالی که می‌خواهد بدزدد تعلق به فرد دیگری داشته باشد.

عنصر قانونی

عنصر قانونی به این معنا است که کاری در قانون  جرم حساب شود و برای آن مجازات معین شده باشد لازم به ذکر است که همه جرایم و مجازات ها احتیاج بر این عنصر را دارند و چنانچه کاری در قانون جرم شناخته شود طبق آن فرد مجرم را مجازات می کنند.

وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس
وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس

در قانون مجازات اسلامی ما سرقت این چنین تعریف شده است:

ربودن مال متعلق به غیر

برای تحقق جرم سرقت بایستی انجام فعلی مثل  ربودن/برداشتن/  قاپیدن و یا بلند کردن مال فرد دیگری بدون رضایت و اطلاع مالک یا متصرف آن  انجام شود.

لازم به ذکر است که قایمکی بودن عمل و قصد انجام عمل مجرمانه و علم بر این که مالکیت فرد دیگری این جا وجود دارد در تکمیل مرحله ربایش در اتفاق افتادن جرم سرقت نقش دارد.

پس با این تفاسیر سرقت به منظور ربودن مال غیر به شکل پنهانی و فاقد رضای مالک مال است به غیر از سرقت های مستوجب حد شرط دیگر در دیگر سرقت ها پنهانی و قایمکی بودن آن است با این وجود که در همه انواع سرقت نبود رضایت مالک در ربوده شدن مال مشروط می باشد.

به طور مثال در جرم کیف قاپی کاری که انجام می شود به شکل پنهانی نیست اما باز هم رضای مالک در ربوده شدن مال وجود ندارد مالک که یقینا راضی نیست کیفش دزدیده شود.

یکی از اصلی ترین لازمه جرم سرقت این مورد می باشد که مالک بر مال تسلط می یابد و چنانچه پیش از تسلط کامل بر مال مورد دستگیری قرار دهد شروع به جرم سرقت تلقی می شود.

مالی که مورد سرقت است از جمله اموال منقول می باشد به این خاطر که اموال منقول قابلیت جابجایی دارند ما نمی‌توانیم جرم سرقت را راجع به اموال غیر منقول انجام دهیم.

اگر یک سفته سفید امضا یا حتی در وجه حامل مفقود گردد یا به سرقت رود چگونه میتوان مانع از وصول آن شد؟ در این مورد و سایر موارد مرتبط با سفته میتوانید با وکیل سفته در شیراز مشورت نمایید

سرقت حدی در بندرعباس

سرقت حدی به صورت مخفیانه از حرز اتفاق می‌افتد به این منظور که مال مورد سرقت در محلی متناسب به منظور نگهداری و جلوگیری از دسترسی اشخاص در آن قرار داده شده است.

شرایط انجام سرقت حدی

مال در یک حرز مناسب نگهداری شده باشد به این منظور که مال در مکانی باشد که به طور معمول برای نگهداری آن از دسترسی افراد دیگر بدون اجازه مالک متناسب و مطمعن باشد.

وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس
وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس

مال مورد سرقت به طور حداقل ارزشی همراه با چهار و نیم نخود طلای مسکوک دارا باشد قابلیت خرید و فروش با پول داشته باشد لازم به ذکر است که سرقت اوراق بهادار موجب حد نمیگردد.

حرز و مال موجود در آن از آن فرد دیگری باشد و به سارق هیچ ارتباط و تعلقی نداشته باشد.

مال مسروقه جزو اموال دولتی و یا اموال عمومی و همچنین وقف  نباشد.

روش اثبات سرقت حدی

شهادت دادن دو مرد عادل

جرم سرقت با شهادتین شاهد هم ثابت می‌شود

شاهد بایستی ناظر بر اتفاق افتادن جرم بوده باشد و توانایی دادن اطلاعات دقیق از موقع وقوع جرم را به قاضی اعلام کند.

علم قاضی با نظر بر اسناد و مدارک

علم قاضی یعنی برداشت و یقین او از مستنداتی که در خصوص جرم در اختیار داردو

در رسیدگی به جرم سرقت تحقیقات لازم در دادسرا را به وسیله بازپرس انجام می شود و بعد کیفرخواست به دادگاه  و به دست قاضی ارسال میشود.

مستنداتی مثل نظر کارشناسی/ گزارش ضابطین دادگستری و تحقیقات محلی علم قاضی را در خصوص جزئیات انجام وقوع جرم تکمیل می کند و و قاضی با نظر با آنها رای اعلام می کند

یکی از راه های مهم برای ثابت شدن جرم همین اقرار متهم است یعنی هر موقع متهم در دادگاه اقرار نمایند که جرم سرقت را انجام داده مجرمیت او مورد اثبات قرار می گیرد

اقرار در حالتی از اعتبار شرعی برخوردار است که پیش قاضی در محکمه صورت گیرد.

دوبار اقرار سارق پیش قاضی چنانچه سارق یک مرتبه اقرار انجام دهد مال مسروقه به مالک آن برگردانده می شود ولی نمی توانیم بگوییم که سرقت حدی انجام شده است.

لازم به ذکر است که نحوه سرقت حدی و سرقت تعزیری با سوگند خوردن در مورد اثبات قرار نمی گیرد و هیچکس قادر نیست سوگند بخورند که مرتکب دزدی نشده است و به وسیله آن بی گناهیش اثبات گردد قانون مجازات اسلامی ماده ای در این خصوص دارد با این عنوان که حدود و تعزیرات با سوگند در مورد نفی یا مورد اثبات قرار نمی گیرند.

در ادامه مواردی گفته می شود که برای اجرای مجازات حد برای سارق لازم می باشد:

اگر سارق پیش از صادر شدن حکم مال مسروقه را به هر طریقی مثل صلح و سازش و معامله در مالکیت خود در آورد سرقت حدی منتفی است.

چنانچه سارق پیش از ثابت شدن جرم عمل توبه را انجام دهد حد سرقت منتفی می گردد ولی گذشت شاکی بعد از صادر شدن حکم تاثیری در اجرای مجازات نخواهد داشت و مجازات همچنان اجرا می گردد.

چنانچه شاکی شکایت کرده باشد و قصد گذشتن هم نداشته باشد.

وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس
وکیل پایه یک سرقت در بندرعباس

مجازات سرقت حدی

در سرقت اول قطع نمودن چهار انگشت دست راست برای مرتبه اول

قطع نمودن پای چپ سارق از بخش پایین برآمدگی آن به طرزی که نیمی از قدم و بخشی از محل مسح بر سر جای خود باقی بماند برای مرتبه دوم

حبس ابد برای مرتبه سوم

چنانچه سارق در زندان مرتکب سرقت حدی شود با اعدام رو به رو می شود.

سرقت تعزیری

اگر سرقتی شامل شرایط مشمول حد نباشد اما یکی از شروط ذیل را داشته باشد سرقت تعزیری محسوب می شود

اگر سرقت در محلی که برای سکنا باشد و یا در معابر و مکان های عمومی اتفاق افتاده باشد.

سرقت در مکانی که که با نرده و حصار و بوته و غیره محرز بوده و آن را شکسته باشند.

چنانچه سرقت در شب انجام شده باشد.

اگر تعداد سارقین دو نفر و یا بیشتر باشد.

مستخدمی که مال مخدوم که در مغازه و منزل مخدوم یا دیگری بوده دزدیده باشد.

انواع سرقت تعزیری

سرقت تعزیری ساده

این حالت از سرقت که طبق آن  به شکل علنی و با ربودن مال غیر بدون دانستن و مطلع بودن و  رضای مالک مال انجام می شود  و مجازات آن کمترین مجازات سرقت که سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق است  می باشد.

سرقت تعزیری مشدد

سرقت مشدد  هر نوع سرقتی است  که با یک و یا چند عامل از عوامل تشدید مجازات  صورت گرفته است و مجازات آن متقابلاً شدیدتر از مجازات سرقت از نوع ساده می باشد.

مجازات سرقت تعزیری

این نوع سرقت ها از شرایط حد  خارج هستند حسب مورد بیشتر حبس و شلاق می باشد و سارق بایستی مال دزدیده شده را به مالک اصلی آن برگرداند و در حالتی که مال وجود نداشته باشد بایستی قیمت آن را بپردازد همچنین باید گفت که قیمت مال دزدیده شده بر اساس قیمت روز می باشد.

به نظر شما هدف سارق از دزدیدن مال چیست ؟

هدف سارق دست یابی وجه از این راه می باشد یعنی اینکه در هر حالت سارق مال را مورد معامله می گذارد و همه اشخاصی که در نگهداری کردن و یا پنهان کردن مال مسروقه و دیگر خرید و فروش آن دخالت کرده باشند به عنوان مجرم محسوب می‌شوند فردی که مال مسروقه را می خرد چه از مسروقه بودن آن باخبر باشد و چه با خبر نباشد تفاوتی ندارد و باید مال خریداری شده را به مالک اصلی آن بدهد.

بهترین وکیل سرقت در بندرعباس

وکیل سرقت باید اطلاعات کامل و به روزی از قوانین و تبصره های مرتبط با جرم سرقت داشته باشد تا قادر باشد دفاع مطلوبی از موکل خود نماید.

همراهان همیشگی شما می توانید در مورد سوالات و مشکلات خود در حیطه جرم سرقت با وکیل سرقت در شهر های مختلف مثل وکیل سرقت در شیراز وکیل سرقت در بندرعباس  و مشاوره حقوقی ما همچنین به دلیل کیفری بودن سرقت با وکیل کیفری در بندرعباس یا در صورت نیاز با وکیل کیفری در اصفهان یا وکیل کیفری در شیراز به صورت بیست و چهار ساعته آنلاین و تلفنی در ارتباط باشید.