وکیل چک در اهواز|مشاوره تلفنی سریع و 24 ساعته

وکیل چک در اهواز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اهواز و مشاور حقوقی در اهواز

(09225192408)

وکیل چک در اهواز
وکیل چک در اهواز

چرا برای موضوع چک نیاز به یک وکیل خوب و کاربلد است؟

امروزه برای بیشتر موارد قانونی افراد نیاز به وکیل دارند که به راحتی یا به صورت حضوری و یا به صورت اینترنتی وکیل خود را افراد پیدا میکنند.منتها وکلا از نظر تخصص به چند دسته متفاوت تقسیم میشوند که یکسری از وکلا برای مسائلی از قبیل خانواده،ارث،حضانت فرزند….مناسب هستند و یکسری دیگر برای مسائلی از قبیل چک یا قرارداد شرکت ها مناسب تر هستند که خب همه اینها بیشتر بستگی به انتخاب خود وکیل و تحصیلات وکیل دارد چرا که زیر شاخه رشته حقوق که در مقطع فوق لیسانس یا دکترا انتخاب میشود مشخص کننده بسیاری از موارد از جمله تخصص و تبحر وکیل میباشد.

پس قبل از مراجعه به وکیل حتما در مورد تحصیلات وکیل کمی تحقیق کنید که منظور ما در اینجا میزان تحصیلات نیست بلکه منظور زیر شاخه ای است که در رشته حقوق وکیل انتخاب کرده است.

البته یکسری از وکلا تحصیلاتشان لیسانس است که در چنین مورد سوال ان است که تخصص اصلی وکیل در چنین صورتی چه خواهد بود؟

خب باید بگوییم چنانچه از راه تحصیلات وکیل متوجه نشدید که تخصص وکیل چیست؛میتوانید از طریق پرونده هایی که وکیل بیشتر انتخاب نموده است متوجه این امر شوید که وکیل برای چه نوع پرونده هایی مناسب تر است،پرونده های حقوقی؟یا کیفری؟

موضوع چک از ان دسته موضوعاتی است که نیاز به وکیل کاربلد و متخصص دارد به خصوص اگر که موضوع شکایت کلاهبرداری های پی در پی از طریق چک باشد،که برای وصول و پیروزی در چنین پرونده ای از انجایی که شخصی که این عمل را انجام داده است یک شخص حرفه ای بوده و دستگیر کردن ان با شواهد ممکن است کاری دشوار باشد حتما به یک وکیل کاربلد نیاز خواهید داشت تا در چنین مواقعی به شما کمک کند.

شما میتوانید وکیل چک در شیراز را نیز مطالعه کنید.

حال در ادامه قصد داریم در مورد چک بلامحل و چک صیاد صحبت کنیم تا بدانید چرا چک صیاد امنیت بالایی دارد؟و انکه چگونه برای چک بلامحل اقدام به شکایت کنید؟

در ابتدا باید تعریفی از چک بلامحل خدمت شما توضیح دهم تا بعد از ان نحوه اقدام برای چک بلامحل را خدمت شما بیان کنیم:

معنای چک بلامحل چیست؟

چک بلامحل در معنای خاص به معنی چکی میباشد که در تاریخ مندرج در آن مبلغ مندرج درچک حساب نباشد و به اصطلاح بشود چنین گفت که حساب شخص مقابل خالی باشد.

پیگیری ثبتی چک به چه صورت میباشد؟

۱)در ابتدا در خواست اجرای چک،از ثبت محلی که بانک طرف حساب صادر کننده چک در آن محل واقع میباشد انجام میشود.

۲)هر زمانی که چکی نسبت به قسمتی از مبلغ آن بدون محل بوده باشد،شخص دارنده چک نسبت به باقی مانده حق صدور اجراییه را دارد.

۳)بعد از صدور اجراییه چک،شخص دارنده چک میتواند که ضمن اعلام انصراف از تعقیب عملیات اجرائی مطالبه استرداد لاشه چک را نیز بکند.در واقع در این مورد اگر اجراییه ابلاغ شده باشد،حق الاجرا را باید پرداخت نماید که در اینجا پرونده مختومه محسوب خواهد شد.

موارد ارتکاب جرم صدور چک بلامحل به چه صورت هایی میباشد؟

وکیل چک در اهواز
وکیل چک در اهواز

۱)صدور کردن چک بلامحل:صاحب حساب چکی صادر کند که تمام یا قسمتی از وجه آن در بانک موجود نبوده باشد.

۲)برداشت کردن وجه از حساب بعد از تاریخ سر رسید.

۳)عدم تنظیم نمودن مناسب و صحیح چک.

۴)صادر کردن چک از حسابی مسدود.

۵)دستور دادن عدم پرداخت کردن چک به بانک.

اشخاصی که چک بلامحل صادر میکنند به موجب قانون مجازات خواهند شد که مجازات اشخاصی که به صورت مکرر چک بلامحل صادر میکنند در قسمت زیر توضیح داده خواهد شد.

مجازات برای اشخاصی که چک بلامحل صادر میکنند به شرح زیر چنین است:

۱)چنانچه مبلغ چک مربوطه کمتر از ده میلیون ریال باشد،مجازات=حبس تا حداکثر شش ماه.

۲)چنانچه مبلغ چک مربوطه از ده میلیون تا پنجاه میلیون ریال باشد،مجازات بدین صورت است=از شش ماه تا یکسال حبس.

۳)اگر که مبلغ چک پیش از پنجاه میلیون ریال بوده باشد،مجازات بدین صورت خواهد بود=حبس از یکسال تا دوسال با ممنوعیت از داشتن دسته چک به مدت دو سال.

رسیدگی به شکایت های مربوط به چک به چه صورت خواهد بود؟

رسیدگی کردن به کلیه شکایات و دعاوی جزایی و حقوقی مربوط به چک در دادسرا ودادگاه تا خاتمه یافتن دادرسی،فوری و خارج از نوبت انجام میگیرد.رسیدگی کننده جرایم مربوط به چک بلامحل،از متهمان در صورت توجه اتهام،حسب مورد یکی از قرارهای تامین کفالت یا وثیقه اخذ خواهد نمود.

شاکی کیفری چک های بلامحل:

در واقع به طور کل منظور از دارنده کیفری شخصی است که برای اولین بار چک ارائه داده است و برای تشخیص این که چه کسی اولین بار برای وصول وجه چک رجوع کرده است بانکها مکلفند به محض مراجعه دارنده چک هویت کامل و دقیق او را با ذکر تاریخ قید کند.اگر این دارنده بعد از برگشت زدن،چک را به شخص دیگری نیز انتقال بدهد دیگر شخص منتقل الیه نمی تواند از شکایت کیفری استفاده کند،مگر اینکه این انتقال به صورت قهری صورت پذیرفته باشد.

یکسری از چک ها هستند که از نظر کیفری و قانون نمیشود بر اساس چنین چک هایی شکایت کرد که خب در ادامه در موردشان توضیحی کوتاه میدهیم.

چک هایی که نمی توان از لحاظ کیفری مورد تعقیب قرار داد

۱)چک سفید امضا بوده باشد.

۲)ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است.

۳)هرگاه بدون قید در متن چک اثبات شود که وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی بوده.

۴)چکی که بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی داده شده است.

۵)در متن چک چنین قید شده باشد که وصول وجه منوط به تحقق شرطی است.

وکیل چک در اهواز
وکیل چک در اهواز

رفع نمودن تحقق جرم صدور چک بلامحل به صورت زیر چنین است:

۱)انتقال یافتن ارادی چک.

۲)بعد از شکایت و قبل از صدور حکم قطعی=شاکی چک گذشت کند یا اینکه شخص متهم خسارت و مبلغ چک را پرداخت کند.

۳)قبل از شکایت کیفری=قبل از شکایت نمودن علیه صاحب حساب یا چک، مبلغ درج شده روی چک از جانب شخص صادر کننده چک پرداخت شده باشد.

آیا صدور کردن چک از یک حساب مسدود خود نوعی جرم عمدی تلقی خواهد شد؟همانطور که در قسمت بالا توضیح دادین این امر جرم است.

مجازات صدور کردن چک از یک حساب مسدود قابلیت تعلیق نیز ندارد همچنین بر خلاف صدور چک در حالت عادی که مستلزم احراز سوء نیت مجرمانه نیست.صدور چک از حساب مسدود یک جرم عمدی به موجب قانون است و سوء نیت شخص مرتکب یا علم و آگاهی او به بسته بودن حساب بانکی خود در زمان چک باید اثبات شود و بر فرض عدم اثبات این جرم محقق نخواهد شد.اشخاصی که مدعی هستند چک آنها به روش مجرمانه ای نظیر سرقت و خیانت در امانت تحصیل شده است،میتوانند بر اساس ماده ۱۴قانون صدور چک به بانک محال علیه دستور عدم پرداخت صادر کنند و حداکثر باید ظرف یک هفته از مرجع قضایی نتیجه اقدامات خود را وصول و به بانک مربوطه ارائه بدهند.

 

مهلت شش ماهه برای طرح کردن دعوا در خصوص چک:

در بعضی از موارد مانند ادعای بدون تاریخ بودن چک یا سفید امضا بودن آن،اثبات ادعا با،شخص مدعی خواهد بود که معمولا باید مدارک یا قرداد یا نوشته ای که حکایت از این تقدم و تاخر داشته باشد و انرا نیز به مرجع قضایی ارائه دهد، یاحسب در خواست او،مرجع قضایی میتواند موضوع را به کارشناسی و متخصص خط و تحریر ارجاع بدهد.

به موجب قانون چک از جرایم قابل گذشت است و نیز از جرایم خصوصی تلقی میشود و بدون شکایت دارنده چک،قابل تعقیب نخواهد بود و در صورتی که دارنده چک تا شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت،شکایتی انجام ندهد،بر اساس قانون دیگر حق شکایت کیفری نخواهند داشت.چنانچه دارنده چک بخواهد چک را به وسیله شخص دیگری به نمایندگی از طرف خود وصول کند و حق شکایت کیفری محفوظ باشد،باید هویت و نشانی خود را با تصریح نمایندگی شخص مذکور در ظهر چک،قید نماید و در این وضعیت بانک،گواهی مذکور را به نام صاحب چک صادر میکند.چنانچه بعد از شکایت کیفری،شخص شاکی چک را به شخص دیگری انتقال دهد یا حقوق خود نسبت به چک را به هر نحو دیگری واگذار کند،بر این اساس تعقیب کیفری موقوف خواهد شد.

 استعلام کردن چک صیاد و طبقه بندی کردن افراد صادر کننده چک:

چک های صیاد،چک هایی هستند که امروزه اعتبار بالایی دارند که برای چک های صیاد برای اشخاصی که صادر کننده چک هستند میتوان استعلام گرفت و از انها مطمئن شد.بعد از استعلام پیامکی به تلفن همراه ارسال خواهد شد که طبقه بندی افراد را جهت موضوع چک شناسایی کنید.

طبقه بندی افراد صادر کننده چک به صورت زیر میباشد:

وضعیت سفید:صادر کننده سابقه چک برگشتی را نداشته است و اگر که چک برگشتی قبلا داشته است تماما رفع شده است.

وضعیت زرد:صادر کننده چک یک فقره چک برگشتی یا مبلغ پنجاه میلیون ریال تعهد برگشتی دارد‌.

وضعیت نارنجی:شخص صادر کننده چک دو تا چهار فقره چک برگشتی یا دویست میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

وکیل چک در اهواز
وکیل چک در اهواز

وضعیت قهوه ای:شخص صادر کننده چک دارای پنج تا ۱۰فقره چک برگشتی میباشد یا آنکه مبلغ پانصد میلیون ریال تعهد برگشتی دارد.

وضعیت قرمز:شخص صادر کننده چک تا ده فقره چک برگشتی دارد و بالای مبلغ پانصد میلیون ریال نیز در بانک تعهد برگشتی دارد.