مزاحمت بانوان|رسیدگی به جرم مزاحمت بانوان|مجازات مزاحمت بانوان

مزاحمت بانوان چیست؟

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی مزاحمت بانوان چیست؟و شرایط مزاحمت بانوان پرداخته تا به بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

 مقدمه مزاحمت بانوان

مزاحمت بانوان
مزاحمت بانوان

به طور کلی رفتارهای مخل نظم اجتماعی از مشکلاتی می باشد که در بسیاری از موضوعات سبب بر هم زدن نظم و آسایش مردم جامعه خواهد شد. به همین سبب برای جلوگیری از تکرار رفتارهای نا به هنجار در قانون برای دسته ای از آن ها مجازات هایی تعیین شده و مورد جرم انگاری قرار گرفته است. از جمله رفتارهایی که باعث از بین رفتن آسایش مردم یک جامعه می‌شود، مزاحمت برای بانوان می باشد.

با عنایت به شرایط فعلی جامعه و ایجاد ناامنی و از بین بردن آسایش برای زنان این دسته از اشخاص جامعه بیشتر از سایر اشخاص ضرورت حمایت کیفری را دارا هستند. از جمله علل اصلی ضرورت حمایت کیفری خاص از زنان و کودکان آن است که این گمان عمومی وجود دارد که این دسته از اشخاص جامعه نسبت به سایر اشخاص در معرض خطر بزه دیدگی بیشتری قرار دارند. به همین سبب ضرورت بر آن است که با عنایت به شیوه های متعدد مثل تشدید مجازات مجرمان در شرایطی که بزه‌دیده از اطفال یا زنان باشد حمایت های ویژه ای نسبت به آن ها انجام می‌شود.

جرم انگاری در قانون

مزاحمت بانوان از جمله رفتارهایی می باشد که در قانون جرم‌انگاری شده و نسبت به آن مجازات تعیین شده است. بر اساس ماده ی ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی مقرر شده است اگر کسی در مکان های عمومی یا معبر ها متعرض یا مزاحم کودکان یا زنان شود یا با واژه ها و رفتارهای مخالف شان و حیثیت به آن ها اهانت کند به زندان از ۲ تا ۶ ماه و ۷۴ ضربه شلاق محکومیت می یابد.

با توجه به ماده ی مذکور از آن می توان برداشت نمود که این ماده حمایت ویژه‌ای نسبت به بانوان و اطفال داشته است. بنابراین ایجاد مزاحمت و توهین ساده به مردان در معابر و اماکن عمومی این ماده را در بر نخواهد گرفت. مضاف بر این ماده به منظور حمایت از همه  اعضای جامعه جرم توهین نیز در قانون درنظر گرفته شده و ماده ی مربوط به آن عمومیت داشته و جنسیت زن و مرد را در نظر نگرفته است.

بر طبق ماده ی ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی  توهین به اشخاص از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک اگر سبب به حد قذف نشود به  مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی می‌انجامد. اما باید در نظر داشت که با عنایت به قانون کاهش مجازات زندان های تعزیری امروزه برای مجازات توهین ساده فقط جریمه نقدی در نظر گرفته شده است . با مقایسه ی دو ماده ی اخیر باید گفت که سیطره ی حمایت کیفری از زنان و کودکان و سیع تر می باشد. به شکلی که قذف و توهین  ومزاحمت را نیز در بر می گیرد .به علاوه ضمانت اجرایی که برای توهین به زنان و کودکان و ایجاد مزاحمت برای آن ها در نظر گرفته شده است شدیدتر است. به شکلی که اگر بزه‌دیده زن یا کودک باشد بر اساس ماده  ی ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی ۲ تا ۶ ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق پیش‌بینی شده است. در صورتی که دیگر مصادیق توهین شامل ماده ی ۶۰۸ قانون مذکور خواهد شد و جریمه ی نقدی به دنبال دارد.

محل وقوع جرم مزاحمت

مزاحمت بانوان
مزاحمت بانوان

وقتی که جرم مزاحمت برای بانوان و کودکان اتفاق می‌افتد و یا جرم اهانت صورت می‌گیرد باید در اماکن عمومی و معابر باشد. منظور از معبر محل عبور است. یعنی جایی که رفت و آمد در آن در همه زمان های شبانه روز برای کل مردم آزادانه تلقی می‌شود. مثل خیابان ها و کوچه ها و بزرگراه های داخل  و خارجی شهر و میدان ها. لزومی ندارد که شاهدان برای محقق شدن این جرم در این معابر حضور داشته باشند.

مقصود از اماکن عمومی نیز مکان هایی می باشد که در زمان هایی از شبانه‌روز با رعایت مقرراتی که در هر عنوان امکان دارد برقرار باشد به منظور حضور و رفت و آمد افراد ایجاد شده است. مثل ادارات دولتی و بازار و بیمارستان و هتل و مسافرخانه و رستوران و نمایشگاه اتوبوس و تاکسی و مانند آن. چنان چه ورود به دسته ای از مکان ها شروطی مثل خرید بلیط یا برخورداری از حداقل سن مشخص را دارا باشد این موضوع سبب خارج گشتن از موضوع مکان عمومی نخواهد شد مثل سینما که ورود به آن نیازمند تهیه ی بلیت است یا برخی از مکان‌ها که ورود به آن ها فقط برای بزرگسالان مجوز دارد.

رفتار مزاحمت نسبت به بانوان

رفتارهایی که مخل هنجار می باشد و هنجارشکن است نسبت به اشخاص دیگر این امکان را به وجود می آورد که حرمت شخصی انسان را دچار مخاطره کند و امنیت و آسایش را به خطر بیندازد. زنان با توجه به شرایطی که در اجتماع دارا می باشند امکان دارد بیشتر از بقیه ی افراد در این خصوص دچار آزار و اذیت شوند.  آزار و اذیت ها امکان دارد به شکل گفتاری و رفتاری باشد که در هر دو صورت مزاحمت محسوب می‌شود و می‌توان نسبت به آن تعقیب قانونی به عمل آورد.

بنابر این منظور از تعرض و مزاحمت برای کودکان و زنان آن است که مرتکب جرم با گفتار و حرکات و رفتار و اعمال توهین آمیز خود سبب هتک حرمت زن یا کودکی شود. درست مانند این که با اصرار آن ها را در یک مکان یا معبر دنبال کند و با وجود اعتراض به ابراز تنفر زن یا کودک از رفتار او او به این کار خود .تداوم بخشد ضمن آن که باید در نظر داشت تحقق جرم مزاحمت بانوان و کودکان مشروط به استفاده از کلمات توهین آمیز نمی باشد.

شیوه ی رسیدگی به جرم مزاحمت بانوان

مزاحمت بانوان
مزاحمت بانوان

در اولین قدم جرم باید محرز شود که احراز جرم  با شکایت شاکی است اگر جرم در ملا عام انجام شده باشد در همان موقع ضابطین دادگستری مثل نیروی انتظامی می توانند در آن مکان حاضر شوند تا به عنوان جرم مشهود مزاحمت آن را گزارش کند. در خیلی از موضوعات قربانیان این جرم به سبب  واهمه ای که از آبروی خود دارند شکایت نمی کنند. بعد از آن که جرم محرز شد به مرحله ی تحقیق از متهم و شاکی و بعد از آن پیگیری متهم می رسد.

شاکی شکایت خود را به واسطه ی ضابطین دادگستری که در  بیشتر جرایم، کلانتری ها در این جایگاه قرار دارند اقامه می‌کند. کلانتری ها شاکی را به مجتمع قضایی راهنمایی می کنند تا چنان چه دلایل کافی داشته باشد و مورد تایید قرار بگیرد و تحقیقات لازم با رجوع به مرجع قضایی انجام شود با عنایت به اندازه ی اهمیت این جرم قانونگذار نیز در قانون آیین دادرسی کیفری علی رغم سخت گیری هایی که در مورد بازداشت موقت شده است این قرار را برای جرم مزاحمت بانوان پیش‌بینی کرده است. بر اساس ماده ی ۲۳۷ قانون مجازات جرم ایجاد مزاحمت و آزار و اذیت بانوان و اطفال و تظاهر و قدرت نمایی و ایجاد مزاحمت برای اشخاصی که به وسیله ی چاقو یا هر نوع اسلحه انجام می شود می باشد.

در حقیقت باید گفت که قرار بازداشت موقت به شکلی وجه ی جلوگیری و بازدارندگی برای اشخاصی دارد که متمایل به این دسته از انحرافات هستند. اما این نکته را هم باید در نظر داشت این قرار زمانی امکان صدور خواهد داشت که زنان در یک اجتماع از رفتار و گفتار مزاحمت آمیز چشم‌پوشی نکرده و نسبت به آن شاکی شود.

مدارک اثبات جرم مزاحمت بانوان

امکان دارد این سوال به ذهن بیاید که چطور یک زن قادر است مزاحمتی را که برای او به وجود آمده به اثبات برساند. در این مورد می توان اشاره داشت اسنادی مثل وجود شاهد در صحنه ی جرم و دوربین مداربسته و صدای ضبط شده و پیام های فرستاده شده از جمله اسناد و مدارک قابل استناد در مراجع قضایی رسیدگی کننده به این جرم می باشد.

دادگاه صالح رسیدگی جرم مزاحمت بانوان

مزاحمت بانوان
مزاحمت بانوان

دادگاه  صالح به منظور رسیدگی به جرایم محل جرمی می باشد که اتفاق افتاده است. به این مفهوم که دادگاه محل وقوع جرم صلاحیت رسیدگی نسبت به جرم مزاحمت بانوان را دارد. البته باید اشاره داشت این موضوع دارای استثنائاتی می‌باشد. در مورد صلاحیت ذاتی دادگاه صالح هم باید اشاره کرد که نخست باید مصداق‌های جرم مزاحمت علیه بانوان مورد ملاحظه قرار بگیرد و با عنایت به نوع جرم ارتکابی امکان تصمیم‌گیری وجود دارد که به دادگاه صلاحیت رسیدگی به این جرم را خواهد داشت. به منظور رسیدگی به این جرم نخست باید به کلانتری محل وقوع جرم رجوع نمود و شکایت را به شکل کتبی تسلیم کرد. بعد از این مرحله کلانتری و دادسرای مذکور پرونده را به دادگاه کیفری ۲ می‌فرستد.

مجازات مزاحمت بانوان

بر اساس ماده ی ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی اگر کسی در اماکن عمومی یا معبرها ، متعرض یا مزاحم زنان و اطفال شود و با کلمات رفتارهای مخالف شرع و حیثیت آن ها توهین کند به زندان از ۲ تا ۶ ماه ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.