وکیل ملکی در اهواز|مشاوره تلفنی سریع و 24 ساعته

وکیل ملکی در اهواز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اهواز و مشاور حقوقی در اهواز

(09225192408)

 

وکیل املاک در اهواز:

– وکیلی که از میان گرایش های مختلف، حوزه ملک و املاک را به طور خاص انتخاب کرده و سعی در کسب آگاهی وتجربه بیشتر در این زمینه را دارد، وکیل ملکی نامیده می شود.

به این جهت بهترین گزینه برای انتخاب دعاوی ملکی، وکیل ملکی است. به خصوص که در زمان حاضر با توجه به بالا رفتن قیمت های مسکن و افزایش معاملات ملکی بهتراست برای آگاه شدن با برخی مسائل این حوزه و صورت درست معاملات ملکی با یک وکیل ملکی که تخصص و تجربه لازم را در این زمینه دارد، مطرح و با حضور او دربرخی قرارداد ها و معاملات و مسائل انجام شود تا با اعتماد به درستی بررسی مسائل ملکی،صورت بگیرد.

وکیل ملکی در اهواز
وکیل ملکی در اهواز

دعاوی ملکی در اهواز

دعاوی ملکی از بیشترین و مهم ترین دعاوی حقوقی است.و داشتن یک وکیل متخصص در زمینه ملکی بسیار مهم است از این رو اگر ساکن استان فارس هستید یا نیاز به وکیل ملکی در شیراز رادارید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

 • منظورازدعاوی ملکی، آن دسته از مسائلی است که در آنها به موضوع اموال غیرمنقول که دارای جنبه حقوقی، کیفری و یا ترکیبی از آنها است پرداخته می شود.

اموال منقول در دعاوی ملکی

ماده 12 قانون مدنی بیان میکند که مال غیرمنقول آن است که ازمحلی به محل دیگر نتوان نقل داد. اعم از آن که استقرار آن مال ذاتی باشد یا به وسیله عمل انسان، به نحوی که نقل آن مستلزم خرابی یا نقص خود مال یا محل آن شود؛ مانند زمین، آپارتمان، باغ و… .

برای اثبات مالکیت مال غیر منقول میتوانید با وکیل اثبات مالکیت در شیراز نیز صحبت کنید.

انواع دعاوی ملکی در اهواز

دعاوی ملکی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

دعاوی ملکی حقوقی، دعاوی ملکی کیفری، دعاوی حقوقی ثبتی

قبل از اینکه بخواهیم در مورد انواع دعاوی ملکی بدانیم، بهتر است از مفهوم کلمه دعوا آگاه باشیم. در قانون قضائی افرادی که دچار ضرر و زیان می شوند، برای جبران خسارت و زیان وارد شده میتوانند طرح دعوا کنند. کسی که دعوا را مطرح میکند را خواهان و کسی که دعوا علیه او مطرح می شود، خوانده می گویند.

دعاوی ملکی حقوقی

بیشترین پرونده های موجود در دادگاه در حوزه ملکی مربوط به دعاوی ملکی حقوقی است. که در آن قضات با توجه به تمام پیش بینی های مختلف که مطرح شده و قانون مشخص کرده است، قضاوت میکنند.

از شاخص ترین دعاوی ملکی حقوقی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دعوی الزام به فک رهن و سندهای ضمانتی
 • دعوای الزام به تحویل ملک
 • دعوای خلع ید
 • دعوی الزام تنظیم سند رسمی ‌برای املاک
 • دعوی الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی
 • دعوای رفع تصرف عدوانی
 • دعوی ابطال قرارداد که مختص به مشکلات موجود در مفاد قرارداد است.
 • دعوی درخواست دریافت مطالبه‌‌ اجرت المثل
 • دعوی تجویز انتقال منافع از فرد به فرد دیگری
 • دعوی فسخ قراردادها
 • دعوی درخواست مطالبه سرقفلی برای مشاوره با وکیل سرقفلی به لینک مربوط مراجعه کنید (وکیل سر قفلی در شیراز)
 • دعوی عقد اجاره
 • در دعوای ملکی حقوقی، ارتکاب جرم مطرح نیست و بیشتر مسائل به دلیل عدم آشنایی افراد با قوانین است.

دعاوی ملکی کیفری

ماهیت دعاوی در این حوزه بیشتر به دلیل سودجویی و کلاهبرداری هایی در زمینه ملک و املاک است.

در دعاوی کیفری بحث از ارتکاب جرم افراد مطرح است و هرگونه عدم اطلاع از قوانین  و سهل انگاری قابل قبول نیست مراجع رسیدگی به دعاوی کیفری به این دسته از جرائم رسیدگی میکنند.

وکیل ملکی در اهواز
وکیل ملکی در اهواز
 • جرم جعل کردن اسناد ملکی برای فریب و کلاه برداری دیگران
 • جرم کلاه برداری در حوزه معاملات املاک و مسکن
 • خیانت در امانت (که در حوزه املاک به عنوان یک دعوی کیفری محسوب می‌شود).
 • فروش غیر قانونی اموال اشخاص به یک یا چند شخص دیگر
 • انتقال منافع ملک غیر به اشخاص دیگر یا خود
 • جرم استفاده کردن از سند جعلی در رابطه با معاملات ملکی
 • تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز از دستگاه‌های ذی ربط
 • خرید و فروش و معامله معارض
 • اقدام به خرد کردن املاک و ارتکاب جرم ورود غیر مجاز به ملک سایرین.

دعاوی ثبتی حقوقی

موارد موجود در دعاوی ثبتی جدای از موارد دعاوی ملکی حقوقی نیست. اما در دسته بندی های دعاوی ملکی به طور جداگانه مطرح می شود که مربوط به مسائل ثبتی است.

 • ابطال شدن سند رسمی‌به دلایل گوناگون
 • دعوی ثبت در خصوص ابطال شدن اجرائیه‌ی ثبتی برای املاک مربوطه
 • در خصوص ابطال شدن سند مالکیت معارض
 • در خصوص ابطال ساز و کار و مراحل ثبتی کمسیون‌های گوناگون ثبتی
 • ابطال شدن نظریه‌ای که هیات حل اختلاف اداره ثبت و اسناد کشور ارائه کرده است.
 • افراز ملک
 • اجرای ثبت
 • توقیف عملیات اجرایی در مراحل مختلف کار

این نمونه های مطرح شده و بسیاری ازموارد دیگر جزء دعاوی ثبتی حقوقی هستند.

توضیح کوتاه در مورد دعاوی ملکی

دعوای خلع ید :

فرض کنید شخصی بدون اجازه ملک شخصی دیگر را غصب کند بدون اینکه سندی داشته باشد یا اینکه با اجازه مالک برای تصرف در ملک او استفاده کند اما پس از اتمام دوره ی تصرفش همچنان به تصرف خود ادامه دهد. این نوع دعوا را دعوای خلع ید می گویند که در آن اولین مسئله مهم از نظر دادگاه ثابت شدن ماکلیت خواهان بر ملک است. برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد خلع ید مقاله وکیل خلع ید در شیراز را مطالعه کنید

دعوای خیانت در امانت در ملک:

جرم خیانت در امانت به جهت ترک فعل بودن آن، جزء جرائم کیفری است و مجازات تعیین شده ای به آن تعلق می گیرد.

وکیل ملکی در اهواز
وکیل ملکی در اهواز

زمانی که شخصی مال خود را به شخصی امانت می سپارد به صورت وکالت یا اجاره و رهن و با اجرت یا بدون اجرت، اگر در این امانت او هر گونه عملی به غیر از آنچه که خواسته ی مالک است صورت بگیر، طبق قانون مجازات اسلامی جرم خیانت در امانت صورت گرفته و چون این در حوزه ملکی و اموال غیر منقول است، در دسته دعاوی ملکی کیفری قرار می گیرد. با توجه به مطالب گفته شده شما میتوانید علاوه بر مشاوره با وکیل ملکی با وکیل خیانت در امانت در شهر های مختلف از جمله وکیل خیانت در امانت در شیراز نیز مشورت نمایید.

دعوای افراز ملک:

اولین شرط برای افراز، مشاع بودن ملک است. به این معنا که فرض کنید یک تکه زمین بین چند شریک است که سهم هر یک مشخص اما از نظر جغرافیایی مشخص نیست و یک نفر به جهت عدم تراضی بر تقسیم سهم خود بر سهم سایر شرکا با مراجعه به مرجع صالح، اقامه دعوای افراز ملک را میکند که این جزء دسته ی دعاوی ثبتی حقوقی به شمار می آید.

در دعوای افراز ملک، مرجع صالح به جهت مشخص کردن حق و حقوق، برای رسیدگی دادگاه صالح است.

بعد از اقامه دعوای افراز ملک و رسیدگی به آن دیگر شراکتی وجود ندارد زیرا کاملا حق و سهم هر یک به خوبی مشخص شده است؛ این مسئله کاملا بر خلاف تفکیک است.

دعاوی سه گانه تصرف در دعوای ملکی :

در مسائل مربوط به مال غیر منقول ، دعاوی سه گانه ای که در خصوص مال غیر منقول است، مطرح می شود. دعاوی سه گانه شامل دعوای تصرف عدوانی ، دعوای رفع مزاحمت و دعوای رفع ممانعت است که در خصوص هر کدام نیز توضیحاتی به اختصار در زیر آمده است :

دعوای ممانعت از حق

قانون آیین دادرسی مدنی در ماده 159 دعوای ممانعت از حق را به این صورت تعریف می کند که دعوای ممانعت از حق  عبارت است از تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد.

به این معنا که دارنده حق نمی تواند از حق خود استفاده کند و در این صورت شخص سبب می شود که مالک به طور مطلوب از مال و حق خود بهره و استفاده ای نبرد.

بنابراین با مراجعه به دادگاه و طرح دعوای ممانعت از حق ، فرد می تواند حق خود را مطالبه کرده و باز پس بگیرد.

به طور مثال شخصی اجازه ی استفاده از زمین یا ملک شخصی را به او ندهد  یا  با عوض کردن قفل ها اجازه ورود شخص را به خانه ی خود نمی دهد.

دعوای رفع تصرف عدوانی

بر اساس ماده 158 قانون آیین دادرسی مدنی  دعوای تصرف عدوانی عبارت است از ادعای متصرف سابق که همان مالک اصلی است، مبنی بر اینکه فرد دیگری بدون رضایت او ، مال غیر منقول را از تصرفش خارج کرده باشد و ادعای تصرف و مالکیت خود را نسبت به آن مال که برای خود است، درخواست می کند.

بنابراین ، برای اثبات دعوای تصرف عدوانی  باید صرفا تصرف سابق خواهان و تصرف الان متصرف حال که همان خوانده می شود اثبات شود. که دادگاه بر اساس همین تصرف  حکم را صادر می کند. نکته ای که در دعوای رفع تصرف عدوانی بیان می شود این است که از نظر دادگاه سند رسمی مالکیت باید ثابت شود تا خواهان و مالک اصلی بتواند حق خود را از متصرف دریافت کند.

وکیل ملکی در اهواز
وکیل ملکی در اهواز

همینطور شکست در دعوای رفع تصرف عدوانی ، مانع از اقامه دعوای مالکیت نمی شود.

دعوای رفع مزاحمت

از نظر قانون بیان دعوای رفع مزاحمت عبارت از این است که ، دعوايي كه به موجب آن متصرف مال غير منقول ، درخواست جلوگيري از مزاحمت كسي را دارد كه نسبت به متصرفات او مزاحم است بدون اينكه مال را از تصرف متصرف خارج كرده باشد و در واقع فرد یا افراد مزاحم بر سر اعمال حق متصرف ، مانع ایجاد می کند.

متصرف در این دعوا همان مالک است که شخصی با سلب آسایش از او نمی گذارد تا فرد از ملک خود استفاده کند و مزاحم او می شود.

این مزاحمت و سلب آسایش مانند این موارد است ؛ صداهای بلند موسیقی همسایه ، دعواها و داد و فریادهای همیشگی ، انباشته کردن هرگونه مصالح ساختمانی درب خانه فرد و سایر مواردی که در دسته ی دعوای رفع مزاحمت قرار می گیرند.

حق ارتفاق

منظور از حق ارتفاق این است که آن دسته از حقوقی  که برای شخص، در ملک دیگری وجود داشته باشد را حق ارتفاق می گویند ؛ به طور مثال مجرای فاضلاب یا آب باران خانه ی شخصی در زمین یا خانه دیگری باشد. در این صورت صاحب آن خانه یا زمین که مجرای موارد ذکر شده است ، نمی تواند از استفاده همسایه جلوگیری کند.

حق ارتفاق در واقع جزئی از حق انتفاع است با این تفاوت که حق ارتفاق اختصاص به زمین دارد. پس بنابراین حق ارتفاق حقی است که به موجب آن صاحب ملکی به اعتبار مالکیت خود ، می‌تواند از ملک دیگری استفاده کند.

حق انتفاع

کلمه انتفاع در لغت به معنای بهره مندی و سود بردن است . حق انتفاع حقی است که شخصی توسط آن می تواند با اجازه مالک از منافع ملک او بهره مند شود. همینطور این حق با قرارداد ایجاد می شود بین مالک و شخص منتفع. به طور مثال  شخصی حق انتفاع باغ خود را به مدت یک سال به شخص دیگری می دهد به این صورت که او می تواند در طول این یک سال از منافع باغ مثلا میوه های باغ استفاده کند و بهره مند باشد.

در قرارداد موجود در حق انتفاع ، شرایط صحت قرارداد مطرح است که این شروط زیر مطرح می شود که طرفین قرارداد باید با قصد و رضایت قرارداد را منعقد کنند ، عاقل و بالغ و رشید باشند ، موضوع قرارداد یعنی نوع انتفاع و کیفیت و کمیت آن هم معلوم باشد و همینطور جهت معامله در صورتی که در قرارداد ذکر شده باشد ، دارای مشروعیت باشد.

 تفاوت حق ارتفاق و حق انتفاع

حق ارتفاق قائم به املاک و حق انتفاع قائم به اشخاص است ؛ به این صورت که حق ارتفاق برای کمال استفاده شخص از ملک و موارد تابع آن است و حق انتفاع به طور مستقیم برای استفاده شخص منتفع صورت می گیرد و حقی کاملا مستقل است که میتوان آن را به طور جداگانه نیز به دیگری انتقال داد.

همینطور دومین تفاوت این است که حق ارتفاق نسبت به مال غیر منقول یعنی زمین یا خانه است و حق انتفاع نسبت به مال منقول و غیر منقول قابل برقرار است.

تفاوت سوم موجود بین حق انتفاع و حق ارتفاق این است که حق ارتفاق اصولا دائمی است و حق انتفاع به جز در موارد وقف و حبس مؤبد ، به صورت موقت برقرار است.