وکیل مهریه در اهواز|مشاوره تلفنی سریع و 24 ساعته

 وکیل مهریه در اهواز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اهواز و مشاور حقوقی در اهواز

(09225192408)

ویدیو مقاله وکیل مهریه در اهواز

وکیل وصول مهریه اهواز

در سالهای اخیر قوانین و مقررات مطالبه مهریه دچار تحول گسترده ای شده که برای مشورت و راهنمایی در مورد مطالبه مهریه بهترین فرد کسی است که با تمام مسائل خانوادگی به خصوص مسئله مهریه آَشنایی کامل داشته باشد و بتواند راه رو های مراکز مربوط را برای وصول مهریه بالا و پایین کند؛ وکیل مهریه دقیقا کسی است که با آشنایی کاملی که نسبت به این حوزه دارد، می تواند کمک خوب و بزرگی برای مطالبه مهریه باشد.

وظایف وکیل مهریه

حضور وکیل مهریه در رویه قضایی و روند رسیدگی به پرونده مهریه باعث می شود در صورت عدم پرداخت مهریه از سوی زوج، حکم جلب او سریع تر گرفته شود. یا در صورتی که زوج اموالی داشته باشد می تواند در تسریع توقیف اموال وی کمک باشد و زودتر این امر را به نتیجه برساند.

از طرفی با حضور وکیل مهریه نیاز به رفت وآمدهای زوجه به دادگاه یا اداره ثبت نیست. همینطور وکیل می تواند باعث ممنوع الخروج شدن زوج شود و به این نحو مهریه ی زوجه را وصول و مطالبه کند.

مهریه چیست؟

مهریه حق قانونی و مالی زوجه در ازدواج است که فرقی نمی کند که این ازدواج، ازدواج دائم یا ازدواج دائم باشد و مهریه در هر دو صورت به زن تعلق می گیرد.

تعیید مهریه در ازدواج دائم ضروری نیست ومهرمی تواند صرفا شامل سایر گزینه های غیر مادی هم باشد و این عدم تعیین مهریه خللی در عقد ایجاد نمی کند. اما در ازدواج موقت مسئله عدم تعیین مهریه کاملا برعکس قضیه است و قبول عقد موقت به شرط تعیین مهریه است که در غیر این صورت ازدواج موقت قبول نیست. شما کاربر گرامی میتوانید با توجه به توضیحات فوق در صورت نیاز به وکیل مهریه با وکیل مرتبط در شهر خود مانند وکیل مهریه در بوشهر، وکیل مهریه در شیراز، وکیل مهریه د یزد، یا وکیل مهریه در اصفهان ، وکیل مهریه در بندرعباس تماس حاصل فرمایید و از مشاوره های لازم پیرامون مشکل خود بهره مند شوید.

تفاوت عند الاستطاعه و مهریه عندالمطالبه

مهریه عند الاستطاعه به این معنا است که اگر زوج توانایی و استطاعت مالی را برای پرداخت مهریه داشته باشد، پرداخت مهریه بر او واجب است و باید آن را به زوج پرداخت کند. ولی در غیر این صورت اگر مرد توانایی مالی را نداشته باشد، تا زمان استطاعت مالی پرداخت مهریه واجب نیست در غیر این صورت اگر هر گونه مالی اعم از زمین، ماشین و … داشته باشد به دستور دادگاه توقیف می شو و مرد باید به هر نحوه مهریه را پرداخت کند. نکته قابل در توجه در مهریه عندالاستطاعه این است که اگر مرد استطاعت مالی داشته باشد اما رویه ی عدم پرداخت مهر را در پیش بگیرد، زن برای مطالبه مهر خود باید استطاعت مالی مرد را در دادگاه ثابت کند.

مهریه عند المطالبه هم که از اسمش مشخص است، به این معنا است که زوجه پس از عقد نکاح هر زمان که بخواهد، میتواند مهر خود را از زوج مطالبه کند و زوج نیز در قبال این مطالبه مجبور به پرداخت این مهریه است. در مهریه عندالمطالبه  اگر زوج توانایی پرداخت را نداشته باشد، و دارایی قابل توقیف نیز نداشته باشد ،باید عدم توانایی مالی خود را در دادگاه اثبات کند و همینطورپس از آن دربرخی از موارد به تشخیص دادگاه باید مهریه را به صورت قسطی و توسط قسط بندی که مرجع مربوطه مشخص می کند، اقدام به پرداخت مهریه کند. در واقع در مهریه عندالمطالبه توانایی و استطاعت مالی مرد چندان مدنظر نیست.

وکیل-مهریه-در-اهواز
وکیل-مهریه-در-اهواز

نکته قابل توجه ای که در مهریه از نظر استطاعت زوج وجود دارد این است که

درزمان گذشته، در صورتی که مهریه عند المطالبه بود و مرد به هر دلیلی اعم ازعدم توانایی و استطاعت مالی، آن را پرداخت نمی کرد زن می توانست در نتیجه ی عدم پرداخت او را به زندان محکوم کرده و همچنان مهریه را مطالبه کند.

همینطور در مورد مهریه های عندالاستطاعه، مرد تنها در صورتی به زندان می افتاد که با وجود توانایی پرداخت مهریه از پرداخت آن امتناع می کرده.

اما امروزه، طبق بخشنامه اصلاحیه بند (ج) ماده ۱۸ آیین نامه نحوه ی اجرای محکومیت های مالی، هر دو نوع مهریه عند الاستطاعه وعندالمطالبه که باشد، امکان به زندان انداختن زوج به دلیل عدم توانایی مالی برای پرداخت مهریه وجود ندارد؛ تنها در صورتی می توان زوج را به زندان محکوم کرد که علی رغم توانایی مالی که دارد، از پرداخت مهریه خودداری کند .

ضمن اینکه اگر هنگام عقد طرفین نوع مهریه را از نظر عند المطالبه یا عند الاستطاعه بودن آن مشخص نکنند، زمان مطالبه مهریه از سمت زن ، نوع مهر براساس عندالمطالبه بودن در نظر گرفته می شود.

همینطور برای مهریه ی عندالمطالبه، چنانچه تعداد مهر مشخص شده فرضا از 110 سکه بیشتر باشد، هنگامی که زن قصد مطالبه ی مهر را میکند، فقط 110 سکه به او پرداخت می شود و مابقی سکه به عنوان عند الاستطاعه در نظر گرفته می شود که هر زمان مرد استطاعت مالی آن را داشت باید پرداخت کند.

انواع مهریه

انواع مهریه از نظر تعیین مهر در نکاح، به مهرالمثل ، مهرالمتعه ، مهرالمسمی و مهرالسنه تقسیم می شود.

 مهر المسمی

مهر المسمی به مقدار مال معینی می گویند که با توافق طرفین درهنگام عقد به عنوان مهریه زن معین شده است و مرد باید آن مقدار مشخص شده را به زن بپردازد تا دینی نباشد. البته نکته قابل توجه این است که زوجه فقط می تواند برای دریافت کردن 110 سکه مرد را به پرداخت مهریه جلب کند و مهرخویش را مطالبه کند و از ضمانت اجراهایی که قانون اجرای محکومیت های مالی قرار داده است بهره ببرد.

وکیل-مهریه-در-اهواز
وکیل-مهریه-در-اهواز

ماده 1080 قانون مدنی در خصوص مهر المسمی بیان میکند که مقدار مهر منوط به توافق و تراضی زوجین است که طبق این ماده  طرفین محدودیتی در مورد تعیین میزان مهریه ندارند. مهر المسمی جزء رایج ترین مهریه هایی است که در عقدنکاح از آن استفاده و تعیین می شود.

 مهر المتعه

بر اساس ماده1093 قانون مدنی هرگاه در عقد نکاح مهر ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر زن خود را طلاق دهد، زن مستحق مهرالمتعه است. در مهر المتعه وضعیت مالی مرد برای تعیین مقدار مهر لحاظ می شود اما در تعیین مقدار مهرالمتعه وضعیت و شئونات زن مورد ملاک قرار می گیرد.

در واقع میتوان گفت مهرالمتعه هدیه ای از طرف مرد به زن است به عنوان مهریه که میتواند هر چیزی جز وجه نقد و سکه هم باشد.

مهر السنته

مقدار مهری که پیامبر ( صلواه الله علیه وآله وسلم ) برای همسران و دخترشان حضرت زهرا (سلام الله علیها) قرار دادند مهر السنته گفته می شود.

میزان مهر السنته پانصد درهم است که برای محاسبه در آن زمان به نرخ همان زمان انجام می شده و در زمان حال به نرخ این زمان محاسبه می شود.

وکیل-مهریه-در-اهواز
وکیل-مهریه-در-اهواز

نکته ی حائز اهمیتدر مهر السنته این است که انکار کردن و بی توجهی به سنت مهرالسنته و عدم ملاک قرار دادن آن زیر بنای بسیاری از مشکلات امروزی حوزه خانواده و دعواهایی بر سر مهریه در گذر زمان است که این مسئله عواقب بسیار بدی نیز از قبیل سد عقد نکاح ، مدیون ماندن مرد و رودر رو قرار گرفتن زوجین در برابر یکدیگر می شود. تمام این مسائل در حالی است که رعایت و بها دادن به این سنت موجب برکت بیشتر و کم شدن بسیاری از دعاوی خانوادگی در این حوزه می شود.

 مهر المثل

مهر المثل زمانی مطرح می‌شود که در عقد نکاح مهرالمسمی مشخص نشده باشد و رابطه زناشویی بین زوجین هم صورت گرفته باشد. برای تعیین مهر المثل به مواردی  اعم از تحصیلات ، سن ، زیبایی ، جایگاه خانوادگی زن ، موقعیت اجتماعی او توجه می شود؛ همینطور وضعیت نزدیکان و خویشاوندان زن و سایر زنانی که با او هم‌شأن هستند  از نظر وضعیت مثل او هستند ، مورد ملاک تعیین مهرالمثل قرار داده می شوند. و به طور کلی هر ویژگی دیگری که به واسطه آن جایگاه زن متفاوت می‌شود در تعیین مقدار این نوع مهریه لحاظ می‌گردد.

در رابطه با مهرالمثل ماده 1099 قانون مدنی می گوید در صورت جهل زن به فساد نکاح و وقوع نزدیکی زن مستحق مهرالمثل است. معنای این ماده به این صورت است که اگر بعد از عقد نکاح که صورت می گیرد بین زن و مرد نزدیکی اتفاق بیفتد، و پس از آن زن متوجه باطل بودن عقد شود، مهریه ای که به او تعلق می گیرد و او میتواند مطالبه کند ، مهر المثل است.

 مواردی که با عدم تعلق مهریه به زن همراه است

در بعضی موارد زن مستحق دریافت مهریه نمی باشد و مهریه که جزء حقوق مالی او محسوب می شود به او تعلق نمی گیرد؛ در حالی که زن نسبت به این حق و حقوق مالی و قانونی خود میتواند هر گاه بخواهد آن را از مرد  مطالبه و دریافت کند؛ که طبق مواردی که قانون ذکر کرده زن در شرایطی مستحق دریافت مهریه نمی شود :

بنا بر ماده 1089 قانون مدنی، هر وقت عقد ازدواج چه ازدواج دائم و چه ازدواج موقت بین زوجین به دلیلی باطل بوده باشد و میان  آن ها نزدیکی بر قرار نشده باشد ، زن حق طلب مر را ندارد و مهریه ای هم به او تعلق نمی گیرد.

با استناد به ماده 1101 قانون مدنی هر گاه به دلیلی نکاح بین زوجین، فسخ گردد و بین آن ها نزدیکی واقع نشده باشد، زن مستحق مهر نخواهد بود. تنها استثناء این ماده در مورد این موضوع این است که فسخ عقد به دلیل عنن بودن مرد باشد؛ به این معنی که مردی که از ناتوانایی جنسی برخوردار باشد و توانایی عمل زناشویی نداشته باشد، که در این صورت با فسخ نکاحی که صورت گرفته زن مستحق نصف مهریه می شود.

از موارد دیگر عدم تعلق مهر این است که با توجه به این مسئله که طرفین پس از عقد نکاح هم می توانند در مورد مهریه به توافق برسند، اگر زن قبل از تعیین مهر فوت کند و بین زن و مرد هم نزدیکی صورت نگرفته باشد، زن مستحق مهریه نمی شود و مرد هم از پرداخت مهریه معاف می شود. اما اگر قبل از فوت زن نزدیکی اتفاق بیفتد و پس از آن زن فوت شود، مرد ملزم به پرداخت مهریه می شود که البته مهریه ی تعلق گرفته، مهر المثل می باشد.

وکیل-مهریه-در-اهواز
وکیل-مهریه-در-اهواز

طلاق توافقی هم از جمله مواردی است که در آن مهریه ای به زن تعلق نمی گیرد.

اگر زوجین خود با توفق تصمیم به طلاق بگیرند و یا اینکه زن خود به دلیل کراهت داشتن از مرد  درخواست طلاق بدهد، منوط به اینکه زن تمام یا قسمتی از مهریه خود را در قبال طلاق به مرد ببخشد؛ از آنجایی که دراینجا عدم استحقاق مهریه به زن با رضایت  و به درخواست خود او است ، مهریه تعلق نمی گیرد.

در صورتی که زوج فقط بخشی از مهر خود را بذل کرده باشه، مرد باید مابقی مهریه ی زن را که نسبت به آن دین دارد پرداخت کند . مرد معاف از پرداخت مابقی مهریه نیست و باید با مطالبه زن در مورد مهریه خود، آن را بپردازد.