وکیل کیفری در شیراز|مشاوره تلفنی رایگان|09225192408

وکیل کیفری در شیراز

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل کیفری در شیراز کیست؟

وکیل کیفری در شیراز در این باره توضییح میدهد:

وکیل کیفری خوب  چه ویژگی هایی دارد؟ وکیل کیفری باید  چه خصوصیاتی داشته باشد که به عنوان وکیل کیفری خوب معرفی شود و تفاوت وکیل کیفری با وکیل حقوقی در چه چیزی است و چرا پرونده ها نیاز به وکیل کیفری متخصص دارد؟ در این مقاله از گروه مقاله های دادسرا یار سعی داریم بر این پرسش ها پاسخ دهیم.

وکیل کیفری در شیراز
وکیل کیفری در شیراز

مفهوم وکیل امور کیفری:

وکیل کیفری در شیراز در این باره توضییح میدهد:

وکیل کیفری در مسائلی که نیازمند اقامه دعوای کیفری مثل خیانت در امانت، سرقت،، کلاهبرداری انتقال مال غیر و جعل و استفاده از سند مجعول و مانند آن می باشد، فعالیت می‌کند. از مهمترین تضمینات حقوقی دفاعی متهم، برخورداری از وکیل کیفری می باشد. در پرونده های کیفری افراد قادرند با رجوع به وکیل پایه یک دادگستری به او وکالت دهند.

وکیل کیفری در پرونده های کیفری با در نظر گرفتن تخصصی بودن آن ها نقش سازنده‌ای را دارد. در این پرونده ها شاکی و متهم با در نظر گرفتن تخصصی بودن پرونده ها قادر هستند با وکیل کیفری مشاوره کنند و پرونده خود را به پیش ببرند. با توجه به قانون اساسی که در اصل ۳۵ قانون می‌خوانیم در همه ی دادگاه ها طرفین دعوا حق برخورداری از وکیل کیفری را دارا می باشند.

چنان چه دو طرف از اخذ وکیل عاجز باشند، با توجه به آن چه در قانون آمده شرایط برگزیدن وکیل برای آن ها مهیا می شود. پرونده های کیفری اهمیت ویژه‌ای دارند که با توجه به موضوعات آن ها می تواند برای دو طرف دعوا ضررهایی به دنبال داشته باشند که در برخی موارد جبران ناپذیر است. پس این پرونده‌ها باید با وجود یک وکیل کیفری عالم و آگاه در امور کیفری مورد بررسی قرار بگیرد تا بتواند حق دو طرف را احقاق نماید.

خصوصیات وکیل کیفری:

وکیل کیفری بعد از آن که تحصیلات دانشگاهی خود را گذراند و توانست در آزمون وکالت رتبه قابل قبولی را به دست بیاورد، در آزمون وکلا پذیرفته شده و مدرک معتبر وکالت را کسب می‌کند. وکیل امور کیفری با در نظر گرفتن علاقه و تخصص داشتن در حوزه امور جزایی و کیفری و اشراف بر قوانین مجازات اسلامی و قوانین مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با قاچاق کالا و ارز و آیین دادرسی کیفری قادر است، امور کیفری را بر عهده بگیرد و در این حوزه فعالیت کند.در حوزه وکالت و حقوقی یکی از مهمترین و حساسیت برانگیز ترین موضوع، مشکلات کیفری می باشد.

وکیلی که در حوزه کیفری فعالیت می‌کند، باید از علم و دانش در این حوزه برخوردار باشد و هوش بالایی داشته باشد تا قوانین را در مناسب ترین مکان و زمان به سود متهم و شاکی مورد استفاده قرار دهد و قادر باشد به بهترین شکل ممکن در پرونده ایفای نقش کند و آن را به نتیجه ای که حق می‌باشد برساند و این در واقع مصداق جمله معروفی است که می گوید وکیل کیفری قادر است مرز میان برائت و اعدام را تعیین نماید و عدم دانش و آگاهی کافی در مورد مطروحه برای یک وکیل به شدت موجب ضرر و زیان های جبران ناپذیری برای موکل خواهد شد.

وکیل کیفری در شیراز
وکیل کیفری در شیراز

تخصص وکیل کیفری:

وکلای کیفری باید در سخنرانی تبحر داشته باشند. این خصوصیت همه وکلا را در بر می گیرد. آن ها باید این توانایی را داشته باشند تا بتوانند از موکلین به بهترین شکل دفاع نماید. در مورد وکیل کیفری این موضوع پر اهمیت می باشد و قدرت سخنوری و بهره گیری از کلام خطابه یکی از مشخصات وکیل کیفری خوب می باشد.

تفاوت وکالت در امور کیفری و حقوقی در شیراز:

وکالت در امور حقوقی و کیفری با هم فرق می کنند. در واقع روش و اصول وکالت مصداق ندارد و راجع به ارکان دیگری می شود. این تمایز و تفاوت از لحاظ اصل قوانین و از نظر آیین دادرسی میان امور حقوقی و جزایی برقرار است. در امور کیفری و جزایی در مرحله تحقیقات اولیه مرجعی به اسم دادسرا برقرار است که وکیل کیفری به آن رجوع کرده و پرونده جرم را دنبال می کند.

اما در امور حقوقی دادسرا و تحقیقات مقدماتی وجود ندارد. وکیل کیفری در دعاوی جزایی با مقامات قضایی مثل دادیار و بازپرس و نماینده دادستان و خود شخص دادستان مواجه است. اما در امور حقوقی مقامات قضایی خوب حاضر نیستند و وکیل امور حقوقی فقط با قاضی دادگاه و قاضی اجرای احکام مدنی ارتباط دارند.

قسمتی از این تفاوت را هم می توان در نحوه ی محاکمه شناخت. در مراجع قضایی ایران و بر اساس روندی که رایج است پرونده های حقوقی در مدت زمان کوتاه مورد رسیدگی قرار می‌گیرند. اما پرونده های جزایی و کیفری مدت زمان بیشتری را شامل می شود و فرآیند پیگیری آن ها تا رسیدن به مرحله نهایی طولانی‌تر است.

جنبه عمومی و خصوصی بودن دعاوی کیفری و حقوقی از دیگر تفاوت‌های پرونده های مذکور می‌باشد.

در مشخص نمودن این نکته باید اضافه کرد که اکثر پرونده‌های حقوقی خصوصی می باشند و ذی نفع آن ها افراد جامعه هستند. اما در خیلی از پرونده‌های کیفری همه جامعه صاحب منفعت بوده و مدعی‌العموم قادر است به نمایندگی از طرف جامعه جرم را اعلام و جرم انگاری کند. پس در موارد کیفری و جزایی همه ی جامعه مورد توجه واقع می‌شود. در این پرونده‌ها مضاف بر این که جنبه ی خصوصی دارد، جنبه عمومی هم مورد توجه واقع می‌شود.

همچنین وکیل کیفری در اصفهان نقل میکند: فرق دیگری که می توان آن را مورد بررسی قرار داد نتیجه پرونده مطروحه در امور حقوقی و کیفری است. نتیجه پرونده و تصمیم مقام قضایی در پرونده‌هایی کیفری بسیار متفاوت با نتیجه پرونده تصمیم و مقام قضایی در پرونده های حقوقی می باشد. مثلاً باید به این نکته اشاره کرد که تصمیمات و محکومیت‌های مثل اعدام و تعلیق و شلاق و قطع عضو فقط در پرونده های جزایی و کیفری برقرار است اما  در پرونده‌های حقوقی چنین تصمیمات و اجرای احکامی وجود ندارد.

وکیل کیفری و دعاوی کیفری در شیراز:

دعاوی کیفری بخشی از حقوق جزا می باشد که در برگیرنده جرایم و مجازات و مقررات جزایی است و به همین سبب میان دعاوی کیفری و حقوقی فرق می‌افتد.

وکیل کیفری مضاف بر آن که باید بر علم جرم‌شناسی تسلط داشته باشد، باید تا اندازه زیادی با علم روانشناسی و شخصیت شناسی نیز آشنا باشد و باید آن قدر باتجربه و توانا باشد که در ابتدای ورود به پرونده صحت اطلاق جرم  و عمل ارتکابی راتعیین کند و نسبت اتهام به مظنون را مورد بررسی قراردهد و نظرخود را درباره ی آن اعلام نماید که دراین مورد دقت وکیل کیفری چون با جان افراد رابطه مستقیم دارد، بسیار حساس و پر اهمیت می باشد.

از خصوصیات قانون جدید آیین دادرسی کیفری آن است که قاضی کیفری را از از ابتدا به حقوق دو طرفه امر جزایی و دادرسی منصفانه متوجه می کند. وکیل کیفری در این روند قادر است با هشدارهای هوشمندانه ی خودف شاکی و متهم را با حقوق قانونی خود آشنا کند و مانع خروج قاضی کیفری از مسیر صحیح و قانونی شود.

روند طرح شکایت کیفری در شیراز:

ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که پرونده های کیفری از اهمیت زیادی برخوردار هستند و اگر شکواییه به شکل اشتباه مطرح شود، می‌تواند منجر به آن شود که فردی بی گناه تا پای اعدام برود و مجازات سنگینی را متحمل شود و حق الناس گردد و این بر گردن شاکی هست.

در درجه نخست باید با وکیل متخصص کیفری در این راه مشورت کرد. یا کلیه امور را به او واگذار کرد تا با استفاده از تجارب علمی و عملی که دارد به شکل جزئی موضوع مورد طرح را رسیدگی نماید. به هرحال شاکی یا وکیل ابتدا به دادسرا یا دادگستری مراجعه می کند و در فرم های ویژه ای که تحت عنوان شکوائیه کیفری نام دارد، موضوع مورد نظر را طرح می‌کند و فقط هزینه رسیدگی در دعاوی کیفری که تمبر ۱۰ هزار تومانی می باشد  را پرداخت می‌کند و بعد از این که شکایت طرح شد، احضاریه برای شخصی که نسبت به این شکایت شده است ارسال می گردد.

چنان چه فرد در جلسه حضور نیابد در مهلت معین جلب خواهد شد و به شکل اجباری در دادسرا به منظور رسیدگی به جرم انجام شده حاضر می‌شود. در بسیاری از دعاوی کیفری مثل قتل و زنا و سرقت و غیره به علت این که علاوه بر جنبه خصوصی جنبه عمومی را نیز دارا می باشند، حتی اگر شاکی شکایت را پس بگیرد پرونده خاتمه نمی‌یابد.

وکیل تسخیری یا وکیل کیفری در شیراز:

بر اساس اصل ۳۵ قانون اساسی دو طرف دعوا حق دارند در هر دادگاهی که نیاز به وکیل می باشد برای خود وکیلی بر گزینند. حال اگرچنانچه توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند برای آنها مقدمات ایجاد می شود تا بتوانند وکیلی را برای خود برگزینند و از این حق محروم نباشند. پس در دعاوی کیفری هم شاکی و هم متهم حق برخورداری از وکیل را خواهند داشت.

بنابراین اگر متهم در هنگام رسیدگی پرونده نیازمند وکیل باشد با توجه به درخواست متهم و تمکن و توانایی مالی ، دادگاه، وکیلی را تحت عنوان وکیل تسخیری از بین وکلای دادگستری برای متهم به منظور دفاع از خود تهیه و تامین می‌کند.

بر اساس آیین دادرسی کیفری جرایمی که مجازات آن ها حبس ابد و قطع عضو و سلب حیات و مجازات تعزیری درجه ۳ و بالاتر و جنایت عمدی که منجر به پرداخت یک دوم دیه کامل و بیشتر است، حضور وکیل انتخابی و تسخیری متهم به منظور قانونی بودن جلسه رسیدگی، اجباری می باشد.

جرایم کیفری:

جرایم کیفری به آن دسته از جرائمی گفته می‌شود که اعمال آن ها نسبت به دیگران سبب صدمه زدن به حقوق آن ها می‌شود و قانونگذار ارتکاب به چنین اعمالی را ممنوع و جرم  انگاری کرده است. شخصی که ادعا می کند در چنین موضوعاتی حقی از او تباه شده است، باید با مطرح کردن شکواییه طرح دعوا کند. مراحل رسیدگی بر اساس آیین دادرسی کیفری انجام می‌شود و متشاکی عنه یعنی شخصی که علیه او شکایت شده در  جایگاه دفاع در دادگاه حاضر می ‌شود.

 جرایم کیفری به سه دسته کلی تقسیم می شود:

جرایم علیه اشخاص و جرایم علیه اموال و جرایم علیه امنیت ملی و آسایش عمومی.

جرایم علیه اشخاص:

افراد دارای دو جنبه جسمانی و شخصیت معنوی می باشند. پس جرایم علیه اشخاص آن دسته جرایمی است که نسبت به تمامیت معنوی و جسمی اشخاص روی می دهد و در ارتباط با اموال و دارایی فرد نمی باشد. بنابراین وقتی جرمی علیه اشخاص صورت می گیرد این جرایم نسبت به تمامیت جسمانی و شخصیت معنوی اشخاص رخ ‌می دهد و جزو جرایم کیفری و شدیدترین مجازات آن سلب حیات است.

جرایم علیه اموال:

جرایم سرقت و خیانت در امانت که با حقوق مالی و دارایی افراد در ارتباط است و نسبت به آن ها زیان وارد می‌کند، جرایم علیه اموال بوده و از جمله ی جرایم کیفری می باشد.

شما میتوانید علاوه بر مشاوره با وکلای کیفری با  وکیل خیانت در امانت در شیراز  نیز مشورت کنید و گر در شهر دیگری زندگی میکنید میتوانید  یا وکیل خیانت در امانت در بندعباس یا وکیل خیانت در امانت در اصفهان  نیز صحبت کنید و از مشاوره های آن ها نیز بهره مند شوید

جرایم علیه امنیت ملی و آسایش عمومی:

جرایمی مثل توهین و جاسوسی و محاربه که ناشی از وضع اقتصادی و اجتماعی یک مملکت است و در واقع جرایمی است که امنیت و آسایش عمومی را مختل می کند و با سوء قصد به شخصیت‌های سیاسی کشور سبب شورش و آشوب در سطح کشور می گردد، جرایم علیه امنیت ملی و آسایش عمومی تلقی می‌شود و از دسته جرایم کیفری می باشد.

نکاتی در رابطه با اخذ وکیل کیفری در شیراز:

همه ما ممکن است در زندگی با موضوعاتی از این دست یعنی موضوعاتی که نیازمند وکیل کیفری باشد کم و بیش مواجه شویم. از این حیث بر آن شدیم که در این قسمت از مقاله به خصوصیات و ویژگی های یک وکیل بپردازیم که در هنگام ضرورت و طرح جرایم کیفری باید از او مشاوره گرفت.

-یک وکیل کیفری با توجه به رشد و پیشرفت   جوامع بشری  باید اطلاعات خود را به روز کند و با مطالعه و تحقیق، موضوعاتی را که همه روزه دستخوش تغییر می شود را به اطلاعات خود بیافزاید.

– وکیل کیفری خوب باید وقت شناس باشد و در رسیدگی به درخواست افراد اقدامات ضروری را در زمان خودش انجام دهد تا این اتلاف وقت سبب و خسارت در پرونده نگردد.

– وکیل کیفری خوب باید از علم روانشناسی آگاهی داشته باشد و مضاف بر دریافت مدارک عالی باید قادر باشد که نسبت به اشخاص و شناخت روحی و روانی آن ها علم داشته باشد و بتواند تعیین کند کسی که به او رجوع می کند حقیقت را بیان می کند یا خیر.

در زمنیه جعل اسناد در شیراز نیز میتوانید با وکیل جعل در شیراز به صورت تخصصی مشورت کنید.

وکیل کیفری در شیراز
وکیل کیفری در شیراز

– از آن جایی که اکثر امور کیفری در ارتباط با پزشکی قانونی می باشد و این مرجع نیز باید در بسیاری از پرونده‌های کیفری اظهار نظر کند، وکیل کیفری باید به اندازه ای علم و آگاهی در این دانش داشته باشد که بتواند نسبت به نظرات این مرجع، اظهار نظر نموده و آن را قبول یا رد یا اصلاح نماید.