ازدواج مجدد|مجازات ازدواج مجدد مرد|حقوق همسر در ازدواج مجدد

ازدواج مجدد چیست؟

وب سایت حقوقی یاروکیل به معرفی و بررسی تخصصی ازدواج مجدد چیست؟ و نکات مهم ازدواج مجددپرداخته تا به بهترین نحو شما را از حق و حقوقتان آگاه سازد.

مقدمه ازدواج مجدد

ازدواج مجدد
ازدواج مجدد

به طور کلی برای ازدواج مجدد باید شخص قادر باشد گذشته ی خود را فراموش نموده و شخص جدیدی را به زندگی خود وارد نماید و شرایط جدید را مورد آزمایش قرار داده و برای مشکلات آینده خود را آماده نماید. از جمله مشکلات معمول پس از طلاق یا بر هم خوردن نامزدی مشکلاتی است که در تصمیم گیری برای ازدواج دوم به وجود می‌آید و شخص از اعتماد به نفس لازم به منظور برگزیدن درست همسر برخوردار نمی باشد و واهمه از شکست مجدد در ازدواج دوم خواهد داشت.

دسته ی کثیری از اشخاص بعد از سرخوردگی در انتخاب نخستین خود بیشتر در جستجوی اظهار عیوب و ایرادات همسر سابقه خویش هستند و به کمبود هایی که در زندگی گذشته آن ها وجود داشته است و نیز زندگی مشترک و نقش خودشان اهمیتی نمی دهند. و در اصطلاح بیشتر نقش قربانی و شخصی که مظلوم بوده است را به عهده می گیرند و همین سبب می‌شود دوباره در برگزیدن یک همسر مناسب به اشتباه وخطا بروند.

زمان ازدواج مجدد

وقتی طلاق اتفاق می افتد پس از پایان مدت عده یک زن از نظر شرعی قادر است دوباره ازدواج کند. اما از نظر روانشناسی مشروط بر آن است که پیش از طلاق رسمی و قانونی مدت زیادی زن و مرد در طلاق عاطفی سپری کرده باشند. اما وقتی که طلاق به طور اتفاقی ایجاد می‌شود و شخص  به جهت روحی و روانی درگیر این موضوعاتی باشد،  از نظر روانشناسی بین ۶ ماه تا یک سال نیازمند آن است که وارد مسیر جدید آشنایی نشود. البته باید  توجه داشت که  این موضوع قابل سرایت به همه نمی باشد. بلکه از شخص به شخص متفاوت است و از یک موضوع به موضوع دیگر فرق می کند. یک نسخه واحد برای همه زندگی ها قابل جاری شدن نمی باشد.

مراحل موفقیت ازدواج مجدد

ازدواج مجدد
ازدواج مجدد

برخورداری از یک ازدواج موفق پس از طلاق کاملاً میسر است. مشروط بر آن که پیش از آن شخص بتواند خودش را به اندازه ی ده مرحله تغییر بدهد. در مرحله اول شخص باید از بحران ایجاد شده  خارج شود. پس از طلاق دوره ی بحران ایجاد می شود که سبب می گردد شخص احساسات و تجارب مختلف و متناقضی را دچار شود. شخص باید برای خروج از این دوره چهار مرحله روحی یعنی انکار و خشم و چانه زنی و افسردگی را بگذراند تا قادر شود دوباره به آرامش دست یابد. برای سپری کردن این احساسات و مراحل، زمان نیاز است. پس پیشنهاد بر آن است که تا یک سال پس از طلاق به شخص فرصت داده شود.

مرحله دوم آن است که شخص متوجه شود چرا ازدواج قبلی منجر به طلاق شد. مفهوم و هدف از این پرسش آن نیست که شخص خودش را با همسر پیشین مورد قضاوت قرار داده و به دنبال کسی باشد که کوتاهی کرده است. خیر. هدف از این پرسش آن است که شخص با دلایل حقیقی بر هم خوردن و طلاق در زندگی پیش مواجه شود تا قادر باشد به آن چه که در اختیار نداشته دست یابد.

در مرحله ی سوم وقتی شخص قادر شد که به این پرسش که چرا ازدواج پیشین او سبب طلاق شد پاسخ دهد و قادر بود سهم خویش را از شکست پیشین متوجه شود این امکان را می یابد که از وضعیت شخصی که قربانی همسر پیشین قرار گرفته است خارج شود. در مرحله ی چهارم ضرورت دارد به منظور برطرف نمودن این نقاط ضعف وارد عمل شود. بنابراین برای موفقیت در این مرحله بهتر آن است که از شخص دیگری که دارای آگاهی و تخصص در این خصوص باشد یاری بگیرد.

در مرحله ی پنجم در شرایطی پرفشار پس از طلاق احتمال دارد که ازدواج مجدد برای مدتی حال شخص را رو به بهبودی ببرد. اما دور از ذهن است که این آرامش مدت بسیار زیادی استمرار نمی یابد. پس پیش از ازدواج مجدد باید شخص با خود به این نتیجه برسد که چرا قرار است دوباره ازدواج کند و در مرحله بعد تکلیف خود را با زندگی پیشین خود تعیین نماید چنان چه از ازدواج پیشین دارای فرزند می‌باشد که با همسر قبلی  او زندگی می کند و یا تعیین شده که مهریه  ی همسر پیشین را پرداخت کند درست آن است که مدتی صبر نماید تا در این خصوص این تغییرات و تعهدات جدید به ثبات نسبی رسیده و دوباره ازدواج کند.

در مرحله هفتم شخص باید با این قصد ازدواج پیشین را مورد تجدید نظر قرار دهد که برای او تجربه باشد و در مرحله بعد اگر شخص مجدداً قصد ازدواج دارد آن چه مورد اهمیت است این است که خودش را همان طور که می باشد قبول نماید. اگر این پذیرش حادث نشود ،مخفی کاری ها بروز می کند و همچنین مخفی نمودن فرزند از ازدواج پیشین و گفتگو با همسر قبلی راجع به فرزندان و پرداخت مهریه به او و غیره واضح و مبرهن هم خواهد شد و در این صورت اگر در زندگی جدید با صداقت پیش نرو،د آن هم دوام نمی آورد.

ازدواج مجدد
ازدواج مجدد

در مرحله آخر شخصی را برای ازدواج باید برگزید که شرایط ازدواج کننده را درک کند و به خصوصیات و ارزش های شخص قرابت داشته باشد و در گام بعدی اگر قرار باشد که ازدواج جدید با ازدواج پیشین مورد مقایسه قرار بگیرد نمایانگر آن است که شخص هنوز به بلوغ فکری و ضروری به منظور ازدواج مجدد دست نیافته است و رابطه با زندگی پیشین هنوز قطعی نشده است.

شرایط ازدواج دوم در قانون فعلی

عدالت برای ازدواج مجدد تا چهار همسر برای مردان در نظر گرفته است اما در سال ۱۳۵۳ با تصویب ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده این موضوع تغییر کرد و به شکلی که قانون اصل را بر ممنوعیت ازدواج دوباره مردان گذاشت و تعیین نمود که مرد قادر نیست با در اختیار داشتن زن، زن دومی را برگزیند جز این که رضایت زن اول را دریافت کنند و یا این که همسر اول قدرت انجام وظایف زناشویی را نداشته باشد یا زن از شوهر تمکین نکند یا زن به جنون یا بیماری‌های صعب‌العلاج مبتلا باشد یا زن به زندان بیشتر از ۶ ماه محکوم شده باشد یا زن مرد معتاد به مواد مضر باشد یا زندگی خانوادگی از سوی زن ترک شده باشد یا زن عقیم باشد یا غایب مفقودالاثر شده باشد.

در بندهای فوق و متن ماده فوق موضوعاتی بیان شده است که ازدواج مجدد مرد بر اساس آن طبیعی خواهد بود. اما چنان چه زن دارای مشکل نباشد و بیماری هم نداشته باشد و جنون هم مبتلا نشود و زندانی هم نباشد و دارای فرزند شده باشد در این خصوص تنها شیوه ای که مرد قادر است دوباره ازدواج کند دریافت رضایت زن اول و اخذ اجازه از دادگاه می باشد. البته باید در نظر داشت که آشکار شدن بند دو هم با دادگاه می باشد و چنان چه دادگاه آن را مشخص نکند اجازه ازدواج مجدد به مرد را نمی دهد.

ممنوعیت ازدواج مخفیانه

مردی که تمایل دارد دوباره ازدواج کند باید برای این اقدام دادخواست به طرفیت همسر نخستین خود تنظیم نماید و در آن دلایل را به دادگاه اعلام نموده و علت درخواست خود را قید کند. دادگاه نیز با مشخص نمودن زمان رسیدگی  نسخه ای از دادخواست را برای همسر نخستین خود می‌فرستد تا به آن جواب دهد یا برای جلسه ی دادگاه خودش را آماده نماید. بعد از آن دادگاه با انجام فعالیت های لازم و تحقیق از زن اول و بعد از آشکار شدن قدرت مالی مرد و اجرای انصاف میان زنان به شوهر اجازه ازدواج دوباره را خواهد داد مگر این که مرد شرایط و اوضاع مالی خوبی نداشته باشد و زن نیز حاضر شود که تمکین کند و وظایف زناشویی را انجام دهد در این حال با تقاضای او مخالفت می نماید.

با توجه به ماده ی ۵۶ قانون حمایت خانواده سردفتران ازدواج این حق را نخواهند داشت که بدون اجازه ی دادگاه ازدواج مجدد مرد را دوباره ثبت کند و با توجه به این موضوع هر سردفتر رسمی که بدون دریافت گواهی و بدون دریافت اجازه نامه یا حکم صادر شده راجع به تجویز ازدواج مجدد یا برخلاف قوانین منجر به ثبت ازدواج شود به محرومیت و مجازات اسلامی از شغل سردفتری محکومیت می یابد.

اقدامات ضروری مرد برای ازدواج مجدد

بر اساس ماده ی ۱۷ قانون حمایت خانواده که در سال ۱۳۵۰ به تصویب رسیده از متقاضی باید یک تقاضانامه درخواست به دادگاه تقدیم می‌کند و علت درخواست خود را در آن درج نماید. یک نسخه از تقاضانامه با توجه به تعیین وقت دادرسی به همسر مرد ابلاغ می‌گردد.

دادگاه اقدامات ضروری را انجام داده و اگر از زن فعلی تحقیق نموده و توانایی مالی  مرد را هم مورد سنجش قرار داد و عدالت و عدل و انصاف را هم تشخیص داد، اجازه ی برگزیدن زن جدید را به او می‌دهد. اما در مورد شرط عدالت و اجازه به مرد به منظور ازدواج دوباره، نظرات مختلفی بیان شده است و عده‌ای بر این باورند که همین که مرد دارای توانایی مالی در تامین مخارج زندگی دو زن  را داشته باشد برای ازدواج مجدد کفایت می کند. اما عده‌ای دیگر معتقدند شرط عدالت امکان تحقق ندارد و یک شرط محال می باشد.

ازدواج مجدد
ازدواج مجدد

مجازات ازدواج مجدد مرد

با توجه به قانون حمایت خانواده پیشین که در ماده ی ۱۷ ذکر شده بود اگر مردی با وجود داشتن یک زن بدون دریافت اجازه از دادگاه اقدام به ازدواج کند به زندان جنحه ای از ۶ ماه تا یک سال محکومیت می یابد. همین مجازات راجع به عاقد و سردفتر ازدواج زن جدید که آگاه به ازدواج پیشین مرد باشد نیز جاری خواهد شد. اما این موضوع در قانون جدید موضوعیت ندارد و حتی در قانون مجازات فقط عدم ثبت نکاح و طلاق مورد جرم انگاری قرار گرفته است و در اختیار گرفتن همسر جدید جرم نخواهد بود و شامل مجازات نمی شود.