وکیل چک در بندر عباس|مشاوره تلفنی تخصصی و 24 ساعته

وکیل چک در بندر عباس کیست

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در  بندرعباس و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

وکیل پایه یک چک در بندر عباس

طبق  قانون تجارت ما چک در مورد نوشته ای می باشد که فرد در قبال افتتاح حساب جاری از بانک اخذ می کند و به پشتوانه موجودی در آن حساب بانکی مندرجات آن را کامل می‌کند و به بانک مربوطه  اجازه اخذ وجه و پرداخت آن را به فرد مورد نظر و یا شخص ثالثی اعطا می کند.

وکیل چک در بندر عباس
وکیل چک در بندر عباس

انواع چک

چک نوعی نوشته است آن که با داشتن آن اجازه داریم پول از بانک برداریم و یا به به شخص دیگری حواله کنیم.

چک انواع مختلفی دارد

بعضی چکها به وسیله افراد صادر می‌شود و بعضی چک ها به وسیله بانک صادر می شود

چک‌هایی که به وسیله افراد صادر می‌شود از قرار ذیل است

چک های عادی

این چک ها را  افراد از حساب جاری خود و بر عهده بانکها صادر می کند میزان ارزش و معتبر بودن این حالت از چک ها وابسته بر میزان اعتبار مالی صادر کننده می باشد یعنی اگر صادر کننده چک اعتبار مالی نداشته باشد قبول کردن چنین چک هایی کاری خطرناک است.

چک های تایید شده

نوعی چک است است که افراد بر عهده بانکها و حساب جاری خود صادر می کند و پرداختن وجه آنها به وسیله بانک  محال علیه تایید  و وجه آن مسدود می گردد.

چک های سفید امضا

این چک ها به وسیله صادر کننده امضا شده است اما نام و تاریخ در آن وجود ندارد.

چک های مدت دار

چکی میباشد که امروز به منظور مدتی بعد صادر می گردد و تاریخ صدور و سررسید آن با هم تفاوت دارند.

چک هایی که به وسیله بانک صادر می شود:

چک های رمزدار یا بین بانکی

چکی می باشد که به درخواست مشتری به وسیله بانک برای یکی از بانکهای دیگر در سطح کشور صادر می گردد و سبب انتقالات مالی از حساب بانکی مشتری به بانک دیگر میباشد اینگونه چک‌ها همراه با رمز می باشند.

چک های تضمین شده

چکی میباشد که  به تقاضای مشتری از جانب بانکها صادر می گردد و پرداختن وجه آن از جانب همان بانک صادر کننده چک ها ضمانت و تعهد می شود. به منظور اخذ چک های تضمینی احتیاج به داشتن حساب جاری در بانک و صادر کننده چک های تضمینی نمی باشد.

وکیل چک در بندر عباس
وکیل چک در بندر عباس

چک های مسافرتی

چک های مسافرتی به وسیله بانک صادر می‌شود و وجه آن در هر کدام از شعبه های آن بانک و کارگزاران آن ها پرداخت می شود.

دعاوی مرتبط با چک

مطالبه وجه چک

استرداد لاشه چک

ابطال چک

لازم به ذکر است که چک دارای دو وجه حقوقی و کیفری می باشد.

ابطال چک

اگر چک صادر شده مورد سرقت و یا جعل قرار گیرد یا اینکه چک مفقود گردد هر کدام از افراد ذینفع چک و صادر کننده چک یا دارنده چک اجازه دارند دادخواست ابطال چک در دفاتر خدمات قضایی را تنظیم کنند

بعد از مشخص شدن وقت رسیدگی و تشکیل جلسه و اثبات سرقت و یا مفقودی  و دیگر جعل چک مرجع صالح رسیدگی که شورای حل اختلاف یا دادسرا است تقاضا به ابطال چک میکند

با نظر بر این مطالب باید در نظر گرفت اقدامات یک وکیل چک به چه مقدار اهمیت دارد و در مورد جعلی بودن چک میتوانید با وکیل چک در شیراز نیز مشورت کنید

فایده ابطال لاشه چک

با توجه به این موضوع که پرداختن چک در معاملات مثل پرداخت دین می باشد و در واقع نوعی تبدیل تعهد حساب میشود فرد در حالت مفقودی چک نمی‌تواند مطالبات خود را از صادر کننده و یا ظهرنویس درخواست کند غیر از اینکه ابطال آن را از محکمه بخواهد

بسیار روشن است که در این فرد به منظور وصول مطالبات بدون وجود لاشه چک ابطال برگه چک لازم است.

مدارک و اسناد مورد نیاز به منظور مطرح نمودن دعوای ابطال چک عبارت است از

رونوشت از چک موضوع تقاضای ابطال

مدارک و مستندات ضروری که دلیلی برای ثابت شدن سرقت رفتن چک و یا مفقودی آن می‌باشد

وکیل چک در بندر عباس
وکیل چک در بندر عباس

ادله اثبات

همانطور که مستحضر هستید دادخواست ابطال لاشه چک مثل دیگر دعاوی حقوقی با ادله اثبات  قابل مطرح شدن میباشد   همانند

استناد به پرونده کیفری موضوع سرقت

استناد بر اقرار متهم در پرونده کیفری

استماع شهادت شهود و مطلعین و دیگر تحقیقات محلی

استناد بر  اسناد عادی سایر

بررسی کارشناسی لاشه چک

از آن لحاظ که صرف وقت و زمان در این شکل از پرونده ها بسیار اهمیت دارد بایستی از یک وکیل چک مشورت گرفت تخصص داشتن در دعاوی مرتبط در اسناد تجاری اهمیت دارد.

مفقودی چک

بعد از اینکه متوجه شدیم چک گم شده است باید فوراً مراتب را به بانک مرتبط آن اعلام کنیم و بعد مراحل قانونی ثبت دادخواست و یا طرح شکایت را انجام دهیم

در ماده چهاردهم قانون صدور چک نکاتی در مورد ذینفع آمده که از قرار ذیل می باشد

صادر کننده چک و یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها با نظر بر اینکه چک مفقودی یا سرقت یا جعل شده است و یا از راه  کلاهبرداری و خیانت در امانت و یا دیگر جرایم تحصیل شده است باید مراتب را به شکل کتبی به بانک مربوط اعلام کند.

بانک بنا بر تقاضا با ثابت شدن ذینفع بودن شخص بانک به مدت زمان یک هفته حساب را مسدود می کند و در حالت ارائه چک به بانک گواهی عدم پرداخت را با قید نمودن علت به دلیل مفقودی چک می باشد صادر می کند.

در مرحله بعد فردی که مدعی گم شدن و یا سرقت و کلاهبرداری بر روی چک شده بایستی با رجوع به دفاتر خدمات قضایی اقدام به ثبت نمودن دادخواست و یا شکواییه کند

همانطور که در قبل هم گفتیم مهلت مسدودی حساب تنها هفت  روز است و این منظور را می رساند که مطرح نمودن شکایت باید در این مدت زمان انجام شود.

در مرحله بعد بایستی گواهی مرتبط به مطرح نمودن شکایت را از مرجع قضایی اخذ کرد و به  بانک تحویل داد تا تعیین تکلیف قانونی در رابطه با موضوع آن برگ  چک که غیر قابل وصول بوده اما حساب جاری شخص بدون مشکل فعال می گردد.

پس از صادر شدن دستور عدم پرداخت بانک وظیفه دارد وجه چک را تا موقع تعیین تکلیف در در  حساب ‌به‌طور مسدودی نگه دارند البته لازم به ذکر است که دارنده می تواند علیه شخصی که دستور عدم پرداخت داده شکایت کند.

امکان دارد که مسدود نمودن حساب با ادعایی دروغین باشد  که این کار سبب ورود خسارت را برای شخص به دنبال دارد هر موقع خلاف ادعای سبب عدم پرداخت شده اثبات گردد دستور دهنده به غیر از مجازات گفته شده در ماده هفت  قانون صدور چک به پرداختن تمام خسارات وارده به دارنده چک محکوم می شود.

بهترین راهکار آن است که نخست با یک وکیل چک مشاوره کنید و بعد مراحل قانونی ابطال لاشه چک را انجام دهید.

شما میتوانید مقاله وکیل چک در شیراز را نیز مطالعه کنید

استرداد لاشه چک

باید گفته شود که چک به عنوان یک سند عادی تجاری کاربردهای فراوانی دارد و خیلی از افراد از چک در امور مالی و انجام اعمال حقوقی خود استفاده می کنند لذا امکان دارد که پس از صادر شدن آن بین صادرکننده و دارنده آن اختلافات و مشکلاتی پدید آید و منجر به طرح دعوای حقوقی گردد از جمله این دعوا مطرح نمودن استرداد لاشه چک می باشد.

با وصول وجه چک یا اجرای تعهدات ناشی از صدور آن چک به صورت یک لاشه در می آید پس دارنده آن بایستی به محض وصول چک را به صادر کننده آن بدهد و چنانچه دارنده از تحویل آن دوری کند صادرکننده اجازه دارد که به دادگاه رجوع کنند و مطرح نمودن دعوای استرداد لاشه چک را انجام دهد.

البته بهتر است که نخست اظهارنامه ای برای دارنده آن فرستاده شود تا چک را برگرداند تا خوانده هم نتواند ادعای بی خبری کند به منظور مطرح نمودن دعوای استرداد لاشه چک باید به شورای حل اختلاف و یا دادسرای محل اقامت صادر کننده چک رفت.

وکیل چک در بندر عباس
وکیل چک در بندر عباس

اقدام از راه مراجع کیفری

به دلایل زیادی مثل سرعت روند رسیدگی و دیگر کم هزینه بودن و ضمانت اجرای قوی دارندگان چک معمولاً طرح شکایت کیفری را به منظور وصول وجه چک انتخاب می کنند البته باید توجه کرد که این کار در مورد مواردی که در انتهای این مطلب می آید ممکن نیست و شاکی با مطرح نمودن آن به نتیجه مطلوب نمی رسد.

اگر چک دارای وعده باشد چک بایستی به شکل نقد و بدون وعده صادر گردد به این خاطر که چک باید مثل اسکناس وسیله پرداخت نقدی باشد پس اگر مثلاً امروز چکی برای تاریخ فردا یا هفته یا ماه و یا سال آینده صادر گردد صادر کننده چک مجازات کیفری نمی‌شود به این خاطر که این چک حقوقی می باشد.

هرموقع چک جهت تضمین انجام تعهد و یا ضمانت انجام معامله صادر گردد.

هر موقع چه کسی سفید امضا صادر گردد یعنی به این منظور که صادر کننده بدون ذکر مبلغ و تاریخ و نام دارنده  آن را امضا کند.

در حالتی که ثابت گردد چک بدون تاریخ صادر شده به طور معمول در این حالت دارنده چک پیش از شکایت کردن و پیش از مراجعه به بانک مبادرت به ذکر تاریخ می کند اما اگر در مرجع قضایی اثبات شود صادر کننده موقع سود تاریخ چک را ذکر نکرده صادر کننده مسئولیت کیفری ندارد.

هر موقع ثابت شود که چک جهت معاملات نامشروع صادر شده است

است.

هرموقع دارنده چک تا شش ماه از تاریخ صادر شدن چک برای وصول آن به بانک نرود و یا طی شش ماه از تاریخ صادر شدن گواهی عدم پرداخت شکایت نکند.