کشف حجاب در خودرو|جرم و مجازات|پیامک کشف حجاب در خودرو

کشف حجاب در خودرو چیست؟

کشف حجاب در خودرو
کشف حجاب در خودرو

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی کشف حجاب در خودرو چیست؟و نکات مهم کشف حجاب در خودرو پرداخته تا به بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه کشف حجاب در خودرو :

پوشش و حجاب از ضروریاتی می باشد که در قرآن کریم هم به آن اشاره شده است و در زبان عربی هم تاکیدات فراوان نسبت به آن انجام شده است. حتی در تاریخ پیش از اسلام هم گفته شده که ایرانیان در دوره هخامنشیان حجاب را باور داشته و به آن عمل می کردند.

پیرو فرهنگ ایرانی اسلامی موضوع حجاب در مقررات ی بیان شده است و در قانون مجازات اسلامی برای اشخاصی که این موضوع را نادیده می‌گیرند،جرم انگاری شده و ضمانت اجراهای پیش‌بینی شده است.

کشف حجاب یا به بیان دیگر بی حجابی با وجود اختلاف با مفهوم بد حجابی از نظر قانون گذار به معنای عدم پوشش و حجاب است. البته باید این نکته را متذکر شد که از لحاظ قانون فرقی بین کشف حجاب و بدحجابی وجود ندارد.

بی حجابی و بدحجابی در خودرو

هنجارشکنی توسط اعمالی مثل بدحجابی و بی حجابی در اتومبیل شخصی از موارد و موضوعاتی است که در سال های اخیر بسیار رویت شده و این سبب گرایش جامعه به سوی بی قید و بندی و از بین بردن ارزش های دینی و اجتماعی می باشد.

این موضوع  اگر در مواردی از سوی پلیس و مأموران پلیس راهور مشاهده شود آن ها نخست تکلیف به تذکر به راننده و سرنشین را دارد و بعد از آن حتی مکلف است خودروی او را به پارکینگ بازداشت منتقل نمایند.

امروزه جریمه ی نقدی برای این موضوع پیش‌بینی شده است. اما پس از آن که خودرو توقیف شد پرونده به پلیس امنیت اخلاقی رجوع داده شده و افراد بدحجاب به مراجع قضایی فرستاده می‌شوند.

به شکل کلی چنان چه رانندگان بد حجاب یا رانندگانی که کشف حجاب در اتومبیل از آن ها رویت شود شماره اتومبیل آن ها به وسیله ی سامانه ثبت تخلفات مورد شناسایی قرار گرفته و در اختیار پلیس امنیت اخلاقی واقع می‌شود. بعد از آن پلیس امنیت، راننده ی مذکور را احضار نموده و حداقل برخوردی که با آن ها انجام می دهند محدودیت در مورد خدمات عمومی خواهد بود.

اگر این دسته از موارد به وسیله پلیس امنیت اخلاقی یا پلیس راهور مشاهده شود با وجود کشف حجاب و اتومبیل به مدت یک هفته در پارکینگ بازداشت قرار می‌گیرد و بعد از آن به مسئولیت او رسیدگی می‌شود. امکان دارد بسیاری از افراد جامعه راجع به این موضوع معترض باشند و اظهار نمایند که خودروی شخصی مثل خانه حریم خصوصی است.

عنصر قانونی در زمینه حجاب

با وقوع انقلاب اسلامی ، قوانین و مقرراتی در مورد حجاب در جامعه  به وجود نیامد. چون قانون اساسی تصویب نشده بود.

اولین نکته‌ای که در این حوزه مورد نظر قرار می‌گیرد یادآوری امام خمینی به وضعیت پوشش زنان در دستگاه های دولتی می باشد که پوشش برهنه ی بانوان در نظامات دولتی را یاد آوری کردند و بعد از آن حجاب در ادارات دولتی هم مورد رعایت قرار گرفت. در مقررات برای این موضوع قوانینی در نظر گرفته شد تا آن جا که در سال ۱۳۶۲ نخستین بار قانونی در مورد حجاب وضع شد.

-بر اساس ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات و مجازات اسلامی چنین مقرر شده است که زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به تعزیر تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.اما باید در نظر داشت که مقابله با بی حجابی بدین طریق امری مذموم شمرده شده و جواب بی حجابی با مجازات شلاق بیانگر دیدگاه قانونگذار در این حوزه است و نباید در مقابل یک موضوع فرهنگی این‌ چنین گستاخانه پاسخ داد.

بنابراین در قانون تعزیرات در سال ۷۵ مجازات شلاق حذف شد. و زندان جانشین آن قرار گرفت  اما باز هم ماده مذکور و تبصره های آن در مورد موضوع حجاب ایرادات بسیاری دارد.    بر اساس ماده ۶۳۸ زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به زندان از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکومیت می یابند.

کشف حجاب در خودرو
کشف حجاب در خودرو

این موضوع لازم به ذکر است که بر اساس قانون، نداشتن پوشش و کشف حجاب جرم انگاری شده و فرقی نمی‌کند که در چه مکانی اتفاق بیفتد. اما عده‌ای با این استناد که خودرو، حریم خصوصی می باشد و مانند خانه است، این گونه استدلال می کنند که آن ها قادرند در خودرو بی حجاب باشند اما در حقیقت باید گفت که یک خودرو از لحاظ منطقی و قانونی حریم خصوصی به شمار نمی‌آید که شخص قادر شود در آن کشف حجاب کند.

بر اساس ماده ۵ قانون حمایت از آمران له معروف و ناهیان از منکر مکان هایی که بدون تجسس در پیشگاه و دید عمومی واقع می‌شود مثل وسایل نقلیه نباید دربرگیرنده ی حریم خصوصی باشد و عدم رعایت  هنجارها و ضروریات قانونی هست باید مد نظر قرار بگیرد.

بنابراین کشف حجاب در خودرو ،کشف حجاب در مکان های عمومی تلقی می شود و جدا از جرم انگاری آن شامل جریمه هم خواهد شد که معمولا از ۱۰۰ هزار تومان جریمه به اضافه ۱۰ نمره منفی کیفر آن تلقی می‌شود.

پیامک کشف حجاب در خودرو :

چنان چه در یک اتومبیل، شخصی پوشش و حجاب را رعایت نکند و این موضوع دیده شود به وسیله پیامکی به مالک خودرو یادآوری می شود. البته باید در نظر داشت که قبل از شماره پلاک اتومبیل ثبت شده است، عموماً پیامی که برای این موضوع به مالک خودرو فرستاده میشود،

بدین ترتیب است:

سلام مالک خودرو به شماره پلاک فلان سرنشین راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است.

بنابراین با هدف پیشگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می شود. پلیس امنیت اخلاقی. پیامکی که بدین ترتیب به دست مالک خودرو می رسد صرفاً دارای وجهه ی ارشادی و تذکری می باشد که از انجام دوباره موضوع پیشگیری شود.

چنان چه این اقدام مجدداً تکرار شود، پیامکی به شخص متخلف فرستاده می‌شود که مضمون آن به شرح زیر است: ابلاغیه مالک محترم خودروی شماره فلان در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است.

ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار ابلاغ می شود،حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید. در این حالت از آن جایی که برای دفعه ی دوم تخلف تکرار شده است  ضرورت می یابد که به کلانتری رجوع کند تا از او تعهد کتبی اتخاذ شود و از تکرار آن عمل جلوگیری به عمل بیاید.

به منظور رجوع به کلانتری ضرورت دارد که کد تخلف در پیامک ارسال شده وارد شده باشد و چنان چه این کد فرستاده نشود برای دفعه اول نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد.

کد های تخلف پلیس امنیت اخلاقی

کد تخلف ۱۴ و ۱۵  مشمول بدحجابی و بی‌حجابی داخل خودرو می باشد.

کد تخلف ۱۶ در حقیقت پلیس امنیت اخلاقی خود را برای بدحجابی و روابط نامشروع داخل خودرو ارسال می‌کند.

کد تخلف به ای در پلیس امنیت اخلاقی به منظور تخلف حیوانات خانگی مثل سگ داخل ماشین یا ایجاد آلودگی صوتی ارسال می نماید.

کد تخلف ۱۸ پلیس امنیت اخلاقی ارتباط با دور دور کردن دارد.

کد تخلف ۳۳ و ۳۵ پلیس امنیت اخلاقی راجع به روزه خواری در اتومبیل یا استفاده از دخانیات است.

توقیف خودرو و کشف حجاب :

کشف حجاب در خودرو
کشف حجاب در خودرو

بعد از آن که پیامک بر اساس کشف حجاب برای مالک خودرو ارسال شد، ضرورت دارد که شخص به پلیس امنیت اخلاقی رجوع کند و از او تعهد کتبی اتخاذ می‌شود و خودرو توقیف نمی شود. اما چنان چه طی مدتی یک ماه از زمانی که به این پیامک ابلاغ شده است به پلیس امنیت اخلاقی رجوع کند، خودرو توقیف شده و به پارکینگ بازداشتی ها انتقال می یابد و از این زمان به بعد ضرورت دارد اقدامات ضروری به منظور رفع توقیف صورت بگیرد.

جمع بندی کشف حجاب در خودر :

به طور کلی کشف حجاب جرم مستقل تلقی شده و در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری گشته و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است و فرقی نمی کند که در داخل خودرو صورت بگیرد یا در مکان های دیگر اما امروزه با توجه به این مستندات که محیط خودرو حریم شخصی از اشخاص دست به کشف حجاب می‌زند که برای آن ها به جز مجازات جرم عدم پوشش  جریمه هم  پیش‌بینی شده است که جریمه ی آن برابر ۱۰ هزار تومان و ۱۰ نمره منفی برای اتومبیل می باشد.

البته در وضعیت به خصوص امکان دارد که اتومبیل توقیف شود به هر حال خودرو حریم شخصی تلقی نمی‌شود .اما جعبه داشبورد را می‌توان جزو حریم شخصی دانست.

شیوه اعتراض به پیامک بدحجابی :

اشخاصی که پیامک کشف حجاب در خودرو برای آن ها  فرستاده می شود می توانند به مراکز پلیس رجوع کنند و امکان دارد دسته ای از اشخاص معترض شوند و اظهار دارند این پیامک اشتباه برای آن ها فرستاده شده است که در این حالت باید به پلیس امنیت اخلاقی و یا کلانتری رجوع نموده و فرم اعتراضی را تکمیل نمایند.

در مراکز پلیس هنگامی که رجوع کننده به این پیامک معترض شود فرمی را دریافت می کند و دلیل اعتراض خود را در فرم می نویسد و چنان چه مرکز امنیت اخلاقی سندی مبتنی بر درستی پیامک در سامانه بیابد به آن فرد ارائه می کند .

کشف حجاب در خودرو
کشف حجاب در خودرو

و الا مصداق و اصل بر ادعای شخص است و برای او رفع سوء سابقه ثبت می شود و به طور کلی باید در نظر داشت که این تخلفات به شکل دستی به وسیله مامورین ثبت می شوند و دوربین ها تخلفات راجع به پیامک کشف حجاب را رصد نمی نمایند.