وکیل در داراب|وکیل داراب|مشاوره تلفنی رایگان و 24 ساعته

وکیل در داراب

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی در شیراز

(09225192408)

به درخواست مخاطبین عزیز از وکیل در داراب تقاضا کردیم در مورد مسائل فسخ نکاح توضیح دهد:

وکیل در داراب و وکیل در لار در زمنیه های مواد مخدر/کیفری/حقوقی/ملکی/تصادفات/خانواده و… فعال است. توجه داشته باشید که وکیل در زمینه های گفته شده در شهر های اطراف دیگر نیز فعال میباشد که از جمبه شهر های دیگر اطراف شما وکیل در نی ریز استکه در مقاله ای درباره ابطال سند ها توضیح داده اند.

مقدمه

وکیل در داراب
وکیل در داراب

ضرورت دوام و پایداری خانواده ایجاب می کند زن و شوهر این امکان را نداشته باشند که به آسانی بتوانند ازدواج را فسخ کنند. اما قانونگذار به منظور پیشگیری از آسیب و ضرر و زیان کسی که گرفتار عیوب مهمی می‌شود به صراحت و مشخصاً موارد فسخ نکاح را تعیین نموده است.

به طور کلی با در نظر گرفتن این که عقد ازدواج از جمله عقود خاص می‌باشد، در مورد امکان فسخ آن بسیار سخت گیری شده و به راحتی نمی توان در مورد آن خیار فسخ درج کرد و این خیار تحت شرایط خاص برای عقد ازدواج مثل تدلیس و برخی عیوب پیش بینی شده است.

توجه داشته باشید وکیل در تمام شهر های اطراف داراب از جمله وکیل در فسا در تمام مسائل حقوقی و کیفری فعال میباشد. وشما میتوانید برای مشاوره با آن ها تماس حاصل فرمایید.

عیوب مستوجب فسخ نکاح در مرد

-عنن – از جمله عیوبی که سبب فسخ نکاح خواهد شد عنن  می باشد .منوط بر آن که بعد از گذشت یک سال از زمان رجوع زن به دادگاه برطرف نشده باشد. عنن در مرد چنان چه بعد از نکاح به وجود بیاید باعث می شود که زن صاحب حق فسخ شود. اما بقیه عیب ها در مرد یا زن باید در زمان عقد ازدواج وجود داشته باشد تا حق فسخ به وجود بیاید .

– خصا  به مفهوم اخته شدن یا نداشتن علائم مردانگی  می باشد.

– مقطوع بودن آلت تناسلی.

عیوب مستوجب فسخ نکاح در زن

با توجه به ماده ۱۱۲۳ قانون مدنی عیوبی برای زن مقرر شده است که بر اساس آن چنان چه این عیوب در هنگام عقد نکاح در زن جاری باشد و مرد بی اطلاع نسبت به آن ها با زن ازدواج نموده باشد، قانون حق را به مرد می دهد  که نکاح را فسخ کند.

– قرن  استخوانی در فرج زن وجود دارد که مانع نزدیکی زن و مرد به هم می شود.

– جذام بیماری خوره می‌باشد.

– برص  بیماری پوستی که بر اساس آن لکه های بزرگ سفید سیاه در بدن نمودار می شود.

– افضا  وقتی مجاری ادراری و حیض با هم یکی شود . به این گرفتاری و ابتلا افضا  گفته می شود.

– زمین گیری و نابینایی دو چشم

وکیل در داراب
وکیل در داراب

این حقی که در قانون به مرد داده شده است به منظور پیشگیری از  ضرر و زیان مرد می باشد. بنابراین اگر بر اثر عمل جراحی یا به واسطه درمان این عیوب رفع شود حق فسخ ازدواج هم خود به خود ساقط می گردد.

جنون در فسخ نکاح و انواع آن

هر یک از زن و مرد دچار جنون شوند فرقی نمی‌کند که مستمر یا دوره‌ای باشد، برای شخص مقابل حق فسخ ایجاد می شود. نکته‌ای که لازم به ذکر است و باید به آن توجه داشت این است که اگر مردی بعد از ازدواج دچار جنون شود، این حق برای زن به وجود می‌آید که نکاح را فسخ کند. اما در مورد زن اگر بعد از عقد ازدواج دچار جنون شود مرد حق فسخ این کار را نخواهد داشت.

این حکم بسیار منطقی و عادلانه می باشد. چون بر فرض مثال اگر شخصی با کسی دیگر ازدواج کند  که از لحاظ روحی روانی دچار اختلال باشد بسیار خطرناک است و قطعاً این فرد قادر نخواهد بود که به آسانی از راه طلاق به ازدواج خاتمه دهد. به همین سبب قانونگذار حق فسخ یک جانبه را در این مورد پیش‌بینی کرده است. البته تشخیص بیماری فرد یا بیماری از طریق دادگاه با  کسب نظر متخصصان و کارشناسان صورت می گیرد.

جنون دارای دو شکل دائمی و ادواری می‌باشد. اما در هر دو حالت موجب می‌شود شخص سالم عقد ازدواج را فسخ کند. البته منوط به آن که این موضوع دوام داشته باشد. چون جنونی که استمرار ندارد، ضرری هم به همسر نمی رساند.

جنون دائمی یعنی شخص به طور دائم دچار حالت جنون باشد و جنون ادواری یعنی دائمی نیست و به شکل متناوب پیش می آید. برخی اوقات شخص دچار جنون می شود. برخی اوقات در حالت عادی قرار می گیرد. تفاوت این نوع جنون  با جنون ناپایدار در این است که در جنون ناپایدار شخص در دوره‌ای گرفتار حالت جنون خواهد شد و بعد به شکل کامل سالم می‌گردد که این حالت از موجبات فسخ ازدواج نیست. اما در جنون ادواری فرد مجنون در دوره‌ای گرفتار جنون می شود و بعد سلامتی خود را باز می یابد و دوباره جنون به او دست می دهد.

وکیل در داراب
وکیل در داراب

این نکته را هم باید در نظر داشت که زن و مرد به شرطی دارای حق فسخ به علت جنون می شوند که هنگام انعقاد عقد از جنون شخص مقابل ناآگاه باشد. یعنی اگر هنگام عقد بدانند که با فردی مجنون ازدواج می نمایند. چون با آگاهی اقدام به آسیب و ضرر زیان به خویش نموده اند، از این حیث دارای حق فسخ نخواهند بود.

فسخ نکاح به علت تخلف از شرط صفت

یکی از   مواردی که به دو  طرف عقد نکاح حق فسخ  می دهد تخلف از شرط صفت است. شرط صفت به این مفهوم است که صفت خاصی در یک شخص شرط شود. اما بعد از عقد روشن شود که شخص آن وصف را نداشته است. صفتی که شرط شده باید منفعت عقلانی و مشروع داشته باشد و باید صفتی باشد که  شخص با وجود آن صفت تشویق به ازدواج شود. یعنی شخص با وجود آن صفت نسبت به ازدواج اقدام کند. طوری که اگر این صفت وجود نداشت با آن فرد مورد نظر ازدواج نمی کرد. حال این صفت می تواند در مورد مشخصات ظاهری شخصی یا معنوی او باشد.

فسخ نکاح بر اثر فریب در ازدواج

از جمله مواردی که به زن و شوهر اجازه می‌دهد که نکاح را فسخ کند، تدلیس می باشد. یعنی فرد صفت‌هایی را در خود شرح  می دهد که دارای آن ها نیست. اگر فردی با این روش اقدام به عقد نکاح کند، همسر او قادر است ازدواج را فسخ کند. مثلاً بر فرض مردی به خواستگاری دختری برود و خودش را دارای تحصیلات پزشکی مهندسی  و معماری یا ثروتمند یا هنرمند معرفی نماید. بعد از این که خطبه ی عقد جاری شد عروس متوجه شود که همه این صفت ها و صحبت ها راجع به همسرش دروغ بوده است. فرقی نمی‌کند که این صفات و خصوصیات در متن عقد قید شده باشد یا نه. در هر دو حالت حق فسخ برای زن به وجود می اید . پس آن چه در تدلیس اهمیت دارد سوء نیت و قصد فریب در ازدواج بوده است.

مقررات فسخ نکاح

– فسخ نکاح و طلاق به دو سبب منجر به  منحل شدن عقد ازدواج می‌شوند و از نظر عده نگه داشتن زن فرقی باهم نمی کنند.

– حق  فسخ بلافاصله عملی می‌شود و اگر شخصی که حق فسخ را دارد پس از آگاهی نسبت به  واجد حق فسخ بودن آن را عملی نکند حق او از بین خواهد رفت. منوط بر این که نسبت به حق فسخ نکاح و فوریت آن آگاه باشد.

– تعیین مدتی که برای فسخ نکاح ضرورت دارد بسته به نظر عرف می‌باشد

– حق فسخ نکاح ساقط شدنی نمی باشد. یعنی اشخاص قادرند از حق فسخ چشم‌پوشی کنند.

– حق فسخ نکاح قابل انتقال به ورثه نمی باشد. چون بر اثر فوت نکاح منحل می گردد و حقی برای فسخ نکاح و به ارث رسیدن به جای نخواهد ماند.

– فسخ عقد نکاح نیازمند رضایت دو طرف نیست و شخصی که حق فسخ دارد قادر است آن را به طور یک طرفه اعمال کند.

– فسخ کننده باید عاقل و بالغ و رشید باشد.

وکیل در داراب
وکیل در داراب

-در مورد جنون، فسخ نکاح در مواردی میسر است  که در هنگام نکاح یکی از زن و شوهر از جنون شخص دیگر مطلع نباشد. چون اگر با آگاهی نسبت به جنون طرف مقابل تن به عقد ازدواج داده باشد، نسبت به ضرر و زیان خود اقدام نموده است و باید تحمل نماید. مثل موردی که با علم به حق فسخ و فوریت آن از حق خود چشم پوشی کند.

– چنان چه بعد از عقد ازدواج مرد مجنون شود ، زندارای حق فسخ می‌شود. اما اگر زن بعد از نکاح مجنون شود مرد قادر نیست که ازدواج را فسخ کند.