وکیل سقط جنین در اصفهان|مشاوره تلفنی سریع و 24 ساعته

وکیل سقط جنین در اصفهان

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اصفهان و مشاور حقوقی در اصفهان

(09225192408)

وکیل سقط جنین در اصفهان کیست؟

در ابتدا باید بگوییم که در قانون و فقه ما سقط عمدی دارای مجازات و دیه  می باشد . دیه به  مقدار مشخصی از مال گفته می‌شود که به دلیل جنایت غیرعمدی بر  نقص عضو یا منفعت عمدی در مورد هایی که قصاص انجام نمی گیرد ، مشخص می شود .  جرم سقط جنین دارای انواع گوناگونی می باشد و افتادن جنین قبل از کامل شدن در رحم را سقط جنین گفته می‌شود و امکان دارد که به دلایل گوناگون این اتفاق بیفتد . جرم سقط جنین اگر که به صورت عمدی باشد و بر اساس شرایطی باشد که در قانون اعلام شده است ،  انجام گیرد ، جرم محسوب می‌گردد و دارای مجازات نیز هستند .

ویدیو مقاله وکیل سقط جنین در اصفهان(مهدی حنیور/دانشجوی حقوق)

انواع سقط جنین

_ سقط جنین بر اثر ضربه چگونه می باشد : در مورد هایی مثل صدمات ، ضربه های حوادث و تصادفات ، سقط جنین پیش می آید ، اگر که عمدی نباشد ، دارای مجازاتی نیست و طبق قانون راهنمایی رانندگی جنین به نوعی تحت پوشش حمایتی هست .

_ سقط جنین جنایی چگونه می باشد ؟  زمانی که قبل از موعد طبیعی از راه خوردن دارو دستکاری رحم و ضربه عمدی  به خارج کردن محتویات رحم می‌پردازند و یا اینکه با دستکاری رحم و با تجویز دارو جهت سقط جنین  اقداماتی را انجام می دادند ، دارای مجازات می باشد .

_ سقط جنین درمانی چگونه می باشد ؟ زمانی که مادر به بیماری مبتلا می باشد و ادامه بارداری و نگه داشتن جنین جهت سلامتی او خطرناک است ،  در این مورد با انجام یک سری مقدمات پزشکی سقط درمانی و با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و بعد از تایید پزشکی قانونی که این موضوع باعث مرگ مادر هست سقط جنین و دارای مجازاتی نمی‌باشد و پزشک نیز در این موارد مسئولیتی ندارد .

_ سقط جنین بر اثر بیماری چگونه می باشد ؟ گاهی اوقات در خانم‌ها ابتلا به یک سری بیماری‌ ها مثل عفونت‌ ها ، فشار خون ، اختلال‌های جنین و جفت و غیره فقط به صورت خودکار انجام می گیرد و مادر در این موارد دارای هیچ گونه مسئولیتی نمی باشد .

وکیل سقط جنین در اصفهان
وکیل سقط جنین در اصفهان

جرم سقط جنین

جهت سقط جنین جنایی علاوه بر اینکه باید دیه بپردازند ، مجازاتی نیز مشخص شده است ،  اگر که مادر به صورت عمدی به سقط جنین مرتکب گردیده باشد ، باید دیه جنین را پرداخت کند ، اگر کسی به عمد یا به واسطه آزار و ضربه به زن باردار باعث سقط جنین گردد ، علاوه بر اینکه باید دیه بپردازد ، یک تا سه سال نیز به حبس محکوم می‌گردد .

اگر که ماما یا پزشک و ابزار جنین را فراهم کند ،  یا اینکه خود سقط جنین انجام دهد ،  به ۲ تا ۵ سال حبس محکوم می شود .

دیگر افرادی که با دارو دادن و یا به راه های دیگر باعث سقط جنین می شوند و به مجازات ۶ ماه تا یک سال حبس محکوم می شوند و اگر که فردی زن باردار را به استعمال دارو یا ابزار دیگر به سقط جنین راهنمایی کند و ۷ از سه ماه تا ۶ ماه محکوم می‌شود . آیا سقط عمدی جنین  قتل محسوب میشود؟ در این مورد با وکیل قتل مشورت کنید

دیه سقط جنین

_ وکیل سقط چنین در شیراز خاطر نشان میسازد که در جرائم سقط جنین چه به صورت غیر عمدی باشد و چه به صورت عمدی به آن تعلق گرفته می‌شود .

_  زمانی که نطفه در رحم قرار می گیرد ، دو صدم دیه کامل را شامل می گردد .

_ مضغه  که در آن جنین به صورت خون بسته می‌شود ،  چهار صدم دیه کامل به آن تعلق گرفته می شود .

_ عظام که در آن جنین به صورت استخوان می باشد و هر روز گوشتی نروییده است ،  هشت صدم دیه کامل به او تعلق گرفته می شود .

_ جنینی که گوشت و استخوان بندی آن تمام شده است ، ولی هنوز روحی در آن دمیده نشده ، یک دهم دیه کامل را شامل می شود .

_ دیه جنینی که روح در آن دمیده شده  ، اگر که پسر باشد ، دیه کامل می باشد و اگر که دختر باشد ،  نصف آن و اگر مشتبه باشد ،  سه چهارم دیه کامل به آن تعلق گرفته می شود .

سقط جنین از منظر اسلام

وکیل سقط جنین در اصفهان
وکیل سقط جنین در اصفهان

باید گفت که سقط جنین به هیچ عنوان جایز نیست و حکم تکلیفی آن حرام بودن عمل می باشد ،  و جزء گناهان کبیره و نابخشودنی هست .  بر اساس نظر آیت الله سیستانی بعد از انعقاد نطفه به هیچ عنوان سقط جنین جایز نیست مگر زمانیکه مادر از جان خود بترسد و یا اینکه ماندن جنین در شکم او پرزحمت باشد و غیرقابل تحمل و خلاصی از آن جز سقط جنین راه دیگری ندارد در این صورت تا روح در جنین دمیده نشده ، سقط جایز می باشد ، ولی پس از این که روح در جنین دمیده شد ، آن به احتیاج به احتیاط واجب جایز نیست ، حتی با وجود شرایطی که گفته شد  . بر اساس فتوای امام خمینی نیز در موارد اضطراری جان هیچ کدام نه جنین و مادر بر دیگری ارجحیت ندارد و جهت این موارد قرعه زده می شود .

پس باید گفت که در دین ما جان و مال کلیه انسان ها محترم می باشد و بعد از این که روح در جنین دمیده شد ،  به عنوان یک انسان کامل شناخته می شود و کلیه احکام مانند ارث و دیه به او تعلق می گیرد ،  پس به هیچ عنوان به لحاظ اخلاقی و شرعی و قانونی سقط جنین صحیح نمی باشد و قابل پیگیری هست .

نحوه ثابت کردن سقط جنین به صورت عمدی

جهت اینکه جرمی را ثابت کرد ، باید عناصر تشکیل دهنده آن وجود داشته  باشند و عناصر تشکیل دهنده جرم سقط جنین به صورت زیر می باشند :

_ عنصر قانونی جرم سقط جنین : بر اساس مواد ۶۲۲ ۶۲۳ و ۶۲۴ قانون مجازات اسلامی عنصر قانونی جرم سقط جنین مورد جرم انگاری قرار گرفته است ، به همین دلیل سقط جنین بر اساس قانون دارای ضمانت اجرای کیفری هست .

_ عنصر مادی جرم سقط جنین : عنصر مادی به مجموعه رفتارهایی گویند ، که به باعث انجام یک جرم می گردند . عنصر مادی در جرم سقط جنین زن باردار نشان دادن دیگر راه های سقط جنین و دادن دارو به او می باشد .

_ عنصر روانی جرم سقط جنین : عنصر روانی نیز به معنای هدف و قصدی هست ، که هر شخصی از انجام عملی دارد ، در جرم سقط جنین آگاهی و علم مجرم از باردار بودن زن و قصد سقط جنین و عنصر قانونی این جرم هست .

اگر هر یک از این عنصر های تشکیل دهنده در جرم است ،  در کنار همدیگر باشند ، جرم سقط جنین ثابت می شود و فرد خاطی نیز محکوم به مجازات می گردد .

روند رسیدگی جهت سقط جنین

وکیل سقط جنین در اصفهان
وکیل سقط جنین در اصفهان

اشخاصی که تقاضای سقط جنین از طریق قانونی را دارند ابتدا باید بعد از تهیه مدارک به اداره پزشکی قانونی استان یا شهرستان خود بروند و فرم مخصوص و مربوطه را تکمیل کند بعد از تکمیل فرم زن می‌باید تا کلیه مدارک مرتبط با گواهی پزشکی و سونوگرافی را تحویل بدهد ،  بعد از گرفتن مدارک مربوطه کارشناس های پزشکی قانونی به انجام تحقیقات لازم می پردازند ،  و در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید ،  مجوز سقط جنین را صادر می نمایند .

مشاوره با وکیل پزشکی در جهت جرم سقط جنین

باید گفت که قانون برای سقط جنین غیرقانونی مجازاتی را معین کرده است و دیه جنین با توجه به اینکه در جنین در چه مرحله ای سقط شده است ، متفاوت است . پس بهتر است در این مواقع نزد یک وکیل یا مشاوره پزشکی برویم و با او مشورت کنید و توضیحات لازم را از او بگیرید ،  وکیل پزشکی در قوانین جزایی ماده ها و آیین نامه ها و بخشنامه های پزشکی آگاهی لازم دارد و می‌تواند در این زمینه با نوشتن لایحه به صورت خیلی خوبی به شما کمک کند تا بتواند شما بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن نتایج مطلوب را به دست بیاورید و از حقوق خود دفاع کنید . همچنین باید گفت  در دعاوی پزشکی به جز اموری می باشد ،  که به دانش حقوقی و دانش پزشکی هم زمان احتیاج است . به همین دلیل وکلای کمی هستند که به قبول دعاوی پزشکی می پردازند و می تواند نتیجه مطلوب را به دست بیاورند ،  به همین دلیل شما باید نزد مشاور و وکیلی بروید که در حوزه پزشکی فعالیت می‌کند و می‌تواند در این زمینه به شما کمک بسیاری کند .

وکیل سقط جنین در اصفهان
وکیل سقط جنین در اصفهان

پس در آخر باید بگویم که خارج کردن جنین قبل از اینکه قابلیت حیات را پیدا کند سقط جنین گفته می شود سقط جنین امکان دارد که به صورت غیر عمدی و یا اینکه عمدی باشد گاه ممکن است جنین به طور طبیعی یا اتفاقی و خارج از اراده ما در صف شود و گاهی این عمل به صورت اختیاری انجام می گیرد و به دلیل بارداری های ناخواسته می باشد  . همچنین باید گفت که سقط جنین در ایران به لحاظ شرعی حرام می باشد و به لحاظ قانونی نیز جامعه است و اگر افرادی به این عمل مبادرت کنند یا تقاضای سقط جنین را داشته باشند ،  و یا در جهت سقط جنین همکاری کنند به لحاظ قانونی مجرم و دارای مجازات می باشند .