وکیل مهاجرت در اهواز|مشاوره تلفنی سریع و 24 ساعته

وکیل مهاجرت در اهواز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اهواز و مشاور حقوقی در اهواز

(09225192408)

وکیل مهاجرتی اهواز

مهاجرت در دین ما از زمان گذشته یعنی زمان پیامبر (صلواه الله علیه)  ریشه داشته است  و اکنون نیز در جامعه ی بین المللی مهاجرت و هجرت کردن امری قانونی پذیرفته شده و معروف است.
نحوه چگونگی مهاجرت  کردن به یک کشور و اخذ اقامت یا تابعیت در یک کشور دیگر ، از داخل ایران به خارج از کشور یا از خارج از کشور ایران به داخل ایران ، به طور کامل در زمینه ی رشته ای از حقوق به نام حقوق بین الملل خصوصی قرار میگیرد.

وکیل مهاجرت در اهواز
وکیل مهاجرت در اهواز

بنابراین مهاجرت یک بحث حقوقی است و شما برای مهاجرت باید از مسئولیت های حقوقی و تعهدات و مالیات های شما ، آگاه باشید که در جریان این تحقیقات و کسب اگاهی ها به دلیل سودجویی و کلاهبرداری های این زمینه، هر فردی نمی تواند پاسخگوی سوالات شما در حوزه مهاجرت باشد ؛ در نتیجه مراجعه به وکلای دادگستری که متخصص در امر حقوق بین الملل هستند ، امری لازم و ضروری است و آنها میتواندد با آگاه کردن شما از تمام حقوق و مسئولیت های مهاجرتی به شما کمک بزرگی داشته باشند.

مهاجرت چیست؟

مفهوم مهاجرت به معنای جابه جایی و انتقال جمعیت در مکان یا تحرک جغرافیایی جمعیت استعمال می شود. معنای عام مهاجرت این است که این کلمه عبارت است از ترک سرزمین  اصلی و سکونت در سرزمین دیگر به طور موقت یا دائم . اما معنای خاص مهاجرت عبارت است از نقل مکان انفرادی یا جمعی انسان ها با تغییر محل اقامت به طور دائم یا برای مدتی طولانی که بیش از یک سال می شود .

مهاجرت در معنای عام خود  شامل مهاجرت های موقت روزانه ، مهاجرت های فصلی برای کار ، مهاجرت های میان مدت و بلند مدت و مهاجرت دائمی است اما دو گونه نخست در تعریف خاص مهاجرت داخل نمی شوند. همینطور در جمعیت شناسی به کسی مهاجر می گویند که محل اقامت فعلی او و محل تولدش یکی نباشد. بنابراین در این تعریف جمعیت شناسی از مهاجرت ، مدت مهاجر بودن را برای فرد یا افراد مهاجر ، ده سال در نظر گرفته می شود.

اما در مفهوم مدرن ، مهاجرت به حرکت و کوچ کردن افراد از یک ملیت، کشور به کشور دیگر، که در آنجا شهروند نیستند، محسوب می شود.

نکته ی قابل توجه این است که توریست ها و بازدیدکنندگان موقتی و کوتاه مدت به عنوان مهاجرت شناخته نمی شوند، اما با این وجود ، مهاجرت فصلی کارگران و نیروی کار که به طور مثال برای مدت کمتر از یک سال  مهاجرتشان برقرار است ، اغلب به عنوان شکلی از مهاجرت به حساب می آیند.

در صورت نیاز به مشاوره در امور مهاجرت به صورت اختصاصی و ویژه میتوانید با وکیل مهاجرت در بندر عباس یا اگر ساکن اهواز هستید با  وکیل مهاجرت در اهواز نیز تماس حاصل فرمایید.

مهاجرت مثبت و مهاجرت منفی به چه معنا است

مهاجرت منفی که از آن به عنوان مهاجرت معکوس نیز یاد می شود به این معنا است که ، ترک یک کشور یا خارج شدن از یک کشور با انگیزه ی زندگی در کشوری دیگر، مهاجرت منفی است.

مهاجرت مثبت یا مهاجرت به این بیان اطلاق می شود که مهاجرت به یک کشور، با هدف زندگی در آن کشور است .

وکیل مهاجرت در اهواز
وکیل مهاجرت در اهواز

مهاجرت خالص

در دسته بندی مهاجرت مثبت و مهاجرت منفی، مهاجرت دیگری به نام مهاجرت خالص نیز تعریف می شود :

میزان اختلاف بین تعداد کسانی که کشور را ترک کرده اند با تعداد افرادی  که به کشور وارد شده اند را مهاجرت خالص می گویند که این مهاجرت کل می تواند یک عدد منفی یا مثبت باشد که ارائه داده می شود.

مثبت بودن عدد مهاجرت خالص یک کشوربه معنای این است که زمانی که مهاجرت خالص یک کشور، عددی مثبت باشد ، این معنا رامی رساند که تعداد مهاجران وارد شده به یک کشور از از تعداد مهاجرانی که کشور را ترک کرده اند، بیشتر است. در نتیجه مثبت بودن عدد مهاجرت خالص، به معنای عدم وجود مهاجرت‌معکوس نیست.

میزان عدد مهاجرت مثبت در کشورها توسط دولت ها و سیاست های جذب مهاجری آن ها تعیین می شود. مثلا کشورهایی مثل کانادا و استرالیا براز جذب مهاجر سیاست هایی در خصوص اعطای شهروندی دارند یعنی کسی که در کشور آن ها به دنیا بیاید ، شهروند این کشور محسوب می شود و همین باعث می شود تا جذب مهاجر در این کشورها بالا برود که سیاست آنها گاه برای افزایش نیروی انسانی ، گاهی برای جذب نیروی متخصص و…. است. در مقابل کشورهایی که از نظر بعضی سیاستگذاری ها احتیاج چندانی به جذب مهاجر ندارند مانند ژاپن ، ایران، آلمان که در آن شهروندی فقط از طریق خون منتقل می شود هستند . این یک سیاست موثر در جذب مهاجر است.

حقوق مهاجرت با بررسی دو موضوع اساسی یعنی تابعیت و اقامت گره خورده است.

تابعیت

تابعیت به این معنی است که رابطه ی سیاسی، حقوقی و معنوی میان شخص و دولت معین و مشخص است. رابطه سیاسی به این منظور که مثلا شخص حق شرکت در انتخابات و رای دادن و تصمیم گیری در مورد وضعیت سیاسی شکور را که مختص تابعین یک کشور است دارد؛ همینطوررابطه حقوقی به این معنا که حقوق مدنی، حقوق مربوط به هر یک از افراد را مانند مسائل مربوط به احوال شخصیه آنها را شامل می شود. آخرین رابطه به عنوان رابطه معنوی به این معنا است که تابعیت وابسته به مکان جغرافیایی و قلمرو حکومتی که فرد از آن آمده است، نمی باشد بلکه این رابطه چنان علقه ای میان فرد و دولت  به وجود می آورد که حتی شخص با خارج شدن از محدوده سرزمینی که تابعیت آن را دارد، همچنان تابع آن دولت باقی می ماند.

برخی اصول اساسی در حقوق بین الملل که مرتبط با تابعیت است وجود دارد که در ذیل قرار گرفته :

  1. تابعیت یک نوع حق محسوب می شود.
  2. هر فردی حق برخورداری از یک تابعیت را دارد.
  3. تابعیت امری زوال ناپذیر است و سلب ناپذیر است.
  4. تابعیت قابلیت تغییر پذیری دارد.

کسب تابعیت از طریق تولد

راه های کسب تابعیت از طریق تولد به دو اصل کلی خاک و خون بر می گردد :

اصل خون

ا صل خون اینطور بیان می دارد که تابعیت یک دولت فقط در صورتی به فرد متولد شده در آن کشور اعطا می شود که پدر یا مادر شخص متولد شده ، از تابعین آن کشور باشند. در این صورت به شخص متولد شده هم تابعیت آن کشور تعلق می گیرد. کشورهایی مانند اتریش، آلمان، سوئیس از این اصل پیروی می کنند.

اصل خاک

در بحث تابعیت ، اصل خاک اینگونه بیان می کند که فرزند متولد شده ای که در خاک یک کشوربه دنیا می آید، صرف نظر از تابعیت پدر و یا مادر خویش ، از تابعیت آن کشور برخوردار خواهد شد همانند کشورهای کانادا، برزیل و آرژانتین که از اصل خاک تبعیت می کنند.

وکیل مهاجرت در اهواز
وکیل مهاجرت در اهواز

اقامت

اقامت به طور کلی به معنی ماندن در یک کشور به طور قانونی است. در واقع اقاما به دو صورت است؛ اقامت به صورت بلند مدت و اقامت به طور کوتاه مدت. در حقوق بین الملل اقامت دائم به معنای برخورداری از همه ی حقوق شهروندی است به جز بعضی از حقوق مثل حق رای دادن می باشد. در واقع اقامت دائم اولین قدم برای گرفتن تابعیت به حساب می آید و محدودیت زمانی نیز ندارد .

درحالی که اقامت کوتاه مدت به صورت اجازه اقامت و کوتاه مدت است و معمولا هر ساله تمدید می شود ؛ بنابراین اقامت کوتاه مدت صرفا مجوزی برای ورود به کشورهای مختلف می باشد. اگر فرد در طول مدت هر ساله که اقامت خود را تمدید می کند و به طور موقت اجازه اقامت دارد، مثلا عواملی را مانند ارتکاب جرم و جنایتی سبب ایجاد تهدید برای آن دولت شود، انجام ندهد و مرتکب آن نشود؛ این تمدید اقامت سالانه امکان تبدیل به اقامت دائم را دارد و زمینه ای برای کسب تابعیت فراهم می آورد..

روش های مهاجرت

روش های مهاجرتی به طور کلی به چند روش اصلی از جمله موارد  کار، تحصیل ، تولد ، ازدواج ، پناهندگی و سرمایه گذاری تقسیم می شوند که توضیح هر کدام به اختصار در ذیل آمده است .

 مهاجرت از طریق کار

برای مهاجرت از طریق کار بهتر است فرد یا افراد از دانش و مهارت بالایی برخوردار باشند. به جهت این که مهاجرت و اخذ ویزای کار مشروط به این است که شخص از کشور مقصد ، پیشنهاد کاری دریافت کرده باشد که این پیشنهاد کاری در بعضی از کشور ها به عنوان امتیازی برای مهاجرت محسوب می شود و در برخی کشور ها نیز لازمه‌ی مهاجرت به حساب می آید.

مهاجرت از طریق ازدواج

طبق بند۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی در ابطه با تابعیت از طریق ازدواج بیان می دارد که ، اگر یک زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند، کسب تابعیت برای زن خارجی به طور تحمیلی اتفاق می افتد اما ازدواج یک مرد خارجی با یک زن ایرانی باعث دریافت تابعیت نمی شود و  اجباری برای اخذ تابعیت ندارد.

بنابراین این صحبت مطرح است اگر فردی با یک تبعه خارجی ازدواج کند ، می تواند مهاجرت و تابعیت خود را از این طریق به دست آورد.

اقامت از طریق ازدواج شرایطی را دارد که برای اخذ اقامت از این طریق ابتدا باید ازدواج به طور رسمی ثبت شده باشد و بعد شخص به سفارت مراجعه کند و با ارائه مدارک لازم درخواست ویزای ازدواج را داشته باشد. مدارک شخص توسط سفارت بررسی و پس از تایید مدارک  واگر تایید توان مالی همسر تبعه شخص برای تامین هزینه زندگی مشترک به میزان کافی بود ، ویزای ازدواج صادر میشود. اعتبار ویزای ازدواج یک ساله می باشد که قابل تمدید نیزاست. همینطور درمهاجرت از طریق ازدواج ، مرد تا 3 سال وظیفه دارد تمام هزینه های همسر خود را به عهده بگیرد.

مهاجرت از طریق تحصیل

از جمله دلایل رشد اقتصادی و افزایش تولید و در نتیجه توسعه و ثروتمند شدن برخی کشور‌ها پیشرفت دانش و علم  حضور نیروهای متخصص می باشد. براساس این دلایل یکی از سرمایه گذاری هایی که هر کشور برای پیشرفت خود انجام می دهد، اهمیت دادن به دانش، دانش آموختگان و جذب دانشجویان برتر و نخبه می باشد تا  بتوانند برای پیشرفت بیشتر کشورشان از توانایی و مهارت آنها بهره برداری داشته باشند.

در مهاجرت از طریق تحصیل ، کیفیت بالای آموزش و هزینه کم کشوری که به آ« قصد مهاجرت دارید ، دو دلیل مهم برای انتخاب کشور مناسب برای این نوع مهاجرت هستند.

وکیل مهاجرت در اهواز
وکیل مهاجرت در اهواز

 مهاجرت از طریق پناهندگی

طبق کنوانسیون 1951 ژنو تعریف ارائه شده در مورد پناهنده به این صورت بیان می شود که پناهنده کسى است که به علت ترس موجه از این مسئله که به علت های مربوط به نژاد ، مذهب ، ملیّت یا عضویت در بعضى گروه هاى اجتماعى یا داشتن عقاید سیاسى تحت فشار قرار میگیرد، و در خارج از کشور اصلی خود زندگی می کند و به سر مى برد و نمى تواند، و یا به علت ترس گفته شده نمى خواهد، خود را تحت تابعیت آن کشور قرار دهد، یا در صورتى که فاقد تابعیت است، و پس از چنین حوادثى در خارج از کشور محل سکونت دائمى خود به سر مى برد، نمى تواند یا به علت ترس مذکور نمى خواهد به آن کشور بازگردد. در این شرایط فرد اقدام به پناهندگی در کشوری دیگر را دارد که

برای پذیرفته شدن در آن کشور به عنوان پناهنده  باید درخواست رسمی خود را به صورت  مکتوب ارائه دهد و منتظر اعلام نتیجه‌ی درخواست خود از طرف مقامات بخش مهاجرت کشور پناهنده پذیر بماند. حال اگر درخواست فرد پذیرفته شود ماندن در آن کشور موردی ندارد و فرد میتواند به عنوان پناهنده بماند اما اگر پذیرفته نشود فرد باید آن کشور را ترک کند در صورت عدم ترک آن کشور ، ماندن در آنجا غیرقانونی بوده و  فرد دستگیر و به کشور خود فرستاده میشود.

مهاجرت از طریق تولد

امروزه هستند افرادی که برای به دنیا آوردن فرزند خود تصمیم به مهاجرت به کشور دیگری را جهت اخذ اقامت و تابعیت فرزندشان در آن کشور می گیرند. در برخی کشورها این مورد برای پدر و مادر فرزند متولد شده هم وجود دارد که آن ها هم به واسطه ی تولد فرزندشان در آن کشور از اخذ اقامت در آن کشور بهره مند می شوند.

البته کشوری که برای مهاجرت از طریق تولد توسط شخص مهاجر انتخاب می شود، به یکی از اصل های مهاجرت از طریق قاعده خون و اصالت و قاعده خاک و محل تولد برمیگردد و بهتر است مهاجرت از طریق تولد با توجه به یکی از این اصل ها انتخاب شود.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری که به آن ویزای طلایی نیز فته می شود به این صورت است که اصل کار این نوع مهاجرت بر اساس جذب و جابجایی سرمایه است که شخص از طریق خرید سهام ، خرید ملک یا کارآفرینی می تواند مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را شامل شود.

در مهاجرت از طریق سرمایه گذاری ، خانواده سرمایه‌گذار هم می توانند اقامت بگیرند اما بعضی کشورها شرایطی از جمله سن قانونی ، مدرک زبان و … را نیز تعیین کرده اند.

از معایب این نوع مهاجرت می تواند هزینه ی زیاد آن باشد.