وکیل پایه یک در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وکیل پایه یک در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل پایه یک در شیراز
وکیل پایه یک در شیراز

وکالت از ریشه وکل بر وزن ضرب می باشد. معنای لغوی وکیل به مفهوم گذاشتن و سپردن کار به شخصی دیگر است و مفهوم اصطلاحی آن قائم مقام کردن و اجازه دادن به شخص دیگر که کفایت دارد و قابل اعتماد است، می باشد. در دوره صفویه به وکیل، نائب السلطنه گفته می شد و به عنوان وکیل الرعایا از همین جا نشات گرفته است.

بنابراین در مقابل وکیل، موکل قرار می گیرد که شخصی است که کاری را به دیگری واگذار می کند و به او اعتماد دارد و او را شایسته می داند. وکیل شخصی است که کار را به او می سپارند. ی نتیجه وکالت  آن است که وکیل، قائم مقام موکل می شود و در موضوعی که وکالت می کند به جای شخص موکل امر وکالت را اعمال می نماید و به منظور تحقق وکالت، وکیل باید آن را بپذیرد.

 تعریف وکیل پایه یک در شیراز

وکیل شخصی می باشد که از سوی شخص دیگری خواه  حقوقی یا حقیقی بر اساس عقدی تحت عنوان عقد وکالت به منظور انجام کاری مامور شود. وکالت یک عقد جایز می باشد که با توجه به قوانین مدنی انعقاد می‌یابد و دو طرف آن وکیل و موکل خواهند بود.

با توجه به تعریفی که در ماده ۶۵۶ قانون مدنی یاد شده است، وکالت از جمله اموری می‌باشد که بر اساس آن یکی از دو طرف، طرف دیگر را به منظور انجام امری، جانشین خود می‌کند. شخصی که نیابت می دهد موکل و آن که از سوی او نائب می‌شود وکیل خواهد بود.

در مواد ۶۵۶ تا ۶۸۳ قانون مدنی احکام راجع به وکالت توضیح داده شده است. منظور از امر موضوع وکالت در ماده فوق یک امر حقوقی می باشد که معنای عام کلمه را دربرمی‌گیرد. وکیل قادر است در هر یک از امور زیر به جانشینی از موکل انجام وظیفه نماید.

 وکیل پایه یک دادگستری در شیراز

کسانی که قصد دارند در آینده به شغل وکالت مشغول شوند، باید در دبیرستان رشته علوم انسانی را برگزینند و بعد از آن که در این رشته فارغ التحصیل شدند در کنکور علوم انسانی شرکت نمایند و زمانی که انتخاب رشته می نمایند یا رشته حقوق یا الهیات و معارف  اسلامی که همان فقه و مبانی حقوق اسلامی می باشد را برگزیدند باید دوره کارشناسی در این رشته را بگذرانند که طی مدت چهار سال باید در این رشته تحصیل کنند.

سن وکالت در ایران ۲۶ سالگی می باشد. یعنی کسی که قرار است وکیل شود، به محض فارغ التحصیلی از دانشگاه به او، این لقب داده نمی‌شود. فارغ التحصیلان رشته حقوق باید در آزمونی تحت عنوان آزمون وکالت شرکت نمایند تا قادر باشند، پروانه وکالت دادگستری را دریافت نمایند. این آزمون از سوی کانون وکلای دادگستری برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است که در سال های اخیر مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه نیز این آزمون را برگزار می‌کند.  متقاضیانی که از طرف آزمون قوه قضاییه قبول می‌شوند، بعد از این که مراحل کار آموزی را گذراندند وکیل پایه دو خوانده می شوند. اما وکلایی که در آزمون وکالت کانون وکلا قبول می شوند بعد از آن که دوره کارآموزی را گذراندند، وکیل پایه یک خواهند شد.

بنابراین دریافت پرونده وکالت اول این شرط برای انجام کار وکالت می‌باشد که اول باید داوطلبین در آزمون وکالت مربوطه که هر سال از سوی کانون وکلای دادگستری برگزار می شود، قبول شوند. کانون های وکلای دادگستری سالانه یک نوبت این آزمون را برگزار می‌کنند که مقدمه ی ورود کارآموزان وکالت می‌باشد .

بعد از آن که آزمون از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، برگه‌های داوطلبان از طرف سازمان سنجش مورد تصحیح قرار می گیرد و فهرست همه شرکت کنندگان را  با توجه به نمره کل و الفبا اعلام می نماید.این اشخاص بعد از آن که در امتحان وکالت، قبول شدند، باید در دوره کارآموزی قرار بگیرند. دوره کارآموزی وکیلان هجده ماه می باشد.

این دوره شامل کار کردن در دفتر وکیل سرپرست می باشد و حتماً باید در ۳۶ دادگاه مختلف کیفری، خانواده، اطفال و حقوقی و دادگاه کیفری استان و تجدید نظر گذرانده شود و در پایان این دوره، اشخاصی که در این دادگاه ها حضور یافتند، یک پایان نامه ی تحقیقی در این زمینه را باید ارائه نمایند.

آزمون اختبار

متقاضیان شغل وکالت بعد از آن که  مجوز فوق را دریافت کردند و دوره کارآموزی شان گذرانده شد، باید در  یک آزمون دو مرحله ای شرکت نمایند. این آزمون تحت عنوان آزمون اختبار شناخته می‌شود .

اشخاص بعد از آن که نمره قبولی را در بخش مصاحبه ی این آزمون به دست آوردند، پذیرفته می شوند.

تکالیف وکیل پایه یک در شیراز

وکیل دادگستری باید همه مواد قانونی و مقررات جدید و قدیم را بشناسند و تبصره های قانونی را زیر و رو نماید. و به همه ی مقررات تسلط کافی داشته باشد تا افراد مختلف در زمینه‌های مختلفی که به آن ها مراجعه می‌کنند قادر باشند  مشاوره گرفته و در این زمینه بتوانند با پرونده های مختلف، اطلاعات خود را تکمیل کنند و آن ها را دسته بندی نموده و  برای رفع پرونده های دیگر از این اطلاعات استفاده نماید و در واقع نماینده موکل خود در دادگاه باشند.

وکیل پایه یک در شیراز
وکیل پایه یک در شیراز

انواع وکالت در شیراز

وکالت قراردادی عبارت است از نوعی وکالت است که افراد شخصاً وکیل خودشان را انتخاب می نمایند و به همین جهت به آن حالت قراردادی اطلاق می شود.

 وکیل معاضدتی یا وکالت تبرعی 

وکیل معاضدتی وکیلی می باشد که موکل آن را انتخاب نمی‌کند. او به علت عدم توانایی مالی به منظور دریافت وکیل به کانون وکلا رجوع کرده و کانون وکلا با توجه به اصل ۳۵ قانون اساسی و در نظر گرفتن ماده ۴۴ قانون وکالت، بعد از ملاحظه و بررسی شرایط او و تحقق عدم توانایی مالی موکل، اگر دعوا  مربوط به شخص متقاضی باشد، قانونا وکیلی را به او معرفی می کند که تحت عنوان وکیل معاضدتی معرفی می‌گردد تکلیف وکیل این است که در دعوای حقوقی تحت عنوان معاضدت، وکالت کند. افرادی که به عنوان موکل به این دسته از وکلا رجوع می نمایند از پرداخت حق الوکاله معاف خواهند بود.

 وکیل تسخیری

شکل دیگری از وکیل، وکیل تسخیری می باشد که در جرم هایی که مجازات آن ها مثل قصاص نفس، اعدام رجم و حبس ابد است، اگر متهم خودش وکیل را معرفی نکند، وکیل از سوی دادگاه برای رسیدگی تعیین می شود که اخذ این وکیل الزامی می باشد و به او وکیل تسخیری گفته می شود.

وکالت تعیینی

این شکل از وکالت از سوی موکل به وکیلی که انتخاب کرده است واگذار می‌شود که امکان دارد موضوع به وکیل پایه یک دادگستری یا به وکیل پایه دو دادگستری ارجاع شود.

وکالت اتفاقی

برخی افراد هستند که دارای معلومات و اطلاعات لازم برای انجام وکالت می باشند. اما شغلشان وکیل دادگستری نیست. این افراد چنان چه بخواهند برای اقوام نسبی و سببی خود تا درجه دو از طبقه سه وکالت کنند،  این امکان وجود دارد که در سه نوبت در سال به آن ها به حالت اتفاقی وکالت داده ‌شود. حالت اتفاقی با رعایت ضوابط و شرایط که از سوی کانون وکلای دادگستری تعیین شده است، صادر می گردد.

وکیل پایه یک در شیراز
وکیل پایه یک در شیراز

به منظور انجام وکالت اتفاقی برای هر وکالت اتفاقی باید درخواست و تقاضای جداگانه‌ای به اضافه پیوست‌های آن تهیه شود و این اصل راجع به پرونده هایی که از دو یا چند دعوای مرتبط برخوردارند، نیز رعایت می شود. جز این که با تشخیص کانون وکلا تکرار اصل درخواست یا مدارک و مستندات ضرورتی نداشته باشد. کانون قادر است بعد از آن که شرایط را محقق کرد، یک اختبار با هدف بررسی توان عملی و تجربی آن ها برگزار کند و جواز وکالت اتفاقی را بعد از موفقیت در این ازمون اختباری به او اعطا نماید که البته اعطای این جواز به صلاحدید کانون وکلا می باشد.

وکیل پایه یک حقوقی در شیراز

وکیل حقوقی، یکی از انواع وکیل می باشد که برای رسیدگی به حقوق مدنی و مشاوره حقوقی افراد در نظر گرفته می شود. این افراد در دادگاه های خانواده و شوراهای حل اختلاف و دادگاه های حقوقی و نظایر آن در حوزه امور مدنی که با قوانین حقوقی مثل قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی و قانون حمایت از خانواده و قانون تجارت و قانون امور حسبی و و بعضی دیگر از قوانین  در ارتباط است، فعالیت می کند.

این دسته از وکلا به شکل کاملاً تخصصی در حوزه های بالا وارد شده و به حل و فصل مسائل می‌پردازند. دعاوی که در این حوزه بیشتر مطرح می شود دعاوی راجع به نفقه، مطالبه وجه، اجرت المثل و نظیر آن می باشد.

وکیل پایه یک کیفری در شیراز

وکیل کیفری در واقع کسی است که در دادگاه نظامی،کیفری، سازمان تعزیرات حکومتی و نظایر آن فعال است. غیر از این مورد در امور کیفری نیز انجام وظیفه می نماید. در امور کیفری به حل و فصل مشکلات می‌پردازد. از جمله دعوای سرقت ،کلاهبرداری، ارتشاء و اختلاس، ترک انفاق، فروش مال غیر و نظایر آن می‌باشد.

 حق الوکاله وکیل پایه یک در شیراز

اگر شخص خواهان در یک پرونده حقوقی وکیل اتخاذ کند، حق الوکاله ی او بر اساس و با توجه به مواد ۵۱۵ و ۵۱۹ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در حوزه مدنی از خوانده دعوا قابلیت دریافت دارد. در شرایطی که دریافت محکوم به و خسارات دادرسی (که شامل هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل می باشد) از محکوم علیه و هزینه اخذ وکیل برای خواهان به شکل رایگان خواهد بود.

بنابراین هر یک از طرفین دعوا این امکان را دارند که به جای خود به دادگاه وکیلی معرفی کنند. اما در برخی از موضوعات، دادگاه حضور خواهان و خوانده را ضروری می داند که در این حالت هر دو طرف تکلیف دارند تا حاضر شوند.

وکیل پایه یک در شیراز
وکیل پایه یک در شیراز

 وکالت در دادگاه ها

وکالت در دادگاه ها می تواند به شکل سند رسمی و غیررسمی باشد. در شرایط فعلی در مورد وکالتنامه هایی که در ایران تنظیم می شود موکل قادر است در زیر وکالت نامه این موضوع را تصدیق کند یعنی وکالت نامه را امضا و مهر کرده و انگشت زده است.

چنان چه وکالت در جلسه ی دادرسی اعطا شود، همه جریان باید در صورت جلسه قید شود و به امضای موکل در بیاید. در شرایطی که وکالت در خارج از ایران اعطا شده باشد، باید به گواهی یکی از ماموران سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران برسد.