وکیل شرب خمر در اصفهان‌|مشاوره تلفنی تخصصی و 24 ساعته

وکیل شرب خمر در اصفهان‌

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اصفهان و مشاور حقوقی در اصفهان

(0922-519-24-08)

وکیل پایه یک شرب خمر در اصفهان‌

حدود

با توجه به اقتباس قانون مجازات اسلامی از فقه اسلامی ، قانون گذار در قانون مجازات اسلامی ، به جرم انگاری حدود تعیین و تصریح شده در فقه اسلامی پرداخته است .

در حدود موجبات ، شرایط  و موانع مسئولیت کیفری و همچنین میزان و کیفیت مجازات آن و  موارد سقوط و تخفیف مجازات  به طور دقیق و مشخص تعیین شده است فلذا

قانون گذار و قاضی محکمه ، نمی توانند  جز موارد تعیین شده عمل کنند .

جرایم حدی

۱۲ نوع از جرایم حدی  در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است .

این جرایم عبارتند از :

 1. محاربه
 2. افساد فی الارض
 3. لواط
 4. زنا
 5. تفخیذ
 6. مساحقه
 7. سب نبی
 8. شرب خمر
 9. قوادی
 10. بغی
 11. قذف
 12. سرقت
وکیل شرب خمر در اصفهان‌
وکیل شرب خمر در اصفهان‌

شرب خمر در اصفهان

در این مقاله ، قصد داریم به جرم شرب خمر و مجازات آن پرداخته و در نهایت به نقش وکیل در پرونده اشاره کنیم .

از جمله حدود تعیین شده در قانون مجازات اسلامی و همچنین فقه اسلامی شرب خمر است .

شرب خمر به معنای نوشیدن شراب است .

نوشیدن سایر مسکرات  نیز  شامل این جرم  می شود ؛ مانند نوشیدن آب جو که به آن فقاع نیز می گویند .

در تعیین  مجازات برای شرب خمر و جرم بودن عمل ،  میزان شراب نوشیده شده و همچنین مست شدن شخص تاثیر ندارد و خوردن شراب به هر اندازه که باشد چه فرد را مست کند چه نکند ، عمل فرد را مشمول مجازات این جرم  خواهد کرد .

مصرف شراب و مسکر ، به هر طریقی که  باشد ، در تعیین مجازات آن تاثیری ندارد .

فرقی ندارد شخص مسکر را نوشیده  باشد یا تزریق کرده باشد و یا حتی تدخین ( دود کردن ) کرده باشد ؛ تنها مسئله ای که مهم است ، تغییر نکردن جنس مسکر و خارج نشدن آن از مسکر بودن است .

همان طور که تا اینجا متوجه شدیم ، مصرف مسکر یک جرم مطلق است و  نیازی به تحقق نتیجه که عبارت است از مست شدن فرد ، ندارد و به صرف مصرف ، فرد را مشمول مجازات تعیین شده برای این جرم خواهد کرد ‌.

اگر مسکر را با یک ماده ی دیگر به گونه ای ترکیب کند که  آن  ترکیب دیگر عنوان مسکر نداشته و از حالت اصلی خود خارج شده باشد ، دیگر مسکر نبوده و مجازات شرب خمر را ندارد . به طور مثال اگر مقداری شراب را در میزان زیادی آب مخلوط کرده به گونه ای که دیگر نتوان به آن شراب گفت و مایع بدست آمده دیگر ویژگی شراب را نداشته باشد  ، نوشیدن این مایع ، شرب خمر  نیست  و مجازاتی ندارد .

حرام بودن شرب خمر ، از بینات دین مبین اسلام است و هر کس که آن را حلال بشمارد ، در حالی که نسبت به حرمت آن در دین اسلام عالم بوده و خود بر دین اسلام باشد ، مرتد شناخته می شود زیرا یکی از ضروریات دین اسلام را انکار کرده است .

مجازات شرب خمر در اصفهان

مجازات شرب خمر ، هشتاد ضربه شلاق حدی  است .

در صورتی که شخص ، یک بار حد خورده باشد ، و برای بار دوم ، مسکر مصرف کند ، بار دوم نیز به هشتاد ضربه شلاق حدی  محکوم می شود و اگر پس از اجرای حد ، برای سوم مرتکب جرم شرب خمر شود ، باز هم همان هشتاد ضربه شلاق حدی  بر او جاری می شود اما پس از سه بار ارتکاب جرم شرب خمر  و سه دفعه جاری شدن  حد آن  ، ارتکاب جرم شرب خمر ، برای بار چهارم ، منجر به اعدام شخص می شود .

وکیل شرب خمر در اصفهان‌
وکیل شرب خمر در اصفهان‌

پس برای اعدام شارب خمر ، باید سه دفعه  حد شرب خمر بر وی جاری شده باشد و حد بار چهارم ، اعدام است

اثبات جرم شرب خمر در اصفهان

شرب خمر ، توسط شهادت ، اقرار و علم قاضی و .. در محکمه اثبات  می شود .

شهادت : شرب خمر  ، با دو شاهد مرد اثبات می شود .

حدود و تعزیرات ، با شهادت  بر شهادت  اثبات نمی شود .

اقرار : برای اثبات جرم شرب خمر  ، دو بار اقرار شخص لازم است .

این اقرار می تواند در یک یا دو جلسه انجام شود .

حدود با سوگند اثبات و یا نفی  نمی شوند .

شرب خمر غیر مسلمان در اصفهان

غیر مسلمانان  ، در صورتی که به صورت آشکارا و علنی شرب خمر نکند و در حال مستی نیز در اجتماع حاضر نشوند ، مجازاتی ندارند .

اگر غیر مسلمان ، به صورت اشکار در ملاعام مسکر مصرف کند ، به مجازات شرب خمر محکوم می شود . ( هشتاد ضربه شلاق حدی )

اگر شخص غیر مسلمانی ، مصرف مسکر  را علنی انجام ندهند اما در حالت مستی ، در اجتماع  ظاهر شوند ، به مجازات جرم تظاهر به عمل حرام که ۱۰ روز تا ۲ دوماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری  است ، محکوم می شود . ( ماده ی ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی  تعزیرات )

وکیل شرب خمر در اصفهان‌
وکیل شرب خمر در اصفهان‌

نقش وکیل در اصفهان در پرونده شرب خمر

وکیل شرب خمر در شیراز میگوید :وکیل متهم ، به منظور معاف کردن موکل خود از مجازات جرم حدی ، باید در ابتدا سعی کند به فقدان شرایط مسئولیت کیفری  ، توسل جوید .

شرایط مسئولیت کیفری

 1. عقل
 2. بلوغ
 3. اختیار
 4. قصد

در حدود علاوه بر شرایط فوق ، مرتکب باید به حرمت عمل ارتکاب یافته نیز عالم  بوده باشد .

با توجه به مطالب فوق شما علاوه بر مشاوره با وکیل شرب خمر در اصفهان یا شیراز میتوانید با وکیل شرب خمر در بندعباس نیز مشورت نمایید

در جرایم حدی ، به علت جنبه ی حق اللهی جرم ، بیشتر مبتنی بر تخفیف است و در صورتی که مرتکب یا وکیل او مدعی باشد  در حین ارتکاب جرم ، هر یک از شرایط فوق را نداشته است ، اگر قاضی محکمه ، صدق ادعای او را محتمل بداند ، ادعای او را بدون نیاز به  بینه و یا سوگند ، می پذیرد و در این صورت وکیل می تواند موکل خود را از تحمل مجازات حدی معاف کند .

به طور مثال ، وکیل باید در محکمه ادعا کند که موکل او ، در هنگام نوشیدن شراب ، علم نداشته است که آن مایع شراب است و گمان می کرده  که شربت گیلاس است و یا آن که به دلیل تازه اسلام اوردن موکل ، او نسبت به  حرام بودن شرب خمر ، آگاهی نداشته است .

ادعاهای مطرح شده باید به گونه ای باشد که دادگاه احتمال درست و مطابق واقع بودن آن را بدهد و این امر بستگی به فن بیان و قدرت مذاکره  و اقناع گری  وکیل دارد تا محکمه را در خصوص صحت ادعای مطرح شده بتواند قانع کند .

ممکن است شخص ، پس از اقرار به مصرف مسکر،مدعی شود که اقرار او از روی اکراه و یا شکنجه و .. بوده است ، در این صورت نیز ادعای وی بدون نیاز بینه و سوگند پذیرفته شده و مدعی از تحمل مجازات  ، معاف می شود . اکراه و اجبار چیست و ارتباط اکراه در قتل به چه معناست

یکی از  شرایط مسئولیت کیفری  ، مختار بودن مرتکب  در حین ارتکاب جرم است ؛ اگر وکیل بتواند در محکمه اثبات کند که موکل او برای نوشیدن مسکر ، اکراه شده باشد ، موکل حد نخواهد خورد .

اگر وکیل ، بتواند اثبات کند  ، متهم در حین شرب خمر  ، دچار جنون بوده است ، موکل او مجازات نخواهد شد .

در صورتی که قبل از صدور حکم قطعی ، متهم دچار جنون شود ، رسیدگی به  پرونده  تا زمان افاقه ی متهم متوقف خواهد شد

اگر متهم پس از ارتکاب جرم و صدور حکم قطعی مبنی بر  مجازات وی ، مجنون شود ، این امر تاثیری بر مجازات وی نداشته و حد بر وی جاری خواهد شد .

در صورتی که  شرب خمر با شهادت اثبات شده باشد ، وکیل متهم می تواند با جرح شاهد ، شهادت و به تبع آن مستند صدور حکم دادگاه را مخدوش کرده و موجب صدور حکم  برائت موکل خود شود .

در صورتی که  وکیل اثبات کند موکل وی در خوردن شراب ، اضطرار داشته است و به دلیل اضطرار مجبور به نوشیدن مسکر شده است ، موکل وی مجازات نمی شود .

به طور مثال شخص لقمه ای در گلویش گیر کرده و تنها شراب در دسترس وی بوده و او ناچار شده برای جلوگیری از خفگی ، از شراب برای فرو بردن لقمه استفاده کند ؛ در این صورت ، موکل وی از مجازات و حد شرب خمر رهایی می‌ یابد .

وکیل شرب خمر در اصفهان‌
وکیل شرب خمر در اصفهان‌

همان طور که  مشاهده کردید  ، در دعاوی کیفری ، وکیل باید نسبت به امور فقهی ، علاوه بر مقررات قانونی ، اشراف داشته باشد  تا بتواند با توسل به آن ها ، اتهام انتسابی به موکل خود را دفع کند .

در پرونده های کیفری ، خلاقیت و هوش بالای وکیل ، بسیار تاثیر گذار است و وکیل باید بتواند برای هر مشکلی راهی یافته و محکمه را در راستای ذهنیت تبرئه متهم هدایت کند .

افراد در گیر در یک پرونده ی کیفری و بالاخص پرونده ی شرب خمر ، باید از مشورت با یک وکیل و حضور وکیل در دعوا استفاده کرده تا از محکومیت خود تا حدی زیادی جلوگیری کرده و مجازات تعیین در قانون را متحمل نشوند .

در انتخاب وکیل در دعاوی کیفری  ، باید به تخصص و تجارب وی توجه  کافی داشته تا نسبت به عملکرد او در پرونده ، اطمینان لازم را داشته باشیم .