وکیل در اصفهان|مشاوره تلفنی سریع و 24ساعته|09225192408

وکیل در اصفهان

وب سایت حقوقی یاروکیل

وکیل در اصفهان و مشاور حقوقی در اصفهان

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

مهارت های اساسی و لازم یک وکیل در اصفهان

وکیل در اصفهان
وکیل در اصفهان

برای هر شغلی نیاز به مهارت های لازم است و شغل وکالت هم از ان دسته شغل هایی است که حتما باید وکیل مهارت لازم و تخصص مربوطه را برای به ثمر رساندن پرونده دارا باشد.

انتخاب وکیل خوب و دارای مهارت امروزه به دلیل بازار کار این شغل کمی سخت و دشوار شده است چرا که تعداد زیاد وکلا و تبلیغات مکرر از جانب یکسری از وکلا باعث شده است که عموم افراد نسبت به انتخاب وکیل مناسب برای خود سردرگم بشوند.

از انجایی که موضوع تخصص و مهارت یک وکیل موضوعی مهم در انتخاب کردن وکیل میباشد در این مقاله بر ان امدیم که در مورد این موضوع به شما توضیحات لازم را ارائه بدهیم،تا شما وکیل متناسب خود را بیابید و پرونده خود را با خیال راحت به وکیل بسپارید.

مهارت های لازم و اساسی وکیل:

براینکه یک شخص وکیل دانسته شود جدا از انکه باید در رشته حقوق شرکت کرده باشد و در ازمون وکالت دادگستری نیز قبول شود،باید مهارت های لازم را داشته باشد تا بتوان انرا وکیل خطاب کرد که خب این مهارت ها باعث میشود تفاوت بین یک وکیل خوب و بد مشخص شود،که حال در اینجا قصد داریم این مهارت هارا برای شما بیان کنیم که به چه صورت هستنند:

_مهارت تحلیل و نقد کردن:در مرحله ابتدایی یک وکیل خوب و ماهر باید که مهارت های تحلیلی،تفکر نقد کردن داشته باشد.این موضوع جزو نیاز های اولیه برای وکیل میباشد.

پیشنهاد=براینکه یک وکیل بتواند خوب نقد کند در ابتدا میتواند از همان مواد قانونی شروع کند یا انکه کتاب های مختلف در زمینه های مختلف را نقد کند.

_انجام دادن پژوهش های حقوقی و اطلاعات عمومی بالا:پژوهش حقوقی در زمینه موضوعات مربوطه و البته اینکه این پژوهش صرفا از طریق رسانه ها نباشد بلکه از طریق کتاب های مختلف نیز باشد که حتی میتوان کناب های جامعه شناسی و روانشناسی را مطالعه نمود.

پیشنهاد=بد نیست یکسری مقالاتی که تازه به نگارش میرسد را بخوانید چرا که مقالات حقوقی جدید زاویه دید جدیدی نسبت به مباحث حقوقی به شما میدهد.

وکیل در اصفهان
وکیل در اصفهان

_درست صحبت کردن یا همان مهارت های کلامی: خب یک وکیل باید بتواند هم با شخص قاضی و موکل خود درست صحبت کند و هم با طرف مقابل چه بسیار دیده شده به دلیل نحوه اشتباه صحبت کردن افراد پرونده روند متفاوتی را در پیش گرفته،یک وکیل باید به اعصاب خود مسلط باشد و کارکنان دادگاه و شخص قاضی را هر طور که دوست دارد به دلیل عصبانیت مورد خطاب قرار ندهد.مهارت نوشتاری هم به جهت دادخواست نوشتن شخص وکیل اهمیت بسیار زیادی خواهد شد.

پیشنهاد=مهارت های کلامی و زبان بدن خود را با کتاب هایی که در باب این موضوع به نگارش رسیده است تقویت کنید،لذا صدای خوب و رسا هم مهم است برای اینکار هر روز بلند روزنامه بخوانید‌.

_اخلاق خوب:اخلاق حقوقی،اخلاق نه فقط در رشته حقوق بلکه در تمام رشته ها مهم است و افرادی که اخلاق مناسبی دارند روند کارهایشان بهتر پیش خواهد رفت زیرا چنین افرادی نحوه درست درخواست کردن از افراد مختلف را میدانند.

پیشنهاد=قبل از وارد شدن به دادگاه مهارت های پیشگیری از استرس را انجام بدهید چرا که استرس روی خلق و خو افراد تاثیر به سزایی خواهد گذاشت.

تحصیلات مورد نیاز براینکه شخصی وکیل بشود:

هر ساله تعداد زیادی از افراد علاقه مند به رشته حقوق در کنکور سراسری شرکت میکنند تا رشته حقوق را در دانشگاه مورد نظر و دلخواه قبول بشوند،البته بسیاری از افراد چنین گمان میکنند که براینکه رشته حقوق را در دانشگاه انتخاب کنند لازم است که دوران دبیرستان صرفا رشته علوم انسانی خوانده باشند،منتها کسانی که رشته تجربی هم هستند میتوانند در صورت علاقه مندی رشته حقوق را انتخاب کنند.

خب حال باید در اینجا بدانیم که جدا از رشته حقوق چه رشته دیگری ما را به شغل وکالت میرساند،یا انکه رشته دیگری هم وجود دارد به جز رشته حقوق برای وکیل شدن؟

رشته حقوق و رشته فقه حقوق از رشته هایی میباشد که چنانچه یک شخص قصد وکیل شدن داشته باشد باید که یکی از این دو رشته را گذرانده باشد البته یک رشته دیگر به نام حقوق قضایی وجود دارد که ان ارتباطی با وکیل شدن ندارد،بنابراین چنانچه در دفترچه انتخاب رشته کنکور این رشته را مشاهده کردید باید بدانید که برای وکیل شدن نباید این رشته را انتخاب نمایید زیرا این رشته ارتباطی با شغل وکالت ندارد.

معنای ابتدایی وکیل:

وکیل شخصی است که از جانب افراد متعدد انتخاب میشود برای مسائل حقوقی. باید بدانید در گذاشته و در روم باستان وکلا را خطیبان میگفتند یعنی کسایی که در ازای پولی صحبت میکنند.

وکالت یا قراردادی که بین موکل و وکیل منعقد خواهد شد:

درواقع قراردادی که بر اساس قوانین و حقوق مدنی بین طرفین منعقد میشود وکالت است.بنابراین وکالت نوعی قرار داد است که بین شخص موکل و وکیل منعقد میشود البته شخص موکل باید توجه لازم را داشته باشد نسبت به مواردی که در قرارداد وکالت ذکر خواهد شد زیرا موکل میتواند تمام اختیارات را به وکیل بدهد یا صرفا بخشی از اختیارات لازم را که در ادامه این موضوع را به صورت مفصل تری توضیح خواهیم داد.

موکل و وظایفش:

کسی که کار خود را به وکیل میسپارد به موجب و بر اساس قانون موکل نامیده میشود.موکل هم وظایفی دارد در قبال وکیل که باید انجام دهد که در ادامه خدمت بیان خواهیم کرد.

وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان :

وکیل پایه یک دادگستری شخصی است که بعد از اخذ و دریافت مدرک لیسانس حقوق یا فقه و حقوق در آزمون کانون وکلا پذیرفته شده باشد.و بعد از پذیرش در ازمون بتواند با موفقیت تمام دوره کاراموزی را به اتمام برساند.

دلایل اعتماد داشتن بیشتر به وکلا پایه یک دادگستری:

یکی از دلایلی که بر اساس ان باعث میشود افراد متعدد به وکلای دادگستری پایه یک اعتماد کنند این میباشد که جدا از هدف رشته حقوق که تحقق کردن عدالت در جامعه می باشد،قبول شدن در آزمون های رشته حقوق از جمله آزمون کانون وکلا کار سختی میباشد و نیازمند مهارت های ذهنی است.بنابراین هر شخصی نمیتواند راحت وکیل بشود و اصلا حتی با پول هم نمیتوان در باب این موضوع کاری انجام داد،چرا که بسیاری از افراد گمان میکنند این امر با مقداری زیادی پول ممکن است؛بنابراین در ازمون کانون وکلای دادگستری افراد صرفا بر پایه لیاقت و هوش و مهارت های ذهنی خود انتخاب میشوند و هیچ فردی نمیتواند باعث شود که افراد به طریقی دیگر وکیل بشوند.

مدارک لازم برای بعد از قبولی در ازمون وکالت:

بعد از قبول شدن در ازمون وکالت میبایست فرد،استعلاماتی همچون گواهی عدم اعتیاد،عدم سوء پیشینه کیفری و…..از پزشک قانونی تهیه و ارائه دهد.این مدارک بررسی شده و سپس بعد از تائید ان فرد میتواند به عنوان وکیل شناخته شود.البته فرد باید دوره کارآموزی رشته وکالت را بدون دردسر به پایان برساند تا آنکه بشود وکیل شود،لذا اگر دوره کاراموزی را تمام نکرد پروانه وکالت به او داده نخواهد شد.

وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو وتفاوت هایشان:

وکیل در اصفهان
وکیل در اصفهان

در اصل اساسی ترین تفاوت میان وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو را می توان روش پذیرش اشخاص در قبول شدن در آزمون وکالت نام برد.در واقع اشخاصی  که بتوانند در آزمون وکالت کانون وکلای ایران قبول شوند به عنوان وکیل پایه یک دادگستری شناخته میشوند اما شخصی که بتواند از جانب قوه قضائیه پذیرش وقبول شود، وکیل پایه دو خواهد بود.

دلیل ترجیح دادن و اعتماد نمودن به وکلای پایه یک دادگستری نسبت به وکلای پایه دو:

قطعا همه ما این موضوع را میدانیم که پذیرفته شدن از جانب قوه قضائیه سختی ها و دشواری های مورد نیاز خود را دارد، منتها قبول شدن در ازمون کانون وکلا کاری دشوارتر خواهد بود چرا که سوال های این ازمون سخت است.و خب به دلیل اینکه رقابت در این ازمون بخاطر تعداد زیاد داوطلب دشوار است.و البته هر ساله به دلیل تعداد زیاد فارق التحصیل رشته حقوق و بازار کار سختگیری های جدیدی بر این ازمون لحاظ میشود.

تعهدات شخص موکل بعد از انعقاد قرارداد یا به وقوع پیوستن عقد وکالت:

بسیاری از افراد گمان میکنند که فقط وکلا یکسری از تعهدات را نسبت به پرونده دارند که باید انجام بدهند،منتها موکل هم تعهداتی دارد که چنانچه انجام ندهد به ضرر خودش تمام میشود،مثلا اگر وکیل بخواهد در فلان تاریخ حتما موکل در دادگاه مربوطه برای پرونده حضور داشته باشد و موکل از این موضوع سر بازبزند قطعا به ضررش تمام خواهد شد.

یک موکل بعد از اینکه قرارداد وکالت انعقاد شد باید کارهای زیر را انجام دهد:

_التزام عملی به تعهدات وکیل در قبال افراد ثالث.

_پرداختن حق الوکاله به موقع و به همان میزان که در قرارداد وکالت ذکر شده است+پرداخت هزینه های فرعی وکالت مانند ،رفت و امد وکیل جهت پرونده وغیره‌…

وکیل خانم در اصفهان یا وکیل مرد در اصفهان:

امروزه تعداد زیادی وکیل وجود دارد و افراد میتوانند با انتخاب خود و با توجه به موضوع پرونده وکیل خود را انتخاب کنند.بنابراین این موضوع کاری بسیار ناپسند است که یکسری از افراد تبعیض جنسیتی برای سپردن کارهای خود به وکیل قائل میشوند و وکیل مرد را به خانم ترجیح میدهند،درست است که بنا به جنسیت ممکن است مردها در یکسری پرونده ها بهتر عمل کنند و زن ها نیز در یکسری پرونده ها درست تر عمل کنند اما این موضوع نباید باعث شود که برای هر موضوع و هر پرونده ای وکیل مرد را به زن ترجیح بدهیم

زیرا به همان میزان که وکیل زن تلاش کرده است تا وکیل بشود و در ازمون قبول بشود به همان اندازه مردان تلاش کرده اند و چه بسیار بوده است پرونده هایی که به دلیل ظرافت و دقت خانم ها در پرونده،پرونده با پیروزی برای موکل همراه بوده است.که خب امروزه این موضوع صرفا در شغل وکالت نیست و در شغل های دیگر نیز متاسفانه چنین موضوعی دیده میشود،که به جای حمایت کردن از خانم ها مردان را افراد ترجیح میدهند و بسیاری از افراد امروزه گمان میکنند زنان در پرونده های کیفری خوب عمل نمیکنند،که این موضوع فوق العاده اشتباه است چرا که یکسری از خود خانم ها ترجیح نمیدهند چنین پرونده هایی را قبول کنند که خب ببشتر به خاطر امنیتی است که بعد از قبول کردن چنین پرونده هایی از بین خواهد رفت،وگرنه خیلی از خانم ها هستند که چنین پرونده هایی را قبول میکنند و مانند مردان خوب عمل میکنند،چیزی که برای خوب دانستن یک وکیل لازم است سطح علمی و مهارت های کلامی است وگرنه جنسیت قطعا باعث بهتر بودن یا نبودن یک وکیل نخواهد شد.

وکالت مطلق در امر نکاح:

امر وکالت صرفا در مورد موکل و وکیل نیست،بلکه وکالت میتواند بین دو فرد عادی نیز منعقد شود،مثلا یک شخص وکالت بدهد به برادر خود که بعد از فوتش تمام اموال را برادرش تقسیم کند میان وراثی که وجود دارد.

وکالت مطلق و وکالت مقید:

همان طور که آگاه هستید وکالت به دودسته مطلق و مقید تقسیم خواهد شد.

در اصل یکی از انواع وکالت در عقد نکاح،وکالت مطلق میباشد.در صورتی که وکالت به طور اطلاق داده شود،شخص وکیل نمیتواند که موکله را برای خود تزویج کند،مگر اینکه این اذن صریحا به او داده شده باشد.زمانی که زنی به صورت مطلق و بدون تعیین زوج به مردی وکالت میدهد که او را شوهر دهد،ظاهرا منظور زن این است که او را به ازدواج شخص دیگری دربیاورد.در مقابل چنانچه بیان کند تو وکیل هستی تا مرا به عقد مردی حتی خودت درآوری،در این صورت وکیل میتواند موکل را برای خود حتی عقد کند. وکالت از حیث توسعه و تضیق شامل دو بخش است که این دو بخش به شرح زیر چنین میباشد:

_مطلق که شامل تمام امور موکل میباشد.یعنی آنکه تمام امور مربوط به پرونده به عهده خود شخص وکیل است،مثلا برای امر طلاق باید وکیل در وکالت مطلق تمام موارد را براورده کند مثل مهریه یا حتی در صورت وجود فرزند،حضانت فرزند.

_مقید که شامل امر یا امور خاصی است.همانطور که از اسم این وکالت مشخص است فقط برای یک امر است،مثلا فقط برای فروش ماشین.

وکالت نامه های تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی بهتر است یا وکالت نامه ای که به صورت دستی تنظیم میشود:

وکیل در اصفهان
وکیل در اصفهان

به رغم ضرورت های اجتماعی و اینکه سند وکالت در دفاتر بیشترین حجم اسناد تنظیمی را تشکیل میدهند و نیاز بسیاری از مراجعین دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم اسناد وکالت در قالب و نوع مطلق به علت عدم اجرای صحیح قانون و احکام مذکور در عمل متروک و دفاتر و مردم از مزایای آن محروم میباشند.در اصل بهترین کار برای افرادی که قصد دارند قرارداد وکالت را تنظیم نمایند این است که به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند متاسفانه دیده شده در یکسری از موارد اشخاص بدون مراجعه کردن به دفاتر اسناد رسمی هزینه هنگفتی را نیز متحمل میشوند به دلیل اینکه حق الوکاله را بدون تحقیقات قبلی به وکیل میدهند و به جای اینکه قرار داد وکالت را در جای معتبرتنظیم کنند بین خود و وکیل قراردادی بدون فکر تنظیم میکنند

که این موضوع قطعا حتی اگر از نظر مادی تبعاتی نداشته باشد،بلکه از نظر قانونی تبعاتی خواهد داشت و ممکن است حتی دچار دردسر نیز بشوید،چرا که چنانچه قصد شکایت کردن از وکیل خود به دلیل های مختلف داشته باشید به قرار داد وکالتی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است بهتر میتوانید استناد نمایید،

تا به قرار داد های دستی،بنابراین حتما قرار داد وکالت باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد.عموما دیده شده است که در دادگاه های مختلف عموم قضات به قرارداد هایی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است بیشتر اعتماد میکنند تا قرارداد های دستی،زیرا امکان دست بردن یا خراشیدن و کم یا اضافه نمودن کلمات در قرارداد هایی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است ممکن نیست،منتها در قراردادهایی که به صورت دستی به نگارش و ثبت بین طرفین رسیده است ممکن است یکی از طرفین بتواند با اعمال تقلب امیز مواردی را در قرارداد تنظیم شده کم یا اضافه نماید.البته قراردادهای دستی هم اعتبار خود را دارند چرا که امضا نمودن و انگشت زدن زیر هر نوع قراردادی شما را ملزم به اجرا ان قرارداد میکند و شما در قبال اینچنین قراردادی مسئول خواهید بود،منتها امروزه به خاطر کلاهبرداری ها عموم قضات سعی میکنند بیشتر به قراردادهای دفاتر اسناد رسمی اعتماد کنند.

وکالت مقید:

در واقع وکالت مقید فاقد تصریح لفظ اطلاق در وکالتنامه است و در نتیجه مقید محسوب خواهد شد. باید چنین اذعان داشت که انواع  فراوان این نوع از وکالتنامه همه روزه در دفاتر تنظیم وبه دست مردم داده میشود.هرچند در تنظیم این نوع وکالتنامه نیز به علت قید بسیاری از امور زاید وحشو و غیر ضروری  مراجعه به فلان،اداره و یا سازمان که علی الاصول هرشخصی حق مراجعه به آنها را دارد و قید لوازم و مقدمات بدیهی برای انجام مورد وکالت که حسب قاعده فقهی و عقلی و قانونی نیازی به ذکر آن در وکالتنامه نیست چنان عادت و رویه ای در ادارات و دستگاه های دولتی و غیر دولتی حاکم شده است که در بسیاری از موارد خود وسیله و ابزاری میباشد برای بهانه تراشی و ایجاد نارضایتی از طرف بعضی از کارکنان ادارات و مراکز دولتی و غیر دولتی برای سرگردان نمودن مردم و ایجاد بلاتکلیفی برای ارباب رجوع،و البته سوژه ای دیگر برای درگیری و نزاع مردم و مسئولان دفاتر.