وکیل قتل در بندر عباس|مشاوره تلفنی سریع و 24 ساعته

وکیل قتل در بندر عباس

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در بندرعباس و مشاور حقوقی در بندرعباس

(09225192408)

وکیل قتل عمد در بندر عباس

جرم قتل به صورت کلی به کشتن یک انسان به وسیله انسان دیگر گفته می شود چنانچه کشتن با سوء نیت انجام شده باشد قطعا از نوع قتل عمدی می باشد اما باید بیان گردد که مثلاً قتل شبه عمد یک درجه پایین تر از قتل عمد محسوب می شود و در نظام حقوقی ایران چنانچه قتلی با نیت آسیب رساندن نه کشتن  انجام شده باشد قتل از نوع شبه عمد می باشد چنانچه از بین‌بردن فردی به صورت کاملا اتفاقی و بدون هیچ قصد و نیت کشتن یا آسیب زدن باشد این مرگ در بعضی از کشورها در خصوص مرگ تصادفی نه به منظور قتل قرار می گیرد و در بعضی دیگر از کشورها مثل کشور ما ایران قتل خطای محض یا غیر عمد شمرده می شود.

وکیل-قتل-در-بندر-عباس
وکیل-قتل-در-بندر-عباس

جرم قتل و شناخت آن

قتل جزو یکی از قدیمی‌ترین جرایم انسان است و به دو گروه قتل عمد و قتل غیر عمد قابل تقسیم است هدف و نیت قاتل در این گروه ها با هم تفاوت دارد در قانون مجازات اسلامی ما قتل به سه شکل قتل عمد و قتل شبه عمد  و خطای محض دیده می شود.

قتل عمد

قتل عمد یکی از موارد جرم عمدی می باشد و قاتل در این نوع  قتل فقط با هدف کشتن فرد مقتول دست به این کار می‌زند

قتل عمد انواع مختلفی دارد مثل خفه کردن فرد/ کشتن با اسلحه/ بردن سرکسی در زیر آب/ چاقو زدن  و غیره

نکته مهم در خصوص این موارد این می باشد که قاتل بایستی از قبل قصد و اراده انجام دادن این کار را دارا باشد و اصطلاحاً قصد عملی کردن نقشه هایش را داشته باشد مجازات قتل عمد در حالت وجود داشتن شرایط لازم قصاص می باشد  و در حالتی که خانواده مقتول رضایت خود را اعلام کنند به جای قصاص دیه جایگزین می شود  و و همچنین مرتکب به حبس از ۳ تا ۱۰ سال گرفتار می شود.

بر اساس قانون مجازات اسلامی در حالتی که متهم قصد کشتن مقتول را نداشته باشد اما نسبت به عقوبت مرگ کار خود نسبت به شرایط فرد کاملاً باخبر و مطلع باشد عمل او قتل عمد حساب میشود البته در این حالت آگاهی متهم نسبت به سرانجام این جرم بایستی ثابت شود و در حالتی که امکان ثابت شدن وجود نداشته باشد جرم او جنایت عمدی می باشد.

قتل شبه عمد

موضوعاتی مطرح است که شخصی قصد کشتن مقتول را ندارد و کاری که می کند هم کشنده نمی باشد اما سرانجام مرگ شخص اتفاق می‌افتد

به طور مثال معلم و شاگردش را با هدف این که ادب کند کتک می زند اما کار او سبب مرگ شاگرد می شود یعنی کودک در اثر ضرب و شتم معلم فوت می کند اما معلم که اصلاً قصد کشتن او را نداشته است این نوع قتل قتل شبه عمد می باشد.

وکیل-قتل-در-بندر-عباس
وکیل-قتل-در-بندر-عباس

در قتل شبه عمد قاتل فقط در عمل قصد کاری داشته  اما قصد کشتن فرد را نداشته است.

لازم به ذکر است که قتل در حالتی شبه عمد شمرده می شود که وسیله مورد استفاده به منظور آن وسیله کشنده ای باشد به طور مثال کتک زدن با وسیله ای مثل خط کش سبب کشتن فرد نمی شود اما مطمئناً زدن با وسیله ای مثل چاقو می تواند سبب کشتن گردد.

در قتل شبه عمد به این خاطر که عمدی نمی باشد پس مطمئنا قصاص به دنبال ندارد و بایستی پرداختن دیه به وسیله مرتکب انجام شود.

قتل خطای محض

در این نوع قتل هدف قاتل به هیچ وجه مقتول نبوده است و همان طور که از اسم این قتل برداشت می شود ناشی از یک خطای کامل می باشد.

در این قتل مقتول به طور کاملا اتفاقی در راه مرگ به وسیله قاتل قرار می گیرد

مثلاً شکارچی به قصد شکار یک پرنده تیرش به اشتباه به یک انسان می خورد

باید توجه کرد که مرتکب در این شرایط در شلیک کردن سبب تقصیر نشده است و اصلاً احتمال این مورد که تیر با یک انسان اصابت کند را ندهد.

اگر قتل در اثر خواب و بی هوشی و یا این مورد که جرم به وسیله یک کودک صغیر انجام شود خطای محض شمرده می شود.

البته باید گفته شود در حالتی که مرتکب آگاه باشد که کار او سبب جنایت بر شخصی می‌شود عمل او را قتل عمدی حساب می کنند.

به طور خلاصه در قتل خطای محض مرتکب نه در عمل و نه  در نتیجه قصد کشتن فرد را ندارد.

قتل خطای محض پرداختن دیه را به عنوان مجازات به دنبال دارد اما در خصوص جرم خطای محض عاقله باید دیه را پرداخت کنند.

عاقله افرادی هستند که از بستگان ذکور نسبی مرد قاتل بر اساس طبقات ارث همانند پدر و پدربزرگ و پسر و غیره می باشد.

رابطه علیت یا سببیت بر جرم قتل

در مورد قتل عمد باید رابطه سببیت بین کار فرد و اتفاق افتادن قتل ثابت شود به این شکل که چنانچه رفتار متهم نبود مرگ انجام نمی شد و باید رابطه سببیت موثر بین این دو ثابت گردد.

وکیل-قتل-در-بندر-عباس
وکیل-قتل-در-بندر-عباس

ماده ۳۷۱ قانون مجازات بیان می دارد هر موقع شخصی آسیبی به فرد دیگری وارد کند و پس از آن فرد دیگری وی را به قتل برساند  قاتل همان نفر دوم شناخته می شود با این وجود که آسیب سابق به تنهایی سبب مرگ می شد و شخص اول تنها به قصاص عضو محکوم می‌شود

بر این اساس شخص اجازه ندارد  به منظور رد اتهام قتل مدعیان گردد که قربانی در هر صورت حتی در صورت نبود دخالت مهم به شرایط دیگری همانند بیماری در آن موقع یا کمی بعد از آن می مرد استثنای این مورد مرتبط با موقعی است که هرچند هنوز آثار زندگی تا حدی در فرد باقی مانده است ولی او را در واقع می توانیم در حکم مرده بدانیم و به طور واقع فرد حیات غیر مستقر داشته و فردی با انجام دادن عملی به زندگی او پایان می دهد و در این شرایط فرد مذکور فقط به مجازات جنایت بر مرده گرفتار می شود گذشت زمان بین فعل مرتکب و مرد مسئولیت کیفری متهم را ساقط نمی کند.

نکات جرم قتل

در حالت ادعای متهم منوط بر مستحق قتل بودن مقتول دادگاه رسیدگی کننده باید بدوا  به ادعای گفته شده رسیدگی کند و به طور نفیا یا اثباتا  در این مورد نظر خود را اعلام کند.

سقط جنین منجر به قتل مادر از مصادیق تعدد معنوی می باشد و مجازات اشد به دنبال دارد.همچنین برا مشاوره در مورد مجازات سقط جنین میتوانید با وکیل سقط جنین در شهر های مختلف از جمله وکیل سقط جنین در شیراز نیز مشورت کنید

رانندگی کردن بدون گواهینامه که باعث قتل غیر عمدی می شود از مصادیق تشدید مجازات شمرده می شود به این خاطر که تعیین دو مجازات برای مرتکب مشخص می شود

علم و آگاهی مرتکب به کشنده بودن عمل ارتکابی در خصوص قتل عمدی مشروط می باشد و در حالتی که حساسیت محل جرح  به نوعی برای افراد به صورت متعارف نباشد و علم و آگاهی متهم در این مورد مشخص نگردد قتل عمدی حساب نمی‌شود.

جنایت بر میت جرمی جداگانه از قتل می باشد و مرتکب آن می تواند فرد قاتل یا هر شخص دیگری به غیر از وی باشد انجام دادن این کار به وسیله فرد قاتل به منظور از بین بردن ادله جرم مصداق تعدد جرم می باشدو

در حالتی که دادگاه قتل را از نوع شبه عمد تشخیص بدهد ضروری است در حکم صادره پرداختن دیه راوابسته به مطالبه اولیای‌دم کند.

سوگند بایستی توأم با شرایط و نوع قتل ایراد شود.

مرگ قاتل

خیلی از افراد این تصور را دارند که اگر مثلا  جوانی که مرتکب قتل  فردی شده و قاتل محسوب شده بمیرد اولیای دم شخص فوت شده دیگر از هیچ راهی نمی توانند فرد قاتل را مورد مجازات قرار دهند و به نوعی فرد قاتل را تنبیه کنند به این خاطر که شخص قاتل خودش هم فوت شده و دیگر جان و روحی ندارد.

این تصور و طرز تفکر ممکن است به سراغ خیلی از افراد رفته باشد اما باید اعلام کرد به این دلیل که قتل در قانون ما جرم انگاری شده و خون فردی ریخته شده است در صورتی که شخص قاتل بمیرد هم راهی برای جبران خون ریخته شده وجود دارد و می شود کارهایی کرد.

باید بیان کرد که در این حالت که قاتل فوت کرده دیه از اموال قاتل به ورثه مقتول پرداخت می شود.

در ماده چهارصد و سی و پنج قانون مجازات اسلامی هم این مورد لحاظ شده است که اگر جنایت عمدی صورت گرفته باشد و شخص مرتکب فرار کرده باشد یا خودش مرده باشد اگر صاحب حق خواستار این موضوع باشد که خون ریخته شده به نحوی باید جبران گردد دیه جنایت اتفاق افتاده باید از اموال قاتل پرداخت گردد. در مورد اکراه و اکراه در قتل نیز میتوانید در سایت یاروکیل بیشتر بخوانید.

وکیل-قتل-در-بندر-عباس
وکیل-قتل-در-بندر-عباس

مرجع صالح قتل در بندر عباس

صلاحیت ذاتی مراجع قضایی در رسیدگی کردن به جرم قتل بر اساس ماده ۳۰۲  اصلاحی به جرایم سبب مجازات سلب حیات در دادگاه کیفری یک رسیدگی می گردد پس با این تفاسیر دادگاه صلاحیت دار به منظور رسیدگی کردن به جرم قتل و تشخیص نوع قتل در دادگاه کیفری ۱ انجام می شود

صلاحیت محلی مرجع قضایی در رسیدگی کردن به جرم قتل با نظر به مواد ۳۱۰ و ۳۱۱ قانون آیین دادرسی کیفری بایستی بیان کرد دادگاه صلاحی تدار برای رسیدگی کردن به جرم قتل دادگاه محل وقوع جرم می باشد یعنی به بیان دیگر دادگاهی که در محل رفتار مجرمانه مرتکب جرم وجود دارد صلاحیت رسیدگی دارد.